مهاجرت تحصیلی کانادا

رشته طب ورزشی در کانادا

رشته طب ورزشی در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته طب ورزشی است. در حال حاضر، دانشگاه تورنتو بهترین دانشگاه جهت تحصیل رشته طب ورزشی در کانادا است. این دانشگاه در آمریکای شمالی ششمین و در جهان هشتمین دانشگاه برتر برای تحصیل در این زمینه می باشد. دانشگاه تورنتو (UToronto یا U of T) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در تورنتو در انتاریو است که در تمام رتبه بندی های اصلی به طور مداوم در بین ده دانشگاه دولتی برتر جهان و به عنوان دانشگاه برتر کانادا رتبه بندی می شود. در حال حاضر، UToronto در رتبه بندی آموزش عالی تایمز (2022) دارای رتبه 18، در رتبه بندی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (2021) دارای رتبه 22، در رتبه بندی تاپ یونیورسیتیز (2022) دارای رتبه 26 و در رتبه بندی اخبار آمریکا و گزارش جهانی (2021) دارای رتبه 17 می باشد.

این دانشگاه بیش ترین بودجه تحقیقات علمی سالانه را در بین دانشگاه های کانادا دریافت می کند و یکی از دو عضو انجمن دانشگاه های آمریکایی خارج از ایالات متحده است (دیگری دانشگاه مک گیل در مونترال است). کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله حاضر که جهت راهنمایی علاقه مندان به تحصیل در رشته طب ورزشی در کانادا تهیه گردیده است به سوالات زیر پاسخ می دهند:

 • رشته طب ورزشی در کانادا چگونه است و بهترین دانشکده ها برای تحصیل در آن کدامند؟
 • بهترین دانشگاه ها برای رشته طب ورزشی در کانادا کدامند؟
 • وضعیت حقوق متخصصان طب ورزشی در کانادا چگونه است؟
 • هزینه زندگی دانشجویان رشته طب ورزشی در کانادا چه رقمی است؟
 • زندگی دانشجویی در کانادا چگونه است؟

معرفی رشته طب ورزشی در کانادا

طب ورزشی (Sports Medicine) شاخه‌ای از پزشکی مدرن است که با تحقیق در مورد روابط، به درمان تغییرات عملکردی و آناتومیکی می‌پردازد که در نتیجه فعالیت بدنی فرد اتفاق می‌افتد. بنابراین به هنگام انجام فعالیت ورزشی یا فعالیت معمولی که در طول روز انجام می شود با شاخه های مختلف پزشکی مرتبط است. تخصص طب ورزشی به تنظیم مناسب قوانین پزشکی مفید مرتبط با ورزش می پردازد که از فرد در برابر ایجاد عوارض پاتولوژیک به دلیل حرکات نادرست که در کوتاه مدت و دراز مدت به بدن آسیب می رسانند، محافظت می کنند. طب ورزشی شامل علوم بیولوژیکی، پاتولوژیک، درمانی، فیزیولوژیکی و پیشگیرانه مرتبط با طب ورزشی است؛ طب ورزشی راه ایده آلی برای درمان و تشخیص آسیب ها از جمله ناهنجاری ها و پیچ خوردگی های رباط و عضله است.

بهترین دانشکده ها برای طب ورزشی در کانادا 2021 به ترتیب عبارتند از:

 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه تورنتو
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه آلبرتا
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه مک مستر
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه کلگری
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه وسترن
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه اتاوا
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه مک گیل
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه براک
 • دانشکده طب ورزشی در دانشگاه مونترال

بهترین دانشگاه ها برای رشته طب ورزشی در کانادا

بهترین دانشگاه ها برای رشته طب ورزشی در کانادا

در جدول زیر 15 مورد از 35 دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در رشته طب ورزشی را بر اساس گزارش وب سایت edurank معرفی می کنیم. این دانشگاه ها بر اساس عملکرد پژوهشی خود در زمینه طب ورزشی رتبه بندی شده اند.

دانشگاه محل استقرار رتبه در کانادا رتبه در آمریکای شمالی رتبه در جهان
دانشگاه تورنتو تورنتو 1 6 8
دانشگاه بریتیش کلمبیا ونکوور 2 7 9
دانشگاه مک مستر همیلتون 3 12 15
دانشگاه وسترن لندن 4 14 17
دانشگاه واترلو واترلو 5 16 23
دانشگاه مک گیل مونترال 6 17 25
دانشگاه کلگری کلگری 7 21 30
دانشگاه مونترال مونترال 8 23 32
دانشگاه آلبرتا ادمونتون 9 24 34
دانشگاه کوئینز کینگستون 10 38 56
دانشگاه لاوال کبک سیتی 11 46 67
دانشگاه اتاوا اتاوا 12 55 87
دانشگاه دالهاوزی هالیفاکس 13 72 138
دانشگاه سایمون فریزر برنابی 14 98 204
دانشگاه ساسکاچوان ساسکاتون 15 103 223

مطابق جدول فوق، تورنتو، ونکوور، همیلتون و لندن، بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل در رشته طب ورزشی هستند.

حقوق متخصصان رشته طب ورزشی در کانادا

شخصی که به عنوان پزشک متخصص طب ورزشی (Physician – Sports Medicine) در کانادا کار می کند معمولاً حدود 28100CAD (دلار کانادا) در ماه حقوق می گیرد. حقوق پزشکان متخصص طب ورزشی در این کشور آمریکای شمالی بین 13200CAD (کم ترین) تا 44300CAD (بیش ترین) (دلار کانادا) در ماه متغیر است. نمودار زیر وضعیت حقوق سالانه پزشکان متخصص طب ورزشی در کانادا را نشان می دهد:

حقوق سالانه پزشکان متخصص طب ورزشی در کانادا

مطابق نمودار بالا، حقوق پزشکان متخصص طب ورزشی در کانادا از 158000CAD (دلار کانادا) در سال (حداقل حقوق) تا 532000CAD (دلار کانادا) در سال (حداکثر حقوق) متغیر است.

هزینه زندگی دانشجویان رشته طب ورزشی در کانادا

کانادا همواره به عنوان یکی از گران ترین مکان ها برای زندگی در جهان رتبه بندی می شود، اگرچه یکی از بالاترین متوسط درآمدها در جهان را نیز دارد. در واقع، متوسط درآمد در کانادا تقریبا 37800$ (دلار) است که در بین 20 کشور برتر جهان قرار دارد. با این حال، با درآمدهای متوسط (median incomes) بالا، هزینه های زندگی نیز بالا می رود. نمودار زیر توزیع هزینه های زندگی در کانادا را نمایش می دهد:

توزیع هزینه های زندگی در کانادا

در حال حاضر، هزینه های ماهانه یک فرد مجرد در کانادا بدون در نظر گرفتن اجاره 1184.16CAD (دلار کانادا) برآورد می شود. این یعنی هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط 94.21% بیش تر از ایران است. همچنین، اجاره بها در کانادا به طور متوسط 123.19% بیش تر از ایران می باشد. اجاره بهای ماهانه آپارتمان در کانادا در حال حاضر به قرار زیر است:

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 1549.64CAD (دلار کانادا)
 • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 1323.61CAD (دلار کانادا)
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 2563.98CAD (دلار کانادا)
 • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: 2201.78CAD (دلار کانادا)

زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا به عنوان یک مقصد برتر برای تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته می شود. این کشور دارای دانشگاهی هایی است که امکانات آموزشی در سطح جهانی را ارائه می کنند و زندگی دانشجویی را در این سرزمین زیبا غنی می سازند. با چشم انداز شغلی بهتر، تنوع فرهنگی، شهرهای پر جنب و جوش، مردمی صمیمی و دارای نگرش های بردبار نسبت به خارجی ها و کیفیت بالای زندگی، این کشور خوش منظره سالانه بیش از 500000 دانشجو را به خود جذب می کند. زندگی دانشجویی بین المللی در کانادا به کیفیت، هزینه تحصیل، محل اقامت، شهر و زندگی اجتماعی، فرهنگ و زبان های صحبت شده و غذا مرتبط است. شهروندان کانادایی معمولا از کاملا در خانه ماندن خودداری می کنند و اغلب در حال دوچرخه سواری، خواندن، اسب سواری، بولینگ، گلف، پیاده روی، اسکیت، آشپزی، اسکی، شنا و غیره هستند.

زندگی یک دانشجوی بین المللی در کانادا به سفری شاد با فرصت های تفریحی بی شمار تبدیل می شود. دانشجویان در طول اقامت خود در این سرزمین پر از آرامش، می توانند زمانی را از مشغله های تحصیلی، کاری و روزمره خود جدا شده و لحظاتی را در میان زیبایی های طبیعت بگذرانند یا فعالیت های خارج از ساختمان انجام دهند. آب و هوای کانادا نیز به زندگی در این کشور برای دانشجویان آرامش می بخشد. همچنین دانشجویان می توانند در طول اقامت خود به یادگیری زبان یا زبان های دیگر در این کشور بپردازند و بدین صورت رزومه خود را تقویت کنند. در صورتی که علاقه مند به تحصیل در رشته طب ورزشی در کانادا هستید، توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه و نیز هزینه تحصیل در کانادا از کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *