مهاجرت

مهاجرت به کرواسی

مهاجرت به کرواسی

برای متقاضیان طرق مهاجرت به کرواسی از جنبه های گوناگونی اهمیت پیدا می کند که باید پیش از انتخاب نهایی نسبت به آن آگاه شوند. کشور کرواسی جاذبه های گردشگری زیادی دارد که گردشگران و توریست های بین المللی زیادی را سالانه جذب می کند. مهاجرت به این کشور از راه های زیادی مانند ازدواج و سرمایه گذاری یا ویزای کار و تحصیل امکان پذیر است. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی آن ها می پردازند.

برای کسب اطلاعات جامع و کافی درباره راه های مهاجرت به کرواسی و شرایط هر کدام توصیه می شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 • شرایط مهاجرت شهروندان خارجی به کرواسی چیست؟
 • آیا می توان به از طریق ازدواج به کرواسی مهاجر کرد؟
 • متوسط هزینه های زندگی در کرواسی چقدر است؟
 • آیا می توان از طریق کار به کرواسی مهاجرت کرد؟
 • رایط مهاجرت تحصیلی به کرواسی چیست؟

بررسی شرایط مهاجرت به کرواسی در 2024

برای ورود به خاک کشور کرواسی و مهاجرت به این کشور باید مجموعه ای از شرایط را داشته باشید که توسط سفارت این کشور پذیرش بشوید؛ اگر دارای مدرک دانشگاهی تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های معتبر می باشید می تواند از طریق مهاجرت کاری اقدام کنید و یک شغل مطلوب بیابید. اگر در مقطع دیپلم یا کارشناسی تحصیل کرده اید و قصد ادامه تحصیل در یک کشور ارزان و معتبر اروپایی را دارید مهاجرت به کرواسی از طریق تحصیل انتخابی عاقلانه و مناسب است. فرآیند درخواست و صدور ویزای تحصیلی از طریق مراجعه به سفارت و کنسولگری این کشور آغاز می شود و حداکثر 3 ماه به طول می انجامد.


در سال 2024 افرادی که میخواهند مهاجرت کنند باید حداقل 18 سال تمام داشته باشند. از جمله راه های مهاجرت می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پیوستن به اعضای خانواده

اینفوگرافیک مهاجرت به کرواسی

فرآیند اخذ ویزا جهت مهاجرت به کرواسی

اتباع کشورهای خارجی به جزء کشورهای عضو اتحایده اروپا (ِEU) که قصد مهاجرت به کرواسی را دارند، باید قبل از ورود به این کشور برای اخذ ویزای کرواسی اقدام نمایند. به عبارت دیگر بدون دریافت ویزا اجازه مهاجرت به کرواسی را نخواهند داشت. البته لازم به ذکر است که فرآیند درخواست ویزای کرواسی جهت مهاجرت به این کشور، به نسبت اغلب کشورهای اروپایی مدرن بسیار ساده تر صورت می گیرد. به همین جهت تمامی متقاضیان می توانند به راحتی برای درخواست ویزای کرواسی اقدام کنند. از سوی دیگر، توصیه می شود از تاریخ مورد نظر برای سفر هرچه زودتر برای ویزای کرواسی اقدام نمایید. بنابراین از زمانی که قصد مهاجرت به کرواسی را دارید، ظرف 30 تا 90 روز برای ویزای این کشور درخواست دهید.

ویزاهای کوتاه مدت کرواسی

بازدید کنندگان کوتاه مدت، یعنی کسانی که قصد اقامت کمتر از 90 روز در کشور کرواسی را دارند، بطور کلی به مدارک خاصی نیاز ندارند و یا باید اقدام به کسب ویزا کنند. برای ملیت های منتخب، یک سند مسافرتی معتبر، یعنی گذرنامه یا شناسنامه ملی کافی خواهد بود. اما برخی از مسافران می بایست اقدام به کسب ویزای کوتاه مدت کنند.

در ژوئیه 2004، کرواسی معافیت ویزا برای شهروندان و دارندگان اجازه اقامت (شامل روادید محدود به اعتبار سرزمینی) از قبرس، بلغارستان و رومانی را تصویب کرد. کشور کرواسی در 2013 میلادی عضو اتحادیه اروپا شد. با این حال، توجه داشته باشید که کرواسی هنوز عضو منطقه شنگن نیست. به طور کلی، مسافرانی که دارای شرایط زیر می باشند، نیازی به کسب ویزای کوتاه مدت برای ورود به خاک کشور کرواسی نخواهند داشت:

 • اگر تبعه یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا EEA باشند.
 • یا اگر قبلاً ویزای شنگن یا اجازه اقامت برای یک کشور عضو موافقتنامه شنگن داشته باشند.
 • در صورت داشتن ویزای ملی یا اجازه اقامت بلغارستان، قبرس یا رومانی
 • اگر آن ها تبعه کشورهایی هستند که دارای معافیت ویزا برای مدت اقامت تا 90 روز هستند.

کشورهای دارای معافیت ویزا برای اقامت کوتاه مدت در کرواسی شامل استرالیا، آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی، اسرائیل، ژاپن، مالزی، مکزیک، مونته نگرو، نیوزلند، صربستان، سنگاپور، کره جنوبی، آمریکا و امارات متحده عربی می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر متقاضیان می توانند به سفارت کشور کرواسی مراجعه کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کرواسی

یکی از راه های عالی و سریع برای اخذ اقامت کشور کرواسی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می باشد. کرواسی به دلیل فاصله نزدیک با کشور آلمان و کشور فرانسه و همچنین زیرساخت های اقتصادی مناسب، یکی از گزینه های مطلوب برای سرمایه گذاری در اروپا محسوب می شود. اصلاحات ساختاری در امور اقتصادی و تشویق های مالیاتی دولت این کشور برای سرمایه گذاران یکی از دلایل جذاب جذب سرمایه گذاران در سال های اخیر بوده است. نکته قابل توجه این است که تمام حقوق سرمایه گذاران شهروند کرواسی با افرادی که از مهاجران خارجی کشور هستند برابر می باشد. در سال های اخیر بیشترین میزان سرمایه گذاری در کرواسی در زمینه فناوری اطلاعات و صنعت خودرو و مهندسی ساخت و ساز و البته صنعت هتلداری و گردشگری بوده است.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کرواسی

تحصیل در کشور کرواسی

یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به کرواسی که کم هزینه تر از روش سرمایه گذاری می باشد مهاجرت از طریق تحصیل در کرواسی است که برای ورود به خاک کرواسی انتخابی آسان است. خوب است بدانید این کشور از فرآیند “بولونیا” پیروی می کند و مراکز تحصیلی این کشور شامل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تا دکتری می باشند. برای تحصیل در کرواسی نیازمند دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستید که در مرحله اول باید از دانشگاه پذیرش بگیرید و مدارک زیر را به سفارت و دانشگاه ارائه کنید:

 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی
 • مدارک سلامت پزشکی معتبر و مستند
 • گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل
 • مدارک شناسایی کشور مبدا مانند کارت ملی و شناسنامه
 • ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی
 • ارائه گواهی پایان دوره متوسطه (دبیرستان)

با توجه به شرایط متقاضیان در نظر داشته باشید که ممکن است لیست مدارک با تغییرات اندک همراه شود لذا بهتر است در این زمینه آمادگی داشته باشید.

مزایا و معایب مهاجرت به کرواسی

تمامی اتباع کشورهای خارجی که قصد مهاجرت به کرواسی را دارند، باید قبل زا مهاجرت به این کشور با مزایا و معایب مهاجرت به این کشور آشنا شوند. به عبارت دیگر بررسی جوانب مثبت و منفی کرواسی قبل زا ورود به این کشرو جزو الزامات ضروری می باشد. زیرا در غیر این صورت مهاجران با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در این کشور مواجه خواهند شد. البته لازم به ذکر است که بدانید، کرواسی چیزهای زیادی را برای افرادی که به دنبال ادامه زندگی در اروپا هستند آماده کرده است.

در نمودار زیر می توانید روند مهاجرت به کرواسی را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند مهاجرت به کرواسی

مهاجرت از طریق کار به کرواسی

مهاجرت از طریق کار به کشورهای خارجی از گذشته یکی از اصلی ترین راه های مهاجرت بوده است که شرایط و ضوابط خاص خود را می طلبد. اولین مرحله برای اخذ ویزای کار، دریافت یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای شهروند کرواسی یا شرکتی بین المللی می باشد. برای دریافت یا تمدید ویزای کار باید به دفتر پلیس مهاجرت مراجعه کنید. مهاجران بین المللی برای دریافت ویزای کار و مهاجرت به این کشور از این طریق باید ابتدا یک کارفرما و شغل در خاک کرواسی پیدا کنند. امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی ویزای کار وجود دارد. در باب کار در کرواسی به لینک فوق مراجعه کنید.

ویزای کاری کشور کرواسی و همچنین مجوز کار در این کشور قابل تمدید می باشد و متقاضیان و مهاجرانی که قصد دارند مجوز کار خود در کشور کرواسی را تمدید کنند می توانند به نزدیک ترین دفتر پلیس از محل زتدگی خود در این کشور مراجعه کنند. در نمودار ذیل متوسط درآمد بخش خصوصی و دولتی در کرواسی ذکر شده است:

متوسط درآمد بخش خصوصی و دولتی در کرواسی

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار به شرح لیست زیر می باشد:

 • پرداخت هزینه های بررسی درخواست ویزا در سفارت
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی معتبر
 • ارائه مدارک شناسایی معتبر کشور مبدا
 • ارائه پرونده سوابق کاری دقیق و مشخص
 • ارائه دعوت نامه یا پیشنهاد کار توسط کارفرمای شهروند کرواسی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه بین المللی

الحاق خانواده یکی از انواع راه های مهاجرت به کرواسی

یکی مهمترین و متداول ترین روش ها در انواع راه های مهاجرت به کرواسی الحاق خانواده می باشد. طبق آمار به دست آمده در سال 2024 حدود 45% از انواع راه های مهاجرت به کرواسی را روش الحاق خانواده تشکیل می دهد. زیرا روش الحاق خانواده برای مهاجرت به کرواسی یکی از ساده ترین راه ها برای مهاجرت به این کشور می باشد. از سوی دیگر بوروکراسی های اداری پیچیده در روش الحاق خانواده برای مهاجرت به کرواسی وجود ندارد. بنابراین تمامی اتباع کشورهای خارجی با رعایت قوانین و ضوابط موجود می توانند به راحتی با روش الحاق خانواده یه این کشور زیبا مهاجرت کنند. در باب ویزای همراه کرواسی به لینک فوق مراجعه کنید.

به طور کلی تمامی افرادی که قصد دارند به اعضای خانواده خود در کرواسی بپیوندند، که اعضای خانواده آنها شهروند کرواسی یا مقیم این کشور می باشد، باید برای ویزای الحاق خانواده کرواسی درخواست دهند. علاوه بر این، تمامی متقاضیان می توانند برای مجوز اقامت موقت در کرواسی از طریق الحاق خانواده درخواست دهند. درخواست برای اقامت موقت کرواسی از طریق الحاق خانواده در نزدیک ترین ایستگاه پلیس این کشور صورت می گیرد. به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که، مجوز اقامت برای الحاق خانواده در کرواسی به مدت 1 سال معتبر است. علاوه بر این دارندگان ویزای الحاق خانواده می توانند پس از 5 سال اقامت در این کشور برای اجازه اقامت دائم کرواسی نیز درخواست دهند.

در نهایت اینکه، اعضای خانوده که حق الحاق خانواده را در کرواسی دارند شامل موارد زیر می شوند:

اعضای خانوده مجاز حق الحاق خانواده در کرواسی

کرواسی مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

سرزمین کوچک کرواسی در جنوب شرقی اروپا و در محدوده جغرافیایی دشت پانونیان واقع شده است؛ جمعیت این کشور بیش از 4 میلیون نفر می باشد که حدود 30% شهروندان در پایتخت سیاسی کرواسی، شهر مدرن زاگرب، سکنی گزیده اند. مجارستان، اسلوونی، صربستان و بوسنی و هرزگوین همسایگان کرواسی بوده و در جنوب این کشور دریای آدریاتیک قرار گرفته است. زبان رسمی مردم این سرزمین کروات بوده و شایان ذکر است که اغلب مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی دارند. کرواسی دارای یکی از قدرتمندترین اقتصادهای اروپا بوده و عمده درآمد دولت این کشور از فعالیت های صنعت توریسم و گردشگری می باشد؛ به گونه ای که پیش بینی شده بود در سال 2022 تعداد افرادی که از شهرهای کرواسی بازدید می نمایند نسبت به سال قبل، 69% افزایش یابد.

کرواسی دارای بیش از 1100 جزیره است؛ آب و هوای مطبوع، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان و ساختمان ها و بناهای مذهبی با قدمت چندین ساله موجب شده است هر ساله تعداد علاقه مندان سفر به این کشور اروپایی افزایش یابد. یکی از زیباترین شهرهای کرواسی که بازدید از آن همواره به گردشگران توصیه می گردد، زادار نام دارد؛ کلیساهای موجود در این شهر دارای قدمت بیش از هزار سال بوده و به ضرس قاطع توجه علاقه مندان به معماری های ادوار گذشته را به خود جلب خواهد کرد. پارک ملی کرناتی (Kornati) از دیگر جاذبه های تفریحی کرواسی می باشد؛ این پارک با طول بیش از 30 کیلومتر مکانی مناسب جهت تجربه انواع غذاهای جذاب کرواسی در رستوران های موجود در کنار آب می باشد؛ همچنین قایقرانی از تفریحات محبوب ساکنین این منطقه است.

مجوز اقامت موقت برای مهاجرت به کرواسی

یکی از متداول ترین روش ها برای اقامت پس از مهاجرت به کرواسی اخذ مجوز اقامت موقت در این کشور برای اتباع خارجی می  باشد. به عبارت دیگر، اگر مقامات کرواسی به شما اجازه ورود بدون ویزا به این کشور را می دهند، اما قصد دارید اقامت خود را  بیش از 3 ماه تمدید کنید، می توانید برای دریافت مجوز اقامت موقت کرواسی اقدام کنید. فرآیند درخواست مجوز اقامت موقت در کرواسی می تواند در ایستگاه پلیس محلی انجام شود. با این حال هیچ تضمینی برای موفقیت در فرآیند اخذ مجوز اقامت موقت کرواسی وجود ندارد، و ممکن است بسته به شرایط خود مجبور شوید دوباره کشور را تخلیه کنید. البته لازم به ذکر است که، مجوزهای اقامت موقت در کرواسی معمولا تا 1 سال اعتبار دارند، اما مراجعه به ایستگاه پلیس محلی می تواند این مدت را تمدید کند.

جهت آشنایی بیشتر با شرایط لازم برای درخواست مجوز اقامت کرواسی پس از مهاجرت به این کشور به موارد اشاره شده در این بخش از مقاله توجه فرمایید:

 • ارائه پاسپورت معتبر یا سند مسافرتی دیگر
 • ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی رنگی
 • شناسنامه معتبر
 • تایید امکانات مالی کافی برای حمایت از خود در طول اقامت در کرواسی
 • ارائه مدرک رضایت هر دو والدین برای مهاجران خردسال در این کشور
 • گواهی پرداخت تمامی هزینه های اخذ ویزای کرواسی
 • تایید پوشش بیمه درمانی خصوصی در کرواسی
 • بررسی دقیق سوابق کیفری در نقاط مختلف جهان

قوانین واجد شرایط بودن جهت مهاجرت به کرواسی

به گزارش visaguide.world تمامی اتباع کشروهای خارجی که به دنبال مهاجرت به کرواسی هستند، باید واجد شرایط بودن خود را برای عزیمت به این کشور بررسی کنند. اما نگران نباشید، زیرا کرواسی برای هر تبعه خارجی که بخواهد به این کشور مهاجرت کند باز است. بنابراین اتباع خارجی با هر شخص دیگری می توانند به کرواسی نقل مکان کنند. اما به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که، کشور محل اقامت متقاضیان عاملی در روند جابجایی به این کشور خواهد بود. برای درک عمیق تر از قوانین واجد شرایط بودن جهت مهاجرت به کرواسی و اخذ شهروندی اتحادیه اروپا به موارد زیر توجه فرمایید:

 • اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید، می توانید آزادانه فرآیند مهاجرت به کرواسی را آغاز کنید.
 • اگر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به دنبال مهاجرت به کرواسی هستید، باید برای ویزای طولانی مدت و مجوز اقامت کرواسی نیز درخواست دهید.

در نموداری که در این بخش از مقاله برای شما عزیزان تهیه کرده ایم می توانید با ساختار کلی جمعیت کرواسی بر اساس جنسیت شهروندان آشنا شوید:

قوانین واجد شرایط بودن جهت مهاجرت به کرواسی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ اقامت کرواسی از طریق تحصیل می توانید با کارشناسان با تجربه و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

سوالات تخصصی در زمینه عزیمت به کرواسی

با توجه به سوالات پرتکرار شما عزیزان در خصوص مهاجرت به کرواسی، در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از این سوالات پاسخ دقیق و جامعی را ارائه دهیم. کلیدی ترین سوالات در این حوزه عبارت ان از:

 • آیا به عنوان یک تبعه ایرانی برای مهاجرت به کرواسی به ویزای این کشور نیاز دارم؟ تمامی اتباع کشورهای ثالث به ویژه اتباع ایرانی برای مهاجرت به کرواسی به انواع مختلف ویزای این کشور با توجه به اهداف خود نیاز دارند.
 • آیا برای مهاجرت به کرواسی به مجوز اقامت این کشور نیز نیاز داریم؟ تمامی اتباع کشورهای خاریج به غیر از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای مهاجرت به کرواسی به مجوز اقامت معتبر این کشور نیاز خواهند داشت.
5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به کرواسی

 1. جلالپور گفت:

  سلام من یک بازنشسته بانک هستم دوست دارم اقامت در کرواسی را از طریق کار داشته باشم نه شغل دولتی بلکه شرکت یا تولیدی

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام وعرض ادب خدمت شما اگر کارفرما پیدا کنید به راحتی می تونید اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *