مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه در سالیان اخیر توجه بسیاری از ایرانیان را به سمت خود جلب کرده است و تنها یکی از دلایل آن نزدیکی به ایران و هزینه های کم است. برای تحصیل در این کشور شرایط و قوانینی وجود دارد. روسیه در سال های اخیر از نظر کیفیت سطح آموزش پیشرفت های چشمگیری داشته است و برخی از رشته های تحصیلی در این کشور در اروپا نیز زبانزد شده اند. در حال حاضر برخی از دانشگاه های روسیه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور روسیه به نسبت کیفیت زندگی و تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است و با توجه به اعتبار این دانشگاه ها می توان انتظار داشت که دارندگان مدرک از دانشگاه های برتر این کشور می توانند برای ادامه تحصیل یا حتی کار، به کشورهای پیشرفته اروپایی مهاجرت کنند. مقاله پیش رو را کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف اطلاع رسانی در رابطه با تحصیل در روسیه به نگارش در آورده اند. پس اگر قصد تحصیل دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در کشور روسیه در 2022

با توجه به شرایط آموزشی مناسب در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور هر ساله متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل روسیه را انتخاب می کنند. هر ساله دانشجویان ایرانی زیادی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی اقدام می کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی را دارند، باید اطلاع داشته باشند که طول مدت تحصیل در این کشور 6 ساله می باشد اما در ایران طول مدت تحصیل در رشته پزشکی عمومی 7 ساله می باشد. برای فارغ التحصیلی از رشته دندان پزشکی در این کشور باید به مدت 5 سال مشغول به تحصیل باشید.

در دانشگاه های این کشور در سال 2022 امکان تحصیل به زبان روسی و انگلیسی وجود دارد که متقاضیان با ارائه مدرک زبان معتبر می توانند اقدامات لازم را برای تحصیل در روسیه انجام دهند. در این کشور 48 دانشگاه و 519 موسسه آموزشی عالی وجود دارد. نظام آموزشی کشور روسیه بر اساس سیستم آموزشی اروپا می باشد. سیستم آموزشی در روسیه به 4 بخش ابتدایی، دبیرستان، تحصیلات عالی و تحصیلات تکمیلی تقسیم می شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه مخاطبان فراوانی در ایران دارد و با توجه به آنکه آزمون ورودی در دانشگاه های این کشور معنایی ندارد، می تواند علت را در آن جست. اما سوالی که در این رابطه پیش می آید آن است که آیا تحصیل در تمامی دانشگاه های روسیه ارزشمند است؟ دانشگاه های فراوانی در روسیه وجود دارد که به ارائه دروس پزشکی مشغول هستند. این دانشگاه ها در اروپا مورد تایید هستند اما از طرف وزارت بهداشت ایران مورد تایید واقع نشده اند. لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات بهداشت ایران در روسیه عبارتند از:

 • A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry
 • Kazan Federal University
 • Lomonosow Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Pavlov First Saint Petersburg State medical University
 • Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)
 • RUDN University
 • Saint Petersburg State University
 • Tomsk State University

توجه داشته باشید که در صورت تمایل به ادامه تحصیل و یا کار پزشکی در ایران، تنها باید در این دانشگاه ها به تحصیل مشغول شوید اما با توجه به تایید بودن دانشگاه های پزشکی روسیه در اروپا، فرد می تواند پس از پایان دوره تحصیل خود در روسیه، در کشورهای اروپایی یا در روسیه به فعالیت بپردازد.

جایگاه علمی دانشگاه های روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه عبارت هستند از:

جایگاه علمی در روسیه نام دانشگاه
1 دانشگاه لومونوسف
2 دانشگاه سنت پترزبورگ
3 دانشگاه نووسیبریسک
4 دانشگاه تومسک
5 موسسه علمی فیزیک و تکنولوژی
6 دانشگاه تکنیکال بومن
7 دانشگاه HSE
8 دانشگاه انرژی هسته ای
9 دانشگاه RUDN
10 دانشگاه فدرال اورال

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

می توان گفت یکی از مزایای انتخاب کشور روسیه برای تحصیل از سوی دانشجویان ایرانی عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور است. دانشجویان می توانند چنانچه دارای مدرک زبان نبودند با ورود به دوره های آماده سازی دانشگاه برای یک سال و یا کمتر یا بیشتر مدرک زبان مورد نیاز خود را در این کشور اخد نمایند. همچنین در بسیاری از این دانشگاه ارائه مدرک زبان الزامی نیست و دانشجویان می توانند با دانش زبان سر کلاس های خود حاضر شوند. این کشور برای دوره های زبان انگلیسی و روسی برنامه های آماده سازی دارد که غالبا دانشجویان برای یادگیری زبان روسی به این کشور مهاجرت می نمایند.

دوره های آماده سازی که به نام دوره پادفک معروف است برای این است که دانشجویان را برای ورود به دانشگاه های روسی زبان به سطح زبان مورد نیاز از زبان روسی و همچنین برای دانشجویانی که مایل به ورود به رشته های خاصی هستند در زمینه دروس پایه آماده سازی می شوند. این کشور برای این دوره ها غالبا در طول سال برای ورود به این دوره ها شروع دوره در 9 ماه از سال دارد. بهترین زمان برای ورود به این دوره ها در شهریور ماه است. برای اقدام باید حداقل از چندین ماه پیش برنامه ریزی و ثبت نام نمود.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

یادگیری زبان روسی جهت تحصیل در روسیه

بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه های روسیه، به زبان روسی ارائه می شود و گاه نیز به دو زبان ارائه می گردند. بنابراین بسیاری از دانشجویان خارجی ناچار به فراگیری زبان روسی هستند. دانشگاه های روسیه این فرصت را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند تا برای دوره های آموزش زبان روسی و همچنین پیش نیازهای علمی وارد این کشور شود. این دوره ها در کشور روسیه، پادفک نامیده می شوند و معمولا یک سال تحصیلی به طول می انجامند. از سوی دیگر متقاضیانی که قصد دارند تحصیلات خود را به زبان روسی ادامه دهند، ولی مدرک زبان روسی ندارند می توانند در دوره های پادفک شرکت نمایند. دوره های آموزش زبان روسی عبارتند از:

 • یادگیری مجازی
 • دوره های آموزشی
 • کلاس های تابستانی

دانشجویان بین المللی برای یادگیری زبان روسی می توانند در دوره های بلند مدت شرکت نمایند. دانشجویانی که از طریق بورسیه های دولتی پذیرش دانشگاه را به دست آورده اند می توانند به صورت رایگان در دوره های زبان شرکت نمایند. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که شانس دریافت این بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی به شدت محدود است و نباید امیدی به دریافت آن ها داشت.

اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه

متقاضیانی که قصد دارند در دوره های مقدماتی تحصیل کنند و پذیرش دانشگاه را به دست آورند حداکثر تا 15 نوامبر فرصت دارند درخواست خود را ارسال نمایند. اگر تعداد دانشجوها به حداقل تعداد برسد کلاس ها در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد. افرادی که می خواهند در دوره های اصلی شرکت نمایند باید اقدامات لازم را تا قبل از ماه مارس انجام دهند. شروع این دوره ها مثل دوره های مقدماتی در ماه سپتامبر می باشد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه متقاضیان می توانند با مدارک مورد نیاز به موسسه مراجعه نمایند تا اقدامات لازم برای آن ها انجام گیرد.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

یکی از مباحثی که باید به صورت ویژه به آن توجه شود، مدارک لازم برای تحصیل در روسیه است. افرادی که قصد تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان معتبر در اختیار داشته باشند و در غیر این صورت، باید خود را برای شرکت در دوره پادفک در روسیه آماده کنند. با توجه به هزینه های مناسب مقرون به صرفه تحصیل در روسیه به زبان روسی و همچنین وسعت بیشتر دامنه رشته های انتخابی همواره توصیه می شود که افراد برای تحصیل در روسیه زبان روسی را انتخاب کنند چرا که در نهایت امکان کاریابی حین و بعد از تحصیل برای آن ها به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند.

مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل در روسیه عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پرداخت حق ثبت نام در دانشگاه یا دوره پادفک

توجه به این نکته ضروری است که در مقاطع مختلف تحصیلی در روسیه، دوره پادفک برگزار می شود و شرکت در این دوره برای همه متقاضیان الزامی است. برای مطالعه کامل تر در این رابطه به مقاله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه مراجعه نمایید.

دریافت ویزای دانشجویی روسیه

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در روسیه باید ویزای دانشجویی دریافت نمایند. برای دریافت ویزای دانشجویی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سفارت خانه یا کنسولگری کشور روسیه در کشورتان مراجعه نمایید. اعتبار ویزا اولیه برای مدت 90 روز می باشد. بعد از گذشت این مدت و برای تمدید باید به اداره مهاجرت مراجعه نمایید. جهت اخذ ویزای دانشجویی متقاضی باید مدارکی را ارائه نماید، این مدارک به شرح زیر می باشد.

 • ارائه پاسپورت معتبر و فتوکپی از صفحه اول آن
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه گواهی نتیجه آزمایش HIV
 • متقاضیان زیر 18 سال باید رضایت نامه والدین خود را که توسط اسناد رسمی تایید شده باشد را ارائه نمایند.

پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه را مطالعه نمایید. اگر پس از مطالعه مقالات پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید و یا نیاز به مشاوره های بیشتری داشتید می توانید با کارشناسان و وکلاء مجرب در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و یا با تعیین وقت قبلی به صورت حضوری در موسسه حاضر شوید.

5/5 - (19 امتیاز)

4 دیدگاه برای “تحصیل در روسیه

 1. امین گفت:

  چطور میتونم و از کجا باید نامه پذیرش دانشگاه رو بگیرم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید دانشگاه مورد نظر خودتون رو پیدا کنید، توی سایت هر دانشگاه شرایط پذیرش به صورت مجزا ذکر شده.
   همچنین می تونید با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. نجلا جوان گفت:

  سلام واحترام من یک دختر ۹ ساله دارم میخوام تو مدارس روسیه درس بخونه.حدود ۴ میلیارد بیشتر ندارم آیا میشه اونجا ادامه تحصیل رو انجام بده خودمم زندگی کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بودجه تون برای تحصیل دختر خانمتون خوبه اما کشور خوبی رو انتخاب نکردید چون این کشور به زیر 18 سال تحصیلی ویزا نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.