مهاجرت

درباره دومنیکن

درباره دومنیکن

کسب اطلاعات درباره دومنیکن موضوع مهمی برای افرادی می باشد که قصد دارند به صورت بلند مدت یا کوتاه مدت در این کشور مستقر شوند. به همین دلیل، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار مفیدی درباره دومنیکن در این نوشتار جمع آوری کرده اند تا متقاضیان قبل از مهاجرت یا سفر به این کشور، آشنایی کامل با دومنیکن داشته باشند. جمهوری دومنیکن دو سوم شرقی جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب را که با هائیتی مشترک است، اشغال می کند. جمهوری دومنیکن به دلیل اندازه نسبتا بزرگ، اقتصاد قوی و ثبات نسبی یک شریک کلیدی ایالات متحده در دریای کارائیب است. ایالات متحده و جمهوری دومنیکن روابط تجاری نزدیک خود را تحت توافقنامه تجارت آزاد جمهوری دومینیکن آمریکای مرکزی ایالات متحده آمریکا (CAFTA-DR) حفظ کرده‌اند و در مورد نگرانی ‌های امنیتی منطقه ‌ای تحت ابتکار امنیت حوزه کارائیب (CBSI) همکاری کرده ‌اند.

معرفی جمهوری دومنیکن

جمهوری دومنیکن کشوری جزیره ای است که در مرکز دریای کارائیب بین جزایر کوبا و پورتوریکو واقع شده است و از شمال با اقیانوس اطلس، از جنوب با دریای کارائیب، از شرق با گذرگاه مونا و از غرب با جمهوری هائیتی همسایه است. مساحت این کشور 48442 کیلومتر مربع است و به 31 استان و یک ناحیه ملی تقسیم شده است و پایتخت آن سانتو دومینگو است و در منطقه جنوب شرقی آن قرار دارد. جمهوری دومنیکن به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای آب و هوای گرمسیری با بارندگی فراوان است که عمدتاً بین ماه های می و نوامبر از جمله فصل طوفان سالانه از اول ژوئن تا 30 نوامبر است. میانگین دمای سالانه در این کشور بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است و در مناطق کوهستانی که دمای کمتر از 5 درجه سانتیگراد در ماه‌ های زمستان نیز قابل ثبت است، تغییرات قابل توجهی دارد.


در جدول زیر به اطلاعات جزئی جمهوری دومنیکن اشاره شده است:

موارداطلاعات
زبان رسمیاسپانیایی
جمعیت در سال 202411 میلیون نفر
نرخ رشد جمعیت1.2%
تراکم جمعیت223 نفر در هر کیلومتر مربع
امید به زندگی در بدو تولد74 سال
نظام سیاسیدموکراسی جمهوری خواه
سیستم دولتیریاست جمهوری

حکومت ملت اساساً مدنی، جمهوری، دموکراتیک و نماینده است که بر قوای مقننه، مجریه و قضایی استوار است. انتخابات کنگره و ریاست جمهوری در دومنیکن هر 4 سال یکبار برگزار می شود تا از طریق رأی مردم، رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور دومنیکن، نمایندگان کنگره و مقامات محلی انتخاب شوند.

درباره دومنیکن و اقتصاد این کشور

دومینیکن دارای اقتصاد باز است و خود را به عنوان یکی از پویاترین و با سرعت در حال رشد در آمریکای لاتین و دریای کارائیب قرار داده است. این کشور دارای بیشترین سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی و متنوع ترین ساختار صادراتی در بین کشورهای همکار ایالات متحده در CAFTA-DR است. شایان ذکر است که سرمایه گذاری خارجی در دومنیکن، عملکرد قوی بخش مخابرات و معدن، وجوه ارسالی و گردشگری به رشد قبل از همه گیری کرونا دامن زد. بر اساس گزارش مرکز صادرات و سرمایه گذاری در زمینه جذب سرمایه گذاری در کارائیب پیشرو است و 49% از سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این منطقه به دست می آورد.

برخی از عواملی که به این امر منجر شد عبارتند از:

  • اقتصاد متنوع
  • سیستم دولتی باثبات
  • محیط کسب و کار مطلوب

رشد اقتصادی پایدار بالاتر از میانگین منطقه ای منعکس می شود. براساس گزارش بانک جهانی، بین سال های 2013 تا 2023، دومنیکن به طور متوسط ​​6.14% رشد تولید ناخالص داخلی سالانه داشته است. برخی از مزایایی که جمهوری دومنیکن را رقابتی می‌کند عبارتند از رفتار برابر، سرمایه انسانی، دسترسی ترجیحی به بازار، زیرساخت ‌های مدرن، اقتصاد رو به رشد و ثبات اجتماعی و همچنین دسترسی به فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات. این کشور بخش هایی را برای سرمایه گذاری در اولویت قرار داده است، از جمله تجارت کشاورزی، سینما، انرژی، برون سپاری خدمات، لجستیک و اتصال، تولید، معدن و گردشگری. طبق آمار بانک جهانی، دومنیکن با بیش از 4 میلیون بازدید کننده در سال، پربازدیدترین کشور منطقه است. این مکان دارای مناظر گردشگری برجسته و امکانات بی شماری است که توسط سازمان های بین المللی به دلیل کیفیت بالا و رضایت استثنایی مشتریان اعطا شده است.

شرایط مهاجرت به آمریکا رو مطالعه کن

درباره دومنیکن و شهرهای آن

شهر سانتو دومینگو مرکز شهری اصلی جمهوری دومنیکن است. سانتو دومینگو نه تنها پایتخت سیاسی، بلکه مرکز مالی، صنعتی و تجاری جمهوری دومنیکن است. این منطقه در ساحل جنوبی جزیره واقع شده است و پرجمعیت ترین منطقه در کشور است. به عنوان اولین شهر اروپایی که در قاره آمریکا تأسیس شد، سانتو دومینگو از نظر تاریخ و فرهنگ غنی است. در سال 2010، سانتو دومینگو به عنوان پایتخت فرهنگی آمریکا توسط دفتر بین المللی پایتخت های فرهنگی انتخاب شد. شهر قدیمی استعماری سانتو دومینگو، واقع در قلب سانتو دومینگو مدرن، توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شده است. شهر استعماری قدیمی ترین سکونتگاه اروپایی در قاره آمریکا است که در سال 1498 توسط بارتلومئو کلمب، برادر کریستف کلمب تأسیس شد. سانتو دومینگو خانه اولین دانشگاه، کلیسای جامع، قلعه، صومعه و قلعه در دنیای جدید است.

دومین شهر بزرگ، سانتیاگو ده لوس کابایروس، در شمال مرکزی جمهوری دومنیکن واقع شده است. سانتیاگو ده لوس کابایروس دومین سهم بزرگ در تولید ناخالص داخلی ملی است و با وجود اینکه اقتصاد آن عمدتاً توسط صنایع خدماتی هدایت می شود، اطراف شهر به دلیل زمین حاصلخیز و کشاورزی با تجربه به عنوان پیشرو در بخش کشاورزی شناخته می شود. مناطق توریستی عمده از ساحلی به ساحل دیگر با ستون های اصلی پونتا کانا و لا رومانا در شرق، پورتو پلاتا در شمال و سامانا در منطقه شمال شرقی جمهوری دومینیکن پراکنده هستند.

درباره شهرهای دومنیکن

بررسی جمعیت دومنیکن

جمعیت جمهوری دومینیکن معادل 0.14% از کل جمعیت جهان است. این کشور رتبه 85 را در فهرست کشورها (و وابستگی ها) بر اساس جمعیت دارد. تراکم جمعیت در جمهوری دومنیکن 225 نفر در کیلومتر مربع ( 581 نفر در مایل مربع) است و مساحت کل سرزمین این کشور 48320 کیلومتر مربع (18656 مایل مربع) می باشد. شایان ذکر است که 85% از جمعیت دومنیکن در شهرها زندگی می کنند (9168876 نفر در سال 2023) و میانگین سنی در جمهوری دومنیکن 28 سال است.

چقدر با شرایط مهاجرت به کانادا آشنایی داری؟!

در نمودار زیر به جمعیت دومنیکن از سال 1920 تا 2023 اشاره شده است:

تغییرات جمعیت دومنیکن

بر اساس بازنگری سال 2024 چشم انداز جمعیت جهان کل جمعیت دومنیکن در سال 2021 میلادی 11117873 نفر بود، در مقایسه با 2380000 نفر در سال 1950. نسبت جمعیت زیر 15 سال در سال 2010 میلادی 31.2٪ بود و 62.8٪ 15 تا 65 سال سن داشتند و 6% بیش از 65 سال سن داشتند. اما این اعداد بعد از گذشت 12 سال تغییر کرده اند.

در جدول زیر به تفکیک سنی جمعیت دومنیکن در سال 2024 اشاره شده است:

سندرصد جمعیت
زیر 15 سال27.6%
15 تا 29 سال26.1%
30 تا 44 سال20.6%
45 تا 59 سال14.9%
60 تا 74 سال8.1%
75 سال و بیشتر2.7%

نسبت جنسی در جمهوری دومنیکن در سال 2024 میلادی 99.70 مرد به ازای هر 100 زن است. در دومینیکا 5.47 میلیون مرد و 5.49 میلیون زن وجود دارد. درصد جمعیت زنان 50.07% در مقایسه با 49.93% جمعیت مردان است. جمهوری دومنیکن 16.43 هزار زن بیشتر از مردان دارد و این کشور در بین 201 کشور یا سرزمین از نظر نسبت زن به مرد در جایگاه 113 قرار دارد.

درباره دومنیکن و جمعیت آن

جمعیت جمهوری دومنیکن عمدتاً از قومیت های مختلط آفریقایی و اروپایی است و اقلیت های کوچک سیاه و سفید نیز در آن وجود دارند. از دیرباز اعتقاد بر این بود که تعداد کمی از مردم، حتی به ‌طور غیرمستقیم، از مردمان بومی تاینو می ‌آیند که مدت کوتاهی پس از اولین تماس خود با اروپایی ‌ها، عمدتاً در اثر بیماری، جنگ و تأثیرات کار اجباری از بین رفتند. با این حال، برخی از محققان استدلال کرده اند که میراث تاینو، هم از نظر ژنتیکی در جمعیت فعلی و هم از نظر عناصر بقا در زبان دومینیکن و فرهنگ مادی، بارزتر از این است.

در نمودار زیر به ترکیب قومی جمعیت دومنیکن اشاره شده است:

ترکیب قومی جمعیت دومنیکن

هموطنان محترمی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره دومنیکن هستند و یا قصد دارند به این کشور سفر کنند می توانند با تماس با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به طور کامل از تمامی موارد آگاه شوند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *