مهاجرت تحصیلی ژاپن

امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن

امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن

یکی از امتیازات اصلی تحصیل در ژاپن، امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن می باشد که ما در این مقاله به شرح آن می پردازیم. همواره یکی از دغدغه های دانشجویان خارجی درحال تحصیل در ژاپن و نیز متقاضیان تحصیل در ژاپن، امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن می باشد. در حقیقت، هدف ما از نگارش مقاله حاضر این است که شما را با یکی از دلایل اصلی تحصیل در ژاپن آشنا کنیم که همواره مورد تاکید کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز می باشد. در واقع، شما با تحصیل در ژاپن می توانید به راحتی امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن را بدست آورید.

اما خیلی از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در ژاپن، اطلاع چندانی از شرایط کار در ژاپن پس از تحصیل و نیز نحوه تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم در اختیار ندارند. ما در این مقاله به تفضیل شما را در جریان شرایط و ویژگی های امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن قرار می دهیم. پس، ما را تا آخر مقاله همراهی بفرمایید.

کار در ژاپن پس از تحصیل

تعداد کارگران خارجی در ژاپن 717,504 ( از اکتبر 2013) می باشد، که افزایش 35054 نفری را در سال آخر دوره مشابه نشان می دهد. این یک رکورد بالا از زمان اعلام استخدام کارگران خارجی بوده است که در سال 2007 اجباری شد. در سال های اخیر، تعداد دانشجویان خارجی که پس از اتمام تحصیلات در شرکت های ژاپنی به کار مشغول می شوند، افزایش چشمگیری یافته است. شیوه های مورد نیاز برای دانشجویان خارجی جهت یافتن کار تمام وقت اساسا مشابه شیوه های کاریابی دانشجویان ژاپنی می باشد.

دانشجویان لازم است که شرکت ها را از طریق مراجع کاریابی مختلف جستجو نمایید و سپس با شرکتی تماس بگیرید که علاقه مند به کار در آن شرکت می باشند. اما سوال این است که بر اساس کدام برنامه زمانبندی، دانشجویان کار تمام وقتی را در ژاپن پیدا بکنند؟ از نظر برنامه زمانبندی، بسیاری از شرکت های ژاپنی مایل هستند که دانشجویان را پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه استخدام نمایند. بنابرین، هم دانشجویان و هم شرکت ها تمایل دارند که فعالیت های استخدام و کاریابی مختلف را در طی یک فصل خاصی انجام دهند. پس در ژاپن، مهم است که دانشحویان از برنامه زمانی اطلاع داشته باشند.

امکان کار و اخذ اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن

ژاپن، به عنوان قطب اقتصادی آسیا و 3مین اقتصاد بزرگ دنیا، یکی از مقاصد مهاجرتی از طریق کار محسوب می شود. با توجه به سیاست های مهاجرتی این کشور مبنی بر جذب نیروهای کار متخصص و ماهر در ژاپن، هدف اکثر دانشجویان خارجی از تحصیل در این کشور دست یابی به امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن می باشد. با توجه به اینکه همواره یکی از امتیازات اصلی ژاپن برای تحصیل دانشجویان خارجی، امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن بوده است، اغلب دانشجویان درباره شرایط کار و نحوه کاریابی در این کشور صنعتی پیشرفته و نیز شرایط تغییر اقامت اشان از اقامت دانشجویی به اقامت دائم اطلاع چندانی ندارند.

شرایط و نحوه کاریابی پس از تحصیل ژاپن

دانشجویان به عنوان فارغ التحصیل از دانشگاه های ژاپن می توانند اطلاعات تکمیلی در مورد فرصت های شغلی را از روش های زیر جمع آوری نمایید:

 • استفاده از مجلات استخدامی: Ryugakusei no tame no Shushoku Joho (مجله اطلاعات استخدامی برای دانشجویان خارجی) توسط سازمان خدمات دانشجویی ژاپن منتشر می شود که می تواند مرجع اطلاعاتی خوبی در این زمینه باشد.
 • استفاده از مرکز خدمات استخدام خارجی ها: از نقطه نظر ارتقای رقابت بین المللی، وزارت بهداشت، کار و رفاه اجتماعی استخدام خارجی ها را در رشته های فنی و حرفه ای، از جمله حمایت از استخدام دانشجویان خارجی در ژاپن را در دستور کار خود دارد. بنابرین، وزارت بهداشت، کار و رفاه اجتماعی دامنه وسیعی از اطلاعات کاریابی را از طریق مرکز خدمات استخدامی خارجی ها در توکیو، ناگویا، و اوزاکا برای دانشجویان خارجی تهیه می کند و نیز این وزارتخانه حمایت استخدامی (راهنمای کار) را از همان مراحل اولیه پس از پذیرش با برنامه کارورزی، و نیز جلسات مصاحبه شغلی شروع می کند.
فهرست اصلی حمایتی
1 هدایت شغلی و استخدامی دانشجویان خارجی
2 همکاری با دانشگاه ها
3 فراهم سازی امکان کارورزی برای دانشجویان خارجی
4 اجرای جلسات مصاحبه شغلی برای دانشجویان خارجی
5 مشاوره شغلی و تعیین شغل برای دانشجویان خارجی
6 استفاده از اینترنت و وب سایت های استخدام دانشجویان خارجی
7 مشاوره شغلی و تعیین شغل برای دانشجویان خارجی

شرایط و نحوه کاریابی پس از تحصیل ژاپن

تغییر در وضعیت اقامتی ژاپن

در حقیقت، اقامت دانشجویان در دوران دانشجویی در ژاپن از نوع اقامت موقتی بود که پس از تحصیل می بایست حالا به اقامت دائمی تغییر وضعیت دهد. در خصوص وضعیت اقامتی توجه به نکات زیر مهم می باشد:

 • خارجی های مقیم ژاپن تحت یکی از دسته های وضعیت اقامت 27 گانه و فعالیت هایی که آنها ممکن است مشغول آن باشند، توسط وضعیت اقامتی شان تعیین می شود.
 • اگر دانشجوی خارجی قصد دارد در ژاپن تمام وقت کار کند، دانشجو حتما باید که وضعیت اقامتی خود را از وضعیت دانشجویی به وضعیتی تبدیل نماید که به وی امکان کار در ژاپن به صورت تمام وقت را بدهد، همانند متخصص در علوم انسانی/ خدمات بین المللی یا مهندس.
 • حتی اگر تا زمان فارغ التحصیلی، افراد کار را مشخص نکرده اند، ممکن است که وی با تغییر وضعیت اقامتی از وضعیت دانشجویی به فعالیت های مشخص به یافتن کار تمام وقت در ژاپن ادامه دهند.(وضعیت اقامت ممکن است که با تمدید یکباره، یعنی برای ماکسیمم 1 سال، تا مدت 6 ماه به شما اعطاء شود.)

شیوه درخواست اقامت ژاپن

جهت تغییر وضعیت اقامت از اقامت دانشجویی به اقامت دائم برای انجام کار تمام وقت در ژاپن، در وهله اول لازم است که افراد به نزدیکترین اداره مهاجرت منطقه ای یا بخش مراجعه نمایند. مدارکی که دانشجویان برای تغییر وضعیت اقامت دانشجویی به اقامت دائم نیاز دارند عبارتند از:

 • ارائه کارت اقامت
 • کپی از قرارداد استخدام
 • دفترچه راهنمای شرکت
 • ارائه عکس رنگی جدید
 • گواهی فارغ التحصیلی از دانشگاه مطبوع
 • کپی هایی از ثبت شرکت و صورت حساب مالی آن
 • ارائه پاسپورت (یا مدرک مسافرتی برای خارجیانی که پاسپورت ندارند)
 • رزومه (فرمت ثابتی ندارد اما مشخصا باید گویای سابقه تحصیلی و کاری باشد)
 • فرم درخواست تغییر ویزای اقامتی (قابل دسترس از طریق ادارات مهاجرتی منطقه ای)

پس از اینکه شما مدارک لازم را تحویل دادید، اداره مهاجرت ژاپن بررسی لازم را انجام و از طریق ایمیل نتیجه را به شما اطلاع خواهد داد.

امکان کار و قوانین اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن

در پایان، خلاصه اهم نظر کارشناسان خبره مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شرح ذیل است. از امتیازات مهم و خاص اعزم دانشجو به ژاپن و تحصیل در ژاپن، امکان کار و اقامت دائم پس از تحصیل ژاپن می باشد. در حقیقت، امکان کار شما در ژاپن پس از تغییر وضعیت اقامت از وضعیت دانشجویی (اقامت موقت) به وضعیت اقامت دائمی میسر است. جهت کار در ژاپن پس از اتمام تحصیلات، شما به ویزای کاری از نوع متخصص در علوم انسانی/ خدمات بین المللی یا مهندس نیاز دارید. اگر شما هم جزو متقاضیان تحصیل در ژاپن می باشید، فرصت را از دست ندهید و با مشاوره از طریق کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پذیرش تحصیلی تان در یکی از دانشگاه های معتبر ژاپنی را تضمین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *