مهاجرت تحصیلی ترکیه

معرفی دانشگاه های ترکیه

معرفی دانشگاه های موجود در ترکیه

معرفی دانشگاه های ترکیه موضوع مقاله پیش روست که در جهت انتخاب مناسب ترین دانشگاه برای ادامه تحصیل راهنمای خوبی محسوب می شود. دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، این امکان را دارند که در انتخاب دانشگاه های خوب در کشور ترکیه به تحصیل خود ادامه دهند. بهترین دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه حاجت تپه، آنکارا، آتاتورک و استانبول می باشد. در این مقاله سعی بر این داریم که معرفی دانشگاه های ترکیه را انجام دهیم. سوالات کلیدی تحت بررسی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله عبارتند از:

  • برترین دانشگاه های کشور ترکیه در رنکینگ دانشگاه های جهان کدامند؟
  • شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چیست و متقاضیان چه مدارکی باید آماده کنند؟

برترین  دانشگاه های ترکیه در سال 2020

نظام آموزش عالی ترکیه در طی سالیان اخیر جهش کیفی فوق العاده ای داشته است. هم اکنون، ترکیه دارای بیش از 200 دانشگاه است. اکثر این دانشگاه ها هم از نوع دولتی هستند. قدیمی ترین دانشگاه دولتی ترکیه، دانشگاه استانبول (1970) است. همچنین، قدیمی ترین دانشگاه خصوصی این کشور، دانشگاه بیلکنت (1984) است. از بین دانشگاه های نوپا در ترکیه می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اشاره کرد. اما اگر درصدد اطلاع بیشتر در خصوص نظام آموزش عالی ترکیه هستید، توصیه می شود که جدول زیر را به دقت مطالعه نمایید:

استاندارد آموزشی مورد تبعیت دانشگاه ها قرارداد بلونیا (Bologna process)
برنامه های تحصیلی دیگر +Erasmus
رتبه نظام آموزش عالی 43 بین المللی
مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
زبان آموزشی دانشگاهی زبان انگلیسی و ترکی

اما دانشگاه های ترکیه در سال 2020 هم از لحاظ رنکینگ دانشگاهی جهان QS و هم از لحاظ رنیکینگ دانشگاهی منطقه مرکزی آسیا و شرق اروپا (EECA) به صورت لیست زیر دسته بندی می شود:

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

رتبه جهانی در QS رتبه در آسیای مرکزی و شرق اروپا (EECA) نام  موسسه آموزش عالی
451 12 Kӧç ϋniversitesi
501-510 14 Bilkent ϋniversitesi
521- 530 18 Sabanci ϋniversitesi
591- 600 8 Orta asya teknik ϋniversitesi
651- 700 10 Boğaziçi ϋniversitesi
651- 700 Istanbul teknik ϋniversitesi
801- 1000 Ankara ϋniversitesi
801- 1000 Hacet tepe ϋniversitesi
801-1000 Istanbul ϋniversitesi

دانشگاه حاجت تپه و استانبول

یکی از بهترین و برترین دانشگاه پزشکی در این کشور دانشگاه حاجت تپه می باشد که در شهر آنکارا قرار دارد و جزء دانشگاه های دولتی حساب می شود. این دانشگاه از دانشکده های گوناگونی نظیر دانشکده پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی و علوم آموزشی تشکیل شده است.

یکی دیگر از دانشگاه های دولتی دانشگاه استانبول می باشد که دارای 17 دانشکده و 5 پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، حقوق، دانشکده آموزش و پرورش، علوم اجتماعی، روزنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندانپزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت، کسب و کار و … زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت می باشد.

دانشگاه آنکارا و آتاتورک

دانشگاه آنکارا در 125 رشته و در 15 دانشکده فعایت می کند. 31 مرکز تحقیقاتی، 5 انستیتو و 11 مدرسه عالی تحت نظر این دانشگاه در حال تدریس می باشد.

دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم می باشد که در حال حاضر دارای 15 دانشکده، 2 بیمارستان تحقیقاتی، 17 مدرسه عالی و 6 انستیو دارا می باشد. زبان آموزش در این دانشگاه به زبان ترکی می باشد. رشته های سینما، تلویزیون و رادیو، مامایی، دندان پزشکی، جغرافی، فلسفه، فیزیک، پزشکی، باستان شناسی، تاریخ، پرستاری، زبان، مدیریت و …. در این دانشگاه در حال آموزش به دانشجویان می باشد.

دانشگاه بیلکنت و کوچ

این دانشگاه در سال 1984 در ترکیه تاسیس شد و اولین دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر ترکیه می باشد که در شهر آنکارا واقع شده است. بیلکنت به معنای شهر دانش می باشد. این دانشگاه در سال 2012 و 2011 رتبه 204 جهان را بدست آورد و یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه می باشد. زبان آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد و همچنین دارای 9 دانشکده از جمله دانشکده هنر های زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی می باشد. رشته هایی مانند حسابداری، مدیریت، روان شناسی، روابط بین الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک در این دانشگاه تدریس می شود. هزینه تحصیل در این دانشگاه نزدیک 14000 $ می باشد که دانشجو امکان دارد در 2 قسط به دانشگاه پرداخت کنند.

یکی دیگر از برترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه کوچ می باشد که در سال 1993 تاسیس شد و موسس این دانشگاه به نام وهبی کوچ بود به همین دلیل به نام دانشگاه کوچ نام گرفت. زبان آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد و تقریبا 4 ٪ از دروس دانشگاهی به زبان ترکی آموزش داده می شود.

دانشگاه ساباجی و بغازیچی

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر ترکیه دانشگاه ساباجی می باشد که در سال 2017 رتبه 470 را به خود اختصاص داد. زبان آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد. دارای 45 رشته در دوره کارشناسی و 5 دانشکده می باشد. کسانی که تمایل دارند برای ادامه تحصیل این دانشگاه انتخاب کنند باید حتما مدرک آیلتس یا تافل را داشته باشد و در صورت نداشتن این مدرک امکان قبولی در این دانشگاه را ندارند.

دانشگاه بغازیچی در سال 1863 تاسیس شد که در سال 2017 رتبه 500-491 را به خود اختصاص داد. این دانشگاه دارای 5 دانشکده شامل دانشکده ادبیات، دانشکده علوم پایه، دانشکده اقتصاد، دانشکده فنی و دانشکده مهندسی شامل می شود.

معرفی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه قاضی

این دانشگاه در سال 1926 تاسیس شد و دارای 15 دانشکده، 9 مدرسه برتر و 26 مدرسه تحقیقی و پژوهشی می باشد. در سال 1982 آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، آکادمی مهندسی و کشاورزی می باشد و تبدیل به یک دانشگاه معتبر می باشد. دانشگاه قاضی در سال 2017 رتبه 1000-801 را به خود اختصاص داد.

دیگر دانشگاه های برتر ترکیه، دانشگاه دوکوزایلول، دانشگاه چوکوروا، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه خاورمیانه، دانشگاه آناتولی، دانشگاه کارادنیز و… می باشد. از ابتدا تا به این جا سعی کردیم معرفی دانشگاه های ترکیه را به شما عزیزان توضیح دهیم که شما با توجه به رشته تحصیلی خود و دانشگاه مورد نظر  پذیرش دریافت کنید و به ادامه تحصیل خود بپردازید. دانشگاه های ترکیه از لحاظ دانش از سطح بالایی برخوردار هستند و مورد تایید وزارت بهداشت می باشند.

ویزای تحصیلی ترکیه

ابتدا فرد باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش رشته تحصیلی خود را دریافت کند. همانطور که در دانشگاه های بالا شرایط و دریافت پذیرش توضیح داده شد. مثلا فرد در دانشگاه ساباچی حتما باید آیلتس و تافل داشته باشد تا پذیرش دانشگاه را دریافت کند. سپس این امکان را دارد که بتواند برای پروسه ویزای خود اقدام کند و در نهایت به تحصیل خود ادامه دهد. بله دانشجویان این امکان را دارند که در هنگام تحصیل به کار کردن هم بپردازند و این باعث می شود که به کمک هزینه های تحصیل و زندگی خود باشند و هزینه های خود را تامین کنند.

کارشناسان ارشد و حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما  عزیزان در این زمینه و دیگر امور مهاجرتی برای مهاجرت به ترکیه و … خدماتی ارائه می دهند و به صورت تلفنی و حضوری به شما مشاوره می دهند و با توجه به شرایط شما بهترین راه مهاجرتی را به شما سروران پیشنهاد می دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *