مهاجرت

آب و هوای لهستان

آب و هوای لهستان

آب و هوای لهستان نیز همانند سایر کشورهای دنیا تحت تاثیر گرمایش زمین قرار گرفته است و تبعات طبیعی و اقتصادی متعددی در پی داشته است. لهستان که نظامی جمهوری دارد در اروپای مرکزی قرار گرفته و با بیش از 300000 کیلومتر مربع مساحت آب و هوای فصلی و معتدلی دارد. جمعیت لهستان نیز حدود 40 میلیون نفر است که این کشور را پنجمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا قرار داده است. لهستان شهرهای مهم متعددی دارد اما بزرگ ترین و مهم ترین آن ها پایتخت آن، یعنی ورشو، می باشد. لهستان علاوه بر این که به دریای بالکان راه دارد، با لیتوانی و روسیه در شمال، بلاروس و اوکراین در شرق، اسلواکی و جمهوری چک در جنوب و با آلمان در غرب همسایه و هم مرز است. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • آب و هوای لهستان چگونه است؟
 • تاثیرات آب و هوا و شرایط اقلیمی لهستان بر اقتصاد این کشور چطور بوده است؟
 • متوسط درآمد و نرخ بیکاری در لهستان در سال 2024 چگونه است؟
 • بهترین زمان برای مهاجرت به لهستان چه زمانی است؟
 • آیا آب و هوای لهستان به سمت یخبندان های زمستانی می رود؟
 • فرایند مهاجرت به لهستان چگونه تحت تاثیر آب و هوا قرار می گیرد؟

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و جمعیت لهستان

لهستان که به طور رسمی جمهوری لهستان نامیده می شود کشوری واقع شده در مرکز قاره اروپا است 16 استان دارد و دارای مساحتی بالغ بر 312696 کیلومتر مربع است. جمعیت لهستان حدود 40 میلیون نفر است که تعداد قابل توجهی از آن ها در پایتخت و بزرگ ترین شهر لهستان یعنی ورشو زندگی می کنند و به همین ترتیب این کشور پنجمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا است. لازم به ذکر است که حدود 98% جمعیت لهستان را لهستانی ها تشکیل داده اند و تنها 2% غیرلهستانی در این کشور زندگی می کند. کشور زیبای لهستان به دریای بالتیک راه دارد و از شمال با کشورهای لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس و اوکراین، از جنوب با اسلواکی و جمهوری چک و از غرب با آلمان همسایه و هم مرز می باشد.


چگونگی آب و هوای لهستان

لهستان آب و هوای بسیار معتدل دارد و همانند کشوری مثل لیتوانی، هم تحت تاثیر آب و هوای اقیانوسی قرار دارد و هم از جریان هوای قاره ای متاثر می شود. در لهستان تابستان های آفتابی و بارانی زیادی وجود دارد و زمستان نیز معمولا بسیار سرد هستند. در واقع برخلاف کشوری مثل لیختن اشتاین و موناکو که دمای هوای آن ها حتی در زمستان ها نیز غالبا معتدل است، زمستان های لهستان برفی است و دمای هوا معمولا در نقطع انجماد قرار دارد.

لهستان کشوری توسعه یافته است که آب و هوای نواحی شمالی و غربی آن اقیانوسی است اما هرچه به سمت شرق و جنوب پیش برویم هوا بیشتر تحت تاثیر آب و هوای قاره ای قرار می گیرد. همان طور که گفته شد زمستان های لهستان سرد است و متوسط دمای هوای لهستان در این فصل 3- درجه سانتیگراد می باشد. سردترین بخش لهستان نیز شمال شرقی آن است که آب و هوای مشابه سیبری و اسکاندیناوی دارد. گرم ترین بخش لهستان جنوب شرقی آن است که دمای هوای آن در تابستان بین 24 تا 32 درجه سانتیرگراد است اما بعضا ممکن است به 39 درجه ساتیگراد نیز برسد. گرم ترین شهرهای لهستان عبارت هستند از:

 • Tarnów
 • Wrocław

تاثیرات آب و هوای لهستان بر اقتصاد این کشور

بر اساس معیارهای در نظر گرفته شده جهانی، لهستان به لحاظ میزان تولید ناخالص داخلی ششمین اقتصاد بزرگ در اروپا به شمار می رود. لهستان همچنین صاحب یکی از اقتصادهای اتحادیه اروپا است که با سرعت بسیار زیادی رشد می کند. از میان جمعیت حال حاضر لهستان که در این کشور ساکن اند حدود 60% در بخش خدمات مشغول به به فعالیت می باشند و 30% نیز در بخش های تولید و صنعت فعالیت می کنند. همچنین 10% از جمعیت لهستان در بخش کشاورزی فعالیت دارند، یعنی حوزه ای که کاملا وابسته به شرایط اقلیمی و آب و هوای این کشور است. آب و هوای معتدل و باران های متناوب لهستان سبب شده بخش کشاورزی در این کشور پیشرفت زیادی داشته باشد و علاوه بر ایجاد درآمد برای دولت، برای افراد زیادی نیز اشتغال زایی کند.

تاثیرات مثبت آب و هوای لهستان علاوه بر کشاورزی در صنعت توریسم نیز تاثیر مثبت گذاشته است و منجر شده افراد زیادی از کشورهای بسیار سرد یا بسیار گرم، لهستان را به دلیل داشتن دمای معتدل، برای تعطیلات خود برگزینند. مهاجرت به لهستان نیز به طرق مختلف رونق داشته چرا که زندگی در کشورهای معتدل برای افراد بسیار جذاب تر از زندگی در آب و هوای بسیار سرد است. این همان دلیلی است که افراد کمی ایالت منی توبای کانادا، سیبری یا قطب شمال را برای زندگی انتخاب می کنند. البته علاوه بر دمای معتدل، نقش اقتصاد قدرتمند و همچنین سطح بالای امنیت اقتصادی و اجتماعی در لهستان را در خصوص جذب مهاجران نمی توان نادیده گرفت. در لهستان تعداد ارتکاب جرایم خشن همانند قتل و تجاوز بسیار پایین است.

تاثیرات آب و هوای لهستان بر اقتصاد این کشور

مزایای مهاجرت به لهستان

از جمله مزایای مهاجرت به لهستان در سال 2022 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • تحصیل در لهستان نسبتا ارزان قیمت است و شهریه دانشگاه های دولتی آن سالیانه بین 2000€ تا 6000€ (یورو) می باشد؛ هرچند دوره های MBA گران تر است و شهریه آن سالیانه بین 8000€ تا 12000€ (یورو) است.
 • هزینه زندگی در لهستان نسبتا پایین است و ماهانه بین 600€ تا 850€ (یورو) می باشد.
 • تورم در لهستان در جولای سال 2022 تنها 3.1% است یعنی نه تنها در لهستان رکود وجود ندارد بلکه مردم مدام با افزایش قیمت ها مواجه نیستند و غالبا قدرت خرید بالایی دارند.
 • سطح درآمد در لهستان در مقایسه با هزینه های زندگی این کشور خوب است؛ به عبارت دقیق تر پایین ترین میزان درآمد ماهانه PLN1910 (زواتی لهستان)، متوسط درآمد ماهانه PLN7560 (زواتی لهستان) و بیشترین میزان درآمد ماهانه PLN33800 (زواتی لهستان) می باشد.
 • نرخ بیکاری در لهستان در سال 2022 حدود 6% است یعنی شرایط بازار کار این کشور حتی از ایتالیا، اسپانیا، یونان، سوئد و غیره نیز بهتر است.
 • امنیت در لهستان بالا است و امن ترین شهر آن نیز ورشو می باشد که شاخص امنیت آن بیش از 70 است.
 • لهستان کشوری توسعه یافته است که آزادی های اجتماعی، آزادی های فضای مجازی و غیره شهروندان خود را نیز تامین می نماید.

معایب مهاجرت به لهستان

از جمله معایب مهاجرت به لهستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

به دلایل مذکور، تحصیل در لهستان در مقایسه با مجارستان طرفداران چندانی ندارد چرا که مجارستان در حال حاضر با پذیرش کالج زبان نیز ویزای تحصیلی صادر می کند و دانشجویان به این ترتیب پس از 1 سال تقویت زبان وارد بازار کار می شوند.

درباره لهستان و جاذبه های گردشگری آن

همان طور که درباره لهستان گفته شد جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار زیبایی در این کشور وجود دارد که گردشگران را جذب می نماید. از مهمترین و زیباترین جاذبه های توریستی این کشور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • موزه قیام ورشو
 • اُلدتاون
 • کلیسای سنت آنه
 • معدن نمک ویلیچکا
 • موزه فردریک شوپن
 • شهر باستانی تورن
 • قلعه مالبورک

چنانچه قصد دارید به کشور لهستان سفر کنید بایستی درباره لهستان بیشتر بدانید. آشنایی با فرهنگ و تمدن مردم لهستان از جمله موارد مهم برای سفر به این کشور است. زبان رسمی و تکلم مردم این کشور، زبان لهستانی است و واحد شمارش پول در لهستان، زلوتی می باشد. مردم لهستان علاوه بر زبان لهستانی، به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند. اکثریت لهستانی ها، دین مسیحی دارند. پوشش لهستانی ها در مراسم ها و مجالس عروسی به صورت لباس سنتی است. اما در حالت عادی پوشش غربی دارند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص آب و هوای لهستان، مزایا و معایب مهاجرت به لهستان و غیره توضیحاتی ارائه گردید که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

چند پرسش درباره آب و هوای لهستان

در رابطه با این موضوع ممکن است پرسش هایی پیش آید که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • آیا لهستان کشوری سردسیر برای زندگی است؟ بله لهستان کشوری بسیار سرد برای زندگی به حساب می آید.
 • شرایط جمعیتی لهستان چگونه است؟ در حال حاضر 40,221,726 نفر در این کشور زندگی می کنند.
 • آیا لهستان مقصد مناسبی برای زندگی است؟ بله لهستان می تواند مقصد مناسبی برای کار و زندگی در اروپای شرقی باشد.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *