صفحه اصلی » کانادا » آزمون پزشکی در کانادا MCAT
سفیران سروش سعادت

آزمون پزشکی در کانادا MCAT

آزمون پزشکی در کانادا MCAT
نوشته شده توسط | کانادا | دیدگاه ۰

آزمون پزشکی در کانادا MCAT : بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان مایلند در رشته های پزشکی ادامه تحصیل دهند و کانادا در حال حاضر یکی از مقاصد عالی برای تحصیل در نظر گرفته می شود. طبق تحقیقات انجام شده در سال های اخیر دانشکده های پزشکی این کشور، مانند دانشکده پزشکی دانشگاه های تورنتو و بریتیش کلمبیا از بهترین دانشکده های پزشکی دنیا می باشند که دانشجو را بهترین شرایط تحصیل وارد بازار کار خواهند کرد.

نکته ی قابل توجه در مورد تحصیل در رشته های پزشکی این کشور اینست که، دانشگاه های کانادا نیز مانند اکثر کشورها برای پذیرش در این رشته ها آزمون ورودی برگزار میکنند که این آزمون با نام MCAT شهرت یافته است. با توجه به تقاضای مراجعین برای کسب اطلاعات در مورد آزمون پزشکی در کانادا MCAT ، موسسه ی سفیران سروش سعادت این مقاله را جهت راهنمایی شما عزیزان گردآوری کرده است. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

آزمون MCAT

آزمون MCAT ، آزمونی است که در دو کشور انگلیس و کانادا برای تعیین سطح دانشجویان جهت ورود به مدارس پزشکی برگزار می شود. این آزمون در واقع یک امتحان کامپیوتر محور استاندارد است که در ماه های مختلف به دفعات برگزار می شود و از طرف سازمان AAMC امریکا برای کمک به مدارس پزشکی در تعیین سطح متقاضیان این رشته طراحی شده است.

سوالات آزمون MCAT

آنچه که در این آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرد، دانش متقاضیان در بخش های مختلف شیمی عمومی، شیمی آلی، زیست شناسی عمومی، بیوشیمی، فیزیک، روانشناسی، جامعه شناسی و ریاضیات می باشد. در این آزمون همچنین سوالاتی پرسیده می شود که توانایی استدلال افراد از طریق این سوالات سنجیده شود.

آزمون MCAT از چهار بخش تشکیل شده است که مهارت و دانش افراد در این چهار بخش بررسی شده و نمره ای بر اساس امتیاز دهی که در ادامه توضیح داده خواهد شد به ایشان تعلق می گیرد.

این چهار بخش آزمون عبارتند از:

_ مقدمات فیزیک و شیمی و سیستم های بیولوژیکی

_ ریاضیات و مهارت های استدلالی

_ مقدمات بیولوژی و بیوشیمی موجودات زنده

_ مقدمات روانشناسیو جامعه شناسی

هر کدام از این چهار بخش از ۱۱۸ تا ۱۳۲ را به خود اختصاص می دهند که میانگین آن حدود ۱۲۵ است. بنابراین می توان گفت نمره ی کلی این آزمون بین ۴۷۲ تا ۵۲۸ امتیاز بندی می شود که میانگین آن حدود ۵۰۰ می باشد.

تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی:

بخش اول:

این بخش شامل ۵۹ سوال است که متقاضیان ۹۵ دقیقه فرصت دارند به این سوالات پاسخ دهند. ۴۴ سوال مرتبط با متن می باشند، به این معنی که متنی داده می شود و مرتبط آن سوال مطرح می گردد و ۱۵ سوال باقی مانده تک سوال هستند که متنی بابت آنها ارائه نشده است.

بخش دوم:

در این بخش ۵۳ سوال پرسیده می شود که در مجموع ۹۰ دقیقه فرصت پاسخ گویی به افراد داده می شود. تمام سوالات این بخش مرتبط با متن می باشند.

بخش سوم:

این قسمت نیز مانند بخش اول شامل ۵۹ سوال است که ۴۴ سوال مرتبط با متن و ۱۵ سوال به تنهایی و بدون ارائه ی متن مطرح می گردند. همانند بخش اول در این بخش نیز داوطلبان ۹۵ دقیقه فرصت دارند به این سوالات پاسخ دهند.

بخش چهارم:

همانند بخش های اول و سوم ۵۹ سوال برای این بخش در نظر گرفته شده است که در مدت زمان ۹۵ دقیقه می بایست پاسخ داده شوند. ۴۴ سوال مرتبط با متن و ۱۵ سوال بدون متن در این بخش در نظر گرفته شده است.

مدت زمان برگزاری آزمون:

در روز آزمون پزشکی در کانادا انتظار می رود داوطلبین حداقل حدود ۷٫۵ ساعت برای پاسخ دهی به سوالات زمان بگذارند. پس از اتمام مدت زمان اختصاص داده شده به هر بخش، ده دقیقه استراحت برای متقاضیان در نظر گرفته شده است که بعد از آن بلافاصله بخش بعدی آزمون برگزار می شود. در مجموع طبق بررسی ها هفت ساعت و سی و سه دقیقه مدت زمان لازم برای برگزاری این آزمون برآورد شده است که با توجه به این امر می توان گفت آزمون پزشکی کانادا MCAT یکی از سخت ترین آزمون های ورودی دانشگاه ها در سراسر جهان است.

میانگین نمره ی مطلوب در این آزمون چیست؟

در صورتی که داوطلب خواهان این است که در ردیف بهترین نتایج آزمون قرار گیرد، می بایست نمره ای بین ۵۱۴ تا ۵۲۸ را کسب نماید، و اگر مجموع نمره ی شخص زیر ۴۹۹ باشد جزو پایین ترین نمرات محسوب شده و شانس پذیرش او در مدارس پزشکی بسیار پایین خواهد بود.

آزمون پزشکی در کانادا MCAT در چه زمان هایی برگزار می شود؟

این آزمون به طور میانگین ۲۵ بار در سال بین ماه های ژانویه وسپتامبر برگزار می شود و نتایج آن حدودا یک ماه پس از برگزاری آزمون اعلام می شود. پیشنهاد می شود داوطلبین در اولین زمان ممکن برای ثبت نام اقدام نمایند تا در تاریخی و مکانی که مایل به شرمت در آزمون هستند بتوانند صندلی خالی بیابند. همچنین لازم به ذکر است ثبت نام در این آزمون به صورت آنلاین انجام می شود و پروسه ای بسیار آسان و در دسترس همه متقاضیان می باشد.

بهترین زمان شرکت در این آزمون:

معمولا آنچه که پیشنهاد می شود اینست که داوطلبین یک سال قبل از تاریخی که مایلند دوره ی پزشکی را شروع کنند در این آزمون شرکت نمایند و به طور میانگین ۳۵۰ تا ۴۰۰ ساعت را برای آماده سازی جهت شرکت در این آزمون زمان گذاشته باشند.

هزینه ی شرکت در آزمون پزشکی در کانادا MCAT

داوطلبان جهت شرکت در این آزمون مبلغ ۳۱۰ دلار می بایست بپردازند و در صورتی که در روزهای نزدیک به ازمون و اصطلاحا دقایق پایانی برای ثبت نام اقدام نمایند هزینه ی بیشتری را می پردازند. همچنین برای دانشجویان بین المللی هزینه های جانبی در نظر گرفته شده است که در طی پروسه ی ثبت نام به طور دقیق مشخص می شود. در صورتی که فرد آزمون ثبت نامی را کنسل کند نیز می بایست هزینه بپردازد که پیشنهاد می کنیم در انتخاب تاریخ امتحان خود دقت نمایید.

کلام آخر

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله با آزمون پزشکی در کانادا MCAT و شرایط برگزاری آن آشنا شده باشید. در صورتی که تمایل به اخذ اطلاعات بیشتر در امور ماهجرتی هستید با کارشناسان ارشد موسسه ی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

آزمون پزشکی در کانادا MCAT
5 (100%) 14 votes
سفیران سروش سعادت