مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل کارشناسی در مجارستان

تحصیل کارشناسی در مجارستان

تحصیل کارشناسی در مجارستان بعد از دریافت مدرک دیپلم در واقع اولین مقطع تحصیلی برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع عالی می باشد. کشور مجارستان با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر جزء کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می شود که از شرق با رومانی و از غرب با اتریش مرز مشترک دارد. زبان اصلی و رسمی مردم مجارستان زبان مجاری می باشد و پایتخت این کشور شهر بوداپست است که پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز می باشد.

بر اساس آخرین آمار صندوق بین المللی پول کشور مجارستان جزء کشورهای قدرت متوسط اقتصادی جهان است و در جایگاه پنجاه و هشتم تولید ناخالص داخلی قرار دارد. کشور مجارستان عضو پیمان شنگن می باشد و بدین معنی که دریافت ویزای این کشور جواز کار، تحصیل و سفر به سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را برای دارنده ویزا میسر در بردارد. این مقاله توسط وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف راهنمایی جهت مهاجرت به مجارستان نگارش شده است.

شرایط تحصیل کارشناسی در مجارستان

اولین مدرک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در مجارستان ارائه مدرک دیپلم دوره متوسطه است که به معنی پایان دبیرستان و جواز شروع تحصیلات دانشگاهی می باشد. مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان تحصیل کارشناسی در مجارستان چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان در هر سال تحصیلی باید دو نیم سال با تعداد مشخص واحد را بگذرانند. زبان تحصیل کارشناسی در مجارستان فرانسوی و آلمانی خواهد بود اما تحصیل به زبان انگلیسی و مجاری بسیار رایج تر است.

اکثر رشته های تحصیلی در زمینه پزشکی یا مهندسی و علوم انسانی و هنر در دانشگاه های معتبر کشور مجارستان به متقاضیان با سطح استاندارد بین المللی ارائه می شود. ارزش مدارک تحصیلی دانشگاه های مجارستان در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بسیار معتبر و مورد تایید وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران نیز می باشد. فارغ التحصیلان از دانشگاه های مجارستان معمولاً از سطح دانش مطلوب و توانایی حل مسئله قابل قبولی برخوردارند؛ این موضوع سبب می شود که افراد به راحتی بتوانند در تمام کشورهای بزرگ جهان شغل ایده آل با درآمد بالا پیدا کنند.

هزینه زندگی و تحصیل کارشناسی در مجارستان

در بررسی هزینه تحصیل کارشناسی در مجارستان به این نتیجه خواهید رسید که تحصیل در این کشور به نسبت کشورهای اروپای شمالی و اروپای مرکزی مقرون به صرفه می باشد. به طور معمول برای تحصیل رشته های غیر پزشکی در دانشگاه های کشور مجارستان دانشجویان باید بین 6400$ تا 9000$ (دلار) برای هر سال تحصیلی بپردازند؛ اما تحصیل رشته های پزشکی برای مقطع کارشناسی از 9000$ تا 16000$ دلار در هر سال تحصیلی هزینه خواهد داشت.

در بحث هزینه زندگی در مجارستان نیز زندگی دانشجویی معمولی در شهر بوداپست که پایتخت مجارستان می باشد حدوداً 6000$ تا 7000$ دلار در سال هزینه خواهد دارد. در نظر داشته باشید که با زندگی در سایر شهرهای مجارستان می توانید هزینه زندگی سالانه خود را تا 5000$ (دلار) کاهش دهید. برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور اروپایی را دارند بحث کار ضمن تحصیل از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا درآمد کار ضمن تحصیل هر چند اندک باشد می تواند بخشی از هزینه زندگی آنان را پوشش دهد.

برای دانشجویان مقطع تحصیل کارشناسی در مجارستان جواز 20 ساعت کار پاره وقت دانشجویی در هفته صادر می شود که می تواند هزینه های جزئی مانند تهیه غذا را تامین کند. امکان کار در محیط دانشگاه، خوابگاه یا رستوران یا کتابخانه دانشکده برای دانشجویان وجود دارد به علاوه می توانند در محیط های مجاز خارج از دانشگاه نیز کار کنند.

هزینه زندگی و تحصیل کارشناسی در مجارستان

برترین رشته های تحصیل کارشناسی در مجارستان

تحصیل لیسانس در مجارستان در برخی از رشته های تحصیلی بسیار پرمخاطب تر و دارای شرایط و استاندارد آموزشی بهتر نسبت به سایر رشته های تحصیلی می باشد. در لیست زیر برای راهنمایی بهتر علاقه مندان تحصیل کارشناسی در مجارستان برخی از پرمخاطب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی این کشور را معرفی خواهیم کرد:

 • رشته زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی
 • رشته شیمی و صنایع در مقطع کارشناسی
 • رشته مهندسی الکترونیک در مقطع کارشناسی
 • رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی
 • رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی
 • رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی
 • رشته مدیریت امور مالی در مقطع کارشناسی
 • رشته حسابداری در مقطع کارشناسی
 • رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی
 • رشته هنر و معماری در مقطع کارشناسی
 • رشته مهندسی ارتباطات در مقطع کارشناسی
 • رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی

اکثر رشته های تحصیلی علاوه بر موارد یاد شده در لیست فوق در دانشگاه های کشور مجارستان ارائه می شوند و مخاطبان خاص خود را دارند. به طور کلی تحصیل کارشناسی در مجارستان مزایای بسیاری برای دانشجویان دارد که از جمله آن ها می توان به هزینه های تحصیل مقرون به صرفه، آشنایی با فرهنگ اروپایی و استفاده از امکانات آموزشی سطح بالا اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به مجارستان یا ویزای تحصیلی مجارستان با کارشناسان متخصص و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید؛ همکاران ما با سال ها تجربه در زمینه اخذ انواع ویزا همراه و راهنمای شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *