مهاجرت تحصیلی مالزی

تحصیل دندانپزشکی در مالزی

تحصیل دندانپزشکی در مالزی

هنگام صحبت از تحصیل دندانپزشکی در مالزی در حقیقت ما از پرطرفدارترین و رقابتی ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های مالزی صحبت می کنیم. شما با تحصیل دندانپزشکی در مالزی علاوه بر اخذ مدرک معتبر، خواهید توانست که در فرصت های کاری مناسب در بیمارستان ها و کیلینک های دولتی و خصوصی مهارت اندوزی کرده و درآمد عالی داشته باشید. ما در این مقاله، به صورت جامع و کاملی درباره فرآیند تحصیل دندانپزشکی، شرایط و مدارک لازم جهت پذیرش، مدت دوره تحصیلی، دانشکده های دنداپزشکی و غیره صحبت می کنیم و شما را در جریان آخرین اطلاعات در این باره قرار می دهیم. قبل از هر اقدامی برای تحصیل دندانپزشکی، این مقاله که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است هر آن چیزی را که لازم است شما درباره تحصیل دندانپزشکی در مالزی بدانید، در اختیار شما می گذارد.

 • آیا دانشگاه های پزشکی در مالزی از اعتبار کافی برخوردار هستند؟
 • چگونه می توان به تحصیل رشته دندانپزشکی در مالزی مشغول شد؟
 • شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکان در مالزی چگونه است؟
 • محدودیت های تحصیل دندانپزشکی در مالزی چیست؟

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در کشور مالزی

اخذ مدرک دندانپزشکی در مالزی معمولا 5 سال طول می کشد. همانند پزشکان، لازم است که شما قبل از تبدیل شدن به دندانپزشک متخصص و اشتغال در این حرفه، یک سال خدمات اجباری برای دولت انجام دهید. پس از آن شما می توانید تخصص در گرایشات فوق الذکر را انتخاب نمایید. فرآیند تخصص یابی معمولا 3 سال طول می کشد. پس به طور خلاصه، اخذ مدرک دانشگاهی دندانپزشکی در حدود 5 سال طول می کشد، بعد از این یکسال خدمات کار اجباری دولتی می باشد و در مرحله بعدی، اخذ تخصص دندانپزشکی در مالزی است که 3 سال دیگر طول می کشد. با اخذ مدرک دندانپزشکی از دانشگاه های مالزی، فرصت های کار برای فارغ التحصیلان در این رشته شامل موارد زیر فراهم می شود:

 • بیمارستان های دولتی
 • کلینیک های بهداشت دهان خصوصی
 • خدمات بهداشت دولتی یا مراکز بهداشت عمومی
 • دانشگاه ها و دانشکده های دندانپزشکی

دلایل تحصیل دندانپزشکی در مالزی

تحصیل دندانپزشکی جزو جذاب ترین و پرمتقاضی ترین رشته های تحصیلی در دنیا و مالزی است که همه ساله برای پذیرش این رشته تحصیلی رقابت شدیدی در بین متقاضیان برقرار است. دلایل اصلی برای تحصیل دندانپزشکی در مالزی عبارت است از:

 • کیفیت آموزشی عالی
 • فرصت های کار خوب
 • دستمزد خوب
 • خویش کارفرمایی

بازار کار دندانپزشکی در مالزی

مالزی از جمله بازارهای کاری خوب و پر رونق جنوب شرق آسیا محسوب می شود. ثبات ارزی، صادرات خارجی و جذب سرمایه گذاری خارجی از جمله شاخصه های مهم اقتصاد مالزی به شمار میرود. نرخ بیکاری مالزی در عرض دو ماه اخیر سال 2020 به ترتیب با 5 و 5.3% به بیشترین حد خود رسیده است و یکی از دلایل این امر نیز تبعات شیوع ویروس کرونا و نتایج اقتصادی منفی این امر می باشد که در نمودار زیر هم مشخص است:

نرخ بیکاری مالزی

مسلما با رصد نیازمندی های بازار کار مالزی می توان متوجه این نکته مهم گردید که مشاغل درمانی از جمله دندانپزشکی جزء لیست مشاغل مورد نیاز مالزی است. شغل دندانپزشکی از جمله مشاغل پردرآمد مالزی نیز محسوب می شود. در حالیکه میانگین درآمد کارگر ساده در مالزی 2021 حدود 2428$ (دلار) است اما متوسط درآمد مشاغل دندانپزشکی در این کشور حدود 7188$ (دلار) می باشد که چندین برابر متوسط ملی است:

مقایسه میانگین درآمد در مالزی

گرایش های مختلف تحصیل دنداپزشکی در مالزی

در رشته دندانپزشکی در مالزی، شما می توانید کارورز عمومی (GP) یا متخصص دندانپزشکی شوید. کارورز عمومی (GP) دندانپزشک عمومی است که خدمات مرتبط با حفاظت عمومی از بهداشت دهان و سلامت دهانی را تهیه می کند. اما، متخصص دندانپزشک، دانش عمیقی در رشته خاصی از دندانپزشکی دارد. برخی از گرایشات اصلی تخصص دندانپزشکی در مالزی عبارتند از:

گرایش موضوعات مربوطه
جراحی عمومی مرتبط با جراحی های پیوند دندانی و معالجه صورت از طریق جراحی بازسازی
اورتودنسی پیشگیری ها و اصلاحات بدقوارگی فک ها و دندان ها
دندانپزشکی کودکان در ارتباط با مراقبت از بهداشت دهانی نوزادان، اطفال و نوجوانان
پریودونتولوژی در رابطه با ساختارهای کمکی دندان ها، یعنی لثه ها و استخوان های مجاور
پزشکی دهان و پاتولوژی دهانی که دلایل و علت های بیماری های دهانی را از طریق آزمایشات آزمایشگاهی بررسی می کند
بهداشت عمومی دهان مرتبط با بهداشت دهانی عمومی
دندانپزشکی ترمیمی سلامت و رشد دندان بدون درد را مخصوصا درباره بیماران با مشکلات حاد تضمین میکند

شرایط و مدارک پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی در مالزی

مهاجرت به مالزی و اخذ پذیرش دندانپزشکی در مالزی روند پیچیده ای دارد و ممکن است شرایط پذیرش دانشگاه ها از هم متفاوت باشد. بر این اساس، حداقل مدارک دانشگاهی لازم به منظور پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی، که توسط شورای دندانپزشکی مالزی تنظیم شده است به قرار جدول زیر می باشد:

سطح تحصیل حداقل نیازمندی ها
STPM or O-Level
حداقل BBB /ABC /AAC در زیست شناسی + شیمی + فیزیک یا ریاضیات
آزمون ورودی دانشگاه (SAM or AUSMAT)
نیازمند میانگین 80% (یا معادل B) در زیست شناسی + شیمی + فیزیک یا ریاضیات
نیازمند ATAR 80.0 شامل زیست شناسی + شیمی + فیزیک یا ریاضیات
کنکور یا Foundation در علوم
حداقل CGPA 3.0 (از 4.0) در زیست شناسی + شیمی + فیزیک یا ریاضیات

شرایط و مدارک پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی در مالزی

دانشگاه های دندانپزشکی در مالزی

در مالزی دانشگاه های متعددی هستند که اقدام به پذیرش داوطلبان می کنند اما شما قبل از درخواست پذیرش باید توجه کنید که دانشگاه مورد نظر تاییدیه از شورای دندانپزشکی مالزی داشته باشد. برخی از دانشکده هایی که دانشجوی دانپزشکی خارجی ثبت نام می کنند عبارتند از:

 • دانشگاه مالایا (UM)
 • دانشگاه ساینس مالزی (USM)
 • دانشگاه کبانگسان مالزی (UKM)
 • دانشگاه تکنولوژی MART (UiTM)
 • دانشگاه اسلام آنترابانگسای مالزی (UIA)
 • دانشگاه ساینس اسلام مالزی (USIM)

لازم به ذکر است هر کدام از دانشگاه های مذکور شهریه هایی را از دانشجویان اخذ می کنند. در ضمن، بورسیه های تحصیلی هم به دانشجویان خارجی حاضر در این دانشگاه ها تعلق می گیرد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی

مالزی نظام تحصیلی رایگان ندارد منتهی کشور تقریبا ارزان قیمتی به حساب می آید. شهریه رشته دندانپزشکی در مالزی در سال 2020 با توجه به کالجی که فرد موفق شود از آن پذیرش بگیرد سالیانه بین 8000$ تا 15000$ (دلار آمریکا) در مقطع پیش پزشکی و بین 10000$ تا 20000$ (دلار آمریکا) در دانشگاه خواهد بود. زندگی در مالزی نیز ماهیانه بین 450$ تا 600$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت. توزیع (درصدی) انواع هزینه های دانشجوئی در مالزی 2020 را می توان در نمودار زیر مشاهده نمود:

توزیع هزینه های زندگی در مالزی

همان طور که مشاهده می شود مالزی اگرچه در مقایسه یا کشور آمریکا ارزان قیمت تر است اما به تناسب قیمت دانشگاه هایش امکانات در اختیار دانشجویان قرار نمی دهد. در واقع دانشجویان می توانند با صرف هزینه کم تر از مالزی در کشورهای بهتری مثل روسیه، مجارستان و غیره تحصیل کنند.

تحصیل در مالزی در سال 2020

تحصیل دندانپزشکی در مالزی درسال 2020 از رشته هایی است که آینده کاری مطمئن و تضمین شده ای در مالزی دارد. اصولا شما با مهاجرت به مالزی و تحصیل دندانپزشکی می توانید پس از اتمام تحصیلات به بهترین فرصت های کاری در بیمارستان ها و کلینیک های دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان دست یابید. مسئول نظارت بر کیفیت آموزشی و حرفه ای دندانپزشکی در مالزی “شورای دندانپزشکی مالزی” می باشد که نهاد ناظر و تصمیم گیرنده در هر زمینه از این رشته می باشد. دانشگاه های متعددی در مالزی هستند که برنامه دندانپزشکی را به متقاضیان تحصیل در مالزی ارائه می دهند اگر شما هم جزو متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در مالزی هستید ولی اطلاعی از نحوه اعزام دانشجو و اخذ پذیرش مالزی ندارید، حتما از مشاوره های تخصصی و به روز وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره ببرید.

سوالاتی در خصوص تحصیل دندانپزشکی در مالزی

سوالاتی که در خصوص تحصیل دندانپزشکی در مالزی مطرح می شود عبارتند از:

 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی چه مقدار است؟ 13000$ (دلار) در طول یک سال تحصیلی.
 • طول دوره تحصیل دندانپزشکی در مالزی چه مدت است؟ 5 سال
 • بهترین دانشگاه جهت تحصیل دندانپزشکی در مالزی کدام است؟ دانشگاه مالایا.
 • آیا دانشگاه های پزشکی مالزی از اعتبار مناسبی برخوردارند؟ دانشگاه های پزشکی مالزی در کشورهای اروپایی به طور کامل ناخته شده و دارای اعتبار هستند.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :