مهاجرت تحصیلی یونان

بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

یونان یکی از کهن ترین کشورهای دنیا است که با توجه به این که شرایط اقتصادی خیلی خوبی ندارد و در سال های اخیر با بحران های مالی متعددی مواجه شده است، در حال حاضر افراد زیادی متقاضی تحصیل در خاک آن نیستند. البته اگر افرادی بخواهند در یونان تحصیل و زندگی کنند بهتر است نسبت به بهترین شهرهای یونان برای تحصیل و شرایط کاری یونان اطلاعات کافی داشته باشند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به تحصیل در یونان و بهترین شهرهای آن ارائه خواهد شد.

  • شرایط تحصیل در کشور یونان چیست؟
  • آیا بهترین شهرهای یونان برای تحصیل به ایرانی ها نیز اجازه تحصیل می دهند؟
  • بهترین دانشگاه های یونان برای تحصیل کدامند؟
  • آیا آتن بهترین شهر یونان برای تحصیل است؟
  • هزینه تحصیل در کدام شهرهای یونان کمتر است؟

آشنایی با بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

آشنایی با شهرهای مهم تمامی کشورها پیش از اخذ پذیرش از دانشگاه اهمیت زیادی دارد اما در خصوص کشورهایی مثل یونان و ایتالیا که آمار بیکاری آن ها در سال 2022 به ترتیب 13% و 9% می باشد این مسئله اهمیت بیشتری دراد. خصوصا برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که قصد آن ها اخذ اقامت یک کشور خارجی پس از اتمام دوره تحصیلی است چرا که برای تمدید ویزای خود باید بتوانند شغلی پس از فارغ التحصیلی پیدا کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری نمایند.

مهم ترین شهرهای یونان برای تحصیل و زندگی عبارت هستند از: Athens، Thessaloniki، Chania، Nafplio، Heraklion،Rhodes Town، Patras، Rethymno و Kavala. البته نباید از نظر دور داشت که متوسط درآمد ماهیانه در یونان با اینکه عضوی از اتحادیه اروپا می باشد در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای دنیا پایین تر است نتیجتا سطح اقتصادی و رفاه اجتماعی افراد در یونان در سال 2022 در سطح خوبی قرار ندارد. به منظور مقایسه بهتر، سطح درآمد در کشورهای مختلف در نمودار پایین نشان داده شده است:

نمودار متوسط درآمد ماهیانه در یونان و برخی دیگر از کشورها

بهترین شهرهای یونان برای تحصیل در سال 2022

برخلاف تحصیل در نروژ، فرانسه، اتریش، آلمان، آرژانتین و غیره نظام تحصیلی یونان رایگان نیست و با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) افراد باید هزینه تحصیل خود در دانشگاه های این کشور را پرداخت نمایند. یونان 24 دانشگاه و 16 کالج فنی-حرفه ای دارد که غالب آن ها دولتی می باشند یعنی بخش عمده منابع مالی آن ها را دولت یونان پرداخت می کند نتیجتا شهریه پایین تری نسبت به دانشگاه ها و موسسات آموزشی خصوصی دریافت می کنند. یونان همچنین توافقنامه بولونیا را امضا کرده است و عضوی از فرآیند بولونیا است؛ نتیجتا استانداردهای آموزشی اروپایی در دانشگاه های یونانی نیز برقرار می باشند.

هزینه های دانشگاهی در بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

دانشگاه های دولتی یونان برای دانشجویان تابعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اروپا رایگان می باشد منتهی سایر دانشجویان بین المللی می بایست شهریه پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه های دولتی یونان در سال 2022 برای دانشجویان بین المللی سالیانه 1500€ تا 9000€ (یورو) می باشد. برخی دانشگاه های یونان امکانات متعددی را نیز در اختیار دانشجویان به صورت رایگان قرار می دهند؛ به عنوان مثال University of Thessaloniki بابت 2 بار در روز وعده غذایی گرم و استفاده از باشگاه ورزشی پولی از دانشجویان دریافت نمی کند.

معرفی دانشگاه ها در بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

در کشوری مثل یونان با آمار بیکاری 13% فارغ التحصیلی از دانشگاه های برتر در کنار تسلط به زبان یونانی در کنار زبان انگلیسی اهمیت به سزایی در ایجاد فرصت های شغلی فرد دارد. در جدول ذیل برخی از بهترین دانشگاه های یونان به ترتیب رتبه ملی آن ها معرفی شده اند:

رتبه دانشگاه در رنکینگ ملی نام دانشگاه شهری که دانشگاه در آن واقع شده
1 Aristotle University of Thessaloniki Thessaloniki
2 National and Kapodistrian University of Athens Athens
3 National Technical University of Athens Athens
4 University of Patras Patras
5 University of Crete Rethymno
6 University of Ioannina Ioannina
7 Athens University of Economics and Business Athens
8 University of the Aegean Mytilene
9 University of Macedonia Thessaloniki
10 University of Thessaly Volos
11 Democritus University of Thrace Komotini
12 University of Piraeus Piraeus
13 Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki Thessaloniki
14 Ionian University Corfu
15 Panteion University Athens

معرفی دانشگاه ها در بهترین شهرهای یونان برای تحصیل

مزایا و معایب تحصیل در یونان

از جمله مزایای تحصیل در یونان می توان به هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور اشاره نمود؛ به علاوه یونان عضوی از اتحادیه اروپا می باشد پس کسی که موفق به اخذ اقامت این کشور شود دیگر برای رفت و آمد به سایر کشورهای اروپایی نیازی به اخذ ویزای مجزا نخواهد داشت. منتهی بهتر است کسانی که این مزایا را می خواهند تحصیل در مجارستان را انتخاب کنند چرا که علاوه بر این که هزینه زندگی در مجارستان حتی از یونان نیز کمتر است و ماهیانه حدود 560€ (یورو) می باشد.

هرچند دانشجویان می توانند هزینه زندگی خود در مجارستان را با رزرو خوابگاه تحصیلی یا اجاره اشتراکی منزل با دانشجویان دیگر و به طور کلی صرفه جویی در هزینه ها به ماهی 450€ (یورو) نیز برسانند. شهریه دانشگاه ها در مجارستان نیز سالیانه 1000€ (یورو) تا 8000€ (یورو) است و این کشور همچنین از سال 2007 عضوی از شنگن شده است، منتهی بر خلاف یونان که اقتصاد پرآشوبی دارد شرایط اقتصادی در مجارستان خوب است و به عنوان مثال آمار بیکاری مجارستان در سال 2022 تنها 3.4% است یعنی مشابه آمار بیکاری در کشور آلمان.

اقامت پس از تحصیل در یونان

همان طور که اشاره شد برای تمدید اقامت پیش از انقضای ویزای تحصیلی دانشجویان باید بلافاصله بعد از اتمام تحصیلات خود به دنبال پیدا کردن شغلی در یونان باشند. اگرچه شرایط بازار کاری در یونان همانند پیدا کردن کار در آلمان، نروژ، سوئیس، انگلستان و غیره ساده نخواهد بود اما اگر فردی به زبان یونانی و انگلیسی تسلط کامل داشته باشد شانس خوبی برای پیدا کردن کار دارد. متقاضی باید قرارداد کاری، پاسپورت خود و پاسپورت کارفرمای خود را به اداره مهاجرت یونان و وزارت کار تقدیم کند و منتظر بررسی نتیجه باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به یونان، نظام تحصیلی این کشور، هزینه زندگی و غیره با توجه به قوانین و آخرین تغییرات سال 2022 بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *