مهاجرت تحصیلی عمان

مدارس ایرانی عمان

مدارس ایرانی عمان

جامعه ایرانیان در عمان پرجمعیت است و از همین رو است که توجه به مدارس ایرانی عمان از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در طول سالیان گذشته اهمیت مهاجرت به عمان به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل باید به جنبه های مختلف مهاجرت به این کشور توجه ویژه داشت. یکی از موضوعاتی که در رابطه با مهاجرت به این کشور مطرح می شود، امکان ادامه تحصیل در مدارس این کشور برای فرزند فرد مهاجر است. در عمان مدارس دولتی بسیار مناسبی وجود دارد و برخی از افراد ممکن است بتوانند تحصیل نسبتا ارزان قیمت در این مدارس را تجربه کنند اما سایر افراد برای تحصیل خود باید به مدارس خصوصی یا بین المللی در این کشور مراجعه کنند که هزینه های بسیار زیادی در بر خواهد داشت.

در حال حاضر در عمان نیز مدرسه های ایرانی وجود دارد که امکان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف را فراهم می کنند وافراد مختلف می توانند از آن به عنوان یک مرکز آموزشی مطمئن برای فرزند خود استفاده کنند. مدارس ایرانی در عمان اکثرا دولتی هستند و به همین دلیل شهروندان ایران نیازی به پرداخت شهریه در این مدارس نخواهند داشت و این مسئله می تواند در اقتصاد خانوار نقش پررنگی داشته باشد. در همین راستا، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در مدارس ایرانی عمان پرداخته اند و به سوالاتی که ممکن است در این مسیر مطرح شود، پاسخ خواهند گفت.

  • شرایط ورود به مدارس ایرانی در عمان چیست؟
  • آیا می توان در عمان به تحصیل به زبان فارسی پرداخت؟
  • مهم ترین مدارس ایرانی در عمان کدامند؟
  • در کدام مقاطع تحصیلی می توان در عمان ادامه تحصیل داد؟

انتخاب مدارس بین المللی یا مدارس ایرانی در عمان

زمانی که فردی برای ادامه زندگی خود به عمان مهاجرت می کند، این دغدغه را دارد که شرایط مناسبی برای تحصیل فرزند خود در این کشور ایجاد کند. در صورتی که دانش آموز به زبان عربی تسلط کافی داشته باشد، می تواند در مدارس دولتی و خصوصی عمان به ادامه تحصیل بپردازد که در این صورت باید هزینه های نسبتا زیادی را برای تحصیل او هزینه کرد. در صورتی که دانش آموز توانمندی کافی برای تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد نیز می تواند در مدارس بین المللی دوره تحصیلی خود را پشت سر بگذارد و این مدارس معمولا هزینه های بیشتری به همراه خواهند داشت.

در حال حاضر، دانش آموزان ایرانی که مهاجرت به عمان را تجربه کرده باشند، می توانند در مدارس ایرانی موجود در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند و از مزایای آن بهره ببرند. این مدارس برای افرادی مناسب است که احتمالا پس از مدتی به ایران باز خواهند گشت. مهم ترین مدارس ایرانی عمان عبارتند از:

  • دبستان ایرانیان مسقط
  • دوره دوم متوسطه ایرانیان مسقط

انتخاب مدارس بین المللی یا مدارس ایرانی در عمان

معرفی دبستان ایرانیان مسقط در عمان

دبستان ایرانیان مسقط یکی از مدارس نسبتا قدیمی ایرانی در خارج از کشور است که امروزه جایگاه مناسبی برای ادامه تحصیل دانش آموزان ایرانی است. 169 دانش آموز ایرانی در سال تحصیلی گذشته در این مدرسه دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده اند و این مسئله نشان می دهد که وجود یک مدرسه ایرانی در این کشور چقدر مورد توجه ایرانیان بوده است.

برخی از مهم ترین ویژگی های این مدرسه ایرانی عبارتند از:

مهمترین ویژگی های دبستان ایرانیان مسقط در عمان

امکانات آموزشی در این مدرسه در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و دانش آموزان می توانند به صورت فوق برنامه دوره های زبان عربی را نیز بیاموزند.

دبیرستان ایرانیان مسقط از مدارس ایرانی عمان

این دبیرستان که دوره دوم متوسطه را ارائه می کند، در میدان صاروج و خیابان شماره 3046 مسقط، در سال 1386 احداث شده است و امروزه یکی از مدارس مهم ایرانی در حاشیه خلیج فارس به حساب می آید. در سال گذشته تعداد دانش اموزان این مدرسه به 151 نفر رسید که می توان گفت به طور متوسط 11 نفر در هر کلاس درس این مدرسه شرکت کرده اند.

از امکانات آموزشی مهم این مدرسه می توان به آزمایشگاه، کتابخانه، زمین های ورزشی و سالن کامپیوتر اشاره کرد که می تواند در روند آموزشی دانش آموزان موثر باشد. کوچک مقیاس بودن کلاس های درس در این مدرسه سبب شده است تا دروس در بالاترین کیفیت ممکن به دانش آموزان ارائه شود و این مسئله می توان به کیفیت آموزش نیز کمک کند. در حال حاضر کلاس های درس در این مدرسه در رشته های تجربی و ریاضی و فیزیک ارائه می شود و دانش آموزان می توانند به اختیار یکی از این دو رشته را برای ادامه تحصیل خود در عمان و تحت نظر آموزش و پرورش ایران پیگیری کنند.

باید به این نکته اشاره کرد که وجود مدرسه های ایرانی در عمان سبب شده تا دغدغه خانواده های ایرانی در این کشور در رابطه با فرزندانشان به حداقل برسد و از طرفی هزینه های زندگی نیز در این کشور کمتر شود. در صورتی که به دنبال جذاب ترین مسیرهای مهاجرتی به خارج از کشور هستید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *