مهاجرت

جمعیت استرالیا

جمعیت استرالیا

با توجه به این که در 20 سال اخیر افراد زیادی از سرتاسر دنیا کشور استرالیا را به دلایل شرایط اقتصادی خوب از جمله تولید ناخالص داخلی و شاخص توسعه انسانی بالا، آمار بیکاری زیر 6%، سرعت رشد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی، به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند، موضوعاتی از جمله جمعیت استرالیا و هزینه زندگی در این کشور، درصد مهاجرین ساکن در استرالیا و شرایط اخذ اقامت همواره مورد توجه بوده است. در مقاله پیش رو، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرت خود قصد دارند تا در مقاله پیش رو اطلاعات کاملی راجع به استرالیا و مطالبی که افرادی که می خواهند در این کشور تحصیل یا کار کنند نیاز دارند بدانند، را ارائه کرده که امید است مطالعه آن مفید واقع گردد.

  • آیا استرالیا از کشورهای پرجمعیت جهان به حساب می آید؟
  • آیا جمعیت مهاجران در استرالیا زیاد است؟
  • شرایط اقتصادی در کشور استرالیا چگونه است؟
  • مزایای زندگی در استرالیا چیست؟
  • شرایط دریافت اقامت در استرالیا چیست؟

آشنایی با کشور استرالیا

جمعیت استرالیا در حدود 26 میلیون نفر است که بیشتر این جمعیت در شهر کانبرا پایتخت استرالیا و سیدنی بزرگ ترین شهر این کشور اقامت دارند. استرالیا کشوری فوق العاده پیشرفته است که صاحب چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا می باشد، به عنوان مثال به لحاظ تولید ناخالص داخلی به ازای جمعیت، استرالیا دهمین کشور پر درآمد و ثروتمند دنیا است. استرالیا هم چنین سومین کشور دنیا به لحاظ شاخص توسعه انسانی است و به لحاظ کیفیت زندگی، سلامت، آموزش، آزادی اقتصادی و امید به زندگی در گروه بهترین کشورهای دنیا می باشد. تمام این ویژگی های مثبت در کنار آمار بیکاری 5.3% و این نکته که زبان رسمی کشور استرالیا انگلیسی است، سبب شده مهاجران از سرتاسر دنیا تمایل داشته باشند در استرالیا زندگی کنند. به طور دقیق تر 29% جمعیت استرالیا را مهاجران تشکیل داده اند یعنی این کشور هشتمین کشور دنیا به لحاظ تعداد مهاجرین است.


هزینه زندگی جمعیت استرالیا

جمعیت حاضر در استرالیا چه افرادی که تابعیت این کشور را دارند چه افراد خارجی که فعلا به واسطه ویزای تحصیلی یا سیستم امتیازبندی شغلی اقامت استرالیا را دارند، گاهی با مشکل پرداخت هزینه ها مواجه اند. این کشور در واقع در کنار انگلستان، سوئیس و لیختن اشتاین در گروه پر هزینه ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است، به طور دقیق تر هزینه زندگی در استرالیا ماهیانه به طور متوسط برای یک فردی که به تنهایی زندگی می کند 2835$ (دلار استرالیا)، برای یک زوج 4118$ (دلار استرالیا) و برای یک خانواده چهار نفره 5378$ (دلار استرالیا) می باشد. این در حالی که متوسط درآمد ماهیانه در استرالیا 82436$ (دلار استرالیا) می باشد و این بدین معنا است که برخی افراد درآمد حتی کمتری از این رقم دریافت می کنند.

هزینه زندگی جمعیت استرالیا

البته اگر چه درآمد در استرالیا با هزینه های زندگی تناسب دارد اما کسانی که از طریق تحصیل در استرالیا اقامت این کشور را انتخاب می کنند بعضا ممکن است دچار مشکل شوند چرا که بر خلاف تحصیل رایگان در اتریش، نروژ و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، حتی دانشگاه های دولتی استرالیا از جمله دانشگاه سیدنی نیز شهریه دریافت می کنند و عاقلانه است که پیش از انتخاب استرالیا به عنوان مقصد تحصیلی از توانایی پرداخت شهریه در کنار هزینه های زندگی اطمینان حاصل کرد.

در واقع نه تنها تحصیل در استرالیا رایگان نیست بلکه شهریه تحصیل نیز برای خارجی ها بیشتر است، به عنوان مثال در حالی که دانشجویان بین المللی به طور متوسط سالیانه در حدود 20000$ (دلار استرالیا) تا 37000$ (دلار استرالیا) شهریه پرداخت می کنند، تابعین استرالیا و نیوزلند تنها در حدود 9000$ (دلار استرالیا) به صورت سالیانه می پردازند. البته این ارقام با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه استرالیایی و مقطع تحصیلی کمی متفاوت است یعنی مقاطع بالاتر شهریه بیشتری اخذ می کنند.

قوانین استرالیا در زمینه ازدواج و تولد فرزند

متقاضیان خارجی طی ازدواج با فردی با تابعیت استرالیا می توانند اقامت دائم این کشور را بدست آورند، طبق قوانین استرالیا برای ازدواج با شهروند استرالیایی، فرد سن متقاضیان باید 18 سال باشد و در زمان ازدواج زوجین باید مجرد باشند. در صورتی که فرد قبلا متاهل بوده باشد باید در زمان ازدواج مدارک طلاق یا فوت همسر پیشین خود را ارائه کنند. همچنین زوجین باید برای اثبات واقعی بودن ازدواج مدارک و شواهدی ارائه کنند. پس از گذشت 2 سال از ازدواج رسمی در استرالیا فرد می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند، با گذشت 2 سال از اخذ اقامت دائم استرالیا فرد می تواند پاسپورت استرالیا را کسب کند. برای اخذ تابعیت استرالیا فرد باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و از قوانین وضع شده در این کشور مطلع و به آن ها پایبند باشد.

طبق قوانین وضع شده در کشور استرالیا تابعیت در این کشور از طریق قاعده خون به فرزندان متولد شده اعطاء می شود. به این منظور که در زمان تولد باید حداقل یکی از والدین دارای تابعیت کشور استرالیا باشد تا طفل متولد شده جزء اتباع این کشور محسوب شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تولد در به مقاله اخذ اقامت از طریق تولد در استرالیا رجوع کنید. برای اخذ تابعیت از طریق تولد لازم است فرد مدارک ذیل را ارائه کند.

  • گواهی تولد طفل
  • گواهی بیمارستان که فرزند در آن جا متولد شده باشد
  • حکم تایید دادگاه
  • اثبات محل زندگی
  • ارائه گواهی تمکن مالی

قوانین استرالیا در زمینه کار

متقاضیان خارجی و بین المللی برای ورود به بازار کار کشور استرالیا به دعوت نامه شغلی و ویزای کار این کشور نیاز دارند. زبان رسمی در کشور استرالیا زبان انگلیسی است، پس لازم است برای شروع کار در این کشور برای برقراری ارتباط با زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. برای یافتن کار در کشور استرالیا می توانید به وب سایت های کاریابی معتبر در این کشور رجوع کنید، همچنین می توانید از طریق آگهی شغلی منتشر شده و موسسات کاریابی به دنبال شغل مورد نظر خود باشید. پس از یافتن کار فرد باید مدارک تعیین شده را جهت اخذ دعوت نامه شغلی به کارفرما یا موسسه مربوطه در کشور استرالیا ارسال کند.

برای اعطاء ویزای کار کشور استرالیا سیستم امتیاز بندی در نظر گرفته شده است، فرد باید برای اخذ ویزای کار موفق شود حداقل امتیاز تعیین شده را کسب کند. امتیازات بر اساس معیارهایی مثل سوابق کاری، تحصیلات، سن، میزان تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به زبان و اسپانسر به فرد اعطاء می شود. با مطالعه مقاله سیستم امتیاز بندی مهاجرت کاری به استرالیا اطلاعات بیشتری در خصوص سیستم امتیاز بندی این کشور کسب می کنید.

شغل های پر درآمد برای جمعیت استرالیا و خارجیان

این که فرد تابعیت استرالیا را دارد یا کشور دیگری، تا زمانی که تخصص بالایی داشته باشد و بتواند به خوبی به زبان انگلیسی صحبت کند تفاوت خیلی عمده ای در میزان درآمد وی ایجاد نخواهد کرد. آن چه تفاوت ایجاد می کند حوزه تخصص فرد و جنسیت وی است، به طور دقیق تر برخی مشاغل از جمله جراحی مغز و اعصاب، متخصص گوارش، قضاوت، متخصص قلب و عروق، چشم پزشک، متخصص گوارش، اورولوژیست و… بیشترین درآمد سالیانه را دریافت می کنند و اگر چه فاصله درآمدی خانم ها و آقایان در حال حاضر کمتر شده اما همچنان در موقعیت شغلی مشابه مردها درآمد بیشتری نسبت به همکاران خانم خود دریافت می کنند. به عنوان مثال در حالی یک جراح مغز و اعصاب خانم سالیانه به طور متوسط 323682$ (دلار استرالیا) درآمد کسب می کند میزان دریافتی یک جراح آقا در همین حوزه سالیانه 577674$ (دلار استرالیا) می باشد.

در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، سعی شد اطلاعاتی در خصوص جمعیت استرالیا، متوسط درآمد ماهیانه و مطالب مفید دیگر از جمله هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا و شرایط اقتصادی بیان شود. دلیل این امر اهمیت دست یافتن به شناخت بالا از کشورهای مختلف پیش از انتخاب مقصد نهایی به منظور دست زدن به انتخابی حساب شده تر و عاقلانه تر است و امید است مقاله بالا در موضوع جمعیت استرالیا مفید واقع شده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *