مهاجرت به کشور ارمنستان

ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

از دید افرادی که قصد دارند هزینه کمی بپردازند ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت است. این کشور کوچک که در شمال غربی ایران و در ناحیه اوراسیا واقع گردیده است به آب های بین المللی دسترسی ندارد و اصطلاحا کشوری محصور در خشکی (landlocked) است. ارمنستان یا جمهوری ارمنستان جزو کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق است که از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان، از شرق با آذربایجان و از جنوب با ایران و ایالت نخجوان کشور آذربایجان همسایه است. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص ارمنستان به عنوان مقصدی جذاب اطلاعاتی ارائه شده است.

  • شرایط زندگی در ارمنستان چگونه است؟
  • بهترین زمان برای مهاجرت به ارمنستان چه زمانی است؟
  • هزینه های مهاجرت به ارمنستان چقدر است؟
  • بهترین راه های مهاجرت به ارمنستان کدامند؟
  • چه کسانی شانس بیشتری برای مهاجرت به ارمنستان دارند؟

تاریخچه ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

ارمنستان در قرن 4 پس از میلاد مسیح اولین ایالتی بوده که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود برگزیده است. این کشور بخشی از کشور ایران بوده که در زمان سلسله قاجاریه طی قراردادهای گلستان و ترکمانچای که در نتیجه حمله روسیه به ایران منعقد شدند، به روسیه واگذار شد. طی جنگ جهانی اول نیز بخشی از ارمنستان که همچنان تحت فرمانروایی روسیه نبود بلکه تحت سلطه امپراطوری اوتومن قرار داشت، تجربه تلخی را پشت سر گذاشت. در این زمان حدود 1.5 میلیون نفر ارمنی که در سرزمین آبا و اجدادی خود و تحت سلطه امپراطوری اوتومن بودند کشته شدند؛ اتفاقی که در حقوق بین الملل امروز از آن به ژنوساید یا نسل کشی یاد می شود. با شروع سال 1918 در نتیجه انقلاب روسیه تمامی ایالت های غیرروسی وقتی امپراطوری روس نابود شد، اعلام استقلال کردند.

در همین زمان بود که جمهوری ارمنستان به عنوان کشوری مستقل تشکیل شد ولی در 1920 مجددا یکی از ایالت های اتحاد جماهیر شوروی سابق شد. هرچند سرانجام در سال 1991 جمهوری ارمنستان امروزی در نتیجه فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی، اعلام استقلال نمود. زبان رسمی در ارمنستان زبان ارمنی است اما افراد زیادی به زبان روسی نیز مسلط هستند به همین دلیل است که تحصیل در ارمنستان در حال حاضر به 3 زبان ارمنی، انگلیسی و روسی امکان پذیر است. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است گروه های قومی مختلف در ارمنستان نشان داده شده اند:

نام گروه های قومی موجود در ارمنستان درصد
ارمنی 98.1%
ایزدی 1.2%
روس 0.4%
سایر 0.3%

تاریخچه ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

اقتصاد ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

پیش از استقلال ارمنستان بخش عمده اقتصاد این کشور به صنایع داروسازی و تولید مواد شیمیایی، برق، ماشین آلات و غیره وابسته بود. اما پس از استقلال بخش کشاورزی در ارمنستان اهمیت ویژه ای پیدا کرد و منجر شد سهام مرتبط با این بخش در دهه آخر قرن 20 میلادی افزایش پیدا کند و این بخش 30% به میزان تولید ناخالص داخلی بیفزاید.

البته نباید از نظر دور داشت که همانند سایر ایالت های استقلال یافته اتحادیه جماهیر شوروی، ارمنستان نیز از اقتصادی رنج می برد. البته در کنار نکات منفی ای که در خصوص اقتصاد ارمنستان وجود دارد ذکر این نکته هم ضروری است که در حال حاضر نرخ تورم در امنستان تنها 1.2% است. پس مردم این کشور قدرت خرید بالایی ندارند اما به دلیل ثبات قیمت ها برای پیش بینی هزینه های خود به مشکل برنخواهند خورد. در نمودار ذیل نرخ بیکاری در امنستان بررسی شده است:

نمودار نرخ بیکاری در ارمنستان

کار در امنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

یکی از راه های مهاجرت به ارمنستان استخدام شدن در این کشور است. در واقع فردی که قصد دارد مستقیما ویزای کاری ارمنستان را به دست آورد ضروری است با یک شخصیت حقوقی یا حقیقی در ارمنستان قرارداد کاری منعقد کند. یکی از ویژگی های این قرارداد کاری باید این باشد که میزان حقوق پیشنهادی پاسخگوی هزینه های زندگی در ارمنستان باشد. زندگی در ارمنستان ارزان قیمت است و ماهیانه حدود 450$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت که بخش عمده آن به پرداخت اجاره مسکن تعلق دارد. البته نباید از نظر دور داشت که از میان کشورهای همسایه ایران بهترین کشور برای کار و زندگی ترکیه است چرا که نه تنها کشوری ارزان قیمت به حساب می آید، بلکه فرصت های شغلی بیشتری نیز دارد.

در واقع نرخ بیکاری در ترکیه در سال 2022 حدود 11% است که از ارمنستان پایین تر می باشد. به علاوه به دلیل این که ترکیه به خصوص شهرهایی مثل استانبول، قونیه، آنتالیا، کوش آداسی، باتومی، ازمیر و غیره مورد توجه توریست ها قرار دارند در این حوزه نیز فرصت های شغلی زیادی تحت عنوان مدیریت هتل، مدیریت تورهای مهاجرتی، تور لیدری و غیره برای خارجی ها وجود دارد. زندگی در ترکیه نیز ارزان قیمت است و برای یک نفر ماهیانه بین 250$ تا 400$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت. در جدول ذیل نرخ اجاره مسکن در 2 کشور ارمنستان و ترکیه طی سال 2022 با هم مقایسه شده اند:

نوع مسکن اجاره ماهیانه در ارمنستان اجاره ماهیانه در ترکیه
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای بزرگ 368.53$ (دلار آمریکا) 250.05$ (دلار آمریکا)
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای کوچک 204.93$ (دلار آمریکا) 155.24$ (دلار آمریکا)
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای بزرگ 787.18$ (دلار آمریکا) 430.69$ (دلار آمریکا)
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای کوچک 384.30$ (دلار آمریکا) 264.45$ (دلار آمریکا)

هزینه تحصیل در ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

گروهی از افراد که نمی خواهد مستقیما از طریق کار در ارمنستان به این کشور مهاجرت کنند روش تحصیلی را انتخاب می نمایند. تحصیل در ارمنستان همانند ترکیه ارزان قیمت است و با توجه به رشته تحصیلی سالیانه حدود 852$ تا 3000$ (دلار امریکا) شهریه دانشگاه خواهد بود. البته زمان اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان باید توجه داشت که پیدا کردن کار برای کسانی که از دانشگاه های برتر این کشور فارغ التحصیل شوند راحت تر است. برخی از دانشگاه های مطرح ارمنستان عبارت هستند از:

رتبه در ارمنستان نام دانشگاه شهر محل وقوع
1 Yerevan State University Yerevan
2 American University of Armenia Yerevan
3 Armenian State University of Economics Yerevan
4 Russian-Armenian University Yerevan
5 Yerevan State Medical University Yerevan

البته ترکیه برای دانشجویان مقصد بهتری است چرا که هم ارزان قیمت است، هم فرصت های شغلی بیشتری دارد و هم رنکینگ جهانی دانشگاه های آن بهتر است. به همین دلیل است که تحصیل در ترکیه در مقایسه با ارمنستان، گرجستان، ترکمنستان و غیره طرفداران بیشتری دارد. در این مقاله که از جانب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص ارمنستان مقصدی جذاب برای مهاجرت توضیحاتی ارائه شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.