مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

فرانسه بخاطر وجود دانشجویان نخبه و سیستم آموزش عالی برتر در دنیا زبانزد است، به همین منظور بسیاری از افراد تحصیل دکترا در فرانسه را انتخاب میکنند. پس جای تعجب هم ندارد که فرانسه با بالاترین دریافت کننده های جایزه نوبل در دنیا (63 جایزه) و  دومین شهر بزرگ دانشجویی دنیا (پاریس) شناخته شود، جاهای دیدنی فرانسه و فرهنگ غنی این کشور، همچنین آنرا برای گردشگران و دانشجویان بین المللی جذاب می سازد (تقریبا 240000 تحصیل ثبت شده در فرانسه در سالهای 2017/2028). سوالات مهم مورد آنالیز در مقاله فعلی عبارتند از:

 • شرایط سیستم آموزش عالی فرانسه چگونه است و آیا از اعتبار بین المللی برخوردار می باشد؟
 • چرا دانشجویان باید فرانسه را برای تحصیل دکتری انتخاب بکنند؟
 • آیا دانشجویان دکتری در فرانسه از حق کار و کسب درآمد برخوردار هستند؟

این مقاله می کوشد تا هر آن چیزی که علاقه مندان تحصیل دکترا در فرانسه از تاریخچه آموزش عالی تا فرآیندهای درخواست و هزینه های مربوطه تحصیل در فرانسه نیاز دارند را پوشش دهد. شما عزیزان می توانید با مشاوره از طریق کارشناسان ارشد یا وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات کاملی در اینباره برخوردار شوید.

سیستم آموزش عالی فرانسه

این سیستم دارای تاریخچه پرافتخاری می باشد و در واقع مامن یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در دنیاست: دانشگاه پاریس (که از سال 1160 به همان شکل مانده است). نظام آموزش عالی فرانسه نیز بمانند سایر ممالک اروپایی از نظام متحد آموزشی موسوم به فرآیند بلونیا تبعیت می کند. بنابراین، دانشجویان متقاضی بر اساس سیستم انتخاب واحد اروپایی ECTS دست به انتخاب برنامه درسی می زنند. بر این اساس، سیستم آموزش عالی فرانسه بر سه قسم زیر است:

برنامه تحصیلی مدت تحصیل شرط پذیرش تعداد ECTS یا واحد تحصیلی
لیسانس 3 سال مدرک دیپلم دبیرستان و آزمون زبان IELTS نمره 6 180 واحد
فوق لیسانس 2 سال مدرک لیسانس و آزمون زبان IELTS نمره 6.5 و قبولی در آزمون GRE یا GAMT 120 واحد
دکتری 4 سال مدرک فوق لیسانس و آزمون زبان IELTS نمره 7و قبولی در آزمون CPEG 120 واحد

سیستم آموزش عالی فرانسه در قیاس با بقیه کشورها با داشتن مراکز آموزشی بزرگتر که پذیرای دانشگاه های کوچکتر که دارای منابع مشترک هستند، از دلایل منحصر به فرد اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را میتوان تحصیل رایگان فرانسه دانست، زیرا که دولت هر ساله اسپانسر بسیاری از دانشجویان برای کمک هزینه تحصیل و زندگی میشود. فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی هست که در یک دامنه وسیعی از رشته ها تحقیق و آموزش آکادمیک جامعی را پیشنهاد می کنند، 27 تا از انجمن دانشگاه ها ودانشکده ها (COMUE) همکاری بین دانشگاه های دولتی و مراکز آموزشی و پژوهشی، تخصصی را تقویت می کنند، دانشجویان معمولا در یک دانشگاه خاصی ثبت نام کرده اما می توانند از امکانات و فرصت ها در تمامی انیستیتوها استفاده کنند.

دلایل انتخاب فرانسه برای تحصیل دکترا

در این مجال، دلایلی چند مبنی بر اینکه چرا فرانسه می تواند مکان ایده آلی برای تحصیل دکترا باشد ارایه شده است:

 • بحث استطاعت مالی
 • پوشش هزینه های تحصیل و زندگی و جذب دانشجویان خارجی برتر توسط دولت
 • 12% دانشجویان خارجی در فرانسه
 • بورسیه های تحصیلی متعدد
 • سیستم آموزش عالی منحصر به فرد
 • مقصد شماره 1 در دنیا برای گردشگران خارجی
 • فرهنگ غنی و سایت های تاریخی
 • رتبه بندی برتر دانشگاهی در دنیا

شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

دوره دکترای فرانسه نسبتا متفاوت از کشورهای دیگر است و در اینجا تاکید بر آموزش محققان حرفه ای است. افراد معمولا مجبورند که مولفه های متعدد دیگری را همراه با رساله به منظور کسب مهارت مدنظر قرار دهند، در طی آموزش دکترا از افراد خواسته می شود که تا در دوره های پژوهشی شرکت کنند، که شامل جلسات تدریس و سمینارهای مربوط به پروژه تان می باشد. این دوره ها در طی مدت دکترا متناظر با 150 ساعت است.بر اساس شرایطی بعضا دیده شده که دانشجویان توانسته اند که با کارفرمایی که در زمان تحصیل با او کار می کنند، توافق کرده و سپس بعد از تحصیل ویزای خود را به ویزای کار فرانسه تبدیل کرده و پس از گذشت 3 سال و پرداخت بیمه و مالیات، منجر به این شود که اقامت دائم فرانسه را کسب نمایند.

بنابراین دانشجویان دکتری در فرانسه از وهله شروع تحصیل تا آخر دوره کارمند ئدانشگاه محسوب می شوند مشمول حقوق و مزایای تامین اجتماعی و نیز مالیات بر درآمد می باشند.

جدول زیر نشانگر جزئیات قرارداد کاری دانشجویان دکتری در فرانسه در سال 2019 می باشد:

نوع قرارداد کار قرارداد دکترا یک پست شغلی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی است
کارفرما موسسات دولتی
مزایا کسب درآمد و برخورداری از تامین اجتماعی
مدت قرارداد 3 ساله و قابل تمدید برای 1 سال دیگر
انواع قرارداد کاری
 1. صرفا پژوهشی
 2. پژوهشی+کارهای حرفه ای (تدریس)

برنامه های تحصیل دکترا در فرانسه

اگرچه دانشگاه های فرانسه گاها پروژه های تحقیقاتی دکترای خاصی را تبلیغ می کنند، اما اکثریت دوره تحصیل دکترا در فرانسه به عنوان  برنامه ای در قالب دانشکده دکترا انجام می شود، 270 تا از این برنامه ها وجود دارد. آنها مربوط به دانشگاه هایی بوده و در همکاری با آزمایشگاه های تحقیقاتی و سایر مراکز عمل می کنند، تا آموزش دکترا را برای کاندیدهای اخذ مدرک دکترا تهیه کرده و مهارت محققان تازه وارد را ارتقا بخشند، طول این برنامه دکترا در فرانسه برای  دکترا 3 ساله 6 ترم است که به 2 ترم آموزشی (یا پژوهشی) در هر سال می انجامد.

دو مرحله برای فرایند ارزیابی و آزمون در فرانسه وجود دارد:

 1. رساله توسط دو ارزیاب منصوب شده توسط رئیس دانشکده دکترا، مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد تا معلوم شود که آن برای ارایه متناسب هست یا خیر، اما اگر قصد ارایه رساله جهت گرفتن نمره مطلوب و تایید است.
 2. یک هیئت داوری رساله شامل 3 الی 8 عضو متخصص در رشته تحقیقاتی افراد منصوب خواهند شد.

هزینه های مربوط به تحصیل دکترا در فرانسه

هزینه های مربوط به تحصیل دکترا در فرانسه

مخارج و هزینه های تحصیل دکترا در فرانسه فعلا مشابه هر دانشجو بدون توجه به تابعیت او می باشد. با این وجود، قیمت ها بسته به اینکه آیا افراد تحصیل در یک سازمان دولتی یا خصوصی را انتخاب می کنند بطور قابل توجهی می تواند تغییر بکند، فعلا هزینه های تحصیل دکترا در موسسات و سازمانهای دولتی پایین تر است چرا که دولت بر روی میانگین 14000 € (یورو) برای هر دانشجوی دکترا در سال سرمایه گذاری می کند. معمولا افراد دوره دکترا در فرانسه را به عنوان دانشجوی تمام وقت به مدت 3 الی نهایتا 4 ساله به اتمام خواهد رساند.

قراردادهای استخدام دکترا در کشور فرانسه

در این کشور در مورد، شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه برای دانشجویان دکتری در دانشگاه ها کاملا مهیاست تا بتوانند هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه را نیز تامین نمایند و دانشجویان دکترا برای تامین هزینه های تحصیلی می توانند روی این قراردادهای کاری حساب ویژه ای باز کنند، یک قرارداد دکترا در واقع انجام کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی می باشد.

این قراردادها معمولا از طریق موسسات دولتی (برای دانشجویان از هر ملتی) پیشنهاد می شود، مزایایی همانند دستمزد PhD و تامین اجتماعی را دریافت می کنید، با این همه، همچنین در معرض مالیات بر درآمد قرار می گیرید، همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، این قرارداد به مدت 3 سال معتبر هست و برای 1 سال هم قابل تمدید است.

بورسیه تحصیل دکترا در فرانسه

وزارت خارجه فرانسه به دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی اعطا می کند. مشخص است که برنامه های متعددی مثل اعطای بورسیه توسط دولت برای جذب مغزهای بین المللی، طراحی شده است. برنامه برتر بورسیه تحصیلی ایفل برای دانشجویان زیر میباشد:

 • علوم، اقتصاد
 • مدیریت
 • حقوق و دانشجویان علوم سیاسی

مزیت بورسیه تحصیلی ایفل 1400 € (یورو) در هر ماه تا 10 ماه، بیمه درمانی و یارانه های تهیه مسکن و نیز تخصیص یارانه برای سفرهای هوایی رفت و برگشتی بین المللی.

بورسیه تحصیلی CROUS: این بورسیه جزو ابزارهایی هست که تست شده است، اگر این بورسیه به شما تعلق گیرد شما  750 € (یورو) را در ماه برای پوشش هزینه های خانه و زندگی دریافت خواهید کرد. در نوشتار بالا سعی بر این شد تا در مورد تحصیل دکترا در فرانسه برای شما عزیزان اطلاعات مختصری داده شود، در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد قبل از هر اقدامی در مورد مهاجرت با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *