مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه

برخی دانشگاه های دولتی ترکیه از استانداردهای آموزشی بالایی برخوردارند، در نتیجه از لحاظ رنکینگ در فهرست برگزیده ترین دانشگاه ها بشمار میروند. بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته های مختلف با هدف تحصیل و پذیرش در دانشگاه های ترکیه، روانه این کشور می شوند که البته به موفقیت های تحصیلی بسیار خوبی نیز دست می یابند. برای این که بتوانید بهترین گزینه تحصیلی و معتبرترین دانشگاه در کشور ترکیه را جهت تحصیل انتخاب نمایید، مقاله ای در همین مورد از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده است که اطلاعات و آموختنی های بسیار خوبی را در اختیار متقاضیان گرامی قرار می دهد. از این رو پیشنهاد می گردد آن را مطالعه بفرمایید.

 • شرایط تحصیل در ترکیه چگونه است؟
 • آیا می توان به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کرد؟
 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟
 • آیا می توان بدون شرکت در آزمون ورودی به دانشگاه های دولتی این کشور وارد شد؟

دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل

ترکیه و نظام آموزش عالی آن در کل اروپا منحصربفرد می باشد. نظامی که در آن هم دانشگاه های برتر بین المللی وجود دارد و هم برنامه های تحصیلی جذاب. در واقع دانشگاه های ترکیه محل اجتماع دانشجویان بین المللی از هر ملیتی است. منتهی دانشجویان ترک زبان همانند هموطنان آذری می توانند از امتیازات بیشتری همانند تحصیل به زبان مادری و نیز از سطح شهریه نسبتا پایین در قیاس با دانشجویان دیگر بهره مند شوند. هزینه هایی که تفاوت آن را حتی در دانشگاه های دولتی ترکیه هم می توان ملاحظه نمود:

تفاوت هزینه دانشگاه های دولتی ترکیه

دسته بندی موسسات آموزش عالی در ترکیه

جدول زیر نشانگر تقسیم بندی موسسات آموزش عالی در ترکیه و شرایط هر یک در سال 2021 می باشد:

موسسات آموزش عالی ترکیه شرح
دانشگاه های دولتی یا Devlet Universiteleri این دانشگاه ها آموزش تخصصی و سطح بالا را برای دانشجویان تهیه می کنند.
دانشگاه های خصوصی یا فونداسیون ها یا یا ӧzel Universiteleri این دانشگاه مطابق قانون عمل کرده و ماهیت غیر انتفاعی دارند.
مدارس حرفه ای عالی یا Meslek Yϋksek Okulari این مدارس حداقل 2 سال آموزش عالی ارائه می دهند و به دانشجویان درجه کاردانی اعطاء می نمایند.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

همان طور که گفته شد برخی دانشگاه های دولتی ترکیه از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و در سطح جهانی دارای رنکینگ و رتبه بسیار خوبی هستند. چنین دانشگاه هایی مختص تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشند. اکثریت این دانشگاه در شهر استانبول قرار گرفته اند و تعداد آنها هر روزه در حال افزایش است. زبان تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی می باشد. شرط ورود به این دانشگاه ها شرکت در آزمون ورودی YOS و قبولی در این آزمون است. اما سطح آزمون مذکور کمی آسان تر و ساده تر از سایر دانشگاه های ترکیه ارائه می گردد. از این رو دانشجویان خارجی و بین المللی شانس بیشتری برای پذیرش در این دانشگاه ها دارند.

دوره های تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه

در ترکیه، دانشگاه های این کشور درجات علمی را در 4 سطح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان خارجی و داخلی ارائه می کنند. شرح جزئیات هر کدامیک از این درجات به صورت ذیل می باشد:

مراحل درجات علمی مختلف اعطایی دانشگاه های ترکیه شرح
مرحله 1 درجه کاردانی مرحله اول از برنامه 4 ساله تحصیلی که منجر به اخذ مدرک کاردانی می شود.
مرحله 2 درجه کارشناسی درجه کارشناسی در ترکیه بعد از اتمام دوره 4 ساله به دانشجویان اعطا می شود.
مرحله 3 درجه کارشناسی ارشد این درجه پس از 2 سال تحصیل به دانشجویان اعطاء می شود. همچنین از شرایط اعطای مدرک ارشد، آمادگی و دفاع از رساله می باشد.
مرحله 4 درجه دکترا درجه دکترا یا PhD در ترکیه مستلزم تحصیل 4 ساله و دفاع از رساله دکترا است.

نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که ساختار درجه فعلی آموزش عالی ترکیه از اعلامیه بلونیا (Bologna Declaration) تبعیت می کند. پس دانشجویان متقاضی نباید از بابت اعتبار مدارک دانشگاهی و آکادمیک ترکیه نگرانی داشته باشند. لازم به ذکر است که دندانپزشکی، معماری و دامپزشکی در ترکیه مستلزم تحصیل 5 ساله است. در حالیکه، پزشکی نیازمند ادامه تحصیل 6 ساله می باشد که در آخر منجر به اخذ مدرک دکتر پزشکی (MD) می گردد. اما بشنویم درباره مدرک مهندسی در ترکیه. مدرک مهندسی توسط دانشگاه های فنی ترکیه و موسسات فنی عالی پس از 4 سال تحصیل به دانش آموختگان اعطاء می شود.

فهرست دانشگاه های دولتی ترکیه

کشور ترکیه دارای تقریبا 200 دانشگاه است که اداره اکثریت آنها از سوی دولت ترکیه انجام می گیرد. بیشتر مراکز و موسسات آموزشی ترکیه تقریبا جوان و تازه تاسیس می باشند. در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه بپردازیم. فهرست این دانشگاه ها به قرار ذیل است:

 • دانشگاه سلیمان دمیرل (Süleyman Demirel University)
 • دانشگاه چوکوروا (Çukurova University)
 • دانشگاه 19 ماییس (Ondokuz Mayıs University)
 • دانشگاه اک دنیز (Akdeniz University)
 • دانشگاه مرمره (Marmara) که 118 سال قدمت دارد
 • دانشگاه هنرهای زیبا میمار سینان (Mimar Sinan) که در سال 1883 میلادی به تاسیس رسید
 • دانشگاه فنی ییلدیز (Yıldız) که سال تاسیس آن، 1911 می باشد و بالغ بر 45000 دانشجو تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان رسانده اند
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه METU
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi)

در ادامه مقاله به اختصار برخی از این دانشگاه ها را توضیح و معرفی خواهیم نمود.

فهرست دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه سلیمان دمیرل ترکیه

دانشگاه سلیمان دمیرل که جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، در سال 1992 میلادی و در شهر اسپارتا به تاسیس رسید. این دانشگاه تقریبا 70000 دانشجو را در خود جای داده و به عنوان دومین دانشگاه بزرگ ترکیه شناخته شده است. دانشگاه مذکور دارای 18 دانشکده، 23 هنرستان که 20 هنرستان مختص رشته های فنی هستند، 6 انستیتو، 45 مرکز کاربردی و تحقیقاتی و در نهایت حدود 70 کلوب دانشجویی است و ظرفیت بالغ بر 900 عضو هیات علمی مجرب را دارا می باشد. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از دانشکده دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، آموزش‌ و پرورش، هنر و علوم، هنرهای زیبا، حقوق، الهیات، ارتباطات، مهندسی ، معماری، فنی، علوم بهداشتی، علوم ورزشی

دانشگاه چوکوروا از دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه چوکوروا که در فهرست دانشگاه های دولتی ترکیه جای دارد در شهر آدانا قرار گرفته و بیش از 20000 دانشجو را پذیرش نموده است. تعداد اعضای کادر هیات علمی این دانشگاه به 2000 نفر می رسد. این دانشگاه شامل 3 مدرسه عالی، 10 دانشکده، 7 مدرسه عالی آموزش شغلی، 3 انستیتو و 25 مرکز تحقیقات می باشد. دانشکده هایی که در این دانشگاه قرار دارند، شامل دانشکده های ذیل می گردد:

دانشکده مهندسی، حقوق، پزشکی، کشاورزی، دندانپزشکی، الکترونیک، صنایع، زمین شناسی، معدن، معماری، نساجی، ارتباطات، اقتصاد، مدیریت، زبان آلمان، فلسفه، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، ادبیات. آزمون این دانشگاه در شهرهای آنکارا، وان، تهران، تبریز، طرابزون، قونیه، ازمیر و استانبول برگزار می گردد که تاریخ ثبت نام و برگزاری آن به ترتیب 13 بهمن ماه و 7 اردیبهشت می باشد. هزینه های مربوط به ثبت نام نیز به مبلغ 250TL (لیر ترکیه) است.

دانشگاه آک دنیز ترکیه (Akdeniz University)

از دیگر دانشگاه های دولتی ترکیه، دانشگاه آک دنیز است که در سال 1982 میلادی و در شهر آنتالیای ترکیه به تاسیس رسید. دانشگاه آک دنیز جمعا تعداد 41 واحد دانشگاهی را شامل می گردد که عبارتند از: 19 دانشکده، 3 مدرسه، 7 موسسه، 11 مدرسه فنی و حرفه و در نهایت یک هنرستان. میزان شهریه ای که توسط این دانشگاه برای تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه از دانشجویان دریافت می گردد، معادل مبلغ 3 میلیون تومان در هر سال تحصیلی و حتی کمتر است. البته رشته های پزشکی گران ترین و پر هزینه ترین رشته های تحصیلی در کلیه دانشگاه های ترکیه به شمار می رود. این دانشگاه از دانشگاه های معتبر ترکیه بوده که متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور به سوی خود جذب نموده است.

دانشکده هایی که در این دانشگاه وجود دارند، شامل دانشکده های پزشکی، کشاورزی، علوم، ادبیات، اقتصاد و علوم اداری، فنی و مهندسی، آموزش و پرورش، هنرهای زیبا، حقوق، ارتباطات، شیلات، دندانپزشکی، الهیات، گردشگری، پرستاری، علوم بهداشتی، معماری و علوم کاربردی می گردد. دانشگاه آک دنیز برخی برنامه های تحصیلی را از راه دور و به صورت 2 ساله و 4 ساله برای دانشجویان ارائه می نماید.

در حال حاضر برنامه های تحصیلی در مقاطع مختلف شامل 387 برنامه در مقطع کارشناسی و 196 برنامه پیش از لیسانس می گردد. اکثریت واحدهای آموزش و پرورش که به صورت یک ساله ارائه می گردد، به شرکت در کلاس های آمادگی زبان انگلیسی نیاز دارند. آزمون ورودی این دانشگاه در شهرهای آنتالیای ترکیه و ارومیه برگزار می گردد و تاریخ ثبت نام در این دانشگاه مورخ 2 دی الی 18 فروردین می باشد. آزمون مذکور در تاریخ 14 اردیبهشت برگزار می گردد و میزان هزینه ثبت نام نیز معادل مبلغ 500TL (لیر) خواهد بود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه از جمله دانشگاه آک دنیز، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه ییلدیز، دانشگاه مرمره و غیره، دانشجویان باید توجه نمایند که چه مقطعی مد نظرشان است و الزامات همان مقطع تحصیلی را مهیا کنند. به عنوان مثال متقاضیان تحصیل در ترکیه با توجه به لزوم شرکت در دوره های پیش دانشگاهی قبل از ثبت نام در مقطع کارشناسی، برای تحصیل در مقطع مذکور نیازی به داشتن مدرک زبان ندارند. با این حال می توان اساسی ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه را در سال 2021 به شرح ذیل خلاصه نمود:

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و کاری باشد.
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده است از جمله مدرک تحصیلی یا سابقه کاری به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • توصیه نامه از حداقل 2 تن از اساتید مقطع پیشین
 • انگیزه نامه که باید توسط خود دانشجو و د رکمال صداقت نگارش شود.
 • مدرک زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی با توجه به زبان تدریس دوره مورد نظر
 • تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد بر پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه باشد (هزینه زندگی در ترکیه ماهانه بین 250$ تا 400$ (دلار آمریکا) می باشد.)
 • پرداخت هزینه های بررسی مدارک

برای دستیابی به پاسخ سوالات خود در خصوص مهاجرت تحصیلی و کاری به ترکیه، آلمان، سوئد، مجارستان، کانادا، هلند، دانمارک، ایتالیا، مالتا، انگلیس، اتریش و غیره، توصیه می گردد با کارشناسان در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایید.

4.7/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *