مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

یکی از راه ­های مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان، تحصیل دندانپزشکی در مجارستان می ­باشد که هر ساله متقاضیان خاص خود را داراست. کشور مجارستان، یک کشور کوچک و کم جمعیت در مرکز اروپا می­ باشد و از قدیمی ترین کشورهای این قاره محسوب می­ شود. یک دوره 5 ساله تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای ادغام علوم پایه و بالینی برنامه ریزی شده است، به دلیل اینکه اعتقاد بر این می­ باشد که پیشرفت علمی و تخصصی نمی­ تواند از یکدیگر جدا شوند، بلکه می ­بایست در طول برنامه به صورت موازی ادامه یابند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و در طول آن به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • شرایط تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای دانشجویان ایرانی به چه صورت است؟
 • آیا برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نیاز به شرکت در آزمون ورودی است؟
 • هزینه تحصیل در رشته ی دندانپزشکی سالیانه چه مقدار است؟

مجارستان یکی از کشورهای حوزه ی شنگن می باشد که در این سالها متقاضی دانشجویان ایرانی زیادی را داشته که عموما برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی یکی از جذاب ترین مقاصد اروپایی است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

معمولا دانشجویان برای ورود به این رشته در ابتدا باید در آزمون های ورودی شرکت کنند که جهت آماده شدن برای آزمون دانشجویان در یک دوره ی 1 ساله پیش پزشکی در کالج و دانشگاه ها آموزش می بینند. پس از این دوره و موفقیت در آزمون دانشجویان شرایطو ورود به دانشگاه را با برآورده ساختن نیازمندیها فراهم می نمایند.

در 3 سال اول به متقاضیان، علوم پایه و دوره­ های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان، آموزش داده می شود، این دوره ها پایه و اساس دندانپزشکی بالینی می باشند، همچنین در 2 سال پایانی، مطالعه بالینی در هر یک از رشته ­های دندانپزشکی با تأکید بر ارزیابی و مدیریت بیماران صورت می پذیرد. متقاضیان دانشجوی سال آخر در برنامه­ های انتخابی تحصیل، کنفرانس­ های بالینی و فعالیت­های بیمارستانی شرکت می ­نمایند و بعد از پایان موفقیت آمیز دوره ­ها، به این افراد مدرک دکترای دندانپزشکی اعطا می­ شود. D.M.D یک برنامه دندانپزشکی 5 ساله می باشد که از سوی دانشگاه Debrecen ارائه می شود و این برنامه به 10 ترم تحصیلی تقسیم می­ گردد.

اینفوگرافیک تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

مدت تحصیل دندانپزشکی در مجارستان در سال 2020

مدت تحصیل در رشته دندان پزشکی در سال 2020 ایده آل است. سال ­های اول و دوم دوره پزشکی D.M.D، آموزش علوم پایه به همراه بعضی از دوره­ های تخصصی دندانپزشکی را شامل می شوند که می ­توان به موارد زیر اشاره کرد: آناتومی دهان، مواد دندانی، دندان پزشکی پیشگیرانه. سال سوم دوره دندانپزشکی، مبانی نظری بیماری­ های دهان، دندان و دوره­ های اضافی علوم دهان و دندان ارائه می گردد، معمولاً موضوعات مورد مطالعه از پروتزهای دندانی و پروتز ثابت تا رادیولوژی دهان و دندان می باشد.

سال چهارم، مطالعه بر عملكرد باليني در رشته­ هاي دنداني تأکید دارد و در طول سال چهارم مقدمه­ ای در کلیه رشته­ های دندانپزشکی بالینی اخذ خواهید کرد، همچنین این دوره شامل دوره­ های تحصیلی زیر نیز می ­باشد:

 • دندانپزشکی ترمیمی
 • دندانپزشکی پروتز
 • پریودنتولوژی
 • جراحی دهان
 • پزشکی دهان
 • ارتودنسی

در سالهای چهارم و پنجم، دانشجویان با همکاری گروه ­ها جهت درمان بیماران با کمک دستیاران، تمرین خواهند کرد.

پذیرش تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

شرایط و مدارک برای اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به شرح زیر می­ باشد:

 • تکمیل آزمون ورودی دانشگاه دبرسن
 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه دیپلم دبیرستان و کالج به همراه ترجمه انگلیسی
 • گزارش واکسیناسیون هپاتیت B، راش قرمز (Rubeola)، صرع (پاراتیت اپیدمی) و سرخک (Morbilli)
 • بیانیه مالی اسناد رسمی
 • CV کوتاه به زبان انگلیسی
 • کپی­ های مربوط به صفحات پاسپورت
 • عکس با اندازه عکس گذرنامه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده در نتیجه با داشتن ویزای این کشور می توان به سایر کشورهای حوزه شنگن نیز بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه سفر کرد. منتهی لازم به ذکر دانشجویانی که متاهل هستند یا باید هر دو پذیرشی از کالج یا دانشگاه های مجارستان داشته باشند یا کمی صبر کنند چرا که در سال 2020 مجارستان در غالب موارد ویزای همراه همزمان صادر نمی کند. معمولا ابتدا دانشجو به مجارستان می رود و ممکن است 4 تا 5 ماه بعد همراه یعنی همسر و فرزندان زیر 18 وی به او ملحق شوند. برای اخذ ویزا یکی از مهم ترین مدارک نامه پذیرش دانشگاه یا کالج در مجارستان است. در واقع مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا متعددند اما مهم ترین این مدارک عبارتند از:

 • نامه پذیرش دانشگاهی در مجارستان
 • کپی برابر اصل پاسپورت
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی که در 6 ماه گذشته گرفته شده و پشت سفیدند
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • گواهی واکسیناسیون برای کسانی که از کشورهای خاصی از جمله کنگو به مجارستان می روند
 • گواهی اثبات رزرو منزل یا خوابگاه در مجارستان (برای اجاره منزل یکخوابه در مجارستان ماهیانه بالای 300€ (یورو) باید پرداخت شود)
 • گواهی پیش پرداخت شهریه دانشگاه حداقل برای یک ترم

شرایط اعزام دانشجو به مجارستان

کشور مجارستان پلی میان مرکز و شرق اروپا است و این کشور ترکیبی از جاذبه ­های هر دو ناحیه را دارد، اگر چه مجارستان تقریباً کشور کوچکی می­ باشد اما بازدید کنندگان زیادی را در سال جذب می­ نماید. هزینه­ های زندگی در کشور مجارستان تقریباً پایین است و تمرکز این کشور بر منافع بین المللی باعث محبوبیت این کشور به عنوان یک مقصد برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شده است، انتخاب مجارستان برای تحصیل، اکنون یک انتخاب بسیار صحیح و آینده دار می ­باشد.

سیاست های حاکم بر مجارستان این کشور را به جایگاه خوبی برای زندگی مهاجران در اروپا تبدیل کرده است. دانشجویان می توانند از موسسات حقوقی معتبر در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی یاری طلب نمایند. امکان اخد اقامت های بلند مدت برای کار و سپس اخذ اقامت دائم این کشور فراهم است. این کشور، یک مقصد در حال پیشرفت برای متقاضیان بین المللی می­ باشد زیرا محیطی برای دانشجویان با فرهنگ ­های مختلف ایجاد می نماید و دارای مناظر و آپارتمان­ های زیبا می­ باشد. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان نسبت به حدود 80% کشورها ارزان تر و ماهیانه در حدود 500€ (یورو) می باشد.

دانشگاه­ های پزشکی و دندانپزشکی کشور مجارستان

اگر متقاضیان قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان را دارند، این کشور یکی از گزینه­ های مناسب برای تحصیل می­ باشد زیرا کشور مجارستان در حال تبدیل به یک مرکز آموزش عالی می­ باشد. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه ­های این کشور بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد و تقریباً اخذ پذیرش در دانشگاه­ های خصوصی آسانتر از دانشگاه­ های دولتی می ­باشد، ذکر این نکته نیز لازم است که شهریه دانشگاه­ های خصوصی تقریباً بالا می­ باشد.

دانشگاه­ های معتبر و ارائه دهنده رشته­ های پزشکی و دندانپزشکی کشور مجارستان به شرح زیر می­ باشد:

 • دانشگاه سملوایز بوداپست
 • دانشگاه اوتووس لونارد
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه کاروینوس بوداپست
 • دانشگاه سگد

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان در دانشگاه سگد

دانشگاه سگد دارای بالاترین رتبه در میان دانشگاه های کشور مجارستان است و اکنون در رتبه 501-550 در رتبه بندی QS در بین دانشگاه­ های سرتاسر دنیا قرار گرفته است. دانشگاه سگد، علاقه مند به جذب دانشجویان خارجی می­ باشد، این دانشگاه در طرح تبادل اراسموس مشارکت دارد و کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان در کلیه مناطق فراهم می­ نماید. بسیاری از دوره ­ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند و دوره کارشناسی دارای یک دوره مقدماتی زبان انگلیسی می­ باشد. البته کسانی که می خواهند در این کشور پس از اتمام تحصیلات خود کار کنند٬ باید به زبان مجاری و آلمانی نیز مسلط باشند.

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان در دانشگاه سگد

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه اوتووس لونارد

دانشگاه اوتووس لونارد دارای رتبه حدود 600 در سرتاسر دنیا و 27 در رتبه بندی EECA می ­باشد، این دانشگاه در شهر بوداپست قرار دارد و یکی از بزرگترین و برترین دانشگاه­ ها در کشور مجارستان می­ باشد، همچنین یکی از قدیمی ترین دانشگاه­ های سراسر دنیا محسوب می شود که در سال 1635 افتتاح گردید. از زمان تأسیس تا به امروز، فارغ التحصیلان این دانشگاه شامل چهار برنده جایزه نوبل و تعدادی از دانشمندان مشهور در دنیا بوده ­اند، دانشگاه اوتووس اکنون تقریباً 28000 دانشجو دارد، این دانشگاه دارای 8 دانشکده می­ باشد. آزمون ورودی دندانپزشکی در مجارستان: آزمون و امتحان ورودی برای متقاضیان رشته­ های زیر الزامی می­ باشد: BMC، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی. آزمون شامل دو قسمت می­ باشد که عبارتند از: آزمون کتبی از دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک، امتحان شفاهی یا مصاحبه.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

شهریه­ برخی از دانشگاه ­های علوم پزشکی در کشور مجارستان به صورت زیر می­ باشد:

نام دانشگاه شهر  هزینه تحصیل سالیانه 
دانشگاه پزشکی سملوایس بوداپست 18000$ (دلار)
دانشگاه پزشکی سگد سگد 14000$ (دلار)
دانشگاه علوم پزشکی پچ پچ 14000$ (دلار)

کالج و دانشگاههای مجارستان نسبتا ارزان قیمت هستند و دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا مشغول تحصیل در این دانشگاه ها هستند. متقاضیان تحصیل در مجارستان در سال 2020 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در مجارستان در سال 2020 سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان کدامند؟ دانشگاه سملوایز بوداپست و دانشگاه اوتووس لونارد بهترین جایگاه علمی در این زمینه را دارا هستند.
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان چه میزان است؟ شهریه ای در حدود 15000€ (یورو) در سال خواهد داشت.
 • آیا پس از تحصیل دندانپزشکی در مجارستان میتوان در ایران کار کرد؟ بسیاری از دانشگاه های پزشکی مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.
 • چگونه می توان وارد بازار کار رشته دندانپزشکی در مجارستان شد؟ دانشجویانی که مدرک خود را از دانشگاه های این کشور دریافت کرده باشند، به راحتی می توانند وارد این بازار کار شوند.
 • دوره آموزش دندانپزشکی در مجارستان چند ساله است؟ یک دوره 5 ساله و پیوسته است.

8 دیدگاه برای “تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

 1. امید گفت:

  سلام. شرایط مدرک زبان توی مجارستان چطوره؟ تافل یا آیلتس؟ یا هر دو مورد قبول.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما هم میتونید در این مدرک آیلتس و یا تافل بگیرید و یا اینکه در کشور مجارستان دوره زبان بگذرونید، برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید، ممنونم

 2. nima گفت:

  ba salam. be nazarton in daneshgaha aatbar daran az nazar vezarat olum Iran? maesi

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما لطفا به سایت وزارت بهداشت و علوم ایران مراجعه کنید و کشور مجارستان را سرچ نمایید که من در زیر برای شما لینک را میزارم،http://dme.behdasht.gov.ir/uploads/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF_%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF_2020-2019.pdf

 3. نعیم گفت:

  ببخشین فرق دوره پزشکی با دوره پیش پزشکی چی میتونه باشه؟ منظور از پیش پزشکی اینه که شما پذیرفته شدین و فقط به دلیل ضعف معدل و نمره باید این دوره را پاس کنین یا نه برای همه داوطلبین تحصیل در خارج مخصوصا اروپا میشه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما دوره پیش پزشکی برای آمادگی شرکت در آزمون پزشکی هر کشور می باشد و دوره پزشکی بعد از قبولی در آزمون پزشکی میباشد

 4. کبری گفت:

  سلام. برای تحصیل پزشکی توی کانادا میخواستم بدونم چه شرایطی لازم؟ مثلا با معدل دیپلم 15 و مدرک زبان TOLIMO میشه به اپلای از این دانشگاههای کانادا یا آمریکا امیدوار شد؟ اگه پاسخ بدین ممنون میشم و اینکه هزینه های ثبت نام و شهریه ش هم بفرمایین تا ارزیابی کنبم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بستگی به شرایطتتون از جمه سن معدل داره و برای پزشکی در کانادا اول باید ۴ سال لیسانس علوم پایه بخونید سپس وارد رشته های پزشکی شوید و بیشتر مدرک آیلتس و تافل مورد قبول میباشد و شهریه ها بستگی به نوع دانشگاه در کانادا داره برای اطلاعات تکمیلی تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *