مهاجرت تحصیلی یونان

معرفی دانشگاههای یونان

یونان، بخاطر مزیت نسبی آن، از محبوب ترین کشورهای جهان برای زندگی (کار، تحصیل و اقامت) است. ما در این مقاله، با معرفی دانشگاههای یونان شما را با ویژگی ها و محیط آکادمیک یونان آشنا می کنیم. سعی ما این بوده است که براساس رتبه بندی و امکانات تحصیلی هر دانشگاه، نمایی کلی از دانشگاههای یونان را ترسیم بکنیم. امیدواریم که مطالب این مقاله با موضوع معرفی دانشگاههای یونان برای علاقه مندان به تحصیل در یونان مفید واقع شود.

در مقاله حاضر با عنوان معرفی دانشگاههای یونان این مهم را توضیح می دهیم. ما در این تحقیق تلاش می کنیم که به این سوال توسط رتبه بندی 10 دانشگاه برتر یونانی بر اساس شاخص های زیر پاسخ دهیم: رتبه کشوری و بین المللی دانشگاه/ چارت شده، دارای گواهینامه، و با تاییدیه رسمی از جانب نهاد آموزش عالی یونان/ ارایه حداقل مدارک لیسانس چهار ساله(مدرک کارشناسی)، یا مدارک فوق لیسانس ( ارشد یا دکترا)/ تحویل دوره های آموزشی حضوری، رخ به رخ، فرمت آموزش کلاسی.

دانشگاه ملی و کاپودستریان آتن

این دانشگاه با نام اختصاری (UOA)، در سال 1837 پایه ریزی شده است. دانشگاه ملی و کاپودستریان آتن موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در بزرگترین شهر یونان، آتن با 5000000 نفر جمعیت قرار دارد. این دانشگاه تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را در اختیار دارد. UOA دامنه ثبت نام خیلی بزرگی دارد: 45000  دانشجو در سال. دانشگاه UOA  در سه مقطه کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته های علمی مختلف پذیرش دانشجو می کند. این موسسه آموزش عالی 181 ساله بر برمبنای آزمون های ورودی، دارای سیاست پذیرش انتخابی خود است. رتبه کشوری UOA در یونان 1 و رتبه جهانی آن 461 می باشد.

دانشگاه ارسطوی تسالونیکی و دانشگاه صنعتی ملی آتن

با نام اختصاری (AUTh), در سال 1925 تاسیس شد و در شهر بزرگ تسالونیکی ( با 1000000 سکنه) قرار دارد. این دانشگاه تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را در اختیار دارد. این دانشگاه هم در سه مقطه کارشناسی،  کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته های علمی مختلف پذیرش دانشجو می کند. این موسسه آموزش عالی ۹۳ ساله بر برمبنای مدرک و سابقه تحصیلی، دارای سیاست پذیرش انتخابی خود است. دانشجویان بین المللی هم واجد شرایط برای ثبت نام در این دانشگاه هستند. رتبه کشوری AUTh در یونان 2 و رتبه جهانی آن 485 می باشد.

با نام اختصاری NTUA ، در سال 1836 بنیان نهاده شد و دانشگاه صنعتی ملی آتن موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در بزرگترین شهر یونان، آتن با 5000000 نفر جمعیت  قرار دارد.این دانشگاه تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را دارد. دانشگاه NTUA در دوره های آموزش عالی مقطع کارشناسی در رشته های علمی مختلف پذیرش دانشجو می کند.

 این موسسه آموزش عالی 181 ساله برمبنای امتحانات ورودی، دارای سیاست پذیرش منتخب خود می باشد. رتبه کشوری UOA در یونان 3 و رتبه جهانی آن 844 می باشد.

دانشگاه کرت و دانشگاه ایونیا

دانشگاه با نام اختصاری (UOC)، در سال 1973 بنا گذاشته شده است. دانشگاه کرت موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در محیط شهری Rethymno، آتن با 10000 نفر جمعیت قرار دارد. دانشگاه کرت تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را در اختیار دارد. این دانشگاه پردیس های فرعی همانند Heraklion را هم دارد. دانشگاه UOC در سه مقطه کارشناسی،  کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته های علمی مختلف دوره های آموزشی برگزار می کند. درهای این دانشگاه بر روی دانشجویان بین المللی باز است. رتبه کشوری UOC در یونان 4 و رتبه جهانی آن 886 است.

دانشگاه  با نام اختصاری (UOI)، در سال  1970 در شهر ایونیا با جمعیت 50000 نفری بنا نهاده شده است. دانشگاه ایونیا موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در ایونیای یونان است. دانشگاه ایونیا تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را در اختیار دارد. این دانشگاه هم آمار ثبت نام بالایی دارد: 10000 دانشجو. دانشگاه UOI  دوره های آموزشی خود را  مقطع کارشناسی ارایه می دهد. این موسسه آموزش عالی 48  ساله بر برمبنای آزمون های ورودی خود، اقدام به گزینش دانشجو می کند. دانشگاه UOI از درخواست دانشجویان بین المللی استقبال می کند. رتبه کشوری UOI در یونان 5 و رتبه جهانی آن 935 است.

دانشگاه پاتراس

دانشگاه پاتراس  با نام اختصاری (UP)، در سال  1964 در شهر پاتراس با جمعیت 50000 نفری  بنا نهاده شده است. دانشگاه پاتراس هم جزو  موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در حومه شهر پاتراس یونان است. دانشگاه پاتراس تاییدیه رسمی وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان را در اختیار دارد. این دانشگاه هم آمار ثبت نام بالایی دارد: 25000 دانشجو. دانشگاه پاتراس دوره های آموزشی خود را  مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد وPhD  ارایه می کند. این موسسه آموزش عالی 53  ساله است و بر پایه آزمون های ورودی خود و نیز مدارک و سوابق تحصیلی گذشته، اقدام به جذب دانشجو می کند. رتبه کشوری UP در یونان 6 و رتبه جهانی آن 962 است.

دانشگاه مقدونیه

دانشگاه مقدونیه  با نام اختصاری (UoM)، در سال  1957 در شهر تسالونیکی با جمعیت 1000000 نفری  پایه ریزی شد. دانشگاه مقدونیه موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در یونان محسوب می شود و دارای پردیس های مختلفی است. دانشگاه مقدونیه رسما از طرف وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان تایید شده است. این دانشگاه هم آمار ثبت نام بالایی دارد: 9000 دانشجو. دانشگاه UoM در مقاطع کاردانی، مقطه کارشناسی،  کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته های علمی مختلف پذیرش دانشجو می کند.

قدمت این موسسه آموزش عالی 61  سال است. دانشگاه UoM بر برمبنای آزمون های ورودی خود، اقدام به گزینش دانشجو می کند. دانشگاه UoM دانشجویان بین المللی را پذیرش می کند. رتبه کشوری UoM در یونان 7 و رتبه جهانی آن 1012 است.

دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن

دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن با نام اختصاری (AUEB)، در سال  1920 در شهر آتن با جمعیت 5000000 نفری  پایه ریزی شد. دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در یونان محسوب می شود. این دانشگاه دارای پردیس های مختلفی است و رسما از طرف وزارت آموزش، تحقیق، و امور مذهبی یونان تایید شده است.

دانشگاه اقتصاد هم آمار ثبت نام بالایی دارد: 10000 دانشجو. دانشگاه AUEB در مقاطع کاردانی، مقطه کارشناسی،  کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته های علمی مختلف پذیرش دانشجو می کند. نرخ پذیرش دانشگاه AUEB در حدود 90 الی 100% می باشد،  که همین امر سبب گرایش بیشتر متقاضیان به این دانشگاه است.رتبه کشوری AUEB  در یونان 8 و رتبه جهانی آن 1510 است.

سطح آکادمیک یونان در حال ارتقاست. دولت یونان به دانشگاهها و دانشجویان این کشور توجه ویژه ای دارد. تحصیل در یونان می تواند به عنوان یک گزینه عملی و به صرفه برای علاقه مندان به تحصیل تعریف شود. ما در مقاله حاضر به معرفی دانشگاههای یونان پرداختیم تا به شما اطلاعات خوبی در این مورد بدهیم. معرفی دانشگاههای یونان در این نگارش براساس معیارهای منتخب نگارنده انجام شده است. وکلا و مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که در زمینه مهاجرتی و اقامتی یابقه طولانی در ایران و جهان دارند، آماده مشاوره با شما به صورت حضوری و غیرحضوری می باشند.

Related Posts

13 دیدگاه برای “معرفی دانشگاههای یونان

 1. هزاره گفت:

  با سلام
  آیا دانشگاههای نامبرده برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی قرار میدهد؟

 2. قراری گفت:

  آیا امکان تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم در یونان وجود دارد؟

 3. Hp گفت:

  بسیار پر بار و مفید بود،ممنون

 4. امیر گفت:

  این دانشگاه ها از لحاظ رنکینگ خیلی خیلی بهتر از دانشگاه های خودمون و خیلی از کشورهاست ولی با اوضاع اقتصادی این کشور پیسرفت برای من دانشجو سخته اما به عنوان یک سکوی پرتاب خیلی خوبه

 5. ناصر زارعی گفت:

  سلام
  در خصوص شرایط اخذ پذیرش و سطح عمومی کشور لطفا ی توضیح مختصر بفرمایید

 6. عادل گفت:

  باتوجه به هزینه های بالای زندگی در یونان ایا امکان اخذ بورسیه از دانشگاه های یونان وجود دارد؟؟؟

 7. سهراب گفت:

  اگر بخوایم بدون مدرک زبان اقدام کنیم برای این دانشگاه ها اقدام کنیم امکانش هست ؟ سفارت هم مدرک زبان می خواد؟

 8. امیرحسین گفت:

  مقاله خوبی بود.
  ممنون

 9. بهزاد گفت:

  یونان رو بهتره به عنوان سکوی پرتاب استفاده کرد.

 10. امید گفت:

  پذیرش در دانشگاه های یونان نیاز به مدرک زبان می باشد؟

 11. عرشیا گفت:

  ممنون از مقاله تون در معرفی دانشگاههای یونان
  و اینکه آیا مدارک اینها در کشور ما هم معتبر هستند؟

 12. ندا گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *