مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

بزرگترین اقتصاد جهان و پیشرفته ترین سیستم آموزشی در زمینه رشته های پزشکی و دندانپزشکی متعلق به ایالات متحده آمریکا می باشد. آمریکا کشوری است با معیارهای پیچیده برای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آمریکا که سالانه میلیون ها متقاضی ادامه تحصیل از سراسر جهان دارد. تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا یک فرصت فوق العاده برای پیشرفت تحصیلی و زمینه ساز ایجاد یک آینده درخشان می باشد. تمکن مالی و سخت کوشی در دانشگاه های این کشور برای رسیدن به فارغ التحصیلی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید قبل از اقدام به ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا به آن توجه داشته باشید. پیش از تصمیم به مهاجرت برای تحصیل در این کشور، ضروری است در ارتباط با شرایط و قوانین تحصیل دندانپزشکی در آمریکا اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در این مقاله به بررسی پرسش های زیر می پردازیم:

 1. شرایط اعزام دانشجو و تحصیل دندان پزشکی در آمریکا چیست؟
 2. دوره های تحصیلی جهت تحصیل دندان پزشکی در این کشور به چه نحو است؟
 3. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا به چه مدارکی نیاز است؟
 4. هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور آمریکا چه میزان است؟

برای کسب اطلاعات، با این مقاله که به دست موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، همراه باشید.

پوستر تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

اعزام دانشجو و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

در کشور آمریکا بر خلاف کشورهای اروپایی، برای تحصیل در مقطع دندان پزشکی باید 4 سال کارشناسی در رشته دندان پزشکی یا رشته های مرتبط گذرانده شود. به عنوان دروس اصلی در رشته دندان پزشکی در تمام دانشگاه های آمریکا، زیست شناسی، شیمی آلی و آناتومی فک و صورت دریافت خواهد شد. بعد از اخذ مدرک لیسانس و وارد شدن به دانشکده های دندان پزشکی آمریکا باید 4 سال در یکی از دو دسته زیر به تحصیل بپردازید:

 • دسته پیش بالینی
 • دسته بالینی

دانشجویانی که در دوره پیش بالینی شرکت کرده اند باید دوره های علوم اصلی را بگذرانند و آن ها که در دوره بالینی شرکت کرده اند باید کارآموزی در بیمارستان ها را پشت سر بگذارند. برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های آمریکا، معدل دوره متوسطه و ریزنمرات شما منجر به اخذ امتیاز در سیستم گزینشی می شود که بسیار در پذیرش تاثیر گذار خواهد بود.

توجه داشته باشید که باید در آزمون پذیرش دانشگاه های پزشکی آمریکا که به اختصار MCAT نامیده می شود، شرکت کنید و نمره مطلوب را کسب کنید. در مقطع پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان مستعد بین المللی از طرف دولت آمریکا، حمایت های مالی فراوانی وجود دارد که با توجه به توانایی علمی دانشجویان به صورت گزینشی ارائه می شود. در صورتی که شما شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا نیستید برای معادل سازی مدرک خود و اخذ مدرک کارشناسی آمریکا باید دوره های یک ساله یا دو ساله را پشت سر بگذارید.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

با توجه به سختگیری هایی که بعد از اتفاقات برجام رخ داد به ایرانیان برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا بسیار سخت تر از گذشته ویزا اعطا می شود.

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی نیازمند ارائه اسناد و مدارکی است.

مهم ترین مدارکی که هر فرد برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به آن نیاز خواهد داشت عبارتند از:

 • ارائه مدرک لیسانس با ترجمه به زبان انگلیسی
 • ارائه توصیه نامه اساتید سابق
 • قبولی در آزمون MCAT آمریکا
 • اثبات انگیزه ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکا
 • پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار
 • ارائه مدرک آیلتس با نمره 6.5 در کارشناسی و 7 در دکترا

مدارک اصلی لازم در لیست بالا ذکر شد اما همواره با توجه به نوع رشته و شرایط متقاضی مدارک دیگری نیز می تواند به لیست فوق اضافه گردد، برای بررسی تمامی شرایط و مدارک فوق با توجه به رزومه خود پیشنهاد می کنیم با کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید. لازم به ذکر است که شرایط کاریابی با توجه به فرصت های شغلی فراوان و سطح علمی که دانشجویان در دانشگاه های آمریکا کسب می کنند فوق العاده است، همچنین توجه نمایید که برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، متقاضیان باید به کشور امارات یا ترکیه سفر کنند.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

بررسی هزینه تحصیل دندانپزشکی و زندگی در آمریکا

دانشگاه های کشور آمریکا با توجه به امکانات رفاهی و آموزشی بی نظیری که به دانشجویان ارائه می کنند بسیار گران تر از کشورهای اروپایی می باشند. نکته منفی این است که هیچگونه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود نخواهد داشت و دانشجویان باید تمام هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در کشور آمریکا را پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در آمریکا عبارتند از:

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی آمریکا بیش از 40000$ (دلار) در سال
تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی آمریکا بیش از 50000$ (دلار) در سال
تحصیل دندانپزشکی در مقطع دکتری در آمریکا $60000 (دلار) در سال

دانشجویان موظف هستند با ارائه اسناد معتبر نشان دهند که 250000$ (دلار) در سال تمکن مالی دارند و می توانند از عهده هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا برآیند. علاوه بر شهریه گران پذیرش برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آمریکا بسیار سخت است و دانشگاه های دولتی آمریکا جایگاهی برای دانشجویان بین المللی ندارند. علاوه بر هزینه های ذکر شده برای تحصیل، هزینه زندگی در آمریکا نیز بسیار بالاست و برای یک سال دندانپزشکی دانشجویان باید 10860$ (دلار) به صورت میانگین بابت هزینه های شخصی مانند مسکن، غذا و حمل و نقل بپردازند. با توجه به آمارهای سال 2018 حدود 82000$ (دلار) برای کل دوره دندانپزشکی هزینه نیاز خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آمریکا یا اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F-1 Visa) با وکلای مجرب و کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حاصل نمایید.

پرسش های متدوال در باب تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

سوالاتی در خصوص تحصیل دندانپزشکی در این کشور مطرح می شود که عبارتند از:

 • تحصیل دندان پزشکی در مقطع کارشناسی چه مدت طول می کشد؟ در کشور آمریکا برخلاف کشورهای اروپایی، برای تحصیل در مقطع دندان پزشکی باید 4 سال کارشناسی در رشته دندان پزشکی یا رشته های مرتبط گذرانده شود.
 • دروس اصلی دوره کارشناسی دندانپزشکی چیست؟ زیست شناسی، شیمی آلی و آناتومی فک و صورت
 • بعد از گذراندن دوره کارشناسی وارد چه مقطع و دروسی می شویم؟ بعد از اخذ مدرک لیسانس و وارد شدن به دانشکده های دندان پزشکی آمریکا باید 4 سال در یکی از دو دسته پیش بالینی و یا بالینی به تحصیل بپردازید. دانشجویانی که در دوره پیش بالینی شرکت کرده اند باید دوره های علوم اصلی را بگذرانند و آن ها که در دوره بالینی شرکت کرده اند باید کارآموزی در بیمارستان ها را پشت سر بگذارند.
 • برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های آمریکا چه شرایطی لازم است؟ معدل دوره متوسطه و ریزنمرات منجر به اخذ امتیاز در سیستم گزینشی می شود. قبولی در آزمون پذیرش دانشگاه های پزشکی آمریکا که به اختصار MCAT نامیده می شود و کسب نمره مطلوب الزامی است.
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در رشته دندانپزشکی در آمریکا چه مدارکی مورد نیاز است؟ ارائه مدرک لیسانس با ترجمه به زبان انگلیسی، ارائه توصیه نامه اساتید سابق، قبولی در آزمون MCAT آمریکا، اثبات انگیزه ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکا، پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار، ارائه مدرک آیلتس با نمره 6.5 در کارشناسی و 7 در دکترا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *