مهاجرت

مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان

طی دهه اخیر مخصوصا از سال 2019 به دلیل پیشرفت کشورهای حاشیه خلیج فارس، مهاجرت به عمان مورد توجه شهروندان ایرانی قرار گرفت. البته طی 2 سال اخیر مشکلاتی سد راه مهاجرت به کشورهای عربی شده که دلیل عمده آن روابط دیپلماتیک منفی بین کشور ایران و سایر کشورهای عربی می باشد و این کار را برای مهاجرت کمی سخت تر می کند. اما در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس کشور عمان و کشور قطر اوضاع و احوال بهتری دارند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به عمان توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به کشور عمان چیست؟
 • آیا می توان در کشور عمان به کار مشغول شد؟
 • شرایط زندگی در عمان چگونه است؟
 • آیا شرایط تحصیل در عمان مناسب است؟
 • آیا دریافت ویزای عمان دشوار است؟
 • هزینه های زندگی در عمان چگونه است؟

زندگی در عمان

عمان دقیقا در آن سمت دریای مکران یا دریای عمان قرار دارد و پایتخت آن شهر مسقط است که نام استانی که شهر مسقط در آن قرار گرفته نیز همین نام است. استان های دیگر این کشور استان بریمی، استان ظفار و استان مسندم است. مساحت کشور عمان 500 هزار کیلومتر است و با جمعیتی حدود 3 میلیون نفر کشور کم تراکمی محسوب می شود. همسایه های پادشاهی عمان از سمت دریا کشور عزیزمان ایران، از سمت دیگر کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن است. کشور عمان که از یک سمت مرزی کاملا ساحلی بوده سومین کشور بزرگ در منطقه شبه جزیره است.


عمان یکی از صادر کنندگان نفت خام و صادر کنندگان کالاهایی مثل فلزات، پارچه و ماهی است. از طرفی کالاهایی مثل مواد غذایی و خوراکی روزانه، تجهیزات و حمل و نقل و صنعت است. به همین جهت هزینه های کالاهای مصرفی در عمان به خصوص مواد غذایی نسبت به سایر کشوردهای اروپا و آسیا گران تر می باشد. همان طور که میدانید عربی زبان رسمی مردم عمان است و زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم و تقریبا رایج عمان شناخته می شود. معمولا افراد برای مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری یا ثبت شرکت و سرمایه گزاری و یا از طریق ویزای تحصیلی اقدام می کنند.

نکته جالب در خصوص اقامت عمان

نکات جالب عمان عبارتند از:

 1. عمان تنها کشور حاشیه ای خلیج فارس و تنها کشور شبه جزیره عربستان است که اقتصادی چند قطبی دارد و تنها متکی به نفت نیست. بلکه تجارت ماهی، خرما و برخی از محصولات کشاورزی همراه با گردشگری بخش قابل توجهی از اقتصاد عمان را تشکیل می دهد. در حالی که همسایگان آن دارای عمدتا اقتصادهای وابسته به نفت هستند.
 2. عمان به معنای واقعی کلمه یک کشورضد تروریسم است. همانطور که گزارش شاخص جهانی تروریسم (GTI) گزارش داد در این کشور هیچ رویداد تروریستی رخ نداده و هیچ ارتباطی ماهوی نیز بین شهروندان این کشور و گروهک های تروریستی وجود ندارد. کشور دیگری که در آن تروریسم وجود ندارد، قطر است.
 3. طبق گزارشات بین المللی، عمان کشوری است که درصد جرم در آن بسیار پایین است.
 4.  عمان 900000 بشکه نفت در روز تولید می کند.
 5. عمان به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان کشتی در جهان شناخته شده است.
 6. به غیر از مردم محلی عمانی، دیگر افرادی که در این کشور زندگی می کنند اکثرا از هند، پاکستان و سریلانکا می باشند.

مهاجرت تحصیلی به عمان در 2024

یکی از راه های اخذ ویزای عمان در سال 2024 پذیرش در یکی از دانشگاه های عمان به قصد ادامه تحصیل در این کشور است. با این که کشور عمان در حوزه تحصیلی چندان نام آشنا نبوده و کمتر از آن خبری شنیده ایم اما علی رغم تصورات ما این کشور سیستم آموزشی حرفه ای دارد. کیفیت تحصیل و نظام آموزشی کشور عمان رفته رفته در حال توسعه بیشتر نیز می باشد.

در عمان رشته هایی که با ریاضیات و علم کامپیوتر سر و کار داشته باشد بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و به طبع بعد از فارغ التحصیلی نیز بازار کار خوبی دارد. بدین جهت موسسات فنی و حرفه در عمان نیز اهمیت زیادی دارد. از دانشگاه های معروف این کشور می توان به دانشگاه سلطان قابوس دانشگاه نزوی، دانشگاه صحار، دانشگاه بورایمی، دانشگاه شرق میانه، دانشگاه مهندسی کالدونیان، دانشگاه دفار در شهر صلاله، دانشگاه آلمانی فناوری عمان و غیره اشاره کرد.

هزینه تحصیل در عمان

تحصیل در عمان نسبتا پرهزینه است و با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی فرد سالیانه بین 2000$ تا $22000 (دلار آمریکا) خواهد بود. این در حالی است که زندگی در کشور عمان نیز ماهیانه بین 500$ تا 750$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت؛ هرچند به لحاظ امنیت این کشور در دنیا رتبه 74 را دارد. یعنی در مقایسه با سطح امنیت و امکانات رفاهی که خارجی ها در عمان از آن بهره مند خواهند بود، هزینه زندگی در این کشور بالا است. این در حالی است که با صرف هزینه کم تر افراد قادر خواهند بود در کشوری اروپایی مثل اسلواکی یا مجارستان تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مجارستان طی سال 2024-2025 به طور متوسط 2000€ تا 8000€ (یورو) خواهد بود و زندگی در این کشور نیز ماهیانه 400€ تا 550€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت.

مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان

افراد زیادی به قصد کار یا سرمایه گذاری و بیزینس، مهاجرت به عمان را انتخاب می کنند. در مورد کار در عمان باید بگوییم در ابتدا باید یک کارفرمای عمانی که دارایی شرکت رسمی است از طریق وزارت نیروی انسانی عمان درخواستی را برای جذب و مجوز به کارگیری فرد مهاجر در پروژه خود دریافت نماید. طی این فرآیند کارفرما از طریق این وزارتخانه اجازه به کارگیری و استخدام تعدادی نیروی خارجی در پروژه های فعال در عمان را کسب میکند. این مجوز بسته به نوع فعالیت میتواند اجازه استخدام تعداد مختلفی از افراد خارجی را به کارفرما بدهد. طبق قوانین فرد خارجی که قرار است استخدام شود باید کاملا از نظر مدرک تحصیلی و نوع گواهی نامه های مهارتی مرتبط با فعالیت کار و شرکت و رشته استخدامی فرد باشد.

چگونگی اخذ ویزای کار عمان

کارفرما باید برای وزارت کار مشخص نماید توان تامین مالی و پرداخت حقوق شخص را دارد:

 • پس از گذرانده شدن مراحل ذکر شده کارفرما باید نامه دعوت به همکاری را برای شخص مورد نظر ارسال نماید.
 • کارفرما اطلاعات شخص مورد نظر را برای اخذ ویزا به اداره مهاجرت تقدیم نماید تا روند اخذ ویزا بررسی شود.
 • سن این فرد بالاتر از 20 و کمتر از 60 سال باید باشد.
 • نوع جنسیت شخص متقاضی باید با نوع کار پیشنهادی کاملا همخوانی داشته باشد.
 • بعضی از اتباع کشورها که هر ساله لیست آن ها مشخص می شود نیاز به تهیه گواهی های سلامت پزشکی دارند
 • گذرنامه شخص متقاضی باید حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد.

ویزای همراه در عمان

همچنین متقاضی کار در عمان پس از دریافت ویزای کاری 2 ساله عمان می تواند درخواستی برای همراهی خانواده خود تقدیم اداره مهاجرت نماید. این همراهی خوانواده شامل همسر وی و فرزندان آنها که سنی کمتر از 21 سال دارند، می باشد. برای پذیرفته شدن این درخواست اداره مهاجرت چندین مورد را بررسی می نماید تا در صورت کامل بودن و بدون نقص بودن آن ها این ویزا برای همراهان فرد کارمند در عمان صادر شود.

این شرایط شامل وضعیت مسکن کارمند خارجی در عمان است. اگر کارمند در منزلی مناسب اجاره ای سکونت دارد و تمامی مدارک اجاره منزل به اسم خود شخص موجود باشد و اگر میزان حقوق دریافتی فرد کارمند در عمان بیش از OMR300 (ریال عمان) باشد دولت عمان این اجازه را صادر می نماید تا خانواده شخص کارمند در عمان به وی ملحق شوند. برای آگاهی بیشتر از میزان هزینه ها به مقاله هزینه زندگی در عمان رجوع فرمائید.

قوانین اخذ و ترک تابعیت در عمان

برخورداری از امکانات تحصیل و درمان به صورت رایگان و عدم نیازمندی به اسپانسر محلی و حامی مالی جهت شروع انواع تجارت، از مزایای دریافت تابعیت عمان بوده که موجب شده دانشجویان حاضر در این کشور نیز سعی در تمدید مهلت اقامت خود پس از فارغ التحصیلی داشته باشند. کشور عمان در مقوله اعطای تابعیت به نوزادان متولد در خاک این کشور پیرو قانون خون بوده و تنها کودکانی مشمول این قانون هستند که پدر آن ها از اتباع عمانی به شمار رود. شایان ذکر است در صورت خروج والدین از تابعیت عمان، همچنان فرزند آن ها امکان برخورداری از حقوق شهروندی و تابعیت این کشور را دارا می باشد.

موارد ترک تابعیت عمان

علی رغم کیفیت بالای ارائه آموزش در مدارس و دانشگا های عمان که از نقاط قوت این کشور است، هزینه تحصیل در آن بسیار زیاد می باشد و مهاجران اغلب درصورت برخورداری از بورسیه تحصیلی مهاجرت به این کشور را پذیرا می باشند. جمعیت عمان کمتر از 5 میلیون نفر بوده و شمار زیادی از ساکنین این کشور را مهاجران انگلیسی و آمریکایی تشکیل می دهند؛ وجود درصد قابل توجهی از این اقشار در جامعه موجب سوق فرهنگ سنتی عمان به سوی آداب و رسوم غربی گشته و در نتیجه این امر هزینه های زندگی در شهرهای اصلی عمان بسیار افزایش یافته است. به گونه ای که برخی از خانواده ها قادر به تامین نیازهای خود نبوده و چاره ای جز ترک تابعیت عمان و ادامه مسیر زندگی در کشوری کم هزینه تر دارا نمی باشند.

برخی از جوانان به علت علاقه مندی به فعالیت های نظامی، عضویت در ارتش سایر کشورهای جهان را می پذیرند که در این مورد نیز تابعیت عمان از آنان سلب خواهد شد. مخاطره آمیز بودن فعالیت های اجتماعی و سیاسی افراد در طبقه دیگری از سلب تابعیت عمان قرار می گیرد. آمار بالای تصادفات و هوای گرم و خشک عمان از سایر دلایل نارضایتی از زندگی در این کشور و ترک تابعیت عمان می باشد. شایان ذکر است که امکان اخذ مجدد تابعیت عمان برای افراد وجود ندارد و تابعیت مضاعف نیز در این کشور به رسمیت شناخته نمی شود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به عمان در سال 2024 توضیحاتی ارائه گردید.

سوالاتی درباره مهاجرت به عمان

برخی از مهم ترین پرسش هایی که درباره مهاجرت به این کشور عربی مطرح می شوند عبارتند از:

 • بهترین روش برای مهاجرت به این کشور چیست؟ باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر، مهاجرت از طریق کار بهترین روش مهاجرتی به این کشور است.
 • آیا تحصیل در این کشور می تواند ارزشمند باشد؟ در شرایط کنونی، عمان یکی از کشورهایی است که کیفیت آموزش در آن چندان بالا نیست. هزینه های بالای تحصیل در این کشور، می تواند از ارزش آن بکاهد.
 • مهم ترین چالش در مسیر مهاجرت به این کشور چیست؟ هزینه های بالایی که در این مسیر وجود دارد، می تواند برای بسیاری سنگین باشد.
 • مهم ترین مزیت مهاجرت به عمان چیست؟ امکان دسترسی به درآمد بالا، برای رسیدن به خواسته های شخصی می تواند بسیار ارزشمند باشد.
3/5 - (2 امتیاز)

12 دیدگاه برای “مهاجرت به عمان

 1. بهرام کشوری گفت:

  سلام.من دیپلم و فوق دیپلم ساخت و تولید گرایش ماشین افزار دارم.۱۲ سال تو این حرفه ام و از پایه باهام کار شده.والان حدود ۵ ساله به طور حرفه ای تراشکاری صنعتی انجام میدم.
  میخوام برا کار به قطر سفر کنم.
  سنم ۲۹ و ۵ سال بیمه کار از یه شرکت معتبر دارم.
  میشه راهنمایم کنین؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در قطر نیاز به دعوتنامه کاری و کفیل خواهید داشت

 2. بهرام کشوری گفت:

  میخوام برا کار به عمان یا قطر سفر کنم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله کار در قطر رو مطالعه نمایید

 3. فرزانه گفت:

  سلام وقت بخیر‌.من ۳۳ سالمه لیسانس تربیت بدنی دارم‌‌.مدرکه درجه ۳ امادکی جسمانی هم دارم…میخوام واسه مهاجرت اقدام کنم..درضمن ارایشگری هم بلدم..نیروی من رو میخوان؟از طریق کاریابی اقدام کنم؟راهنمایی کنین؟ مرسی

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   در خصوص کاریابی خدماتی نداریم دوست عزیز
   بهتره با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما رو بهتر راهنمایی کنن

 4. moradi گفت:

  سلام و وقت به خير. من ٢٦ سالمه و ٣سال سابقه كار مربوط به رشته تحصيلي دارم. زبان انگليسي و فرانسه تدريس مي كنم. آيا فرصتي براي كار با توجه به اين موارد دارم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای اخذ ویزای کار عمان در ابتدا باید کفیل داشته باشید و ویزای جستجوی کار عمان بگیرید که در این زمینه با شماره های موسسه برای راهنمایی تماس بگیرید

 5. محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر… من قهرمان ورزش رزمی موی تای ایران هستم و مسابقات بین المللی گرجستان هم مقام اولی دارم و احکام نیز موجود هستش… میخواستم ببینم عمان شرایطی برای مهاجرت ورزشی داره یا نه
  اگ هست ممنون میشم توضیح بدید

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای اخذ ویزای کار عمان در ابتدا باید کفیل داشته باشید و ویزای جستجوی کار عمان بگیرید که در این زمینه با شماره های موسسه برای راهنمایی تماس بگیرید

 6. وحید گفت:

  سلام. من مهندس عمران هستم و حدود 7 سال سابقه کار دارم که دو سال آن در پروژه نفتی بودم. و پروانه نظارت نظام مهندسی هم دارم. برای ویزا کار در عمان میتونم اقدام کنم؟؟؟
  زبان انگلیسیم خوب نیست.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت برای اخذ ویزای کار مواردی مثل سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی و سطح زبان باید بررسی شود و البته داشتن کارفرما از کشور مدنظرتون به عنوان مثال کارفرمای عمانی باید از شما دعوت به همکاری کند اما خب هستند کشورهایی بهتر از کشور های عربی مانند آلمان اتریش کانادا سترالیا و … با امتیاز بندی به شما ویزای کار ارائه دهند که برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *