ویزای کاری

حقوق ماهیانه کار در روسیه

حقوق ماهیانه کار در روسیه

اولین مساله برای افرادی که کشور روسیه را به عنوان مقصد مهاجرتی خود برای زندگی و کار انتخاب می کنند شرایط حقوق ماهیانه کار در روسیه است. از این رو در مقاله پیش رو تیم کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به توضیحاتی مفصل در خصوص کشور روسیه پرداخته اند؛ در واقع در ادامه به طور خاص مطالبی راجع حقوق ماهیانه کار در روسیه مطرح می شوند و امید است که مطالعه آن برای متقاضیان مهاجرت به این کشور پهناور مفید واقع شود و برای عزیزان کمک کننده باشد.

  • شرایط کار در کشور روسیه چیست؟
  • آیا می توان در روسیه به درآمد بالا دست پیدا کرد؟
  • شرایط زندگی در روسیه به عنوان نیروی کار چیست؟
  • متوسط درآمد در روسیه چقدر است؟
  • متوسط درآمد دانشجویان در روسیه چقدر است؟

بررسی شرایط اقتصادی کشور روسیه در 2023

روسیه با بیش از 6 میلیون کیلومتر مربع مساحت، بزرگ ترین کشور در دنیا می باشد یعنی حدود یک هشتم قسمت مسکونی کره زمین را به خود اختصاص می دهد. از شهرهای مهم این کشور پهناور که طبیعتا فرصت های شغلی بیشتری را نیز دارند می توان به مسکو پایتخت و بزرگ ترین شهر روسیه اشاره کرد، البته نووسیبیرسک و سنت پترزبورگ نیز از دیگر شهرهای مهم و پرجمعیت روسیه هستند. وسعت روسیه، منابع طبیعی همچون محصولات نفتی و گاز طبیعی و جمعیت بالای آن باعث شده که این کشور سردسیر به لحاظ اقتصادی نیز جایگاه خوبی داشته باشد، بطور دقیق با مقایسه تولید ناخالص داخلی کشورهای دنیا، روسیه مقام یازدهم را به خود اختصاص داده است.

با در نظر گرفتن نکات مذکور تعجبی ندارد که آمار بیکاری این کشور اخیرا تنها حدود 5% تخمین زده شده است و این نکته بدین معنا است که کشور روسیه به لحاظ فرصت های شغلی شرایط نسبتا مشابهی با کشورهای فوق پیشرفته اروپای غربی همچون آلمان و اتریش دارد. البته وجود یک سری مسائل و موانع باعث شده است که اغلب افراد زندگی و کار در اروپای غربی را به انتخاب روسیه به عنوان مقصد نهایی ترجیح دهند که از آن جمله می توان به لزوم یادگیری زبان روسی و ترجیح کارفرمایان روسی به استخدام افراد بومی اشاره کرد. در واقع روسیه از این لحاظ در نقطه مقابل آلمان قرار می گیرد چرا که کارفرمایان آلمانی در اکثر مواقع تنها مواردی که مدنظر قرار می دهند تخصص و مهارت های کاری فرد و توانایی وی در صحبت کردن به زبان آلمانی یا انگلیسی است.

مقایسه حقوق ماهیانه کار در روسیه و سایر کشورها

در سال های پی در پی این کشور موناکو بوده است که بیشترین حقوق ماهیانه را داشته و در نقطه مقابل از میان 77 کشور دنیا، پایین ترین میزان حقوق ماهیانه همواره متعلق به کشور جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است. در این طبقه بندی ایالات متحده آمریکا نیزجایگاه نهم را به خود اختصاص داده است که در جدول ذیل نشان داده شده است. پیش از مطالعه جدول پیش رو که البته تنها به بررسی شرایط ده کشور برتر دنیا به لحاظ درآمد ماهیانه پرداخته، لازم است بدانید حقوق ماهیانه کشورهای مختلف با توجه به تولید ناخالص داخلی و میزان جمعیت آن کشور محاسبه می شود. نکته حائز اهمیت دیگر این است که حقوق ماهیانه در روسیه تنها 853$ (دلار آمریکا) است و از این رو پس از ترکیه، جایگاه چهل و ششم را به خود اختصاص داده است.

رتبهنام کشورحقوق ماهیانه (دلار آمریکا)
1موناکو15507$
2لیختن اشتاین9703$
3برمودا8845$
4سوییس7034$
5نروژ6718$
6ماکائو6593$
7لوکزامبورگ5906$
8ایسلند5663$
9ایالات متحده آمریکا5257$
10ایرلند5116$

مقایسه حقوق ماهیانه کار در روسیه و سایر کشورها

تامین هزینه های زندگی با حقوق ماهیانه کار در روسیه

اگر چه در شهرهای کوچک فرصت های شغلی کمتری وجود دارد اما هزینه های زندگی نیز طبیعتا پایین تر است در مقابل در پایتخت روسیه یعنی مسکو به علاوه یک سری از کلان شهرهای این کشور من جمله سنت پترزبورگ هزینه زندگی بالاتر است و متناسب به نحوه زندگی هر فرد بین 600$ تا 700$ (دلار آمریکا) می باشد. با توجه به این نکته که حقوق ماهیانه در روسیه حدود 800$ (دلار آمریکا) می باشد و دانشجویان اجازه کار تمام وقت ندارند و به عنوان مثال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تنها هفته ای 20 ساعت اجازه کار قانونی دارند، در نتیجه فرد نمی تواند با کار کردن تمام هزینه های زندگی و تحصیل خود را بپردازند و نیاز به پشتوانه مالی دارد که با توجه به هزینه تحصیل در روسیه می بایست پیش از ورود به این کشور در نظر گرفته باشد.

بازار و بالاترین حقوق ماهیانه کار در روسیه در 2023

همانطور که کار در آلمان برای تعدادی از رشته ها فراهم تر است روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و در بعضی از رشته ها بازار کار بهتری دارد، در حقیقت رشته های فنی-مهندسی در اغلب قریب به اتفاق کشورهای دنیا هم بازار کار بهتری دارند و هم درآمد بهتری کسب می کنند یعنی حقوق ماهیانه کار در روسیه در خصوص یک سری از رشته ها شرایط بهتری دارد. نکته مهم دیگر در خصوص این قبیل رشته های پر درآمد از جمله مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران وغیره این است که در غالب موارد متخصصین این رشته ها تنها با آشنایی با زبان انگلیسی و توانایی برقراری ارتباط، در کنار تخصص شغلی، می توانند استخدام شوند.

نکته منفی این است که همانطور که پیش تر نیز ذکر شد روس ها تمایل بیشتری به استخدام بومی ها دارند و مهاجران برای کار پیدا کردن با دشواری های بیشتری رو به رو خواهند بود. علاوه بر این نکته دانستن زبان انگلیسی برای افرادی که متقاصی کار هستند و با حقوق ماهیانه کار در روسیه و بدون پشتوانه مالی کافی، تصمیم دارند تمام هزینه های خود را پوشش دهند و سریع تر استخدام شوند، کافی نیست و ترجیحا می بایست به زبان روسی نیز مسلط باشند.

در مقاله پیش رو موضوع حقوق ماهیانه کار در روسیه به علاوه مطالب مرتبط دیگر مورد بررسی قرار گرفت و طبیعی است که متقاضیان مهاجرت سوالات بی شمار خود را تنها با مطالعه مقالات نتوانند پاسخ گویند، چرا که انتخاب کشور مقصد نیاز به وقف زمان و دقت بالایی دارد، به همین جهت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی عزیزانی که قصد برخورداری از خدمات مشاوره ای مجموعه را دارند، می باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *