شرایط گرجستان

هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان

هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان

هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان موضوعی است که درصد زیادی از افراد متقاضی مهاجرت، علاقه مند به دانستن آن پیش از اخذ پذیرش و ویزا هستند. حتی افرادی که قصد مهاجرت به سایر کشورها را دارند علاقه مند می باشند کم دست کم با هزینه های زندگی در این کشور آشنا باشند. چراکه همه افراد حداقل یک بار شنیده اند که گرجستان هزینه های ارزان تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد. همچنین فاصله نزدیک تر جغرافیایی گرجستان به ایران و نزدیک بودن فرهنگ مردم گرجستان و پیشرفت های چشم گیر اخیر این کشور همه و همه باعث شده افراد زیادی حداقل یک بار به مهاجرت به این کشور فکر کنند. از طرفی یکی از راه های مهاجرتی که در مورد کشور گرجستان هواداران زیادی دارد، مهاجرت به این کشور از طریق ادامه تحصیل در کالج های گرجستان است. بدین جهت وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به صورت تخصصی به شرح هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان پرداخته است.

 • کیفیت تحصیل در گرجستان به چه صورتی است؟
 • مهمترین امتیازات تحصیل در کشور گرجستان چیست؟
 • برترین موسسات آموزش عالی کشور گرجستان چیست؟
 • شرایط پذیرش از دانشگاه های گرجستان چیست؟
 • متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کشور گرجستان چقدر است؟

شرایط پذیرش و تحصیل در گرجستان

پیش از اینکه اصلا درباره هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان سخن بگوییم بهتر است ابتداء کمی درباب شرایط پذیرش و تحصیل آکادمیک در کشور گرجستان بدانیم. سیستم آموزش عالی کشور گرجستان متشکل از دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور می باشد. دانشگاه هایی که تقریبا همگی نیز از اصول و استانداردهای فرآیند بلونیا تبعیت می کنند. بنابراین کیفیت آموزش عالی در کشور گرجستان نیز تضمین شده است.

از جمله این دانشگاه ها در کشور گرجستان نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دانشگاه های برتر گرجستان
1دانشگاه دولتی تفلیس (TSU)
2دانشگاه آمریکایی علوم انسانی (AUH)
3دانشگاه فنی گرجستان
4دانشگاه قفقاز
5دانشگاه آزاد تفلیس
6دانشگاه بین المللی دریای سیاه

دانشجویان خارجی نیز برای پذیرش از این دانشگاه ها نیازی به ارائه مدرک زبان و یا قبولی در آزمون ندارند و می توانند برنامه تحصیلی مورد نظرشان را در دانشگاه های گرجستان انتخاب کرده و در قالب یکی از دوره ها/ سیکل های زیر ادامه تحصیل دهند:

شرایط پذیرش و تحصیل در گرجستان

ویزا به منظور تحصیل در گرجستان

به محض اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گرجستان، موضوع درخواست ویزای تحصیلی این کشور مطرح میشود. در واقع ویزای تحصیلی گرجستان یک نوع ویزای بلند- مدت می باشد که به دانشجویان بین المللی اجازه تحصیل و زندگی در این کشور را می دهد. و مثل دیگر ویزاهای کشور گرجستان نیز از طریق سفارت این کشور درخواست می شود.

به منظور درخواست این ویزای کشور گرجستان نیز متقاضیان بایستی همه مراحل زیر را طی کنند:

شرایط درخواست ویزای کشور گرجستان

ضمنا مدارک مورد نیاز جهت درخواست این ویزای کشور گرجستان نیز به شرح زیر می باشد:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای تحصیلی گرجستان
 • عکس پاسپورتی جدید مطابق استاندارد عکس گرجستان
 • تاییدیه پذیرش/ ثبت نام از دانشگاه گرجستان
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV
 • کپی از کلیه مدارک تحصیلی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • پرداخت شهریه سال اول
 • بیمه خدمات درمانی مسافرت برای مدت یک سال
 • تمکن مالی کافی با ارائه صورت حساب بانکی برای 3 ماه گذشته
 • گواهی اسکان در کشور گرجستان مثل اجاره نامه
 • بلیط هواپیمای رزرو شده
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی گرجستان

میزان هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان در 2023

به طور کلی نظام آموزشی گرجستان بعد از گذشت سال های 2004 و 2005 میلادی دچار تحول و تغییرات چشم گیر مثبتی شده است و این روند رو به رشد ادامه داشته و تاکنون نیز لیست کالج ها و دانشگاه های گرجستان در رنکینگ های علمی پله به پله افزایش و ترقی می یابد. یکی از نقاط قوت در مورد تحصیل در گرجستان این است که هیچ نیازی به ارائه مدارک زبان مانند آیلتس یا تافل نیست. اوضاع تحصیل در گرجستان در 2023 رو به رشد بوده و بیش از 10000 دانشجوی بین الملل در گرجستان مشغول به تحصیل می باشند. در مورد هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان باید این نکته را بگوییم که این هزینه ها به 3 بخش: شهریه، هزینه های عمومی (خوراک، تهیه کتب درسی و کلاس های فوق العاده و پوشاک) و هزینه مسکن و خوابگاه تقسیم میشود.

هزینه تحصیل در گرجستان

در مورد هزینه های مربوط به شهریه در دانشگاه های گرجستان می توان گفت این شهریه ها با توجه به نوع دانشگاه یا کالج و با توجه به رشته تحصیلی متفاوت است. هزینه شهریه های بعضی از رشته ها در خصوص تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی گرجستان در ادامه شرح داده خواهد شد. هزینه های تحصیل در کشور گرجستان بدین صورت است:

رشته تحصیلیشهریه در سال (دلار آمریکا)
داروسازی و پزشکی در کالج$6000
پرستاری$3500
دندانپزشکی$5000
زبان انگلیسی$3000
مهندسی کامپیوتر$4000
مهندسی عمران، مدیریت و الکترونیک$4000

میزان هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان

محل اقامت در گرجستان

هزینه های بعدی مرتبط با تحصیل، هزینه تهیه مسکن می باشد. معمولا دانشگاه ها یا کالج برای دانشجویان خود خوابگاه های دانشجویی در نزدیکی محل دانشگاه تهیه می کنند. نرخ اجاره ماهیانه این خوابگاه ها کمتر از 100€ (یورو) در ماه است. همچنین به دلیل نزدیک بودن این خوابگاه ها تا مسیر دانشگاه اکثرا نیازی به پرداخت هزینه هایی برای حمل و نقل نیست. در ضمن اگر دانشجو از تمکن مالی برخوردار باشد می تواند به صورت جدا گانه به تهیه خانه مستقل اقدام کند. سایر هزینه های زندگی در گرجستان نیز در ادامه این مقاله مفصلا شرح داده شده. برای پی بردن به میزان دقیق هزینه های خود در گرجستان میتوانید لیست هزینه های ضروری رندگی که در ادامه مقاله قرار دارد را مطالعه نمایید.

همچنین دانشجو میتواند برای تامین هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان به کار ضمن تحصیل در گرجستان به منظور پوشش هزینه ها مشغول شود. معمولا یک دانشجو می تواند در طول یک هفته مدت زمان 20 ساعت کار کند. این کار می تواند یک شغل آزاد مثل کار در یک فروشگاه ذنجیره ای باشد یا کار در یک شرکت خصوصی. جالب است بدانید میانگین حقوق دریافتی در کشور گرجستان به ارز یورو، حدودا 150€ (یورو) می باشد.

هزینه مسکن در گرجستان

در جدولی که در ادامه ترسیم شده مطابق آخرین قیمت های اعلامی در سال 2023 میانگین اجاره بهای ماهانه در کشور گرجستان بیان می گردد:

نوع آپارتمانمیانگین اجاره ماهانه (دلار آمریکا)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر$290
 آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر$553

هزینه مواد غذایی در گرجستان

میانگین هزینه مواد غذایی در گرجستان بدین صورت می باشد:

اقلامهزینه (دلار آمریکا)
غذا، رستوران ارزان قیمت$5.3
غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده$19.03
کاپوچینو (معمولی)$1.62
آب (بطری 0.33 لیتر)$0.25
شیر (یک لیتر)$1.12
برنج سفید (یک کیلوگرم)$1.13
پنیر محلی (یک کیلوگرم)$4.61
سیب (یک کیلوگرم)$0.95
موز (یک کیلوگرم)$1.10
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)$1.06

با توجه به این نرخ هزینه ها میتوان این را گفت که کار در گرجستان نمیتواند به صرفه باشد اما از طرفی هزینه های بسیار پایین در گرجستان بستری مناسب برای تحصیل در این کشور فراهم کرده است. پس دانشجو می تواند در گرجستان با هزینه های کمتری تحصیل نماید. ضمنا این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده و چنانچه نیازمند کسب اطلاعات بیشتر بودید می توانید با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایید.

سوالات مکرر درباب هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان

گرجستان بنا به دلایل مختلفی به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی معروف برای دانشجویان خارجی به حساب می آید. و بدین ترتیب نیز سوالات درباره این کشور و شرایط تحصیل در آن زیاد است:

 • اصلی ترین امتیازات تحصیل در کشور گرجستان چیست؟ تحصیل با حداقل هزینه ممکن، شرایط پذیرش آسان، اخذ سریع ویزای تحصیلی، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، هزینه بسیار پایین زندگی و … از جمله این امتیازات به حساب می آید.
 • آیا تحصیل در گرجستان رایگان است؟ خیر، دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در این کشور نیازمند تامین شهریه تحصیلی خود هستند.
 • سطح شهریه تحصیلی در دانشگاه های گرجستان چقدر است؟ بسته به برنامه تحصیلی کاملا متفاوت بمی باشد. مثلا شهریه سالانه انواع رشته های غیرپزشکی در گرجستان بین 1500 الی USD 3000 (دلار) ولی سطح شهریه سالانه رشته های پزشکی در این کشور بین 2500 الی USD 6000 (دلار) متغیر است.
 • در شرایط کنونی متوسط هزینه زندگی دانشجویی در گرجستان چقدر است؟ ماهیانه بین 500 الی EUR 800 (یورو)
 • آیا برای تامین هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان، دانشجویان حق کار پاره وقت دارند؟ بله، معمولا یک دانشجو در کشور گرجستان می تواند در طول یک هفته مدت زمان 20 ساعت کار کند.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *