مهاجرت

ویزای همراه فرانسه

ویزای همراه فرانسه

ویزای همراه فرانسه نوعی ویزای بلند مدت فرانسوی است که توسط دولت فرانسه به شهروندان خارجی جهت مسافرت به فرانسه و دیدار با اعضای خانواده اعطاء می شود. معمولا این نوع ویزا با اعتبار 3 ماه تا یک سال مشخص است. شرط اصلی نیز برای متقاضیان جدا از تحویل مدارک لازم این است که عضو خانواده چه به صورت موقتی و چه به صورت دائم در فرانسه زندگی بکند. در واقع عضو خانواده در حکم اسپانسر متقاضی ویزای همراه کشور فرانسه عمل می کند و او می تواند تبعه فرانسه، مقیم قانونی فرانسه یا شهروند اتحادیه اروپایی (EU) باشد.

فرانسه از مقاصد مهاجرتی اصلی در اتحادیه اروپایی محسوب می شود و سالانه هزاران نفر با اهداف و مقاصد گوناگون به این مقصد معروف مهاجرت می کنند. حتی اخیرا برخی با توجه به محدودیت و سختگیری دولت کانادا برای صدور ویزا٬ با دریافت ویزای فرانسه شرایط مهاجرت خود به کانادا را تسهیل می نمایند. طبیعتا یکی از روش های مهاجرتی به فرانسه نیز از طریق اخذ ویزای همراه می باشد. در این مقاله که توسط تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده استشما علاوه بر آشنایی با شرایط و جزئیات ویزای همراه کشور فرانسه، همچنین با انواع روادید الحاق در فرانسه، شرایط هر یک، مدارک لازم برای اخذ این ویزا و همچنین با هزینه ویزای همراه کشور فرانسه آشنا خواهید شد.

 • چه کسانی می توانند در کشور فرانسه از این ویزا بهره ببرند؟
 • آیا ویزای همراه این کشور به والدین نیز تعلق می گیرد؟
 • مزایای دریافت ویزای همراه در فرانسه چیست؟
 • محدودیت های دریافت این ویزا چیست؟
 • آیا دانشجویان دوره های زبان می توانند از روادید همراه استفاده کنند؟
 • آیا این ویزا تنها در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد؟

اینفوگرافیک ویزای همراه فرانسه

شرایط ویزای همراه فرانسه برای همسر

یکی از اصلی ترین روش ها برای دریافت روادید الحاق فرانسه از طریق ویزای همسر این کشور امکان پذیر است. برای درخواست روادید الحاق فرانسه از این طریق، باید یک کپی از گواهی کامل ازدواج را به کنسولگری فرانسه ارائه دهید. البته لازم به ذکر است که، شرایط ویزای همراه فرانسه بیان می کند که، متقاضیان باید وضعیت تاهل، ملیت فرانسوی همسر خود، جامعه زندگی با همسر فرانسوی خود و قصد خود را برای زندگی در فرانسه توجیه کنند. همچنین الزامات در این خصوص بیان می کند، که برای اینکه مدرک متقاضیان به رسمیت شناخته شود ازدواج آنها باید توسط یک افسر وضعیت مدنی فرانسوی جشن گرفته شده باشد. یا اینکه این فرآیند در دفتر ثبت احوال مدنی فرانسه رونویسی شده باشد. طبق اعلام ofii.fr، افراد تنها در صورتی می توانند اسپانسر اعضای خانواده اشان باشند که:


 • اولا مجوز اقامتی فرانسه به مدت حداقل 1 سال داشته باشند. در این مورد رسید تمدید نیز می توان به جای مجوز اقامتی استفاده شود.
 • دوما به طور پیوسته ای به مدت حداقل 18 ماهی در کشور فرانسه زندگی کرده باشند.

برای آشنایی با الزامات ضروری در شرایط روادید الحاق فرانسه برای همسران به تصویر زیر توجه فرمایید:

الزامات ضروری در شرایط ویزای همراه فرانسه برای همسران

 

مراحل درخواست ویزای همراه فرانسه

طبق اعلام اداره مهاجرت فرانسه (OFII)، متقاضیان برای درخواست ویزای همراه فرانسه بایستی اقدامات عملی زیر را انجام دهند:

 • مرحله 1- جمع آوری مدارک: که شامل تهیه بسته مدارک ضروری و نیز ترجمه رسمی آنها به زبان فرانسوی است. توجه کنید که ترجمه اسناد و مدارک به زبانی غیر از زبان فرانسوی قبول نیست.
 • مرحله 2- تکمیل فرم درخواست: برای این منظور بایستی با مراجعه به service-public.fr فرم CERFA n°11436*05 را دانلود، تکمیل و نهایتا امضاء کنید.
 • مرحله 3- ارسال پرونده درخواست: پس از تکمیل فرم درخواست و تهیه تمامی مدارک، آنها را به نزدیکترین اداره مهاجرت ارسال می کنید.

در باب مهاجرت به فرانسه لینک فوق را بخوانید.

شرایط ویزای همراه فرانسه

نحوه درخواست و مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه فرانسه

فرآیند درخواست ویزای همراه کشور فرانسه تفاوت آنچنانی با دیگر ویزاهای فرانسه ندارد. تنها تفاوت موجود ممکن است فقط در مدارک لازم باشد. اینکه آیا شما نیازمند اخذ ویزای همراه کشور فرانسه هستید یا خیر به ملیت شما و نیز طرف فرانسوی که شما مایل به دیدار هستید، بستگی دارد. درخواست ویزای مذکور از طریق ir.ambafrance.org و تهیه مدارک زیر امکان پذیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای ملی فرانسه
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید در سه ماه اخیر
 • پاسپورت معتبر به همراه دو صفحه خالی
 • کپی هایی از ویزاهای قدیمی تر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • گواهی اسکان در فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

منبع: total.law

شرایط ویزای همراه فرانسه بعد از درخواست

یکی از اصلی ترین چالش های اتباع کشورهای خارجی در شرایط ویزای همراه فرانسه، فرآیند های اساسی بعد از درخواست ویزای همراه می باشد. زیرا پس از ارسال فرم درخواست و مدارک همراه، به متقاضیان اطلاعات داده می شود که چه زمانی و چگونه با مرکز پردازش ویزای محلی خود وقت رزرو کنند. زیرا مرحله دوم فرآیند درخواست روادید الحاق فرانسه مصاحبه حضوری می باشد. در طول مصاحبه ویزا، از متقاضیان سوالاتی پرسیده می شود که به تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست آنها کمک می کند. البته لازم به ذکر است که، زمان پردازش ویزای همراه فرانسه بسته به اینکه متقاضیان از کدام کشور درخواست می دهند متفاوت خواهد بود. در نهایت اینکه، پس از مصاحبه در صورت موفقیت آمیز بودن در پاسپورت فعلی متقاضیان قرار می گیرد. در باب تحصیل در فرانسه لینک فوق را مطالعه کنید.

شرایط ویزای همراه فرانسه

همانطورکه در مطالب فوق نیز بیان شد، یکی از راه های اخذ اقامت بلند مدت فرانسه از طریق اخذ روادید الحاق فرانسه می باشد. ویزای همراه فرانسه به فرد اجازه ورود و اقامت در فرانسه را جهت الحاق به خانواده خود می دهد. این ویزا شرایط و الزاماتی دارد که هم متوجه متقاضی اصلی و هم متوجه اسپانسر ویزا می باشد. اولا اسپانسر ویزا باید تبعه فرانسه یا اتحادیه اروپایی بوده و یا در غیر اینصورت جزء شهروندان خارجی مقیم فرانسه باشد. ثانیا درخواست این نوع ویزا مشروط به ارائه مدارک لازم می باشد. اما انواع ویزای همراه کشور فرانسه عبارت است از:

نوع ویزاشرایطمدت اعتبار ویزا
روادید الحاق فرانسه برای همسر، فرزندان یا والدین شهروند فرانسهارائه مدارکی از جمله گواهی ازدواج فرانسوی، شناسنامه فرزندان و نیز اطلاعاتی راجع به شهروند فرانسویحداکثر تا 1 سال؛ اما همسر شهروند فرانسوی در صورتی می تواند کارت اقامت 10 ساله اخذ نماید که از ازدواج آنها 3 سال گذشته باشد
ویزای همراه کشور فرانسه برای اعضای خانواده شهروند اروپاییورود به فرانسه تحت قانون ویزای اقامت کوتاه شنگن و درخواست the Carte de Séjour پس از ورود به فرانسهحداکثر تا 90 روز
ویزای همراه کشور فرانسه برای فامیل اتباع غیر اروپاییبه شرط اثبات تمکن مالی کافیتا 1 سال
ویزای همراه کشور فرانسه برای اعضای خانواده دارنده پاسپورت نخبه یا بلوکارت فرانسهاعطای ویزای اقامت موسوم به زندگی خصوصی و خانوادگی با امکان کار بلامانع در فرانسهتا 1 سال
ویزای فرزند خواندگی فرانسه

نحوه درخواست ویزای همراه فرانسه

فرآیند درخواست ویزای همراه کشور فرانسه تفاوت آنچنانی با دیگر ویزاهای فرانسه ندارد. تنها تفاوت موجود ممکن است فقط در مدارک لازم باشد. اینکه آیا شما نیازمند اخذ ویزای همراه کشور فرانسه هستید یا خیر به ملیت شما و نیز طرف فرانسوی که شما مایل به دیدار هستید، بستگی دارد. درخواست ویزای مذکور از طریق سفارت فرانسه و تهیه مدارک زیر امکان پذیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای ملی فرانسه
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید در سه ماه اخیر
 • پاسپورت معتبر به همراه دو صفحه خالی
 • کپی هایی از ویزاهای قدیمی تر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

همچنین سایر مدارک برای همسر فرانسوی نیز شامل پاسپورت یا کارت شناسائی معتبر و گواهی ازدواج فرانسوی (Livret de Famille) می باشد. رزرو وقت ملاقات نیز برای انجام مصاحبه در سفارت فرانسه اجباری است. افراد این کار را می توانند به صورت آنلاین و از طریق وب سایت سفارت فرانسه انجام دهند. لازم به ذکر است که کل مدت زمان مصاحبه نیز جمعا 10 دقیقه می باشد. سوالات مصاحبه نیز معمولا سوالاتی درباره سفر به فرانسه و انگیزه مسافرت می باشد.

مقدار تمکن مالی برای درخواست ویزای همراه فرانسه

برای همراهی اعضای خانواده جهت مهاجرت به فرانسه 2024، شما بایستی تمکن مالی کافی داشته باشید. معمولا اتباع غیراروپایی که به عنوان اسپانسر اعضای خانواده اشان عمل می کنند بایسای  درآمد سالانه یا ماهانه اشان بیش از حداقل دستمزد در فرانسه باشد. که از تاریخ 1-م ژانویه سال 2024 ماهیانه در حدود EUR 1766.92 (یورو) به عنوان درآمد ناخالص و در حدود EUR1400 (یورو) به عنوان درآمد خالص می باشد. در باب حقوق ماهیانه کار در فرانسه لینک فوق را بخوانید.

هزینه ویزای همراه کشور فرانسه

اما سوالی که ممکن است ذهن متقاضیان را درگیر خود بکند، ممکن است سوال درباره هزینه ویزا و مدت زمان رسیدگی به آن باشد. هزینه ویزا برای هر ویزای بلند مدت فرانسه حدود 75€ (یورو) می باشد. با این وجود، هزینه ویزای بلند مدت فرانسه برای کودک خارجی به فرزند خواندگی درآمده اتباع فرانسوی در حدود 15€ (یورو) می باشد. اعضای خانواده اتباع فرانسه و نیز اعضای خانواده اتباع اتحادیه اروپایی (EU) و سوئیس از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند. در پایان خاطر نشان می سازد که درخواست ویزای همراه کشور فرانسه من است از 20 روز تا 2 ماه در موارد خاص طول بکشد. هموطنان گرامی می توانند سوالات خود را پیرامون انواع ویزای کشور فرانسه (مثل ویزای تحصیلی یا ویزای کاری فرانسه) با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان گذاشته و از مشاوره های تلفنی یا حضوری آنها نهایت استفاده را ببرند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای همراه فرانسه

در خصوص اخذ ویزای همراه این کشور سوالات زیر مطرح میشود:

 1. دسته بندی روادید الحاق فرانسه به چه صورت است؟ دسته بندی ویزای همراه کشور فرانسه تقربیا به دو صورت است که برای اتباع کشورهای اروپایی و اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد.
 2. از مدارک اصلی برای روادید الحاق فرانسه چیست؟ اثبات گواهی تمکن مالی، اثبات گواهی ازدواج و شناسنامه، اثبات محل اقامت و میزان درآمد.
 3. هزینه درخواست روادید الحاق فرانسه چیست؟ میزان هزینه برای شهروندان اروپایی و خارجی متغیر است. این هزینه برای شهروندان اروپایی رایگان و برای شهروندان خارجی 75€ (یورو) است.
 4. مندت اعتبار روادید الحاق فرانسه چقدر است؟ ماکسیمم تا 1 سال اعتبار دارد.
 5. شرایط کار در فرانسه به چه صورت است؟ این کشور دارای بازار مدیریتی ایده ال می باشد ولی در مجموع میزان نرخ بیکاری در این کشور 8.5% است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *