مهاجرت به ترکیه

مهاجرت قاچاقی به ترکیه

مهاجرت قاچاقی به کشور ترکیه

هر ساله افراد زیادی به دلایل مختلف از جمله جنگ، بیکاری،  فقر، مسائل مذهبی و سیاسی مجبور به مهاجرت قاچاقی به ترکیه می­شوند. این دسته از افراد با عبور از راههای سخت و خطرناک به کشور ترکیه خود را می­رسانند و در صدد اخذ اقامت دائم ترکیه هستند.

کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هیچ عنوان مهاجرت قاچاقی به ترکیه را به عزیزان پیشنهاد نمی­نماید و از عزیزان در خواست می­نمایند تا برای مهاجرت به دیگر کشورها سعی نمایند از راههای قانونی اقدام نمایند، از آنجائیکه کشور ترکیه در مجاورت کشورهای اروپایی قرار دارد افراد زیادی بدلیل شرایط مساعد زندگی و گاهی برای رسیدن به دیگر کشورهای اروپایی کشور ترکیه را انتخاب می­نمایند.

افرادی که بصورت غیر قانونی توسط قاچاقچیان وارد کشور ترکیه می­شوند در ابتدا آنها در ساختمان های فروریخته اسکان داده می­شوند و تا زمانی که هزینه خود را بطور کامل به قاچاقچیان پرداخت ننمایند در بند آنان خواهند بود. در برخی موارد افرادی که از طریق راههای قاچاقی به ترکیه مهاجرت می­کنند در مسیر جان خود را از دست خواهند داد. همچنان این افراد با ورود به خاک ترکیه اجازه انجام کار بصورت قانونی را نخواهند داشت و مجبورند بصورت غیر قانونی و با اخذ دستمزدهای بسیار پایین به انجام کار در این کشور بپردازند.

 

معایب مهاجرت قاچاقی به ترکیه

سالیانه افراد زیادی از طریق کوههای آرارات در شمال غربی کشور ایران از طریق راههای غیر قانونی و خطرناک وارد کشور ترکیه می­شوند. قاچاقچیان با اخذ هزینه های هنگفت و در حدود 100 میلیون تومان افراد را به کشور ترکیه انتقال می­دهند و تا زمانی که آنان هزینه قاچاقچیان را پرداخت ننمایند در بند قاچاقچیان خواهند بود، در بسیاری از موارد افراد بدست قاچاقچیان فرزندان و جان و مالشان را در از دست می­دهند. این افراد پس از رهایی از دست قاچاقچیان می­باید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه و درخواست پناهندگی خویش را به این کشور اعلام نمایند.

دولت ترکیه با پناهندگان مصاحبه هایی را برگزار می­نماید و در صورتیکه مقصد آنان کشورهای اروپایی باشد آنان را به خانه های قدیمی و کهنه در پایین شهر انتقال می­دهند و آنها می­توانند تنها به انجام کار در بخش های توریستی با دستمزدهای بسیار پایین مشغول شوند. اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند از طریق بنادر ازمیر، خوجا، داتجا و آیداکینک به کشور یونان خود را می­رسانند، این مهاجران پس از چندین روز در طبقات زیرین کشتی ها در صورتی که بتوانند تحمل کنند در نهایت به کمپ های نگهداری مهاجرین به یونان انتقال داده می­شوند.

قوانین مهاجرت قاچاقی به ترکیه

افرادی که با مهاجرت قاچاقی خود را به کشور ترکیه می­رسانند در صورتیکه دارای یکی از شرایط زیر باشند، دولت ترکیه با آنان برخورد و مجازات خواهد نمود:

 • افرادی که از طریق راههای قاچاقی به ترکیه سفر نموده اند و یا اعتبار اقامت شان در این کشور به پایان رسیده است و هنوز در این کشور حضور دارند و در خواست پناهندگی شان را به مقامات ترکیه اعلام ننموده باشند.
 • پناهندگانی که در کشور ترکیه حضور دارند و بصورت سه بار متوالی حضورشان را در این کشور اعلام ننموده اند.
 • افرادی که با درخواست پناهندگی شان در ترکیه موافقت نگردیده است و هنوز خاک این کشور را ترک ننموده اند.
 • افرادی که درخواست پناهندگی به ترکیه را اعلام نموده اند ولی از هویت های تقلبی برای معرفی خود استفاده نموده باشند و حضور وی باعث بی امنیتی در ترکیه می­شود.

اگرچه کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مهاجرت قاچاقی را به هیچ عنوان توصیه نمی­نماید، اما به افرادی که به این کشور مهاجرت نموده اند توصیه می­نمایند در اولین فرصت درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت ترکیه اعلام نمایند.

 

انواع پناهندگی در کشور ترکیه کدامند؟

افرادی که از طریق مهاجرت قاچاقی به ترکیه به این کشور سفر نموده اند می­بایست در هنگام درخواست پناهندگی به این کشور دلایل منطقی به اداره مهاجرت ارائه نمایند تا این اداره با درخواست پناهندگی شان موافقت نماید. در صورتیکه افراد بدلایلی غیر از جنگ – فقر و مسائل مذهبی و سیاسی که موجب به خطر افتادن جان و مال آنها شده است به این کشور پناه آورده باشند دولت ترکیه با درخواست پناهندگی آنان موافقت ننموده و از آنان می­خواهد تا خاک این کشور را ترک نمایند.

پناهندگان در کشور ترکیه به دو طریق می­توانند درخواست پناهندگی شان را ارائه نمایند. پناهندگی اقتصادی –پناهندگی سیاسی. در پناهندگی اقتصادی افراد به دلیل فقر و بیکاری و شرایط بسیار بد اجتماعی مجبور به پناه آوردن به دیگر کشورها می­شود و در پناهندگی سیاسی افراد به دلیل آزار و اذیت هایی که از سوی دولت خود می­بینند مجبور به مهاجرت و درخواست پناهندگی به دریگر کشورها خواهند شد.

دولت ترکیه نیز پرونده پناهجویان را بررسی و ارزیابی می­نماید و در صورتیکه از صحت گفته های پناهجویان اطمینان یافت با درخواست پناهندگی آنان موافقت خواهد نمود. در این صورت طبق کنوانسیون ژنو این کشور از پناهندگان حمایت های لازم را انجام داده و شرایطی را ایجاد می­نماید تا بتوانند همانند محل اقامتشان در کشور مبدأ به ادامه زندگی بپردازند. پس از موافقت پناهندگی افراد از سوی دولت ترکیه، به پناهندگان اجازه انجام کار داده خواهد شد.

 

راههای مهاجرت قانونی به ترکیه کدامند؟

افراد می­توانند از راههای مختلفی بصورت قانونی به کشور ترکیه مهاجرت نمایند. همچنین افرادی که قصد درخواست پناهندگی در ترکیه را دارند می­توانند در ابتدا با ویزای توریستی ترکیه وارد این کشور شده و پس از آن درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت این کشور اعلام نمایند. از دیگر راههای مهاجرت قانونی به کشور ترکیه می­توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری به ترکیه  مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری اشاره نمود. یکی از آسانترین راههای مهاجرت به کشور ترکیه که فرد می­تواند از آن طریق اقامت این کشور را نیز اخذ نماید اجاره مسکن در این کشور است، در صورتیکه فرد اجاره بهای یکساله ملک را پرداخت نماید، امکان اخذ اقامت یکساله برای خود و فرزندان کمتر از 18 سال وی وجود دارد. همچنان این افراد می­توانند با تمدید قرارداد مسکن در ترکیه اعتبار اقامت خود را نیز تمدید نمایند.

افراد زیادی با سوالات بسیاری در زمینه مهاجرت قاچاقی به ترکیه روبرو می­شوند از قبیل:

آیا پس از موافقت دولت ترکیه با درخواست پناهندگی، افراد از حقوق شهروندی ترکیه برخوردار خواهند شد؟

آیا امکان تحصیل رایگان در ترکیه برای افرادی که به صورت قاچاقی به این کشور سفر نموده اند وجود دارد؟

آیا امکان اخذ تابعیت ترکیه پس از درخواست پناهندگی به این کشور وجود دارد؟

کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه مهاجرت قاچاقی به ترکیه می­باشند.

 

2 دیدگاه برای “مهاجرت قاچاقی به ترکیه

 1. امیرعلی گفت:

  برای کار تو ترکیه چطور میشه بدون سابقه کار مهندسی اونجا کار کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای کار در ترکیه در درجه اول شما باید کارفرما از ترکیه داشته باشید که از شما دعت به همکاری کرده باشند اگر کارفرما ندارید فقط بعضی از کشورهای دیگر مانند آلمان اتریش کانادا استرالیا به شما بدون کارفرما ویزای کار میدهند که در مواردی اقامت دائم هم می باشد برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پانزده =