مهاجرت سرمایه گذاری در نروژ

خودحمایتی نروژ

خودحمایتی نروژ

آیا امکان مهاجرت به اروپا از طریق خودحمایتی نروژ وجود دارد؟ آیا فقط از طریق اثبات تمکن مالی می توان به اخذ اقامت نروژ امیدوار بود؟ آیا اصلا نروژ برنامه مهاجرتی به این عنوان دارد؟ و اگر نه جایگزین برنامه خود حمایتی در نروژ چه برنامه ای است؟ آیا اصلا امکان اخذ شهروندی دوم در نروژ برای ایرانیان فراهم است؟ اینها سوالاتی است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در همین نگارش به آنها پاسخ متقن و کاملی ارائه می دهند.

واقعیت این است که برای مهاجرت به نروژ برنامه ای تحت عنوان خودحمایتی در نروژ وجود نداشته اما در عوض آسانترین و سریعترین روش ممکن برای این کار از طریق برنامه سرمایه گذاری بیزینس یا Business investment می باشد. در قالب این برنامه شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی می توانید با حداقل سرمایه €100000 (یورو) و فقط در بخش گاز و نفت و نیز شرکت های IT و صنایع دریایی نروژ به مجوز اقامت نروژ دست یابید. فرآیندی که سریع بوده و در عرض یک ماه می توان به اقامت نروژ دست یافت و همچنین اعضای خانواده خود را نیز تحت پوشش این برنامه مهاجرتی قرار داد.

خودحمایتی نروژ یا سرمایه گذاری در نروژ؟

نروژ Norway یکی از کشورهای ثروتمند به لحاظ اقتصادی و با ثبات به لحاظ سیاسی و مرفه از نظر کیفیت زندگی در قاره اروپاست. با اینکه نروژ از اعضای اتحادیه اروپا (EU) نیست اما در عوض عضو ناحیه شنگن بوده و اتباع این کشور نیز از حق تردد آزاد بین مرزی در اروپا برخوردارند. در بررسی شاخص های اقتصادی نروژ می توان به برتری همه جانبه این کشور در بین سایر کشورهای اروپایی اذعان کرد و شرایط را برای سرمایه گذاری در نروژ مناسب دانست. مثلا همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، تولید ناخالص داخلی (GDP) نروژ از سال 2018 تا سال 2021 حدود 7.52$ بیلیون دلار افزایش یافته است:

میزان تولید ناخالص داخلی نروژ

از سوی دیگر با وجود شیوع بیماری کرونا و تبعات آن بر روی اقتصاد نروژ اما همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط نرخ بیکاری نروژ در نیمه اول سال 2021 یعنی در بحبوحه شیوع کرونا 2.3% از متوسط اروپا پایین تر است:

مقایسه متوسط نرخ بیکاری در نروژ و اتحادیه اروپا

با وجود این شرایط است که دولت نروژ از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور حمایت می کند و در قالب برنامه ویزای سرمایه گذار نروژ به سرمایه گذاران خارجی اقامت این کشور را اعطاء می کند. بنابراین در نروژ 2021 برنامه اقامتی تحت عنوان خودحمایتی نروژ وجود نداشته و سرمایه گذاران خارجی از جمله هموطنان ایرانی فقط از طریق برنامه ویزای سرمایه گذار نروژ می توانند به این مهم دست یابند.

برنامه سرمایه گذاری بیزینس به جای خودحمایتی نروژ

همان طوری که در مطالب قبلی هم عنوان شد، سرمایه گذاری در نروژ نه از نوع پاسیو مثل خودحمایتی بلکه از نوع اکتیو همانند ثبت شرکت می باشد. اما خود این نوع سرمایه گذاری در نروژ تابع یکسری مقررات و شرایطی است که متقاضیان بایستی بدان توجه نمایند. از جمله شرایط اصلی اخذ ویزای سرمایه گذار نروژ (ویزای نوع C یا D) در سال 2021 بدین صورت است که متقاضی بایستی حداقل 100000€ (یورو) برای ثبت و راه اندازی شرکت در یکی از بخش های اقتصادی زیر داشته باشد:

بخش های اقتصادی جهت ثبت و راه اندازی شرکت در نروژ

کل فرآیند سرمایه گذاری و اخذ ویزای اقامت نروژ 2021 در حدود یک ماه طول می کشد. متقاضیان از این طریق می توانند اقامت اعضای خانواده خود را هم کسب کرده و پس از 3 سال اقامت در نروژ نیز برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

مدارک جهت اخذ ویزای سرمایه گذار نروژ

پروسه کار برای سرمایه گذاران خارجی به این صورت است که در وهله اول متقاضیان برای دریافت ویزای ورود یا همان Entry visa خود اقدام می کنند و به محض ورود به کشور نروژ نیز نسبت به ثبت ورود و اخذ مجوز اقامتشان اقدام لازم را انجام می دهند. معمولا ویزای سرمایه گذار نروژ از نوع ویزای بلند مدت این کشور (یا ویزای ملی نروژ) است و گاها نیز با نام ویزای بلند مدت نروژ هم شناخته می شود. پس این ویزا مخصوص کسانی است که قصد سرمایه گذاری و دریافت اقامت نروژ به مدت بیش از سه ماه را دارند. با این توضیح متقاضیان برای اخذ این ویزا نیازمند ارائه مدارک زیر به سفارت نروژ می باشند:

 • فرم درخواست ویزای بلند مدت نروژ
 • کپی از پاسپورت بین المللی
 • عکس پاسپورتی جدید و رنگی
 • انگیزه نامه جهت تشریح اهداف سفر
 • گواهی تمکن مالی برای زندگی در نروژ
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی اسکان در نروژ
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • بیمه سلامت معتبر

هموطنان ایرانی به این نکته مهم توجه داشته باشند که تحصیل در نروژ برای تمامی دانشجویان بین المللی رایگان است. ضمنا این دانشجویان در نروژ امکان انجام کار دانشجوئی و اخذ بورس تحصیلی را هم دارند. پس برای شروع مراحل اخذ پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی در نروژ 2021 با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

برنامه سرمایه گذاری بیزینس به جای خودحمایتی نروژ

سوالات پرتکرار درباب خودحمایتی نروژ

اکنون به سوال و جواب پیرامون خودحمایتی نروژ و دیگر روش های اقامت نروژ می پردازیم:

 • آیا از طریق خودحمایتی نروژ می توان به اقامت این کشور رسید؟ خیر، در نروژ 2021 برنامه اقامتی تحت عنوان خودحمایتی نروژ وجود نداشته و سرمایه گذاران خارجی از جمله هموطنان ایرانی فقط از طریق برنامه ویزای سرمایه گذار نروژ می توانند به این مهم دست یابند.
 • بهترین جایگزین برای خودحمایتی نروژ چیست؟ برنامه اخذ ویزای سرمایه گذار نروژ بهترین جایگزین برای خودحمایتی این کشور می باشد.
 • حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذار نروژ چقدر می باشد؟ حداقل سرمایه برای این امر حدود €100000 (یورو) می باشد.
 • در چه زمینه هایی می توان در نروژ سرمایه گذاری کرد؟ صنایع غذاهای دریایی، انرژی سبز، صنایع نفت و گاز، بخش IT و الکترونیک از جمله بخش هایی هستند که راه اندازی بیزینس در آنها مورد استقبال دولت نروژ قرار می گیرد.
 • آیا تحت ویزای سرمایه گذار نروژ می توان اعضای خانواده را هم به این کشور آورد؟ بله، اصلا یکی از مزایای مهم ویزای سرمایه گذار نروژ اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی می باشد.
امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “خودحمایتی نروژ

 1. حسن گفت:

  سلام، روزتون بخیر،
  با حدود 4.5 میلیارد تومان ( 100 هزار یورو سرمایه گذاری + 50 هزار جهت اسکان و…) می توان اقامت نروژ گرفت؟
  سپاسگزار خواهم شد پاسخ ارائه فرمایید.

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   حتما با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما دقیقا شما رو راهنمایی کنند در این زمینه

   1. حسن گفت:

    با سلام، سپاسگزارم.
    آیا با منبع مالی ذکر شده امکان پذیر هست تا بررسی و جهت راهنمایی خدکت آن موسسه محترم تماس بگیرم؟
    سپاسی دوباره

    1. امیر جلالی گفت:

     سلام
     حتما با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما شما رو راهنمایی کنند.

  2. سحر گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   اگر هیچ طرح و ایده ای برای تاسیس شرکت نداشته باشیم آیا میتونیم از طریق سرمایه گذاری در اوراق دولتی اقامت نروژ رو دریافت کنیم؟

   1. امیر جلالی گفت:

    سلام بله می تونید از این طریق هم اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.