ویزای تحصیلی

ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا

ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا

اینکه ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا کدام است سوالی است که اکثر علاقه مندان به تحصیل در این کشور به دنبال یافتن پاسخی برای آن می باشند. اسپانیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ناحیه شنگن و جزو محبوب ترین مقصدهای تحصیلی دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد. دانشگاه های اسپانیا به ویژه در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر نسبتا ارزان هستند. گرانادا، بارسلونا، والنسیا، سویل و مادرید محبوب ترین شهرهای دانشجویی اسپانیا می باشد. این شهرها از نظر حمل و نقل دارای اتصالات و ارتباطات خوبی هستند و این امر موجب دسترسی آسان دانشجویان به شهرهای معروف اروپا بدون هیچ زحمتی می شود.

در ادامه مقاله حاضر که با تلاش اعضای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده سعی بر آن است تا علاوه بر بررسی ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا به سوالات زیر نیز پاسخ داده شود:

 • آیا امکان کار دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در اسپانیا فراهم است؟
 • محبوب ترین رشته های تحصیلی در اسپانیا کدامند؟
 • شرایط تحصیل رایگان در اسپانیا چگونه است؟
 • محدودیت های ادامه تحصیل در اسپانیا برای ایرانیان چیست؟
 • بهترین مسیر مهاجرت ایرانی ها به اسپانیا از طریق تحصیل چیست؟
 • مزایای تحصیل در اسپانیا چیست؟

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا اخذ پذیرش و تحصیل در این کشور است. این فقط آب و هوای خوب و ساحل های زیبای اسپانیا نیست که دانشجویان بین المللی را به سمت این کشور جذب می کند، بلکه دانشگاه های کلاس-جهانی، آموزش با کیفیت بالا و شهریه های مناسب از جمله عوامل جاذبه اسپانیا به شمار می آید. هزینه های زندگی در این کشور تا 20% کمتر از اکثر کشورهای اروپایی می باشد.

همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، دانشجویان بین المللی در اسپانیا می توانند با محدودیت 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند. یکی از مزایای جالب تحصیل در اسپانیا یادگیری زبان اسپانیایی است که دومین زبان پرتکلم جهان بعد از زبان چینی محسوب می شود. زبان اسپانیایی به عنوان زبان اصلی آموزش دانشگاهی این کشور مطرح است اگرچه دوره هایی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود. گاهی لازم است دانشجویان بین المللی دوره های الزامی آموزش زبان اسپانیایی را بگذرانند.

بسیاری از دانشگاه های اسپانیا در زمره بهترین دانشگاه های اروپا و جهان قرار دارند. در جدول زیر فهرستی از رتبه های 5 دانشگاه اسپانیا در رنکینگ های جهانی QS و THE در سال 2022 را ملاحظه می کنید:

دانشگاهرنکینگ QS در سال
رنکینگ THE در سال
University of Barcelona165201
Autonomous University of Barcelona188157
Universidad Autónoma de Madrid192251
Complutense University of Madrid212501
University of Navarra245251

تحصیل در مقاطع کارشناسی در اسپانیا 3 الی 4 سال، کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال و دکتری 5 سال می باشد. رشته های پرطرفدار جهت تحصیل در کشور اسپانیا حقوق، هنر، بازاریابی، پزشکی و شیمی می باشد. دانشگاه های خصوصی اسپانیا از دانشگاه های دولتی این کشور گران تر هستند.

ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان خارجی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته بستگی دارد. در مورد شهریه های دانشگاهی، به طور متوسط، پرداخت حدودا €1500 (یورو) برای هر نیم سال تحصیلی انتظار می رود. این کشور بیش از 75 دانشگاه دارد. در زیر فهرستی متشکل از 5 دانشگاه ارزان اسپانیا در سال 2022 ارائه می گردد:

 • دانشگاه گرانادا (University of Granada): شهریه از €750 (یورو)
 • ناوارا (University of Navarra): شهریه از €1050 (یورو)
 • دانشگاه بین المللی کاتالونیا (Universitat Internacional de Catalunya): شهریه از €1500 (یورو)
 • والنسیا (University of Valencia): شهریه از €2600 (یورو)
 • دانشگاه پمپئو فابرا (Pompeu Fabra University): شهریه از 3000€ تا 4000€ (یورو)

هزینه سالانه مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان بین المللی از 750€ تا 2500 € (یورو) در سال متغیر است. شهریه مقطع کارشناسی ارشد نیز در حدود 1000€ تا 3500€ (یورو) در سال می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور توسط خود این دانشگاه ها تعیین می گردد و می تواند معادل €20000 (یورو) در سال باشد.

ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان خارجی

دانشگاه گرانادا ارزان ترین دانشگاه اسپانیا در سال 2022

دانشگاه گرانادا یک دانشگاه دولتی است که در شهر گرانادای اسپانیا واقع شده است. تاسیس این دانشگاه به اوایل قرن شانزدهم برمی گردد و از آن زمان تاکنون به یکی از سرآمدترین دانشگاه ها در اسپانیا تبدیل شده است. در حال حاضر بیش از 80000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند و این یعنی این دانشگاه چهارمین دانشگاه بزرگ این کشور از نظر جمعیت دانشجویی می باشد.

دانشگاه گرانادا دانشجویان بین المللی زیادی دارد. این دانشگاه دارای بیش از 20 دانشکده و 100 گروه آموزشی است و طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش می دهد. همچنین دانشگاه گرانادا در بین 10 دانشگاه برتر اسپانیا رتبه بندی شده است و به واسطه برنامه های بهینه خود در مهندسی کامپیوتر بسیار معروف است.

دانشگاه ناوارا و کاتالونیا جزو ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه ناوارا در سال 1952 در پامپلونای اسپانیا تاسیس گردیده است و یک دانشگاه خصوصی-غیرانتفاعی می باشد. این دانشگاه ارزان اسپانیا دارای ثبت نام دانشجویی بیش از 12000 دانشجو است و 14 دانشکده اصلی دارد. دانشگاه ناوارا شش پردیس اصلی دارد (از جمله دو پردیس بین المللی در مونیخ و نیویورک) و به واسطه پژوهش بین المللی دارای شهرت فراوانی است. این دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است.

دانشگاه بین المللی کاتالونیا در شهر بارسلونا قرار دارد. این دانشگاه در سال 1997 تاسیس شده است و هدف اولیه آن ارائه تجربه تحصیلی جامع با تمرکز بین المللی و معرفی تجربه اسپانیایی به دانشجویان خارجی بود. در حال حاضر 6000 دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه ثبت نام کرده اند.

دانشگاه های والنسیا از ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه والنسیا در سال 1499 تاسیس شده است و به دلیل استانداردهای تحصیلی بالا و معتبر خود معروف است. این دانشگاه در شهر والنسیای اسپانیا واقع شده است و هم اکنون بیش از 50000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند. اکثر دوره های این دانشگاه به زبان اسپانیایی یا والنسیایی تدریس می شود؛ البته برای دانشجویان بین المللی دوره هایی به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

دانشگاه پمپئو فابرا در شهر بارسلونا قرار دارد و یک دانشگاه پژوهشی دولتی و جزو ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. با وجود این که این دانشگاه اخیرا تاسیس و وارد سیستم آموزشی اسپانیا گردیده است اما به عنوان یکی از دانشگاه های تحصیلات تکمیلی جهان که به سرعت متحول شده است دسته بندی می گردد. این دانشگاه یکی از مقاصد اصلی انتخابی دانشجویان بین المللی در اسپانیا محسوب می شود. در حال حاضر به بیش از 15000 دانشجو در این دانشگاه آموزش ارائه می شود.

برای آگاهی از شرایط تحصیل در اسپانیا و مهاجرت به این کشور می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید تا شما را از صفر تا صد راهنمایی نمایند.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *