مهاجرت به کشور آذربایجان

تولد در آذربایجان

تولد در آذربایجان

تولد در آذربایجان تنها از طریق قانون اصل حق خون منجر به اعطای تابعیت آذربایجانی به افراد می شود و نه از طریق اصل jus soli یا اصل خاک و افراد می توانند از این طریق به طور اوتوماتیک پاسپورت آذربایجانی را دریافت کنند. اما اصل خاک به معنای آن است که تابعیت تنها توسط مکان تولد به افراد اعطاء می شود. به هر حال ملیت آذربایجانی، همچنین توسط تابعیت (شهروندی) افراد و نه از طریق ارث (اصل خون) تعریف می شود.

در حال حاضر و با توجه به شرایط مطلوب مهاجرتی آذربایجان برای مهاجرت شهروندان خارجی از یکسو و نیز قرابت فرهنگی  تاریخی دو ملت ایران و آذربایجان‌‌، سوالات بسیاری پیرامون سریعترین روش دریافت تابعیت آذربایجانی، شرایط تولد در آذربایجان، نحوه و چگونگی دریافت پاسپورت آذربایجانی، امتیازات پاسپورت آذربایجانی، شرایط تابعیت دوگانه و از سلب تابعیت وجود دارد. ما در این نگارش با انجام مطالعه ای جامع پیرامون این موضوع سعی داریم تا به همه سوالات هموطنان عزیز در زمینه تابعیت و پاسپورت آذربایجان پاسخ دهیم. در پایان مقاله حاضر،  اگر هموطنان سوال یا ابهامی داشته باشند می توانند پاسخ سوالات خود را از مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت نمایند.

قانون تابعیت آذربایجان

این قانونی است که تعیین می کند چه کسی شهروند آذربایجان است و چه کسی شهروند این کشور نیست. قانون فعلی با عنوان قانون شهروندی جمهوری آذربایجان در 30 سپتامبر سال 1998 به تصویب دولت و مجلس آذربایجان رسیده است و جزئی از قانون اساسی آذربایجان محسوب می شود. در حقیقت، قانون اساسی جمهوری آذربایجان تابعیت یا شهروندی را به این صورت تعریف می کند:

“شخصی که دارای رابطه سیاسی و قضایی با جمهوری آذربایجان بوده و نیز دارای حقوق و تعهدات متقابلی به عنوان شهروند آذربایجان می باشد. اساس این قانون بر پایه اصل حق خون یا jus sanguinis می باشد و شامل حق شهروندی برای پناهندگان آذربایجانی از ارمنستان و برای قومیت آذربایجانی از سراسر دنیا است. بر طبق قانون مذکور، تابعیت دوگانه یا Dual Citizenship مورد تایید جمهوری آذربایجان نیست.”

تولد در آذربایجان از انواع راه های اخذ تابعیت

قانون تابعیت جمهوری آذربایجان در 30 سپتامبر سال 1998 به تصویب مجلس آذربایجان رسید. این قانون شامل 5 بخش و 26 بند است. بخش اول در رابطه با شرایط عمومی است. بخش دوم قانون مذکور شامل بندهایی در رابطه با کسب تابعیت آذربایجانی است. بخش سوم درباره شرایط حذف تابعیت و بخش چهارم در مورد تغییر تابعیت والدین و فرزند خواندگی است. بخش آخر هم درباره به کارگیری ملاک های قوانین بین المللی پیرامون مسائل و موضوعات تابعیت می باشد. بر مبنای قانون مذکور، روش های اخذ تابعیت آذربایجانی و دستیابی به پاسپورت آذربایجان بدین شرح است:

پاسپورت آذربایجان یکی از پاسپورت های بین المللی معتبر است و دارندگان آن از امتیازات ویژه ای همانند مسافرت بدون ویزا به اکثر کشورهای جهان برخوردار هستند. شما در جدول زیر علاوه بر آشنایی با مشخصات پاسپورت آذربایجان و نیز اهمیت اخذ تابعیت آذربایجانی همچنین می توانید 3 کشور دارای معتبرترین پاسپورت بین المللی را مشاهده و ارزش پاسپورت کشورهای مختلف از جمله ایران را با کشور آذربایجان مقایسه کنید:

رتبه پاسپورت کشور امتیاز معافیت ویزایی (VFS) معافیت از ویزا (VF) ویزای ورود (VOA) ویزای لازم (VR)
1 امارات 167 113 54 31
2 آلمان 166 127 39 32
3 دانمارک 165 127 38 33
124 آذربایجان 71 34 37 127
192 ایران 42 12 30 156

تولد در آذربایجان از انواع راه های اخذ تابعیت

تابعیت از طریق تولد در آذربایجان

می توان چنین گفت که سیستم شهروندی آذربایجان بر اساس حق خون jus sanguinis در برابر حق سرزمینی یا jus soli است. این بدان معنا است که جمهوری آذربایجان شهروندی را از طریق خون و نه محل تولد به افراد اعطاء می کند. بنابرین تولد در آذربایجان به خودی خود منجر به تابعیت و اخذ پاسپورت آذربایجانی نمی شود. با این شرح، قانون تابعیت آذربایجان شروطی را مشخص می کند که بر اساس آن فرد می تواند به طور اتوماتیکی شهروند آذربایجان از طریق تولد در این کشور باشد. شرایط مذکور عبارت است از:

  • اگر حداقل یکی از والدین تبعه آذربایجان باشد
  • اگر فرد خارج از جمهوری آذربایجان از یک پدر آذری و از یک مادر خارجی متولد شده باشد
  • اگر فرد در داخل خاک آذربایجان و از والدین بدون تابعیت یا تابعیت نامعلومی متولد شده باشد

متقاضیان می توانند برای انجام ثبت تولد و درخواست تابعیت آذربایجانی مدارکی شامل پاسپورت معتبر، کارت شناسائی والدین، سند ازدواج والدین، شناسنامه والدین، گواهی تولد تهیه کرده و به نزدیک ترین ایستگاه پلیس یا شهرداری محلی جهت ثبت تولد تحویل دهند.

تابعیت از طریق اقامت در آذربایجان

یکی از روش های مورد اشاره قانون تابعیت آذربایجان جهت دریافت پاسپورت این کشور از طریق اقامت در این کشور است. از این روی شهروندان خارجی که قصد اقامت تحصیلی یا کاری در آذربایجان را دارند و یا مایل به ازدواج در آذربایجان هستند، می توانند با اخذ ویزای اقامت آذربایجان شانس خود برای دریافت تابعیت آذربایجان را هم افزایش دهند. در کل، 5 سال طول می کشد تا شهروندان خارجی پاسپورت آذربایجانی خود را دریافت کنند و این کار فقط از طریق اقامت در آذربایجان میسر است.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان

سریعترین روش جهت اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت آذربایجان از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. اما سوال اینجا است که شرایط اخذ تابعیت آذربایجان از طریق سرمایه گذاری در این کشور چیست؟ متقاضیان و علاقه مندان اخذ پاسپورت آذربایجانی می توانند با سرمایه گذاری 100000 AZN (مانات) توسط سپرده گذاری یا خرید ملک و با توجه به مراحل زیر پاسپورت آذربایجان را دریافت کنند:

  • مرحله اول: اخذ ویزای اقامت موقتی از طریق برنامه ویزای سرمایه گذار
  • مرحله دوم: اقامت 5 ساله بر مبنای ویزای اقامت موقتی یا دائمی آذربایجان
  • مرحله سوم: درخواست تابعیت آذربایجان

شرایط تابعیت دوگانه و سلب تابعیت در آذربایجان

کشور آذربایجان اجازه داشتن تابعیت دوگانه را به افراد نمی دهد و هر کسی که داوطلبانه این کار را انجام بدهد در واقع باید دست از تابعیت آذربایجانی خود بردارد. استثناء در این مورد فقط درباره پرزیدنت آذربایجان است که حق اعطای تابعیت دوگانه به اشخاص مهم را دارد. قانون اساسی آذربایجان اجازه محرومیت و سلب تابعیت آذربایجانی را تحت هیچ شرایطی نمی دهد. با این وجود انصراف از تابعیت آذری در این قانون برای داوطلبان امری اختیاری است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یکی از برترین موسسات حقوقی و مهاجرتی ایران این آمادگی را دارد تا با ارائه راهنمائی ها و مشاوره های به روز و تخصصی در کلیه پرونده های مهاجرتی، بهترین شیوه های مهاجرتی متناسب با شرایط خاص هر متقاضی را ارائه و در سریعترین زمان ممکن ویزای مورد نظر را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *