مهاجرت تحصیلی نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

در این نوشتار تلاش شده راجع به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ که متقاضیان بسیاری دارد اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ چگونه است؟ شاید سوالات زیادی در ذهن خواننده به وجود آید که در ادامه این مقاله به توضیح این مسائل پرداخته ایم، همچنین شما عزیزان می توانید با تماس با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات تکمیلی نیز در رابطه با اکثر کشورها بدست آورید.

کشور نروژ به جهت نظام آموزشی رایگان بسیار مورد علاقه دانشجویان خارجی است، اکثر افراد در این کشور توانسته اند پس از تحصیل به ویزای کار و اقامت در این کشور برسند. البته این کشور کوچک اروپایی با توجه به صنعت و اقتصاد قوی در اکثر رشته های مرتبط با صنعت شرایط بهتری برای ماندن واخذ ویزای کار دارد. به مراتب تحصیلات پزشکی در نروژ به دلیل زبان تحصیل در این کشور که نروژی است اولین دغدغه دانشجویانی است که در ایران نمی توانند به زبان این کشور مسلط شوند. همچنین نحوه ورود به دانشگاه های رایگان و دولتی این کشور متفاوت از دانشگاه های سایر کشورهاست.

نظام آموزشی در نروژ

آموزش عالی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ ترکیبی از دانشگاه ها به صورت خصوصی و دولتی می باشد، تحصیلات تخصصی بسیار جامع و عمدتا در طیف گسترده ای از رشته ها و اشخاص گسترش یافته است و بیشتر بر روی مشاغل حرفه ای تمرکز دارد.یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت به کشور نروژ از راه تحصیل می باشد و دبده شده بسیاری از افراد این راه را برای مهاجرت به نروژ انتخاب می نمایند و با اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی و در رشته های مختلف از جمله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اقدام به ویزای تحصیلی می کنند.

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در نروژ

از دانشگاه های پزشکی در نروژ که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند عبارتند از:

 • University of Oslo
 • University of Bergen
 • Norwegian University of Science And Technology
 • Norwegian University of Life Sciences
 • University of Tromsø The Arctic University of Norway

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ

متد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ از مدرن ترین و پیشرفته ترین علم روز برخوردار می باشد که به افراد کمک می کند علم آموزی در این رشته هارا در محیطی علمی و هیجان انگیز تجربه کنند و آموزش ببینند و حتی در ادامه در رشته انتخابی خود تخصص را نیز دریافت نمایند. افراد برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ حتما باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته های ریاضی و یا تجربی باشند، قبل از ورود به دانشگاه افراد باید یک دوره 2 سالهPremedical در کالج بگذرانند سپس بعد از اتمام دوره کالج در یک آزمون کلی از دروس کالج خود شرکت نمایند، پس از قبولی می توانند به دانشکده دلخواه خود راه یابند.

فرد برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ باید مدرک زبان نروژی B2 و یا مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 نیز داشته باشند، اگر فردی خواهان تحصیل به زبان نروژی باشد می تواند قبل از دوره کالج پزشکی یک سال در دوره زبان نروژی با شهریه جداگانه ثبت نام نماید.

دروه کارآموزی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ

یکی از نکات مهم تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های نروژ، این است که کلاس ها با تعداد پایین دانشجو تشکیل می شود. پس از تحصیل دانش آموزان پزشکی و دندانپزشکی باید به مدت 18 ماه به کارآموزی بپردازند و طول دوره تحصیل پزشکی قبل از کارآموزی 6 سال و طول دوره دندانپزشکی 5 سال می باشد.

با اتمام دوره درسی و کارآموزی دانشجویان پس از اخذ مدرک خود قادر خواهند بود که در بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول به کار شوند، همچنین در کشور نروژ پس از اتمام تحصیل در دانشگاه  کالج های اختصاصی رشته های پزشکی برای یادگیری بیشتر و آماده سازی بیشتر دانشجویان وجود دارد که دانشجویان پس از اخذ مدرک خود می توانند در این کالج ها ثبت نام نمایند. افراد در این مقطع تحصیلی اجازه کار 20 ساعت در هفته را نیز دارند که می توانند با اجازه از موسسات کار یابی کاره پاره وقت را انجام دهند تا بتوانند هزینه های خود را نیز بدهند.

دروس مربوط به رشته های دندانپزشکی در نروژ

این افراد می توانند به تحصیل در رابطه با پیشگیری و درمان بیمارهای دهان و دندان و لثه، بیماری های مربوط به حفره های دهان، بهداشت دهان و دندان، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی و جراحی فک و صورت، ارتودنسی، پروتزهای دندانی، زیبایی فک و صورت و … بپردازند. درس های ویژه آموزشی در مقطع دندانپزشکی شامل موارد زیر می شود:

 • روش های جراحی دهان و دندان
 • سر و آناتومی گردن
 • ایمپلنت
 • لمینیت
 • دندانپزشکی قانتونی
 • حساسیت دندانی
 • بیومواد و ارگونومی

هزینه تحصیل در نروژ

مهاجرت تحصیلی و تحصیل در نروژ یکی از بالاترین استانداردهای کیفیت زندگی در دنیا را در بر می گیرد که این نکته همیشه برای دانشجویان بین المللی جذاب بوده است، اما همین نکته باعث شده که کشور نروژ را به یکی از گران ترین کشور های جهان تبدیل نماید. البته زمانی که نوبت به تحصیل در کشور نروژ می رسد شرایط متفاوت می شود زیرا که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد، PhD ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند، به عنوان مثال دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه اسلو نیازی به پرداخت شهریه را ندارند.

همانطور که گفته شد در کشور نروژ شهریه دانشگاهی وجود ندارد، اما دانشجویان باید مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام اولیه ترم که هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد، پرداخت نمایند که در اصل این هزینه به منظور اجازه به دانشجو برای شرکت در امتحانات اخذ می‌شود، با پرداخت این هزینه به دانشجویان کارتی به نام (کارت ترم) تعلق می گیرد که با این کارت دانشجویان قادر خواهد بود از مزایای کشور نروژ استفاده نمایند و از تسهیلات رایگان استفاده نمایند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ

هزینه اقامت در نروژ

هزینه محل سکونت یا اقامت از جمله نکات خیلی مهمی می باشد که دانشجو ختما باید آن را در نظر بگیرد.  میزان تقاضا برای اقامت در اتاق‌ها بسیار زیاد می باشد، بنابراین پس از ثبت ‌نام در دانشگاه‌، مکان اقامت باید به عنوان اولویت اولیه او باشد؛ زیرا وقتی که ترم تحصیلی شروع  شده باشد، یافتن و اقامت در  یک اتاق بسیار سخت‌تر می‌شود. هزینه تحصیل در نروژ شامل دیگر هزینه ها از جمله خرید لوازم التحریر و کتاب نیز است که فرد در آخر مبلغ زیادی در این باب خرج خواهد کرد که این هزینه ها اکثرا در ابتدای هر ترم بسته به رشته و دانشگاه فرد و همچنین شهر محل سکونت او متغیر می باشد. در این مواقع به دانشجویان پیشنهاد نی شود که کتاب های دست دوم از دانشجوهای فارغ‌ التحصیل را خریداری نمایند که ابن موضوع در کشور نروژ بسیار رایج می باشد.

هزینه های رفت و آمد همچنین از جمله هزینه های مهم یک ئ دانشجو رد کشور نروژ به حساب می آید. هزینه حمل و نقل  وسایط عمومی حتی با تخیف دانشجویی بسیار گران قیمت می باشد  و دانشجو باید مبلغی بالغ بر  تقریبا 500 کرون در ماه را صرف رفت و آمد بکند؛ بنابراین آسانترین راه برای پس‌انداز، خرید یک دوچرخه می باشد. می توان پیشنهاد کرد که در زمان بارندگی که استفاده از دوچرخه امکان پذیر نمی باشد دانشجو می تواند بلیط‌هایی با اعتبار یک ساعته را برای اتوبوس‌ و تراموا  تهیه کند. این بلیط ها به صورت 24 ساعته و یا به صورت  کارت‌هایی که به صورت بلند مدت می باشد به افراد ارائه می شود و قابل خرید است.

مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به نروژ

پزشکان و دندانپزشکانی که از کشور ایران فارغ التحصیل شده اند و دارای مدارک حرفه ای پزشکی هستند باید به این نکته توجه کنند که مدارک این افراد در درجه اول در هر کشوری به عنوان مدرک کارشناسی ارشد شناسایی می شود و نیاز دارند که به هر طریقی از راه های مهاجرت رمز خود را به کشور ایجاد نموده سپس شروع به معادل سازی مدرک نمایند تا اینکه به عنوان پزشک شناخته شوند و بتوانند ویزای کار نروژ یا هر کشور دیگری در اروپا را بدست آورند. موسسه ما می تواند رمز ورود پزشکان به کشورهای مختلف را به منظور معادل سازی مدرک ایجاد نماید. امید است که مطالب بالا تا حدودی به شما راجع به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور نروژ کمک کرده باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =