مهاجرت به کشور آلمان

درخواست ویزای آلمان

درخواست ویزای آلمان

فرآیند درخواست ویزای آلمان در سال 2021 شامل طی چند مرحله از مدارک لازم تا حضور در سفارت برای تحویل مدارک و انجام مصاحبه می شود. با توجه به اهمیت انواع ویزای کشور آلمان برای هموطنان گرامی، ما در این مقاله قصد آن داریم تا علاوه بر آشنایی شما با این فرآیند همچنین درباره شرایط و مدارک ضروری، هزینه ویزا، معافیت های هزینه ای و نیز زمان لازم برای رسیدگی به درخواست نیز سخن گفته و به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

 • کشورهای عضو ناحیه شنگن کدامند و آیا آلمان هم عضو این ناحیه است؟
 • آیا با ویزای آلمان می توان به کل ناحیه شنگن سفر کرد؟
 • هزینه صدور ویزای کشور آلمان در سال 2021 چقدر است؟
 • چگونه می توان برای دریافت ویزای آلمان درخواست داد؟
 • چگونه می توان تمکن مالی خود برای اخذ ویزا آلمان را ثابت کرد؟

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همه روزه آماده خدمت رسانی به هموطنان گرامی در امور مهاجرتی بوده و با استفاده از داده ها و اطلاعات به روز به سوالات آنها پاسخ می دهند.

انواع روادید در نظر گرفته شده در آلمان 2021

آلمان عضوی از ناحیه شنگن اروپا بوده و طبیعتا از قوانین مهاجرتی این ناحیه پیروی می کند. طبق قرارداد شنگن (1985) شهروندان کشورهای عضو شنگن می توانند بدون ویزا به سراسر این ناحیه سفر کنند. به عبارت دیگر، شهروندان کشورهای غیر شنگن مثل ایرانی ها نیز مجاز هستند که با یک مدرک واحدی به نام ویزای شنگن Schengen Visa وارد کل ناحیه شنگن شوند. در واقع هدف اصلی شنگن هم فسخ کنترل مرزی بین کشورهای عضو و تردد آزاد فی مابین می باشد. بنابراین همزمان با ورود به کشور آلمان می توان از 26 کشور عضو نیز دیدن کرد. در تصویر زیر می توان با اعضای ناحیه شنگن اروپا آشنا شد:

اعضای ناحیه شنگن اروپا

بسته به هدف مسافرتی هرکس به کشور آلمان، انواع مختلف ویزا جهت درخواست وجود دارد. خواه هدف وی بازدید از آلمان، تحصیل یا کار و یا اقامت دائمی باشد. انواع ویزای کشور آلمان شامل ویزای توریستی، ویزای الحاق خانواده، ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار، ویزای تحصیلی آلمان، ویزای بیزنس، ویزای کار آلمان، ویزای ترانزیت فرودگاهی، ویزای دانشمند مهمان، ویزای کارآموزی، ویزای درمان پزشکی و ویزای بازید نمایشگاه ها، مسابقات فرهنگی و ورزشی می باشد.

شرایط درخواست ویزای آلمان

با اینکه آلمان هم جزء ناحیه شنگن اروپا است و از مدارک مشابهی برای درخواست ویزا بهره می برد اما شرایط اخذ ویزای آلمان ممکن است کمی با دیگر کشورهای عضو ناحیه شنگن متفاوت باشد. معهذا آلمان به هنگام صدور ویزا کاملا سخت گیر بوده و توصیه می شود که متقاضیان از قبل مدارک خود را به دقت جمع آوری نمایند. معمولا سفارت آلمان در هر کشوری از جمله ایران دارای یک چک لیست به روز از شرایط ویزای آلمان برای هر نوع ویزا می باشد. با این توضیح مدارک زیر جهت درخواست ویزای آلمان 2021 الزامی است:

 • فرم درخواست ویزای کشور آلمان
 • پاسپورت با اعتبار بیش از 3 ماه
 • عکس پاسپورت جدید طبق استاندارد سفارت
 • بیمه سلامت با پوشش حداقل 30000€ (یورو)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • مدرک تمکن مالی کافی

فرآیند دریافت روادید آلمان

درخواست ویزای شنگن در واقع شامل انجام یک سلسله امورات اداری بین شما و سفارت مورد نظر، در این مورد هم سفارت آلمان در کشور ایران می باشد. بین تحویل مدارک لازم برای درخواست ویزا و اخذ پاسخ از سفارت هم مراحل پروسه درخواست ویزای آلمان وجود دارد. این مراحل عبارتند از:

فرآیند درخواست ویزای آلمان

همانطوریکه در نمودار فوق هم مشاهده شد، در وهله اول متقاضی می بایست مدارک لازم جهت درخواست ویزای آلمان را جمع آوری نماید. سپس با اطلاعات صحیح اقدام به تکمیل فرم درخواست نماید. در گام بعدی متقاضی با مراجعه به سفارت آلمان بایستی وقت مصاحبه با سفارت را تعیین کند. معمولا توصیه می شود که این کار 6 ماه قبل از انجام سفر انجام شود. سپس او هزینه ویزا را پرداخت و رسید آنرا برای ارائه به کارمند سفارت در طی انجام مصاحبه نگه میدارد. مرحله آخر حضور به موقع در سفارت برای جلسه مصاحبه بهمراه مدارک لازمه است. کل جلسه حدود 10 دقیقه بوده و کارمند سفارت علاوه بر چک مدارک همچنین از متقاضی سوالاتی درباره اهداف و دلایل این مسافرت می پرسد.

هزینه درخواست ویزای آلمان

متقاضیان گرامی باید به این نکته توجه کنند که هزینه درخواست ویزای آلمان با توجه به پارامترهایی نظیر نوع ویزای درخواستی متفاوت است. تجربه کارشناسان مهاجرتی ما نشان می دهد که ویزاهای آلمان و اروپا در کل ارزانتر از ویزاهای کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و یا حتی کشوری مثل هند می باشد. اما در مجموع، هزینه ویزای کوتاه مدت آلمان (نوع C) حدود 80€ (یورو) درحالیکه هزینه ویزای بلند مدت (نوع D) در حدود 75€ (یورو) می باشد. اما قبل از پرداخت هزینه درخواست ویزای آلمان بایستی چک کنید که آیا جزء معافی های هزینه ویزا هستید یا خیر. اما معافیت های ویزای آلمان عبارتند از:

معافیت های ویزای اقامت کوتاه آلمان معافیت های ویزای اقامت طولانی آلمان
کودکان زیر 6 سال شهروندان خارجی دریافت کننده بورسیه تحصیلی در طی اقامت در آلمان و نیز همسر و فرزندان
همسر یا فرزند خارجی تبعه آلمانی همسر یا فرزند خارجی تبعه آلمانی
دانش آموزان و دانشجویان به همراه اساتید آموزشی در حال انجام سفر با هدف آموزش تحصیلی اعضای هیئت های دیپلماتیک
نمایندگان سازمان های غیر انتفاعی با سن 25 سال یا کمتر شرکت کننده در همایش ها یا مسابقات ورزشی شهروندان کشورهای خاص برای انجام اموری طبق قراردادهای دو یا چندجانبه
محققان از کشورهای خارجی در حال مسافرت به اروپا با هدف انجام تحقیق علمی

هزینه درخواست ویزای آلمان

رسیدگی به درخواست ویزای آلمان

این مرحله در واقع دیگر از کنترل متقاضی خارج بوده و کاملا بر عهده سفارت آلمان می باشد. در این مرحله از پروسه درخواست ویزای آلمان به این درخواست ها رسیدگی می شود و متولی این کار نیز سفارت می باشد. قاعده کلی در سفارتخانه های کشور آلمان در سراسر جهان این است که تنها هیئت های صلاحیتدار حق ارزیابی درخواست ها را دارند. معمولا این ارزیابی نیز 10 تا 15 روز طول می کشد. افرادی که درخواست ویزای تحصیلی و کاری در آلمان داشته باشند ممکن است حداقل یک سال در صف انتظار بمانند. در پایان خدمت هموطنان عزیز عرض می شود که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها سابقه کار تخصصی بر روی انواع ویزای مهاجرتی کشور آلمان آماده ارائه مشاوره در این زمینه تخصصی به هموطنان گرامی می باشد.

سوالات شما درباب اخذ ویزای آلمان

اکنون به بخش کلیدی یعنی به بخش سوالات متقاضیان می رسیم. این سوالات و پاسخ کامل آنها از این قرار است:

 • آیا آلمان هم جزء اعضای ناحیه شنگن است؟ بله، کشور آلمان هم عضو اتحادیه اروپا (EU) و هم عضو ناحیه شنگن می باشد.
 • آیا با ویزای آلمان می توان به سراسر اروپا سفر کرد؟ بله، این امکان برای هموطنان وجود دارد. چراکه بر اساس قرارداد شنگن مسافرت آزاد به کل 26 کشور ناحیه شنگن با ویزای شنگن برای همگان فراهم است.
 • آیا ایرانی ها حق ورود به آلمان بدون ویزا را دارند؟ خیر، فقط اتباع 62 کشور جهان مثل آمریکایی ها، ژاپنی ها، کانادایی ها، استرالیایی ها و غیره حداکثر به مدت 3 ماه می توانند آزادانه و بدون محدودیت ویزایی وارد کشور آلمان شوند.
 • نحوه اثبات تمکن مالی برای درخواست ویزای کشور آلمان  چگونه است؟ مدرک تمکنی می تواند صورت حساب بانکی جدید نشانگر آن باشد که شما بودجه کافی برای خرج حداقل 45€ (یورو) در روز در کشور آلمان را دارید.
 • هزینه ویزای کشور آلمان در سال جدید چقدر است؟ بسته به نوع ویزای درخواستی، هزینه ویزای کوتاه مدت آلمان (نوع C) حدود 80€ (یورو) درحالیکه هزینه ویزای بلند مدت (نوع D) در حدود 75€ (یورو) می باشد.
 • حداکثر مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای شنگن آلمان چند روز می باشد؟ این زمان بین 10 الی 15 روز متغیر است.
5/5 - (11 امتیاز)

13 دیدگاه برای “درخواست ویزای آلمان

 1. ساشا گفت:

  ایا المان در مقایسه با اتریش کشور گرونتری هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   هر دو تقریبا در یک سطح هستن اما کشور اتریش هزینه هاش یه مقدار بیشتره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. Saba گفت:

  خواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم

 3. sohrab گفت:

  کم هزینه ترین نوع اخذ اقامت تو المان کاری و تحصیلی هست

 4. مهشید رحمانی گفت:

  شرایط دریافت بلوکارت المان چیست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   باید قرارداد کاری داشته باشید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 5. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون تشکر میکنم اگه میشه راجع به هزینه زندگی در کشور آلمان بیشتر توضیح بدید

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   پیشنهاد میکنم مقاله هزینه زندگی در آلمان رو مطالعه کنید

 6. حکیمی نژاد گفت:

  بنظرم المان برای مهاجرت کاری خیلی خوبه

 7. فهیمه گفت:

  همسر من از بچگی در آلمان زندگی کرده و اکنون شهروند آلمانی می باشد و من از طریق ازدواج اقدام کردم و از اقامت آلمان از طریق ازدواج کاملا راضی هستم

 8. بیژن مرتضوی گفت:

  بسیار عالی

 9. تورج گفت:

  متشکر از اطلاعات جامع و مفیدتون

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   خواهش میکنم
   ابهامی بود در خدمتتون هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *