مهاجرت تحصیلی آذربایجان

خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

اجاره خوابگاه دانشجویی در آذربایجان از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشجویان همواره در پی اطلاع از شرایط واگذاری و قیمت خوابگاه ها می باشند. قبل از هر چیزی باید بدانید که انواع مختلف خوابگاه دانشجویی در کشور آذربایجان با شرایط و قیمت های متفاوتی وجود دارد. آپارتمان های مشترک، منازل اجاره ای، استودیوها و خوابگاه های دانشگاهی از جمله انواع این خوابگاه ها در آذربایجان هستند. بنابراین، قبل از عقد قرارداد اجاره باید نسبت به نوع خوابگاه، قیمت و شرایط و امکانات آن بررسی کاملی انجام داد.

 • هزینه زندگی در آذربایجان در سال 2022 به چه صورتی است؟
 • انواع خوابگاه دانشجویی در کشور آذربایجان کدامند؟
 • تفاوت امکانات و هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی با آپارتمان مشترک در آذربایجان چیست؟
 • آیا خوابگاه دانشجویی در دانشگاه های آذربایجان رایگان است؟

در مورد هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویی در آذربایجان نیز باید به این نکته اشاره شود که این هزینه ها بخش عمده ای از هزینه زندگی دانشجویان خارجی در آذربایجان را تشکیل می دهد. آمارهای به دست آمده از بازار املاک آذربایجان نیز نشانگر آن است که میانگین اجاره آپارتمان در این کشور از 150€ تا 400€ (یورو) متغیر است. متقاضیان تحصیل در آذربایجان می توانند جهت کسب اطلاعات تکمیلی علاوه بر مطالعه این مقاله با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

تحصیل در آذربایجان در سال 2022

امروزه، با وجود اینکه آمریکا، انگلستان و چند کشور پیشرفته اروپایی به عنوان مقصد شماره یک تحصیلی معرفی می شود اما برخی دیگر از کشورها هستند که کیفیت آموزش عالی را با هزینه ارزان تر و به صورت مقرون به صرفه به متقاضیان ارایه می کنند. یکی از این کشورها آذربایجان است که دارای نظام آموزشی قوی می باشد که بعد از جدایی از اتحاد جماهیر شوروی و تبعیت از استانداردهای آموزشی اروپایی به این مهم دست یافت.

به همین دلیل است که آذربایجان از سال 2005 عضو کاملی از سیستم آموزش متحد اروپایی بلونیا ( Bologna process) می باشد. بنابراین دانشگاه های آذربایجان نیز به این فرآیند پیوسته پروژه ها و برنامه های مشترکی با دیگر اعضای اروپایی سیستم بلونیا اجرا کرده اند. به همین دلیل، دانشگاه های آذربایجان در یک مدت زمان کوتاهی توانسته اند مسیر پیشرفت را به سرعت طی کنند. به همین دلیل است که در سال های اخیر، دانشجویان از بیش از 70 کشور جهان، دانشگاه های آذربایجان را برای تحصیل انتخاب کرده اند. بر این اساس مزایای تحصیل در کشور آذربایجان در سال 2022 عبارت است از:

 1. تکلم به 3 زبان انگلیسی، روسی و ترکی
 2. هزینه تحصیل به مراتب ارزان تر از بقیه مقاصد اروپایی
 3. سطح آموزشی خیلی بالا و مدارک معتبر بین المللی
 4. کشوری باثبات از نظر اجتماعی و امنیتی
 5. وجود مردمان مهمان نواز آذری
 6. امکان اخذ تابعیت آذری از طریق تحصیل

هزینه زندگی به همراه خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

هزینه زندگی دانشجویی در آذربایجان شامل خرید اقلام خوراکی، هزینه اجاره منزل یا خوابگاه، البسه، هزینه ایاب و ذهاب و سایر هزینه های متفرقه می باشد. به خاطر داشته باشید که هزینه زندگی در آذربایجان مخصوصا در قیاس با کشورهای اروپایی بسیار ارزان است. البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که این هزینه ها در آذربایجان تا حد زیادی به سبک و عادات زندگی شما و نیز شهر محل اقامتتان بستگی خواهد داشت. در مجموع زندگی در آذربایجان ماهی 400$ تا 700$ (دلار آمریکا) برای دانشجویان هزینه به دنبال دارد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره همچنین می توانید مقالات هزینه اقامت آذربایجان را مطالعه نمایید.

شرایط خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

معمولا ظرفیت خوابگاه دانشجویی در آذربایجان محدود است و همه دانشجویان خارجی امکان اسکان در این خوابگاه ها را ندارند. بنابراین، این دانشجویان مجبور به اجاره آپارتمان در مجاورت دانشگاه محل تحصیل خود می باشند. همانطوری که می دانید برای اجاره آپارتمان در آذربایجان گزینه های متعددی در اختیار دانشجویان متقاضی قرار دارد. از آپارتمان های مشترک گرفته تا منازل اکازیون با تمامی امکانات و با قیمت های متفاوت جزو گزینه های موجود هستند. بنابراین، اجاره آپارتمان در آذربایجان به عوامل و فاکتورهایی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • متراژ آپارتمان مورد نظر
 • نزدیکی به دانشگاه (به منظور سهولت رفت و آمد)
 • امکانات و امتیازات آپارتمان
 • مبله بودن یا نبودن ساختمان
 • همچنین، بودجه مالی هر متقاضی

شرایط خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

هزینه خوابگاه دانشجویی در آذربایجان

از بین انواع خوابگاه دانشجویی در آذربایجان بهترین گزینه بعد از خوابگاه دانشگاه، اجاره آپارتمان مشترک می باشد. چراکه مزیت اصلی این کار تقسیم هزینه اجاره آپارتمان بین دانشجویان خواهد شد و این امر باعث کاهش بار هزینه اجاره آپارتمان خواهد شد. اما با رصد بازار اجاره ملک در آذربایجان می توان متوجه این نکته شد که اجاره بهای آپارتمان ها در آذربایجان بسته به متراژ و امکانات آن آپارتمان ممکن است بین 146€ (یورو) تا 3500€ (یورو) در نوسان باشد. بر این اساس، انواع خوابگاه دانشجویی در آذربایجان با قیمت های مختلف عبارتند از:

نوع آپارتمان یا منزل اجاره بهای ماهیانه به یورو شرایط و امکانات
آپارتمان با منظره شهر باکو €3500 دارای یک تراس و بالکن، دارای سیستم تهویه و مجهز به تلوزیون صفحه تخت و دارای دسترسی به کاخ شیروانشاه و فرودگاه بین المللی حیدر علی اف
 یک اتاق در آپارتمان 2 خوابه در باکو €180  دارای 2 تخت تکی و نزدیک به بازار، داروخانه، ایستگاه اتوبوس و غیره
آپارتمان 3 خوابه آفتاب گیر در مرکز باکو €650  4 دقیقه پیاده روی تا میدان فواره ها و نزدیک به فروشگاه های محلی، مغازه های خوار و بار، آرایشگاه ها و مطب ها و همچنین کاملا مبله و مجهز به تمامی امکانات آسایشی و رفاهی
مهمانخانه بزرگ در مرکز باکو €280 دارای اتاق های مشترک جداگانه برای مردان و زنان و مجهز به آخرین امکانات از جمله سیستم وایرلس
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر باکو €146 مبله و مجهز به امکانات آسایشی و رفاهی در سطح متوسط و معقول

بهترین خوابگاه های دانشجویی در آذربایجان

خوابگاه های دانشگاه های دولتی آذربایجان حتی از موارد معرفی شده در بالا هم می توانند ارزان تر باشند. برخی از محبوب ترین هاستل ها و خوابگاه های آذربایجان عبارت هستند از:

 • هاستل Main street:
  • اتاق های عمومی 7$ (دلار آمریکا)
  • اتاق های خصوصی 24$ (دلار آمریکا)
 • هاستل Baku Home:
  • اتاق های عمومی 6$ (دلار آمریکا)
  • اتاق های خصوصی 12$ (دلار آمریکا)
 • هاستل White City:
  • اتاق های عمومی 3$ (دلار آمریکا)
  • اتاق های خصوصی 6$ (دلار آمریکا)
 • هاستل Cheeky Carabao Backpackers:
  • اتاق های عمومی 5$ (دلار آمریکا)
  • اتاق های خصوصی 12$ (دلار آمریکا)

نکاتی دیگر درباره خوابگاه دانشجویان در آذربایجان

علاوه بر فاکتورهای مهم اثر گذار بر انتخاب خوابگاه دانشجویی در آذربایجان که در مطالب فوق بیان شد، باید به این نکته مهم نیز اذعان کرد که اجاره آپارتمان در حومه شهر باکو نصف قیمت اجاره همان آپارتمان در مرکز شهر باکو می باشد. بنابراین، قبل از هر اقدامی برای امضاء قرارداد امضا، باید به این نکات مهم نیز توجه کرد. هموطنان بسیاری هستند که به دنبال تحصیل خود یا وابستگان خود در آذربایجان هستند و آذربایجان را بسان سکوی پرش خود جهت اخذ اقامت اروپایی و تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا می دانند. اما یکی از دغدغه های آنها در مورد خوابگاه دانشجویی در آذربایجان می باشد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این مقاله تلاش کردیم تا به این دغدغه هموطنان پاسخ داده و در این مسیر با ارائه راهنمایی های لازم همراه آنها باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

31  +    =  36