مهاجرت تحصیلی صربستان

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

بسیاری از دانشجویان ایرانی رویای تحصیل در صربستان را در سر دارند، اما همواره دغدغه هزینه تحصیل در صربستان ذهن آنان را به خود مشغول ساخته است. آشنایی با فرهنگ های جدید، تحصیل در مقاطع عالیه، اشتغال به کار در بهترین فرصت های شغلی و در نهایت اخذ اقامت صربستان از جمله اهداف و مقاصدی است که هر فردی در ذهن خود می پروراند. جالب است بدانید زبان صربی از زبان ترکی نشأت گرفته است. بنابراین دانشجویان به راحتی می توانند زبان صربستانی را آموزش ببیند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که از بهترین و قوی ترین موسسات مهاجرتی است، پیشنهاد می نماید مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

شرایط تحصیل در کشور صربستان 2024

صربستان یک کشور اروپایی است که از لحاظ بالا بودن کیفیت آموزشی و علمی دانشگاه های خود، از شهرت جهانی برخوردار است. از این رو هر ساله تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در صربستان رو به افزایش است. دانشجویانی که از اتباع صربستانی هستند، می توانند به صورت کاملا رایگان به تحصیل بپردازند. اما دانشجویان بین المللی امکان تحصیل رایگان را ندارند و باید در هر مقطع تحصیلی مبالغی را بابت هزینه تحصیلی پرداخت نمایند. اما این مبالغ در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و همچنین حوزه بالکان از مقادیر پایین تری برخوردار هستند. به طور متوسط هزینه تحصیل در صربستان که توسط دانشگاه های این کشور از دانشجویان بین المللی دریافت می گردد، تقریبا در 2024 بین 500€ الی 2500€ (یورو) در هر سال تحصیلی است.


تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی

شرط اولیه جهت تحصیل در دوره لیسانس، پایان تحصیلات 4 ساله متوسطه و قبولی در آزمون ورودی می­ باشد. شرایط خاصی برای بعضی از رشته ها نیز وجود دارد که می­ بایست مورد توجه قرار گرفته شود. آزمون ورودی تقریباً در اوایل ماه جولای و اوایل سپتامبر برگزار می گردد، رده بندی متقاضیان به آزمون ورودی و موفقیت در سطح تحصیلی قبلی بستگی دارد. همچنین می بایست مدارک تحصیلی افراد تأیید و به رسمیت شناخته شود. مدارک لازم برای ارسال به دانشگاه به شرح زیر می­ باشد:

 • فرم درخواست
 • اثبات پرداخت هزینه ­ها و مخارج
 • کپی از مدارک تحصیلی
 • دو نسخه کپی از مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان صربی
 • دو نسخه کپی دیپلم یا رو نوشت دوره ­های تحصیلی و دو نسخه کپی از ترجمه آن به زبان صربی

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی ارشد

در ادامه مقاله تحصیل در صربستان، به شرایط تحصیل در مقطع فوق لیانس می­پردازیم. ثبت نام در دوره­ های تحصیلی فوق لیسانس در بیشتر دانشگاه ­های کشور صربستان در اوایل پاییز انجام میگیرد. پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بعد از پایان موفقیت آمیز در مقطع کارشناسی در یک موضوع تحصیلی مرتبط مجاز با حداقل 180 ECTS می­باشد. دوره­ های مقطع کارشناسی ارشد از سوی دانشگاه­ ها، دانشکده­ ها و کالج ­ها برنامه ریزی می­گردند و طول مدت دوره کارشناسی ارشد، در حدود 2 سال می­باشد. کالج­ ها در این کشور، موسسات آموزش عالی مستقلی می­باشند که دوره های پایه، تخصصی و کارشناسی ارشد را در یک یا چند حوزه تحصیلی ارائه می­دهند. دو نوع کالج در صربستان وجود دارد که به شرح زیر می­باشد:

 • کالج مطالعات علمی و ارائه دوره ­های آکادمیک
 • دوره­ های آموزشی علمی، کاربردی

تحصیل در صربستان در مقطع دکترا 2024

دانشجویان مقطع دکترا مهره ­های اصلی پروسه تحقیق در کشور صربستان می­ باشند. دوره ­ها و برنامه­ های تحصیلی متنوع مناسبی در دانشگاه­ های این کشور وجود دارد. از سال 2006، دوره های دکترا در برنامه­ های ساختاری مانند امتحانات و غیره سازماندهی می ­شوند. در 2024 مراحل آماده سازی و دفاع از پایان نامه دکترا در اغلب موارد از سوی قانون آموزش عالی تنظیم می گردد.

به جز فعالیت­ های تحقیقاتی و پژوهشی، دانشجویان مقطع دکترا می ­بایست در کورس­ های تحصیلی جهت شرکت در امتحانات و منتشر نمودن مقالات علمی در سطح بین المللی حضور فعالی داشته باشند. دانشجویان مقطع دکترا تقریباً دارای یک استاد راهنما می­ باشند و استاد راهنما می­ بایست در استخدام دانشکده و همچنین عضو بخش مربوطه باشد.

اخذ پذیرش از رشته های تحصیلی در صربستان

باید توجه داشت که هر کدام از رشته های تحصیلی در صربستان مدارک متفاوتی را نیازمند هستند. به عنوان مثال برای اخذ پذیرش از دوره های پزشکی دانشجویان باید ابتدائا در دوره های پیش پزشکی در صربستان شرکت کنند و در آزمون ورودی نمره قبولی اخذ نمایند. با این وجود می توان مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های صربستان را به شرح ذیل دانست:

 • CV
 • ترجمه رسمی مدارک از جمله مدرک تحصیلی مقاطع پیشین
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی
 • توصیه نامه از حداقل 2 تن از اساتید پیشین
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد یا والدین یا سرپرست وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در صربستان باشد.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک (application fee)

پس از اخذ پذیرش نیز نوبت به اخذ ویزای تحصیلی صربستان می رسد که برخی از مهم ترین مدارک برای اخذ آن به شرح ذیل است:

 • اصل پاسپورت به طوری بیش از 1 سال اعتبار و حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد.
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاه یا کالج مورد نظر در صربستان
 • ترجمه رسمی و اصل تمامی مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • مدرک لازم مبنی بر پرداخت شهریه دانشگاه مورد نظر برای 1 سال جلوتر و تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل در صربستان
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • بیمه معتبر در صربستان
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک (visa fee)

بورسیه و کمک هزینه تحصیل در صربستان

در بررسی موضوع هزینه تحصیل در صربستان لازم است به اطلاع متقاضیان برسانیم انواع بورسیه های تحصیلی از سوی دولت صربستان به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می گردد. این بورسیه ها هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی را رایگان می سازد. شرح این بورسیه ها به صورت زیر می باشد:‌

 • بورسیه تحصیلی World in Serbia: این بورسیه متعلق به کلیه مقاطع تحصیلی بوده و در صورتی که دانشجو واجد شرایط مورد نظر باشد می تواند از این بورسیه استفاده نماید. همچنین دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های زبان صربستانی را دارند نیز حق استفاده از این نوع بورسیه را خواهند داشت.
 • کمک هزینه Erasmus Mundus Programme: اعطای این بورسیه در همکاری های آکادمیکی بوده و موجب تحرک پذیری در حوزه آموزش عالی می گردد. بنابراین صرفا به دانشجویانی که در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند، تعلق می گیرد.
 • برنامه CEEPUS: تصویب اعطای این بورسیه از سال 1993 میلادی آغاز شد و مختص دانشجویان و اساتیدی است که از اتباع اروپای شرقی و مرکزی هستند.
 • بورسیه Serbia for Serbs: این نوع بورسیه نیز برای اتباع صربستانی اعطا می گردد که ساکن منطقه بالکان غربی می باشند. این برنامه مخصوص مردم کشور صربستان می باشد که در منطقه بالکان غربی زندگی می کنند.

بورسیه و کمک هزینه تحصیل در صربستان

دانشگاه ها در صربستان

درجمهوری صربستان، 3 نوع موسسه آموزش عالی مشغول به ارائه خدمات علمی و آموزشی به دانشجویان وجود دارند: دانشگاه ها، کالج های علوم کاربردی و کالج های تحصیلات نظری. در این میان برخی دانشگاه‌های بین‌المللی نیز، همانند دانشگاه نیویورک در بلگراد هستند که MBA های تدریس شده در انگلستان را به دانشجویان ارائه می‌دهند. در مجموع 8 دانشگاه دولتی (با تعداد کل 96 دانشکده) و نه دانشگاه خصوصی (55 دانشکده) در صربستان به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی مشغول هستند، همچنین 5 دانشکده خصوصی مستقل در صربستان وجود دارد. کنار دانشگاه‌ها و کالج‌ها، همچنین 49 مدرسه عالی دولتی و 32 مدرسه عالی خصوصی وجود دارد:

نام دانشگاهنام بومیمحلدانشکدهسال تاسیس
دانشگاه بلگرادУниверзитет у Београдуبلگراد311808
دانشگاه نوی سادУниверзитет у Новом Садуنوی ساد141960
دانشگاه نیسУниверзитет у Нишуنیس141965
دانشگاه کراکوواچУниверзитет у Крагујевцуکراکوواچ121976
دانشگاه پریستیناУниверзитет у Приштиниکوزوسکا میتروویکا101969
دانشگاه دولتی نوی پازارДржавни универзитет у Новом Пазаруنوی پازار102006
دانشگاه هنرهاУниверзитет уметности у Београдуبلگراد41957
دانشگاه دفاعУниверзитет одбране у Београдуبلگراد22011

محبوب ترین رشته های تحصیلی در صربستان

در انتخاب رشته های تحصیلی محبوب دانشجویان در صربستان علاوه بر مسئله علاقه شخصی و توانمندی های خود، به پرستیژ کاری، سطح درآمد و فرصت های شغلی آن رشته نیز توجه می کنند. به عنوان مثال یکی از دلایلی که رشته پزشکی در صربستان بسیار پرطرفدار است این می باشد که متخصصان حوزه های مختلف پزشکی از جمله قلب و عروق، گوارش، مغز و اعصاب و غیره پردرآمدترین گروه در صربستان هستند. برخی از رشته های تحصیلی محبوب در صربستان بین دانشجویان صرب و همچنین دانشجویان بین المللی عبارت هستند از:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • حقوق
 • گرایش های مختلف مهندسی مخصوصا مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی عمران
 • عکاسی
 • گرافیک و طراحی
 • خلبانی و غیره

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

دانشجویان بین المللی با پرداخت هزینه تحصیل در این کشور در پایین ترین مقدار ممکن و بسیار ارزان، می توانند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان پرداخته و تخصص مورد نظر در این رشته ها را اخذ نمایند. دوره تحصیلی و نوع دانشگاه انتخابی شخص دانشجو در برآورد هزینه تحصیلی او تاثیر مستقیم دارد. برای مثال اگر دانشجوی خارجی قصد تحصیل در دانشگاه پزشکی UBFM را داشته باشد، باید در هر سال تحصیلی مبلغی معادل 7000€ (یورو) بپردازد که شامل 3500€ (یورو) در هر ترم می گردد.

اما اگر دانشگاه پزشکی بلگراد صربستان را برای گذراندن دوره 6 ساله پزشکی خود انتخاب نموده باشد، باید مبلغ 7000$ (دلار) در هر سال تحصیلی پرداخت نماید. برای تحصیل پزشکی در صربستان در دانشگاه پزشکی صربستان نیز مبلغی معادل 6000€ (یورو) در هر سال تحصیلی تعیین شده است. شهریه تحصیلی در رشته دندانپزشکی نیز به میزان 5500€ (یورو) به صورت سالیانه می باشد. دانشگاه پزشکی NOVI SAD (نوی ساد) نیز مبلغ 5500€ (یورو) در سال از دانشجویان دریافت می دارد.

بررسی مزایای تحصیل در صربستان

اگر شما علاقه مند به تحصیل در صربستان هستید، خواهید فهمید که گزینه های تحصیلی، تسهیلاتی و فرصت های زیادی در صربستان وجود دارند که به شما امکان تحصیل و زندگی راحت در صربستان را می دهند. در مطالب زیر ما به مزایای تحصیل در صربستان اشاره می کنیم:

 • گزینه های دانشگاهی خاص: صربستان دارای 8 دانشگاه دولتی و 10 دانشگاه خصوصی است. در دو شهر اصلی این کشور، بلگراد و نوی ساد، دانشجویان می توانند دانشگاه های برتر را پیدا بکنند که گزینه های تدریس به زبان انگلیسی را پیشنهاد می کنند.
 • سبک زندگی دانشجویی جالب: دانشجویان زیادی در صربستان در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند. زندگی در خوابگاه دانشجویی در صربستان با وجود تنوع فرهنگی از کلیه نقاط دنیا، یک نوع ماجراجویی محسوب می شود.
 • شما می توانید فرهنگ صربستانی قدیم و جدید را تجربه کنید.
 • دانشجویان می توانند به آسانی در شبه جزیره زیبای بالکان گردش کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در صربستان

دانشجویان بین المللی برای اقامت در هر کشور خارجی باید به هزینه های زندگی در آن کشور نیز توجه داشته باشند. برای مثال در راستای مهاجرت تحصیلی به صربستان، بررسی کلیه جوانب امر از جمله میزان هزینه زندگی در صربستان بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی هزینه ای که برای این منظور نیاز است، تقریبا 300€ (یورو) به صورت ماهیانه می باشد. اما این که فرد دانشجو چه نوع سبک زندگی را می پسندد، در تغییر مبالغ مورد نظر تاثیرگذار است. برای مثال ممکن است یک دانشجوی خارجی به جای اجاره مسکن شخصی، قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را داشته باشد تا بدین طریق از هزینه تحصیل در صربستان بکاهد.

کار ضمن تحصیل در صربستان

دانشجویان در صربستان مجاز به انجام کار پاره وقت دانشجویی بر اساس ویزای تحصیلیشان می باشند. اگرچه نرخ بیکاری در صربستان فعلا خیلی بالاست، اما این کشور از کارگران خارجی با مهارت استقبال می کند. دانشجویان دارای مدرک فوق لیسانس ممکن است که متوجه موقعیت کاری و استخدامیشان، مخصوصا توسط شرکت هایی باشند که دست به بیزینس گسترده با کشورهای اتحادیه اروپایی می زنند. لازم به ذکر است که هر دوی روادیدهای اقامت و کار در صربستان به آسانی و در عرض 2 روز اخذ می شود. روادیدهای کار معمولا به مدت 3-12 ماه معتبرند و به آسانی هم تمدید می شوند. افراد جویای روادید کار بایستی پیشنهاد کار و روادید اقامت صربستان داشته باشند که توسط وزارت امور داخله صادر می شود.

تحصیل رایگان در صربستان البته به استثنای برخی برنامه های خاص، فقط برای شهروندان صربستانی رایگان است و از دانشجویان خارجی درحال تحصیل در صربستان شهریه اخذ می شود. اما سطح این شهریه به نسبت کشورهای دیگر حوزه بالکان خیلی پایین است. میانگین سالانه شهریه دریافتی از دانشجویان در حال تحصیل در صربستان در حدود €500 تا €2500 (یورو) می باشد اما فرصت های بورسیه تحصیلی و کار پاره وقت نیز برای دانشجویان خارجی فراهم است. در راستای تحصیل رایگان در صربستان، شما می توانید با توجه به شرایطتان درخواست بورسیه داده یا با توجه به ویزای تحصیلیتان، کار پاره وقت انجام دهید.

در تجزیه و تحلیل موضوع هزینه تحصیل در این کشور اروپایی، جزئیات و اطلاعات بیشتری وجود دارد که می توانید از کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

پرسش های کلیدی درباره تحصیل در صربستان

برخی از مهم ترین پرسش هایی که می توان در این رابطه مطرح کرد عبارتند از:

 • دوره تحصیلی در این کشور چقدر به طول می انجامد؟ باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر، صربستان از سیستم آموزشی بولونیا استفاده می کند و تحصیل در این کشور 3-2-3 ساله خواهد بود.
 • آیا می توان به زبان انگلیسی در این کشور به ادامه تحصیل پرداخت؟ باید در نظر داشت که در حال حاضر، تنها در برخی از رشته های تحصیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.
 • بهترین دانشگاه های صربستان برای تحصیل کدامند؟ دانشگاه بلگراد بهترین دانشگاهی است که می توان برای تحصیل خود آن را انتخاب کرد.
 • فرایند دریافت پذیرش از دانشگاه های صربستان سخت است؟ به دلیل رقابت نه چندان بالا، شانس دریافت پذیرش از دانشگاه های صربستان خوب است.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *