ویزای تحصیلی

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

به جرات میتوان گفت تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه پس از رشته های پزشکی و دندانپزشکی، از رشته های پرطرفدار در میان دانشجویان سراسر دنیا است. تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی در کشور ترکیه شرایط ایده آلی است که شامل اکثریت متقاضیان می گردد. مدارک اعطایی از سوی دانشگاه های این کشور نیز در سطح بین المللی معتبر است. برای این که درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب نمایید، با مقاله ای که توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم گردیده است، همراه باشید. فیزیوتراپان گروهی از پزشکان هستند که به بالاترین درآمد دسترسی دارند و می توانند با آسودگی خاطر هزینه های زندگی به دور از مشکل خود را تامین کنند.

در چنین شرایطی است که بسیاری از افرادی که در رشته پزشکی تحصیل کرده اند تلاش می کنند تا دوره تخصص خود را به تحصیل در رشته فیزیوتراپی مشغول شوند:

 • شرایط و امکانات تحصیل در رشته فیزیوتراپی ترکیه چگونه است؟
 • برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در این کشور چه آزمون هایی باید گذراند؟
 • درآمد متخصصان فیزیوتراپی در ترکیه به چه صورتی است؟
 • چگونه می توان ویزای تحصیلی ترکیه را به ویزای کاری تبدیل کرد؟

امکانات رشته فیزیوتراپی در ترکیه

دانشجویان تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه امکان بهره مندی از آزمایشگاه هایی با تجهیزات کامل مطابق با استانداردهای جهانی را دارند. امکاناتی که در هر آزمایشگاه وجود دارد تقریبا بین 40 الی 50 دانشجو را پوشش می دهد و تعداد زیادی کامپیوتر همراه با دسترسی به اینترنت برای دانشجویان وجود دارد. همچنین کتابخانه های بزرگ با امکانات ویژه و پایگاه های اطلاعاتی مدرن نیز از جمله امکانات تحصیلی برای دانشجویان رشته فیزیوتراپی در ترکیه است.

همان طور که گفته شد دانشجویان از نقاط مختلف جهان علاقمند به تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه هستند و استقبال ویژه ای از این رشته تحصیلی دارند. اما شرایط و قوانینی برای پذیرش در این رشته وجود دارد. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه و پذیرش در رشته فیزیوتراپی در این کشور برای دانشجویانی ایرانی، این است که فرد متقاضی بایستی در کنکور رتبه بالایی را کسب کرده باشد. در غیر این صورت شانس زیادی برای پذیرش نخواهد داشت.

اخذ انواع مدارک تخصصی با رشته فیزیوتراپی در ترکیه

آن دسته از اتباع کشورهای خارجی که به دنبال تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه هستند، باید با انواع مدارک ارائه شده توسط این رشته تحصیلی آشنا شوند. به عبارت دیگر، یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه دریافت مدارک تخصصی مختلف در این رشته تحصیلی می باشد. بنابراین به شدت توصیه می شود که، قبل از ورود به ترکیه با انواع مدارک تخصصی در رشته فیزیوتراپی در ترکیه آشنا شوید.

به طور کلی، در ترکیه برخی از مدارک تحصیلات تکمیلی فیزیوتراپی که می توانید دنبال کنید شامل مواردی که در تصویر زیر ارائه شده است می شود، اما محدود به آنها نیست:

مدارک تخصصی با تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

دوره های آموزشی رشته فیزیوتراپی در ترکیه

دانشجویان علاقه مند به تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بایستی در مقطع دکترا به صورت ناپیوسته ادامه تحصیل دهند. بدین معنا که دانشجو بایستی ابتدا دوره کارشناسی را گذرانده و سپس وارد مقطع کارشناسی ارشد شود. نهایتا در مقطع دکترا فارغ التحصیل گردد. در صورتی که در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این گونه نیست و دانشجو می تواند به صورت پیوسته مدرک دکترای خود را اخذ نماید.

در ترکیه، شرایط و جزئیات تحصیل دانشجویان فیزیوتراپی بدین صورت است:

آیتمشرح
نام دورهکارشناسی فیزیوتراپی
شهریه سالانه$5530 (دلار آمریکا)
مدت تحصیل4 سال
تعداد ترم ها8 ترم
تعداد واحد درسی180 ECTS
زبان آموزشی برنامه تحصیلیزبان ترکی

درآمد فیزیوتراپیست در ترکیه

در اکثر کشورهای جهان با در دست داشتن مدرک لیسانس فیزیوتراپی می توان مشغول فعالیت در این رشته شد و درآمدزایی نمود. هر فیزیوتراپیست در کشور ترکیه به طور میانگین می تواند درآمدی معادل TRY40 (لیر) در هر ساعت داشته باشد. در دوران بازنشستگی نیز می توانند مبلغ TRY35 (لیر) به ازای هر ساعت حقوق بازنشستگی داشته باشند. بنابراین فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی نگران کار پس از تحصیل در این کشور نباشند.

فرصت های شغلی متعدد همواره برای آنان وجود دارد که می تواند درآمد بسیار خوبی نیز داشته باشند.

آیتمدرآمد به لیر
میانگین درآمد فیزیوتراپیست هاTRY16448
حداقل درآمد فیزیوتراپیست هاTRY6908
حداکثر درآمد فیزیوتراپیست هاTRY25165

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در کشور ترکیه

هزینه رشته فیزیوتراپی در کشور ترکیه

برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی را بر مبنای دارا بودن مدرک زبان و یا صرفا بر مبنای شرط معدل انجام می دهند. لازم است بدانید شهریه های تحصیلی در این گونه دانشگاه ها بین 6000$ الی 8000$ (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی می باشد. منتهی شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه که رنکینگ و شرایط علمی خوبی دارند و تنها با آزمون دانشجویان را پذیرش می کنند، ممکن است به سالیانه 20000$ (دلار آمریکا) نیز برسد.

مدارک لازم جهت رشته فیزیوتراپی در ترکیه

در مجموع برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه شرایط و مدارکی لازم است که می بایست از سوی متقاضی تهیه و ارائه گردد. دو مورد از مدارک مهم جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی و ورود به دانشگاه بدون آزمون به شرح ذیل است:

 • ارائه مدرک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با معدل بالا (رشته های ریاضی یا تجربی)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل نمره 80 یا آیلتس آکادمیک نمره 6

بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی در ترکیه

در سال 2024 نرخ بیکاری در ترکیه حدود 15% است یعنی فرصت های شغلی موجود در این کشور در مقایسه با آلمان، اتریش، مجارستان، فرانسه، سوئد و غیره کم تر است. پس کسانی که بخواهند پس از اتمام تحصیلات خود در ترکیه در این کشور کار پیدا کنند و به این وسیله اقامت خود را تمدید نمایند باید از دانشگاه هایی که رنکینگ خوبی دارند پذیرش بگیرند.

بهترین دانشگاه های ترکیه در سال جاری برای تحصیل فیزیوتراپی عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های ترکیهQS Ranking 2024U.S. News & World Report Ranking 2024
1Sabanci University531953
2Bilkent University561684
3Hacettepe University801554
4Koc University477679
5Bogazici University701377

امکان اقامت ترکیه پس از فارغ التحصیلی

مطابق قانون شماره 6458 درباره شهروندان خارجی و حفاظت بین المللی (YUKK) مصوب رئیس جمهور به تاریخ 10.04.2013 و منتشره در روزنامه رسمی شماره 28615 به تاریخ 11.04.2013 کلیه دانشجویان غیر ترک که خواستار اقامت ترکیه برای مدتی بیش از مدت اعتبار ویزای تحصیلی هستند می توانند مجوز اقامتی خود را تا یکسال دیگر تمدید کنند. اما باید توجه کرد که این کار بایستی حدود 60 روز قبل از پایان اعتبار ویزای دانشجوئی باید صورت گیرد. بدین ترتیب از این طریق دانشجویان بین المللی ضمن اخذ اقامت ترکیه امکان جستجوی کار و یافتن پیشنهاد کاری و سپس اقدام برای تبدیل اقامت خود به اقامت کاری را پیدا می کنند.

کل فرآیند مذکور نیز بدین قرار است:

مراحل اخذ اقامت ترکیه پس از فارغ التحصیلی

مهارت ها و وظایف فیزیوتراپی در ترکیه

دانشجویانی که در رشته بالینی مشغول تحصیل در ترکیه هستند، آموزش های لازم را در بیمارستان های مجهز و در زمینه های به شرح ذیل می بینند:

 • توانبخشی عصبی و جراحی مغز و اعصاب
 • توانبخشی قلب و عروق
 • کار درمانی
 • توانبخشی کودکان
 • پروتز ارتوته و بیومکانیک
 • توانبخشی بهداشت زنان
 • توانبخشی جراحی دست
 • سلامت ورزشی و توانبخشی
 • توانبخشی روماتولوژی

دانشجویان می توانند دوره های کارآموزی تابستان را در موسسات مراقبت های بهداشتی ملی و خارجی پشت سر بگذارند. چنانچه تمایل دارید به تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بپردازید، بایستی با قوانین اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه آشنایی کامل داشته باشید. برای این منظور می توانید با کارشناسان و مشاورین متخصص ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و راهنمایی ها و مشاوره های لازم در خصوص نحوه پذیرش تحصیلی در ترکیه و سایر راه های مهاجرت به ترکیه و دیگر کشورها را دریافت نمایید.

سوالات متداول در خصوص تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

در بخش پایانی مقاله مفتخریم تا به برخی از مهمترین سوالات شما عزیزان در خصوص تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه پاسخ دهیم. مهمترین سوالات شما در این زمینه عبارت اند از:

 • آیا تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه انتخاب درستی برای دانشجویان بین المللی می باشد؟ تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به دلیل زیرساخت های پیشرفته آموزشی و بهداشتی در این کشور بهترین گزینه برای دانشجویان بین المللی می باشد.
 • طول دوره تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه چقدر است؟ طول دوره تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه نیز همانند اغلب کشورهای مدرن اروپایی 6 تا 7 سال تحصیلی برای اخذ مدرک فیزیوتراپی می باشد.
5/5 - (5 امتیاز)

52 دیدگاه برای “تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

 1. رضا گفت:

  سلام
  رشته فیزیوتراپی در دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه به چه زبانی تدریس میشه؟ کلا زبان تدریس رشته فیزو در ترکیه به چه زبانیه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   اکثر رشته های تحصیلی توی این کشور به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شن و هر کسی باید بسته به سطح تسلط خودش به این دو زبان اقدامات لازم رو انجام بده

 2. M-b گفت:

  سلام ببخشید من امسال یازدهم تربیت بدنی هستم و میخوام دانشگاه فیزیوتراپی بخونم در ترکیه کدوم دانشگاه بهتر هست با مدرک یوس؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله رنکینگ دانشگاه های ترکیه رو مطالعه نمایید

 3. م.صاد گفت:

  سلام بعد از اتمام دوره کارشناسیِ فیزیوتراپی در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه میشه که در ایران مشغول به کار شد؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله اگر دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت باشه

 4. مبینا گفت:

  سلام اگه من در دانشگاه غیر تایید تحصیل کنم و بعد به دانشگاه مورد تایید انتقالی بگیرم
  مدرکم ارزشیابی میشه؟ یا فقط سال

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای انتقالی نمیشه اقدام کرد اما بعد از مدرک تحصیلی میشه برای مقطع بعد پذیرش گرفت

 5. امیری گفت:

  سلام وقت بخیر
  بعد از تحصیل رشته فیزیو تا مقطع دکتری
  امکان اینکه مجوز کلینیک بگیریم هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   میتونید در این کشور استخدام بشید تا بتونید کار کنید

 6. Atena گفت:

  برای قبولی در رشته ی فیزیوتراپی در شهر استانبول باید چه نمره ای را در آزمون یوس کسب کنیم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بهتره که نمره یوس شما بالا باشه چون رقابت در یوس بالاست البته رشته هایی مثل فیزیوتراپی مثل پزشکی و دندان رقابتی نیست اما بهتره در ابتدا دوره های آماده سازی یوس رو بگذرونید

 7. نیما ن گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
  با لیسانس عمران میشه در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه ارشد فیزیوتراپی پذیرش گرفت ؟
  و بعد اتمام بعوان فیزیوتراب کار کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بایستی از ابتدا در این رشته شروع به تحصیل کنید

 8. ارزو م گفت:

  سلام
  من لیسانس و فوق لیسانس تربیت بدنی و علوم ورزشی دارم،
  می خوام فوق لیسانس فیزیوتراپی یا فیزیوتراپی ورزشی در دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنم.
  آیا این کار شدنی هست و کدوم دانشگاه ها را پیشنهاد می کنید.

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای فیزیوتراپی دانشگا های دولتی ترکیه نیاز به شرکت در دوره های آماده سازی یوس دارید و باید در آزمون های اون شرکت کنید

 9. اصلان گفت:

  سلام .من دانشجوی فیزیوتراپی و توانبخشی از یکی از دانشگاه های دولتی اما غیر تایید ترکیه هستم. بعد فارغ التحصیلی طبق بند سه شرط تایید مدارک: اگر بتونم تو ترکیه مجوز کار ( iş izni)بگیرم مدرکم رو تایید میکنن؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خودتون دارید میفرمائید بند 3 تایید مدرک، پس اگر این کشور رو اقدام کنید و به کار برسید امکانپذیره

 10. اسدی گفت:

  سلام ایا دانشگاهی در ترکیه وجود داره که بشه به زبان المانی تحصیل کرد ؟ کدوم دانشگاه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در ترکیه شما میتونید به زبان ترکی یا انگلیسی تحصیل کنید

 11. یاسمن گفت:

  سلام دانشگاه استانبول ارشد فیزیوتراپی برای خارجی ها داره؟ از طریق ازمون الس ارشد فیزیوتراپی پذیرش میکنه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   میشه برای این رشته در دانشگاه های خصوصی اقدام کرد

 12. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید . کدوم دانشگاه ها در رشته فیزیوتراپی برای ایران معتبر و مدرکش قابل پذیرش هستش

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه رو بخونید در این مقاله ذکر شده

 13. شایان گفت:

  سلام وقت بخیر من میخوام از دانشگاه روملی استامبول واسه رشته فیزیو پذیرش بگیرم و اینکه هزینه پذیرش چقدر است و اگه میشه شهریه سالانه دانشگاه روملی واسه رشته فیزیو بگین

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   رشته ها و هزینه ها متنوعه زحمت بکشید وارد سایت دانشگاه شید و هزینه دقیق رو از سایت دانشگاه چک کنید

 14. سمین گفت:

  سلام اگر کارشناسی فیزیوتراپیو از دانشگاه غیر تایید در ترکیه داشته باشیم مبتونیم ایران کار کنییم ؟ شنیدم قبول میکنه برای فیزیوتراپی

  1. داوری گفت:

   سلام
   کجا منظورتونه قبول میکنه؟

   1. سمین گفت:

    ایران مدرکمونو ینی کاری به غیر تایید بودنش نداره؟

    1. داوری گفت:

     چرا اگر برای کار بخواین در بیمارستان ها یا کلینیک ها کار کنید باید مورد تایید باشه

 15. پریسا گفت:

  سلام من برای اخذ پذیرش دانشگاه اکدنیز انتالیا اقدام کردم و خودم به فیزیوتراپی علاقه دارم. منتهی میگن که اکدنیز برای فیزیوتراپی زیاد مناسب نیست و… این درسته؟؟؟ اگه اطلاعی دارین میشه بگین ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   خودتون از طریق ارتباط با دانشجوهای دانشگاه از این قضیه بهتر میتونید مطلع بشید

 16. نگار گفت:

  سلام وقت بخیر، ایا با معدل کتبی 15/5 و پیش 12 تجربی، میتونم در دانشگاه خصوصی ترکیه فیزیوتراپی بخونم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله این امکان وجود داره.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 17. سارا گفت:

  سلام خسته نباشين من ميخوام امسال دانشگاه خصوصي در تركيه ثبت نام كنم ولي نميدونم رشته فيزيوتراپي آينده بهتري داره يا طراحي مد از اين لحاظ كه اگه به ايران برگردم كدوم از نظر بازار كار و پرستيژ بهتر خواهد بود ممنون ميشم نظر بدين

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   رشته فیزیوتراپی در ایران فکر میکنم بازار کارش بهتر از طراحی مد باشه ولی فکر کنم هر دو رشته در ترکیه بازار کار خوبی دارن

 18. حامد گفت:

  سلام شرایط اینکه معدل خیلی بالا نباشه چجوریه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   متوجه منظورتون نشدم لطفا سوالتون رو واضح تر بپرسید تا راهنماییتون کنم

 19. Rahmat گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. برای ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه چکار باید کرد؟ آیا از نظر امکانات و اعتبار فرقی با دانشگاه های خصوصی دارند؟ همینطور هزینه خوابگاه رو هم بگید لطفا و آیا در خوابگاه ها صبحانه و شام داده می‌شود؟ تراز بندی خوابگاه ها بر چه اساسی است؟ آیا حضور در تیم های ورزشی دانشگاه تاثیر بر شهریه دارد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه باید آزمون yos رو شرکت کنید
   برای اطلاعات بیشتر تحصیل در ترکیه رو مطالعه فرمائید

 20. پوریا گفت:

  سلام
  اگر این دروس رو در طول ۸ ترم تمام نکنیم و بیشتر بشه مشکلی پیش میاد ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بستگی به دانشگاهی داره که در اون در حال تحصیل هستید

 21. مینو گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی رو نوشتین؟
  چون دولتی ها خیلی خیلی پایین تره
  حتی سالیانه ۸۰۰ لیر هم داره

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله همینطوره البته باز دانشگاه های خصوصی با هزینه هایی به مراتب بیشتر هم در ترکیه وجود دارن

 22. صدرا گفت:

  سلام ببخشید دوتا سوال داشتم یکی اینکه حداقال نمره قبولی آزمون یوس برای فیزیوتراپی چقدره و دوم این که حزینش در دانشگاه های دولتی چقدره؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   بطور کلی نمره قبولی در yos 70 به بالا هستش ولی برای رشته های پزشکی نمره 90 به بالا نیاز دارن
   البته بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS رو هم مطالعه بفرمائید

 23. بهار گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  با مدرک پیش انسانی و داشتن مدرک زبان می‌توان رشته داروسازی یا فیزیوتراپی در ترکیه ادامه داد البته با دادن امتحان sat

  1. داوری گفت:

   سلام خدمت شما
   بله امکانپذبره

 24. نیما ش گفت:

  سلام وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز
  چگونه میتوان با معدل دیپلم 18.5 و پیش دانشگاهی 16 در رشته فیزیزترابی یا پرستاری بصورت رایگان در ترکیه تحصیل کرد ؟
  با تشکر از شما

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما با شهریه بسیار پایین میتونید تحصیل کنید باید آزمون yos یا sat قبول شوید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 25. Negin R گفت:

  سلام و درود برشما شما در ارتباط با فیزیوتراپی توضیحاتی دادین و من چیزهایی در ارتباط با پرستاری هم خوندم که در حدودایی مثل هزینه تحصیل بدون ازمون یکی بودن.درحالیکه این دورشته در ایران جایگاهشون متفاوته و فیزیوتراپی به مراتب برتراز پرستاری میشه بپرسم دلیل شباهت هزینه یکسانشون چیه؟و اینکه اگه دانشگاه خصوصی ترکیه فیزیوتراپی بخونیم ایا بعد فارغ التحصیلی میتونیم همونجا مشغول به کار بشیم و یااینکه برگردیم ایران میتونیم تو ایران کار کنیم؟باتشکر از پیج خوبتون?

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما کشور با کشور فرق می کند و طبیعی است ترکیه مانند ایران نباشد و بعد از فارغ التحصیلی می تونید در ترکیه مانده و کار کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *