ویزای تحصیلی

کار پس از تحصیل در سوئد

کار پس از تحصیل در سوئد

طبق قوانین مهاجرتی در سال 2023 دانشجویان برای رسیدن به کار پس از تحصیل در سوئد 12 ماه فرصت جهت به دست آوردن کار خواهند داشت. دانشجویان بین المللی از کار نیمه وقت در حین تحصیل در سوئد طبق قوانین مهاجرتی بهره مند هستند. اما برای اینکه بتوانند به صورت تمام وقت کار پس از تحصیل در سوئد را دارا باشند، نیاز به مجوز دارند. در ابتدا دانشجویان باید از قوانین کار در کشور سوئد و همچنین شرایط اقامت پس از تحصیل آگاهی یابند که پیشنهاد می شود همواره با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

 • آیا در سوئد امکان کار پس از تحصیل برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟ بله، این امر از طریق تمدید اقامت دانشجویی تا 12 ماه جهت کاریابی و سپس اخذ ویزای کار سوئد امکان پذیر است.
 • دانشجویان در سوئد چند ساعت در هفته حق کار دارند؟ دانشجویان خارجی در سوئد فقط حق کار تا 20 ساعت در هفته را دارند.
 • شرط لازم برای اخذ اقامت سوئد برای فارغ التحصیلان چیست؟ یافتن پیشنهاد کاری از سوی اسپانسر سوئدی.

قوانین حق کار دانشجویان در سوئد در 2023

با اخذ ویزای تحصیلی سوئد در سال 2023 می توان با این نوع اقامت از حق کار نیمه وقت به صورت نامحدود بهره مند بود، البته این حق کار برای برخی دانشجویان به عنوان دستیار اساتید و یا پژوهشگر همراه با بورس یا حقوق است. اما فرد می تواند به کار خارج از محیط دانشگاه دسترسی داشته باشد و به صورت نامحدود کار کند، اگر مایل به این باشد که پس از تحصیل در سوئد نیز برای کار بماند، باید در راستای قوانین درخواست نماید.

افراد نیاز به یک فرصت اقامتی پس از تحصیل خواهند داشت که تا 12 ماه به دانشجویان خارجی اعطا می شود. پس ابتدا باید شرایط تمدید اقامت را برای کار پس از تحصیل در سوئد را فراهم ساخت، سپس با داشتن یک موقعیت کاری متناسب رعایت قوانین اداره کار و مهاجرت جهت دریافت ویزای کار اقدام نمود.

پارامترشرح
نوع کارنیمه وقت
ساعت کاری مجاز20 ساعت در هر هفته
مجوز مورد نیازمجوز اقامت دانشجوئی (ویزای تحصیلی سوئد)
مسئول تمدید مجوز اقامتاداره مهاجرت سوئد

ماکسیمم اعتبار اقامتی با ویزای پسا تحصیل درکشورهای مختلف

قوانین کار پس از تحصیل در سوئد

در حالی که دانشجویان در سوئد تنها تا سقف 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند و نهایتا می توانند درآمدی بالغ بر ماهانه 150€ تا 500€ (یورو) داشته باشند، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد تا یک سال فرصت دارند همچنان اقامت این کشور را داشته باشند و به دنبال کار بگردند. با توجه به این که نرخ بیکاری سوئد در سال های 2022 و 2023 به ترتیب 8.8% و 7.5% است، یافتن شغل برای کسی که در دانشگاه های مطرح سوئدی مثل دانشگاه اوپسالا، دانشگاه استکهلم و غیره تحصیل کرده است دشوار نخواهد بود.

در نهایت با پیدا کردن شغل و انعقاد قرارداد کاری با کارفرمایی در سوئد، فارغ التحصیلان امکان تبدیل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری این کشور خواهند داشت. لازم به ذکر است طی سال 2023 متوسط درآمد در سوئد SEK520052 (کرون سوئد) است، اما معمولا تازه فارغ التحصیل شده ها با توجه به نداشتن سابقه کار سطح درآمد پایین تری خواهند داشت. همچنین ساعات کاری در سوئد پس از فارغ التحصیلی تا 40 ساعت در هفته است و شامل مرخصی و غیره هم می شود.

شرایط درخواست تمدید اقامت پس از تحصیل در سوئد

اولین شرط این است که فرد پس از تحصیل سوئد را ترک نکرده باشد و هنوز در این کشور سکونت داشته باشد، اعتبار گذرنامه باید متناسب با طول دوره ویزای کاری فرد حداقل زمان داشته باشد. مجوز اقامت یا همان ویزای تحصیلی که برنامه تحصیلات اشخاص حداقل 2 ترم دانشگاهی را شامل شده باشد، آخرین اجازه اقامت باید اجازه اقامت برای تحصیلات دانشگاهی باشد در نتیجه فرد باید مطالعات خود را تکمیل کرده باشد.

این بدان معنی است که تمام دوره تحصیلی متقاضی باید تکمیل شود و برنامه ریزی برای یافتن شغل یا بررسی فرصت های کسب و کار خود را انجام دهد و همچنین شخص با ارائه حساب بانکی کافی قادر به حمایت مالی از خود در زمانی که برای اقامت درخواست می کند، باشد. برای درخواست تمدید مدت اقامت ماه های بعدی نیز باید همچنان متقاضی باید دارای پوشش بیمه باشد.

مقدمات کار پس از تحصیل در سوئد

دانشجویان در حین اینکه برای تمدید اقامت درخواست می نمایند، می بایست به دنبال شغل باشند و آن ها می توانند از همان دانشگاه در مراکز حرفه ای که برای دستیابی شغل کمک می کنند، درخواست نمایند. از جمله قوانین اولیه برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل عبارتند از:

 • نیاز به پاسپورت معتبر
 • مطابقت قوق و دستمزد فرد در مقایسه با قراردادهای جمعی سوئدی
 • عدم وجود متقاضی سوئدی برای تصدی پست شغلی مورد نظر
 • اثبات تمکن مالی کافی برای اقامت در سوئد
 • حمایت از پوشش بیمه متقاضی از سوی کارفرمای سوئدی

مقدمات کار پس از تحصیل در سوئد

نکات کلیدی کار پس از تحصیل در سوئد

علاوه بر این، چند نکته کلیدی برای کاریابی در سوئد وجود دارد که ما لازم دیدیم در این بخش از مقاله به آنها اشاره کنیم:

آیتمشرح
مراجعه به مرکز شغلی دانشگاهاز جمله خدمات ارائه شده توسط این مرکز شامل مشاوره شغلی، نحوه تنظیم CV، سمینارها و کارگاه ها و غیره است.
حضور در جشنواره های کارشرکت های بزرگ سوئدی مثل Volvo, IKEA یا Skanska همه ساله برای جذب کارکنان جدید جشنواره های کار برگزار می کنند.
آموزش زبان سوئدییادگیری زبان سوئدی درهای جدیدی به روی متقاضیان باز می کند.
انجام کارورزیحتی اگر به ارائه پیشنهاد کاری هم منجر نشود می تواند به رزومه کاری شما بیفزاید.
پیوستن به اتحادیه دانشجویی و اتحادیه کاراتحادیه های کاری همانند SACO, TCO و LO می تواند برای شما کارفرماهای احتمالی معرفی کند.
انجام کار دانشجوییدقیقا عین سکوی پرش برای شغل آینده تان عمل می کند.
نگارش پایان نامه در مورد یک شرکت سوئدیمی تواند شرط ورود کامل به بازار کار سوئد باشد.

نکات لازم برای تمدید اقامت پس از تحصیل در سوئد

هنگامی که درخواست برای اجازه اقامت ارائه شود، به فرد اجازه اقامت خواهند داد، تا زمانی که اداره مهاجرت در مورد اعطای تمدید اقامت فرد تصمیم نهایی را بگیرد، اگر مجوز دریافت شد، به متقاضی یک کارت مجوز اقامت داده می شود تا در سوئد اقامت داشته باشند. این کارت حاوی یک عکس از و اثر انگشت می باشد، که عکس باید جدید گرفته شده باشد، بنابراین، متقاضی باید زمان را برای عکس و اثر انگشت خود در مرجع مشخص اسرع وقت رزرو نماید. همچنین از زمانی که تصمیم گیری صورت گیرد نهایت یک هفته بعد این کارت اقامت به درب منزلشان ارسال می شود. تمامی این مراحل درخواست به صورت آنلاین صورت خواهد گرفت و هزینه ها با کارت اعتباری پرداخت می شود.

مراحل اخذ مجوز کار پس از تحصیل در سوئد

اولین قدم برای اخذ ویزای کار باید از سوی کارفرمای به جهت اجازه استخدام انجام شود. باید رزومه ای از فرد به کارفرما ارائه شود، کارفرما نیاز به اطلاعات شهروندی، تحصیلات، نام و آدرس دارد، البته دانشجویان مهمان و یا پژوهشگران مهمان می بایست خودشان به صورت آنلاین این درخواست را ارائه دهند. در صورت عدم ارسال آنلاین نیز می توان با تکمیل فرم های خود و خانواده آن را پست کرد، اتباع برخی کشورها و یا برخی مشاغل در سوئد دارای شرایط خاص اخذ مجوز کار هستند. همچنین برخی اتباع نیز می توانند برای مشاغل کمتر از 3 ماه به کار در کشور سوئد بدون مجوز مشغول شوند. متقاضی می بایست مدارکی را دال بر سابقه های کاری با نوع اقامت های قبلی خود اگر موجود هست ارائه نماید.

هزینه زندگی در سوئد

از موارد مهمی که در زمینه اقامت در کشور سوئد بایستی بدان توجه نمود، هزینه زندگی است. هزینه زندگی در کشور سوئد کمی بالاتر از متوسط اروپایی است. این هزینه خود متشکل از هزینه هایی مثل هزینه غذا، هزینه حمل و نقل، هزینه سرگرمی، هزینه اجاره خانه، هزینه پوشاک، هزینه اشتراک و … می باشد. در شرایط کنونی میانگین هزینه زندگی در سوئد برای هر نفر در حدود €1979 (یورو) می باشد.

در قیاس با برخی کشورهای مطرح اروپایی نیز هزینه بالایی به شمار می رود:

توزیع درصدی هزینه زندگی در سوئد

نکات یافتن کارفرما و اخذ مجوز کار سوئد در 2023

نکاتی که باید برای پیدا کردن کارفرما و مجوز کار رعایت کرد در سال 2023 عبارت اند از:

 • متقاضی می بایست برای مدت زمانی که اجازه کار می خواهد از پوشش بیمه عمر، درمانی، بازنشستگی دارا باشد.
 • متقاضی باید خلاصه ای از اظهارات درآمد از اداره مالیات سوئدی برای هر سالی که در سوئد کار کرده ارائه نماید.
 • اجازه اقامت برای یک سال اول صرفا برای یک کارفرما و یک نیروی کار خاص صادر می شود، این به این معناست که او اگر موقعیت کاری خود را تغییر دهد باید مجوز جدید کار درخواست نماید.
 • شرایط اخذ اقامت دائم را می توانید با بدست آوردن کار پس از تحصیل در سوئد بعد از چند سال رقم زد.
 • کافی است دانشجو بعد از تحصیل با مجوز کار در 7 سال اخیر 4 سال را کامل کار کرده باشد.
 • اگر پیشنهاد کاری بعد از تحصیل متقاضی کمتر از یک سال باشد ثبت نام (رجیستری) فرد انجام نخواهد شد.

کار در سوئد با مزایای زیادی روبرو است که از آن جمله می توان به امنیت بالای این کشور و پایین بودن نرخ جرم و جنایت اشاره نمود. نمودار ذیل این موضوع را با توجه به شرایط سال 2023 به خوبی نشان می دهد:

امنیت و نرخ جرم در کشور سوئد

اتباع ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی در سال 2023 شرایط آسانی را پیش رو نخواهند داشت. از سال اخیر تا به حال شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد متفاوت تر از سابق و سخت گردیده است. پیشنهاد می شود اگر شما به دنبال اخذ ویزای تحصیلی سوئد و شرایط کار پس از تحصیل در سوئد هستید حتما با یک وکیل مشورت نمائید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه دهنده مشاوره در راستای اخذ ویزای تحصیلی سوئد به شما عزیزان می باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص کار پس از تحصیل در سوئد

متقاضیان کار پس از تحصیل در سوئد با پرسش های زیر همراه می باشند:

 1. شرط تمدید اقامت پس از تحصیل در سوئد در خصوص کار چیست؟ دانشجو باید با توجه به اقامت در سوئد ویزای خود را به مدت 6 ماه در خصوص کاریابی تمدید کند.
 2. مجوز کار پس از تحصیل در سوئد چقدر است؟ مجوز کاری به صورت تمام وقت با میزان 40 ساعت در هفته می باشد.
 3. شرایط لازم برای کار در سوئد پس از فارغ التحصیلی چیست؟ داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما و دانش زبان سوئدی از سایر موارد حائز اهمیت می باشد.
 4. قوانین ویزای کاری پس از تحصیل در سوئد چیست؟ حداقل حقوق SEK13000 (کرون) در ماه، عدم وجود متقاضی از سوئد در خصوص کار، حمایت از پوشش بیمه متقاضی از سوی کارفرما.
 5. عامل پیدا کردن کار پس از تحصیل در سوئد چیست؟ یکی از عوامل اصلی، سپری کردن دوره های کارآموزی و پروژه های پایانی دانشجویی در مدت زمان تحصیل می باشد.
5/5 - (16 امتیاز)

19 دیدگاه برای “کار پس از تحصیل در سوئد

 1. bita گفت:

  اگر در حین دانشجو بودن در سوید بیش از 20 ساعت قرار داد سفید ببندیم چه اتفاقی می افتد؟ ایا این کار ویزای تحصیلی را باطل میکند یا نه ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیر ویزای تحصیلی رو باطل نمی کنه و به صورت قانونی می تونید توی این کشور کار و تحصیل رو به صورت همزمان پیش ببرید

 2. مهراد گفت:

  بعد از تحصیل میشه پس موند !

 3. فهيمه راد گفت:

  سلام من ٢٢ ساله هستم رشته رياضي از دانشگاه سراسري و آيلس ٥ دارم در چه رشته اي ميتونم تو سوئد تحصيل كنم هزينش چقده؟؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   نمره آیلتس شما بسیار کم هست باید حداقل 6 رو به دست بیارید تا بتونید مجوز تحصیل بگیرید.

 4. عادل گفت:

  سلام برای مهاجرت تحصیلی روند سخت تر هست یا مهاجرت کاری؟؟؟ و کدوم کم خرج تره؟؟ چون من هدفم رفتنه. فرق نمیکنه چطوری

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مهاجرت تحصیلی شانس بسیار بالایی داره و مهاجرت کاری شانس کم.
   از طرف دیگه هزینه تحصیل بیشتر هست.

 5. احسان گفت:

  بعد از تحصیل در سوئد امکان اخذ تابعیت هم وجود داره؟؟؟/ چقد طول میکشه تا تابعیت هم بگیریم؟؟

 6. سعید گفت:

  نوشتید برای کار پس از تحصیل در سوئد، یک فرصت شش ماهه هست که میشه تمدیدش کرد. تا چند بار امکان تمدید هست؟ و اگه بعد از تحصیل سوئد رو ترک کنیم تا چند وقت میشه برگشت و از این فرصت استفاده کرد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در حال حاضر این امکان وجود نداره و ممکن هست قوانین مجدد دچار تغییر بشن

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطالب به روزتون تشکر میکنم میخواستم بدونم قوانین مربوط به کار پس از تحصیل در سوئد فقط مختص سال 2019 هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در حال حاضر دانشجوها باید در طول دوره تحصیل خودشون شغلی رو پیدا کنند و قرارداد کاری امضا کنند تا بتونن بعد از تحصیل در این کشور اقامت داشته باشند

 8. سحر گفت:

  سلام
  در مورد ویزای تحصیلی سوئد توضیح دهید.
  ممنون از اطلاعات به روزتون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   لطفا مقاله ویزای تحصیلی سوئد رو مطالعه کنید.

 9. محمد رسایی گفت:

  توی اون شش ماه، نوع ویزا چه خواهد بود؟ تحصیلی یا جستجوی کار؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   کشور سوئد در حال حاضر اجازه اقامت پس از تحصیل برای جستجوی کار به دانشجوها رو نمیده

 10. v!da گفت:

  با سلام من 24ساله هستم و در رشته موسیقی فارغ التحصیل شدم میخوام برای ادامه تحصیل به سوئد مهاجرت کنم ایا کار پس از تحصیل در سوئد برای من وجود داره؟ممنونم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله شرایط کار برای شما وجود خواهد داشت و می تونید در این کشور اقامت به دست بیارید

 11. حسن عسکری گفت:

  شنیدم شرایط و بازار کار خوبی برا اتباع خارجی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *