مهاجرت به کشور اسکاتلند

پاسپورت اسکاتلند

پاسپورت اسکاتلند

اخذ پاسپورت اسکاتلند مزایای زیادی برای افراد دارد چراکه از قوی ترین پاسپورت های دنیاست و با داشتن آن بدون نیاز به ویزا به خیلی از کشورها میتوان سفر نمود. البته باید بررسی شود آیا اسکاتلند به راحتی پاسپورت برای خارجی هایی که والدین اسکاتلندی ندارند نیز صادر می کند یا خیر. چراکه برخی از کشورهای دنیا از جمله کشورهای قطر، امارات متحده عربی و غیره پاسپورت خود را برای خارجی ها صادر نمی کنند نتیجتا انتخاب این قبیل کشورها برای کسانی که قصد دارند در نهایت تابعیت دیگری نیز به دست آورند، صحیح نیست. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به کشور اسکاتلند و قوانین آن راجع به اخذ پاسپورت توضیحاتی ارائه می شود.

 • شرایط کار در اسکاتلند چیست؟
 • آیا اسکاتلند مقصد مناسبی برای کار است؟
 • شرایط دریافت پاسپورت اسکاتلند چیست؟
 • آیا پاسپورت اسکاتلند از اعتبار بالایی برخوردار است؟
 • محدودیت های پاسپورت اسکاتلند چیست؟

آشنایی با کشور اسکاتلند

اسکاتلند کشوری است که در کنار انگلیس، ولز و ایرلند، اتحادیه بریتانیای کبیر را تشکیل داده اند و زبان های رسمی آن نیز اسکاتلندی و انگلیسی می باشد. اسکاتلند از بیش از 790 جزیره تشکیل شده است و از سمت جنوب شرقی با انگلستان هم مرز است و خاک آن توسط اقیانوس اطلس، دریای شمال و دریای ایرلندی احاطه شده است. پایتخت اسکاتلند شهر ادینبورگ است هر چند شهر گلاسگو از آن وسیع تر است و جزو مراکز مهم تجاری اسکاتلند می باشد. نرخ بیکاری در کشور اسکاتلند تنها 3.6% است؛ این بدان معنا است که حتی خارجی های نیز شانس خوبی برای پیدا کردن شغل در اسکاتلند دارند.

لازم به ذکر است کسانی که قصد مهاجرت به اسکاتلند را دارند در حال حاضر غالبا روش تحصیل را انتخاب می کنند چرا که روش سرمایه گذاری و ثبت شرکت برای کسانی که سابقه زندگی در اسکاتلند و یک سری ویژگی ها را نداشته باشند بیش از 2000000£ (پوند) خواهد بود. اخذ ویزای کاری اسکاتلند نیز دشوار است چراکه کارفرما باید ابتدائا مجوز استخدام کارمند یا کارگر خارجی را دریافت کند و سپس فرصت شغلی مربوطه را در کل حوزه اقتصادی اروپا (EEA) آگهی نماید. متقاضی شغل نیز در نهایت پس از پیدا کردن کارفرمای مورد نظر خود باید در آزمون ویزای Tier 2 شرکت نماید و حداقل 75 امتیاز به دست آورد تا پذیرفته شود. دشواری اخذ اقامت اسکاتلند موجب شده است تا تنوع قومی زیادی در این کشور وجود نداشته باشد؛ این موضوع در نمودار ذیل نشان داده شده است:

نمودار گروه های قومی در اسکاتلند

امکان یا عدم امکان اخذ پاسپورت اسکاتلند

همان طور که گفته شد برخی از کشورهای دنیا به جز به کسانی که حداقل یکی از والدین آن ها تابعیت آن کشور را داشته باشند، پاسپورت نمی دهند؛ به عبارت دقیق تر به صرف اقامت قانونی و پرداخت مالیات نمی توان پس از گذشت چند سال درخواست نمود و پاسپورت آن کشور را به دست آورد. اسکاتلند خوشبختانه در این گروه قرار نمی گیرد هر چند که به دلیل بالا بودن هزینه تحصیل و سرمایه گذاری در اسکاتلند و همچنین به خاطر دشواری اخذ ویزای کاری مستقیم از این کشور در کل در گروه کشورهای مهاجرپذیر قرار نمی گیرد. اما در کل با چند سال اقامت قانونی اسکاتلند که در ادامه مقاله به آن بیشتر پرداخته خواهد شد حتی خارجی ها نیز می توانند درخواست کنند تا برای آن ها پاسپورت اسکاتلندی صادر گردد.

این در حالی است که رویه برخی کشورهای دیگر در برابر جذب مهاجرین متخصص طور دیگری است؛ به عنوان مثال اخذ ویزای کار آلمان نسبتا ساده است. در حقیقت این کشور برخلاف اسکاتلند، انگلیس، هلند و غیره ابتدائا ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار آلمان صادر می نماید تا متقاضی کار بتواند وارد خاک آن شود، به دنبال کار بگردد و به این ترتیب شانس بسیار بیشتری برای تمدید اقامت خود در آلمان داشته باشد.

چگونگی اخذ پاسپورت اسکاتلند

کسانی که به دلیل نداشتن پدر یا مادر اسکاتلندی به محض تولد خود پاسپورت این کشور را اخذ ننموده اند اما در بخشی از زندگی خود، چه در کودکی چه در بزرگسالی، حداقل 10 سال در اسکاتلند اقامت قانونی داشته اند، می توانند درخواست دهند تا برای ایشان پاسپورت اسکاتلند صادر گردد. کسانی که قصد دارند به تمامی نقاط دنیا سفر کنند باید درخواست دفترچه پاسپورت بدهند اما سایرین می توانند آنلاین درخواست دهند و با پرداخت 9.50£ (پوند) کارت پاسپورت اسکاتلند را به دست آورند.

درخواست تجدید پاسپورت اسکاتلند نیز اگر به صورت آنلاین صورت گیرد ارزان تر است و تنها 75.50£ (پوند) هزینه دربرخواهد داشت در صورتی که مراجعه به اداره پست و ارسال فرم کاغذی 85£ (پوند) هزینه دارد. لازم به ذکر است که همانند برخی از کشورهای دنیا از جمله آرژانتین، اسکاتلند نیز دوتابعیتی بودن را می پذیرد در نتیجه خارجی هایی که درخواست اخذ پاسپورت اسکاتلند را می دهند لازم نیست ترک تابعیت کنند. در حالی که بعضی از کشورهای دنیا از جمله اتریش دوتابعیتی بودن را نمی پذیرند، کشورهایی از جمله انگلستان حتی چندتابعیتی بودن را نیز مجاز می دانند.

چگونگی اخذ پاسپورت اسکاتلند

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت اسکاتلند

برای اخذ پاسپورت اسکاتلند کسانی که 16 ساله یا بیشتر هستند باید در جلسه مصاحبه ای شرکت نمایند. مدارک متعددی برای تقاضای اخذ پاسپورت اسکاتلند لازم است که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

 • گواهی اثبات کننده اقامت قانونی 10 ساله در اسکاتلند و فتوکپی آن
 • پاسپورتی که فرد با آن به اسکاتلند سفر نموده به علاوه هر پاسپورت دیگری که دارد به همراه فتوکپی آن ها
 • عکس پاسپورتی رنگی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و فتوکپی آن
 • پرداخت هزینه صدور پاسپورت

خرید ملک در کشور اسکاتلند

اسکاتلند جزو کشورهایی است که خرید ملک برای خارجیان را نیز مجاز قلمداد کرده است و نتیجتا ضرورتی ندارد خریدار حتما پاسپورت این کشور را داشته باشد. به علاوه اسکاتلند یکی از امن ترین کشورهای دنیا است که تقریبا خرید ملک در هر کدام از شهرهای آن تجربه فوق العاده ای خواهد بود البته پیشنهاد می شود کسانی که قصد خرید ملک در ادینبورگ را دارند به سراغ محله های ذیل نروند چراکه به لحاظ سطح امنیت ضعیف تر از سایر نقاط اند:

 • Niddrie
 • Wester Hails
 • MuirHouse
 • Pilton

به منظور خرید ملک در اسکاتلند به صورت اقساطی، سرمایه اولیه متقاضی به همراه وام دریافتی وی باید حداقل 85% قیمت اولیه را تشکیل دهد. ذکر نکات مالیاتی راجع به خرید ملک در کشور اسکاتلند نیز بحث مفصلی می طلبد اما به طور خلاصه ذکر این نکته ضروری است که هر خرید و فروشی بیش از 145000£ (پوند) معادل حدودا 200000$ (دلار آمریکا) مشمول مالیات خواهد بود. مالیات اعمال شده بر خرید ملک مذکور بین 2% تا 12% می باشد که با توجه به قیمت دقیق ملک متفاوت است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به اخذ پاسپورت اسکاتلند اطلاعاتی ارائه شد که امید است مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *