مهاجرت به کشور نروژ

ازدواج در نروژ

ازدواج در کشور نروژ

افرادی که شریک زندگی خود را از اتباع نروژی انتخاب نموده اند و قصد ازدواج در نروژ را دارند، می توانند از این طریق نیز به اقامت این کشور دست یابند. این کشور برای افراد خارجی که قصد ازدواج با اتباع این کشور را دارند همانند سایر کشورهای اروپایی مقرراتی را برقرار کرده است که در صورت واجد شرایط بودن افراد متقاضی، این امر قابل انجام می باشد. مطالبی که در این مقاله آورده شده است اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار این دسته از افراد قرار می دهد که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه به مطالعه آن دارد.

بعد از چند سال امکان اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج با یک تبعه نروژی می باشد؟

آیا از مدارک مورد نیاز این برنامه مهاجرتی با خبر هستید؟

در ادامه این مقاله به پاسخ این سوالات و تشریح این برنامه پرداخته ایم.

قوانین و شرایط ازدواج در نروژ

برای ازدواج در نروژ قوانین و شرایطی خاصی وجود دارد که طرفین می‌بایست آن را دارا باشند. شرط اول و اصلی این امر، مهاجرت قانونی فرد متقاضی به نروژ است. سایر قوانین و شرایط به شرح ذیل می‌باشد:

 • ارائه پاسپورت فرد متقاضی
 • اثبات واقعی بودن ازدواج طرفین (عدم سوری بودن یا انجام معامله بین طرفین)
 • اثبات ازدواج به صورت اختیاری و با رضایت کامل (و نه اجباری یا تحمیلی)
 • عدم وجود ممنوعیت برای فرد متقاضی جهت ورود به خاک نروژ یا دریافت ویزای شنگن. در این مورد ارائه گواهی رسمی از سوی کشور مبدا به مقامات نروژی الزامی است.
 • اثبات تجرد طرفین ازدواج (در این مورد ارائه اجازه ازدواج یا گواهی فوت همسر سابق یا سند طلاق همسر سابق الزامی است)
 • اثبات تمکن و توانایی مالی فرد تبعه نروژی برای تامین هزینه های زندگی خود و همسرش
 • اثبات شناخت کافی طرفین از یکدیگر که معمولا به صورت دو سال می باشد. (در صورتی موانعی از قبیل آداب و رسوم و… وجود داشته باشد، اثبات این امر الزامی نیست)
 • طرفین ازدواج رابطه نسبی با یکدیگر نداشته باشند.
 • طرفین دارای حداقل 18 سال باشند. در غیر این صورت اجازه ازدواج از سوی والدین، قیم یا ولی قضایی (دادگاه) می بایست ارائه گردد.

اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج

چنانچه فردی خارجی (زن یا مرد) با فردی از اتباع و شهروند نروژی (مرد یا زن) ازدواج کند، می تواند به اقامت نروژ دست یابد. پس از آن در صورتی که 3 سال اقامت مستمر در نروژ داشته باشد و در گذشته نیز حداقل 4 سال در این کشور به کار یا تحصیل پرداخت باشد، جمعا به مدت 7 سال، مجاز به اخذ تابعیت نروژ خواهد بود.

ممکن است فرد متقاضی دارای فرزند کمتر از سن 18 سال باشد. در این صورت می تواند برای فرزندان خود نیز تابعیت نروژ را اخذ کند. مشروط بر این که فرزندان وی حداقل به مدت 2 سال در این کشور به صورت مستمر زندگی کرده باشند. اگر فرد خارجی با فرد نروژی در خارج از خاک نروژ ازدواج کند، می بایست مدارکی ارائه نماید که ثبت رسمی و قانونی ازدواج وی را به اثبات برساند. اخذ اقامت پس از ازدواج در نروژ به خودی خود صورت نگرفته و مستلزم ارائه درخواست به مقامات مربوطه از سوی متقاضی می باشد.

دلایل ابطال ویزای ازدواج در نروژ

همانطور که می دانید شما برای اخذ اقامت از این طریق باید مقررات مهاجرتی حاکم در این کشور را رعایت نمائید.

در صورت که یکی از موارد ذیل اتفاق بیفتد، ویزای ازدواج در نروژ برای فرد متقاضی باطل می گردد:

 • چنانچه پس از گذشت مدت کوتاهی (قبل از دریافت اقامت نروژ) یکی از طرفین ازدواج (زن یا مرد) تصمیم بگیرد از شریک زندگی اش جدا شود. در این صورت ویزای ازدواج آنها باطل می گردد.
 •  در صورتی که ثابت گردد ازدواج طرفین صرفا به قصد اخذ اقامت در این کشور بوده است و هدفی برای تشکیل زندگی مشترک وجود ندارد، ویزای ازدواج طرفین باطل و لغو می گردد.
 • در صورتی که رابطه شخص متقاضی و شهروند نروژی از سوی ادارات مربوطه تایید و مناسب محسوب نگردد.
 • دولت نروز، ازدواج به صورت وکالتی یا تلفنی را نمی پذیرد و موجب ابطال ویزای ازدواج می گردد.
 • یکی از طرفین ازدواج همچنان متاهل باشد.

دلایل دیگری ممکن است برای این امر وجود داشته باشد که جزئیات آن را می توانید از کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

ازدواج در کشور نروژ

اخذ ویزای نامزدی در نروژ

ویزای نامزدی برای افرادی صادر می گردد که قصد ازدواج با فردی از اتباع نروژی را دارند. در این صورت ویزای نامزدی با اعتبار 3 ماه صادر می گردد. به عبارت دیگر فرد به مدت 3 ماه مهلت دارد نسبت به انجام ازدواج اقدام نماید. این شخص می تواند پس از ازدواج اقامت بلند مدت را درخواست نماید که در ادامه به اقامت دائم این کشور نیز تبدیل خواهد شد. در مورد ویزای ازدواج نروژ می توانید با مراجعه به مقاله مربوطه اطلاعات بیتشری را دریابید. از جمله شرایطی که در این میان وجود دارد، موارد ذیل هستند:

 • طرفین ازدواج مشکلی برای ازدواج نداشته باشند.
 • هدف از ازدواج تشکیل زندگی مشترک باشد.
 • هویت نروژی بودن همسر فرد متقاضی خارجی به اثبات برسد. در غیر این صورت می بایست اعضای خانواده فرد خارجی نروژی بوده یا مقیم دائمی این کشور باشند تا فرد بتواند به اقامت از طریق ازدواج در نروژ دست یابد.
 • محل اقامت و مسکن طرفین ازدواج مشخص و معین شده باشد و ثابت گردد که مشکلی برای اسکان ندارند. برای این امر، اثبات درآمد سالیانه شخص نروژی به مبلغ 251856 الزامی است.
 • ارائه گواهی مبنی بر عدم ممنوعیت ازدواج برای شخص متقاضی (این گواهی برای 4 ماه اعتبار دارد)

نکته قابل توجه اینجاست که تا زمانی که دارای ویزای نامزدی هستید، اجازه تحصیل رایگان در رشته زبان نروژی را نخواهید داشت.

قوانین ازدواج در نروژ

ممکن است برخی افراد که به صورت غیر قانونی وارد کشور نروژ شده اند، تصمیم به ازدواج در نروژ بگیرند. لازم است بدانید امر ازدواج در کشور نروژ برای این دسته از افراد امکان پذیر نمی باشد. چرا که از جمله شروط لازم برای ازدوج با اتباع نروژی و اقامت دائم در نروژ این است که شخص متقاضی می بایست به صورت کاملا قانونی و رسمی وارد خاک این کشور شده باشد.

ناگفته نماند که شرایط و قوانین ازدواج حاکم بر کشور نروژ برای افراد مقیم یا تبعه نروژی، یکسان خواهد بود. ازدواج در نروژ در دو صورت مذهبی (کلیسا) و مدنی صورت می پذیرد. در هر دو حالت اقامت دائم به فرد خارجی تعلق می گیرد.

برای اطلاع و آگاهی از سایر جزئیات مربوط به اقامت از طریق ازدواج در نروژ و سایر روش های مختلف مهاجرت به نروژ و به طور کلی مهاجرت به اروپا با وکلا و مشاوران ماهر و زبده حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و اخذ مشاوره تخصصی نمائید. این موسسه آمادگی لازم برای بر عهده گرفتن کلیه امور حقوقی مربوط به ازدواج و مهاجرت شما را خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *