هزینه زندگی

هزینه زندگی در لهستان

هزینه زندگی در لهستان

هزینه زندگی در لهستان یکی از اصلی ترین مواردی می باشد که در باب مهاجرت به این کشور از سوی متقاضیان مورد بررسی قرار می گیرد. جمهوری لهستان به مرکزیت اروپا از جمله کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا و کشور بزرگ در جهان محسوب می شود. هدف از نگارش این مقاله در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در باب هزینه زندگی در لهستان می باشد که توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است.

 • آیا دخل و خرج در لهستان همخوانی دارد؟
 • هزینه زندگی در این کشور چقدر است؟
 • بیشترین هزینه در لهستان مربوط به چه آیتمی است؟
 • هزینه تحصیل در لهستان چقدر است؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در لهستان چقدر است؟
 • هزینه خورد و خوراک در لهستان چقدر است؟
 • گرانترین و ارزانترین شهرهای لهستان کدامند؟

از جمله دلایلی که توانسته است به لهستان در خصوص مهاجرت برتری ببخشد ارائه طیف گسترده ای از رشته ها، به زبان انگلیسی می باشد که همین مورد باعث شده است که مدنظر تا به حال 46000 دانشجوی بین المللی در لهستان مشغول به تحصیل باشند. در حال حاضر از متقاضیان از 158 کشور جهان در حال ورود به لهستان در خصوص تحصیلات می باشند. میزان قابل توجهی دانشجو خارجی از کشورهای اکراین، بلاروس، نروژ ،سوئد و به تازگی دانشجویان کشورهای آسیایی نیز در حال اخذ پذیرش از لهستان می باشند.

میزان هزینه زندگی در لهستان در 2024

هزینه های زندگی در کشورهای نظیر لهستان، رومانی و بلغارستان ارزان می باشد به نحوی که در اتحادیه اروپا بسیار چشمگیر می باشد. ناگفته نماند که در سال 2024 در خصوص بررسی هزینه زندگی در لهستان، ورشو بعنوان گران ترین شهر لهستان در رتبه 154 از 209 قرار گرفته است. در کل لهستان دارای شاخص متوسطی از هزینه های زندگی می باشد، چرا که شهرهای بزرگ نسبت به مناطق روستایی گرانتر می باشند. کشور لهستان نیز از این قانون مستثنی نمی باشد. هزینه های اقامت در لهستان بسیار متغیر می باشد.

میانگین هزینه زندگی ماهیانه در کشور لهستان

طبق روال عادی آپارتمان های نزدیک به میادین اصلی در هر شهری از لهستان (بزرگ یا کوچک) به طور معمول گرانتر می باشد. به محض برخورد هزینه زندگی در کشور لهستان میانگین هزینه های خورد و خوراک در ذهن افراد ایجاد می گردد، در کل خرید مواد غذایی ارزان تر از سایر کشورهای اروپای غربی می باشد. قیمت محصولات لهستانی بسیار منطقی و منصفانه است اما به طبع محصولات وارداتی از هزینه های بیشتری برخوردار هستند.


نکته آخر هم اینکه هزینه زندگی در لهستان 2024 مشتمل بر انواع هزینه های قید شده در نمودار زیر می باشد که همان طوری که در نمودار پایین هم ملاحظه می شود، بیشترین بودجه افراد در لهستان با رقم درصدی 27.8% مشترکا صرف اجاره خانه و خرید خواروبار می شود:

توزیع درصدی هزینه زندگی در لهستان

مقایسه دخل و خرج در لهستان

یکی از موضوعات مهمی که در زمینه مهاجرت به لهستان بایستی مورد توجه قرار گیرد، تعادل یا همخوانی دخل و خرج در این کشور اروپایی است. برای اینکه بدانیم آیا دخل و خرج افراد در لهستان با هم همخوانی دارد یا خیر بایستی دست به یک مقایسه آماری بزنیم. بدین ترتیب متوسط باید هزینه زندگی ماهانه در لهستان (EUR 1115 یورو) را با متوسط درآمد ماهانه در این کشور که فعلا در حدود EUR 1112 (یورو) است مقایسه کنیم. با این توضیح و با توجه به نمودار زیر می توان گفت که دخل و خرج افراد در کشور لهستان به زحمت با هم همخوانی دارد:

مقایسه دخل و خرج در لهستان

شهریه دانشگاهی در لهستان

تحصیلات عمومی در لهستان برای شهروندان اتحادیه اروپا به دلیل تمرکز به زبان لهستانی بصورت رایگان می باشد. اکثریت والدین برای فرزندان خود در خصوص تحصیل در لهستان برای مراکز بین المللی اقدام می نمایند که رهبری این مراکز در شهرهای ورشو یا کراکوف است. علاوه بر هزینه زندگی در لهستان، هزینه تحصیل یکی دیگر از پارامتر حائز اهمیت برای اشخاص خارجی می باشد که این میزان هزینه ها در مراکز دولتی به مقدار 2000€ الی 3000€ (یورو) است.

کلا تحصیل دانشجویان لهستانی و دانشجویان از اروپا در دانشگاه های لهستان رایگان است. ولی دانشجویان خارجی با توجه به لیست زیر ملزم به پرداخت شهریه هستند:

مقطع تحصیلیسطح هزینه سالیانه به یورو
سیکل اول و دوم تحصیلیEUR2000
سیکل سوم و نیز انترنی پست دکتری و تخصصEUR3000
کورس زبان لهستانیEUR2000

بررسی هزینه زندگی در کشور لهستان

سطح هزینه زندگی دانشجویی در لهستان

و موضوع مهم دیگر در رابطه با هزینه تحصیلی در کشور لهستان پیرامون هزینه زندگی در این کشور اروپایی است. مطابق آخرین آمارهای موجود میانگین هزینه زندگی ماهیانه در کشور لهستان برای هر دانشجوی خارجی بین 1500 الی PLN 2000 (زلوتی) معادل 330 تا EUR430 (یورو) متغیر است. هزینه ای که می توان آن را به انواع آیتم های هزینه ای مثل هزینه حمل و نقل، اجاره خانه، خواروبار، بیمه و غیره دسته بندی کرد. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود بیشترین هزینه ماهیانه صرف خرید خواروبار در کشور لهستان می شود:

سطح هزینه زندگی دانشجویی در لهستان

بررسی هزینه زندگی در کشور لهستان

هزینه زندگی در این کشور شامل موارد مختلفی می شود؛ برای بررسی دقیق تر آن جدول های ذیل تهیه شده اند:

نوع آپارتمانحدود اجاره بهای ماهانه (یورو)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر€742
آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر€573
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر€1127
آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر€931

هزینه رستوران ها در لهستان نیز به شرح ذیل اند:

هزینه های رستورانمبلغ (یورو)
هزینه غذا در رستوران معمولی – 1 وعده€8.04
هزینه غذا برای دو نفر در رستوران متوسط – 3 وعده€36.77
هزینه غذا در رستوران مک دونالد – 1 وعده€6.89
هزینه کاپوچینو€2.89
هزینه نوشابه – بطری 0.33 لیتری€1.65
هزینه آب – بطری 0.33 لیتری€1.30

همچنین قیمت مواد غذایی مهم و اساسی در لهستان عبارت می باشند از:

نوع مواد غذاییمبلغ (یورو)
هزینه شیر (یک لیتر)€0.87
هزینه یک قرص نان سفید 500 گرمی€1.09
هزینه برنج (یک کیلوگرم)€1.29
هزینه یک شانه تخم مرغ (12 عدد)€2.71
پنیر محلی (یک کیلوگرم)€7.95
سینه مرغ بدون استخوان و پوست (یک کیلوگرم)€5.62

شرایط زندگی در گرجستان چطور است؟

برای پاسخ به این سوال که زندگی در گرجستان چطور است؟ باید بگوییم، به دلیل کم بودن جرم و جنایت و وجود امنیت در این کشور، گرجستان یکی از 20 کشور امن دنیا است. شیوه های آموزش در این کشور پیشرفته بوده و مطابق با استانداردهای جهانی می باشد، همچنین وضعیت درمان و بهداشت نیز بسیار خوب می باشد. ولی باید به این نکته اشاره کرد که تحصیل و درمان در این کشور به صورت رایگان نمی باشد. این کشور در سال های اخیر رابطه اقتصادی خود را با کشورهای اتحادیه اروپا گسترش داده است. در سال 2014 میلادی کشور گرجستان 2 توافق نامه اقتصادی با این اتحادیه امضا کرده است.

با امضاء این توافق نامه ها شهروندان گرجی می توانند به راحتی به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. همچنین امکان بیزینس و تجارت در این اتحادیه برای گرجستانی ها امکان پذیر می باشد. با توجه به تعهدات بلند مدت جهت انجام اصلاحات و ارائه چندین گزارش، نقش کشور گرجستان به عنوان رهبری برای مبارزه با فساد توسط بانک جهانی و دپارتمان ایالات متحده تایید شد. در سال های اخیر تعداد افراد فقیر در این کشور کاهش یافته است. میزای خط فقر در سال 2010 در این کشور 22% بوده که این میزان در سال 2024 به 11.9% کاهش یافته است.

مزایای زندگی در کشور گرجستان

متقاضیانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، باید بدانند که با مهاجرت به این کشور از مزایایی بهره مند می شوند. یکی از اصلی ترین مزایا این کشور، هزینه های کم و مقرون به صرفه زندگی می باشد. در مقایسه با بیشتر کشورهای آمریکا، هزینه های اجاره و خرید مسکن در گرجستان بسیار کم می باشد. در نظر سنجی ملی گلوپ که در سال 2016 برگزار شد، شهروندان این کشور به لحاظ رضایت از قیمت خانه رتبه دوم را به به دست آوردند. همچنین هزینه های مالیات در این کشور در مقایسه با بیشتر کشورها کمتر می باشد. مشاغلی مانند: فیزیوتراپی، دستیار پزشک، پرستار، حمل و نقل عمومی و توسعه وب در این کشور رشد سریعی داشته است. مشاغلی که در این کشور در آمد بالایی دارند در زمینه کامپیوتر و پزشکی می باشند.

شرایط مهاجرت به لهستان

در کشور لهستان برخی شاخص های رفاه زندگی به خوبی توانسته مورد توجه قرار گیرد. لهستان بالاتر از میانگین امنیت شخصی و آموزش و پرورش و مهارت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله مهاجرت به لهستان مراجعه نمایید. ما در این مقاله بنا را بر این گذاشته ایم که هزینه زندگی در کشور لهستان را برای شما متقاضیان مهاجرت مورد بررسی قرار دهیم. بررسی شرایط زندگی و آموزش و پروش و هزینه زندگی در این کشور برای تحصیل در لهستان از جمله مواردی است که می بایست مورد توجه متقاضیان مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت قرار گیرد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این امکان را مهیا کرده ایم که متقاضیان مهاجرت بتوانند با دریافت اطاعات تکمیلی در این روند، قدم گذارند.

سوالات پرتکرار در رابطه با هزینه زندگی در لهستان

در خصوص هزینه زندگی در کشور لهستان می توان سوالاتی را مطرح کرد که مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

 • آیا لهستان کشور گران قیمتی است؟ خیر، ورشو پایتخت لهستان یکی از ارزان ترین پایتخت های جهان است.
 • هزینه تحصیل در لهستان چه مقدار است؟ هزینه تحصیل در لهستان در حدود 3000€ (یورو) در سال است.
 • هزینه زندگی در لهستان چه میزان است؟ متوسط هزینه ماهانه زندگی در لهستان 2800PLN (زلوتی) است.
 • هزینه اجاره مسکن در لهستان چه میزان است؟ متوسط اجاره مسکن در لهستان در حدود 1300PLN (زلوتی) است.
 • هزینه تحصیل در لهستان چه مقدار است؟ هزینه تحصیل در لهستان بسته به دوره تحصیلی و ملیت دانشجویان متفاوت است. مثلا هزینه تحصیل سالیانه دانشجویان سیکل اول و دوم در این کشور در حدود EUR 2000 (یورو) و هزینه تحصیل سالانه دانشجویان سیکل سوم دانشگاهی در لهستان در حدود 3000 EUR (یورو) در سال است.
 • متوسط هزینه زندگی دانشجویی در لهستان چقدر است؟ میانگین هزینه زندگی ماهیانه در کشور لهستان برای هر دانشجوی خارجی بین 1500 الی PLN 2000 (زلوتی) معادل 330 تا EUR 430 (یورو) متغیر است
 • گرانترین و ارزانترین شهرهای لهستان کدامند؟ فعلا ورسای گرانترین شهر و لوبلین ارزانترین شهر لهستان به حساب می آیند.
4.9/5 - (20 امتیاز)

14 دیدگاه برای “هزینه زندگی در لهستان

 1. Arezoo گفت:

  سلام
  ممنون از هزینه هایی که در مطالبتون درج کردید.

 2. sohrab گفت:

  امکان کار حین تحصیل هست ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله این امکان وجود داره

 3. ترنم فرجی گفت:

  آیا با خواندن دوره پیش پزشکی لهستان میشه وارد دانشگاهای پزشکی لهستان شد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله میشه این کارو انجام داد

 4. سيروان گفت:

  كشور نسبتا ارزون قيمتيه

 5. عادل گفت:

  باسلام و درود ممنون از مطالب خوبتون . من در مورد کشور لهستان یه تعداد سوال داشتم چطور میتونم مطرح کنمو پاسخ بگیرم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   میتونید با کارشناسان ما به شماره 02191003232 تماس بگیرید

 6. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای کاری لهستان توضیح دهید.
  ممنون از مطالب به روزتون

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله مهاجرت کاری به لهستان رو مطالعه نمایید

 7. علی قاسمی گفت:

  برای تحصیل زبان در لهستان چقدر باید هزینه کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در این خصوص مقاله هزینه تحصیل در لهستان رو مطالعه نمایید

 8. hiva گفت:

  با سلام و احترام ممنونم از مقاله ها و سایت خوبتون ایا برای تحصیل در این کشور باید هزینه یکسال تحصیلیو یکجا پرداخت کرد؟ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله هزینه یکسال تحصیلی باید پرداخت شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *