صفحه اصلی » فرانسه » تحصیل دکترا در فرانسه
سفیران سروش سعادت

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه
نوشته شده توسط em.user2 | فرانسه | دیدگاه ۰

فرانسه بخاطر وجود دانشگاههای نخبه پرور و سیستم آموزش عالی برترش در دنیا زبانزد است  به همین منظور بسیاری از افراد تحصیل دکترا در فرانسه را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا انتخاب می نمایند.

پس جای تعجب هم ندارد که  فرانسه با بالاترین دریافت کننده های جایزه نوبل در دنیا (۶۸ جایزه) و  دومین شهر بزرگ دانشجویی دنیا (پاریس) شناخته شود.

جاهای دیدنی فرانسه و فرهنگ غنی ش همچنین آنرا برای گردشگران و دانشجویان بین المللی جذاب می سازد (تقریبا ۲۴۰۰۰۰ تحصیل ثبت شده در فرانسه در سالهای ۲۰۱۷/۲۰۱۸).

این مقاله می کوشد تا هر آنچیزی که علاقه مندان تحصیل دکترا در فرانسه از تاریخچه آموزش عالی تا  فرآیندهای درخواست و هزینه های مربوطه تحصیل در فرانسه نیاز دارند را پوشش دهد. شما عزیزان می توانید با مشاوره از طریق کارشناسان ارشد یا وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات کاملی  در اینباره برخوردار شوید.

 

سیستم آموزش عالی فرانسه

این سیستم دارای یک تاریخچه ی پرافتخاری می باشد و در واقع مامن یکی از قدیمی ترین دانشگاهها در دنیاست: دانشگاه پاریس ( که از سال ۱۱۶۰ به همان شکل مانده است).

سیستم آموزش عالی فرانسه در قیاس با بقیه کشورها با داشتن مراکز آموزشی بزرگتر که پذیرای دانشگاههای کوچکتر که دارای منابع مشترک هستند، سیستم آموزشی منحصربه فردی بشمار می رود.

فرانسه دارای ۸۳ دانشگاه دولتی هست که در یک دامنه وسیعی از رشته ها تحقیق و آموزش آکادمیک جامعی را پیشنهاد می کنند.

۲۷ انجمن دانشگاهها و دانشکده ها (COMUE) همکاری بین دانشگاههای دولتی و مراکز آموزشی و پژوهشب تخصصی را تقویت می کنند.

دانشجویان معمولا در یک دانشگاه خاصی ثبت نام کرده اما می توانند از امکانات و فرصت ها در تمامی انیستیتوهای مشارکت کننده استفاده بکنند.

 

دلایل انتخاب فرانسه برای تحصیل دکترا

در این مجال، دلایلی چند مبنی بر اینکه چرا فرانسه می تواند مکان ایده آلی برای تحصیل دکترا باشد ارایه شده است:

بحث استطاعت مالی ـ دولت فرانسه بخش کثیری از هزینه های دانشجویان را در سازمانهای دولتی ( بدون توجه به تابعیت شان) پوشش می دهد، که این به هزینه های شهریه ی خیلی پایین تر از سایر کشورها منجر می شود.

استقبال از دانشجویان بین المللی ـ  ۱۲٪ دانشجویان در فرانسه خارجی هستند ـ جای تعجب هم نیست که بورسیه های تحصیلی متعددی برای جذب مغزهای خارجی برتر برای تحصیل دکترا توسط دولت و سازمانها و مراکز خصوصی در فرانسه  پیشنهاد می گردد.

سیستم آموزش عالی منحصر به فرد ـ سیستم آموزش عالی فرانسه شبکه های بزرگی از انیستیتوهای کوچکتر را نشان می دهد که مزایای دانشگاههای تخصصی  و یک دامنه وسیعی از منابع را ارایه می دهند.

فراغت و گردشگری ـ فرانسه مکررا به عنوان مقصد شماره ۱ در دنیا برای گردشگران خارجی بواسطه فرهنگ غنی ش و سایت های تاریخی ش شناخته می شود.

رتبه بندی برتر دانشگاهی در دنیا ـ فرانسه دارای ۲۰ دانشگاه تاپ است. در واقع رتبه بندی دانشگاهی به شما در انتخاب پروژه دکترا کمک می کند.

 

تحصیل دکترا در فرانسه

دوره دکترای فرانسه نسبتا متفاوت از کشورهای دیگر است و در اینجا تاکید  بر آموزش محققان حرفه ای هست. سازمانها متفاوت خواهند بود، اما شما  معمولا مجبورید که  مولفه های متعدد دیگری را همراه با رساله تان  به منظور کسب مهارت تان مدنظر قرار دهید.

در طی آموزش دکترای تان از شما خواسته می شود که تا  دوره های پژوهشی بروید، که شامل جلسات تدریس و سمینارهای مربوط به پروژه تان می باشد. این دوره ها در طی مدت دکترا متناظر با ۱۵۰ ساعت است.

 

برنامه های دکترا

اگرچه دانشگاههای فرانسه گاها پروژه های تحقیقاتی دکترای خاصی را تبلیغ می کنند، اما اکثریت دوره تحصیل دکترا در فرانسه به عنوان  برنامه ای در قالب دانشکده دکترا انجام می شود.

۲۷۰ تا از این برنامه ها وجود دارد. آنها مربوط به دانشگاهها بوده و در همکاری با آزمایشگاههای تحقیقاتی و سایر مراکز عمل می کنند تا آموزش دکترا را برای کاندیدهای اخذ مدرک دکترا تهیه کرده و مهارت محققان تازه وارد را ارتقا بخشند.

طول این برنامه دکترا در فرانسه برای  یک PhD  ۳-ساله شش ترم است که به دو ترم آموزشی ( یا پژوهشی) در هر سال می انجامد.

 

ارزیابی و آزمون

اگرچه ممکن است از شما به عنوان دانشجوی دکترا خواسته شود که در دوره ها حاضر شوید، اما فرمهای اولیه ارزیابی برای شما جهت اطلاع از وضعیت PhD محصول یک دکترای اصلی است که با ارایه رساله همخوانی دارد.

دو مرحله برای فرایند ارزیابی و آزمون وجود دارد:

نخست، رساله تان توسط دو ارزیاب منصوب شده توسط  ریس دانشکده دکتری تان تا مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد تا معلوم شود که آن برای ارایه متناسب هست یا خیر.

اما اگر قصدتان ارایه رساله جهت گرفتن نمره مطلوب و تایید است،  یک هیئت داوری رساله شامل ۳ الی ۸ عضو متخصص در رشته ی تحقیقاتی تان منصوب خواهند شد.

 

هزینه های مربوط به تحصیل دکترا در فرانسه

مخارج و هزینه های تحصیل دکترا در فرانسه فعلا مشابه هر دانشجو بدون توجه به تابعیت ش می باشد. معهذا، قیمت بسته به اینکه آیا شما تحصیل در یک سازمان دولتی یا خصوصی را انتخاب می کنید بطور قابل توجهی  می تواند تغییر بکند.

فعلا هزینه های تحصیل دکترا در موسسات و سازمانهای دولتی پایین تر هست چراکه  دولت بر روی میانگین €۱۴,۰۰۰ برای هر دانشجوی دکترا در سال سرمایه گذاری می کند.

 

مدت زمان تحصیل دکترا در فرانسه

معمولا شما دوره دکترایتان را در فرانسه به عنوان دانشجوی تمام وقت به مدت ۳ الی نهایتا ۴ ساله به  اتمام خواهید رساند.

 

قراردادهای استخدام دکترا

در فرانسه، شرایط کار ضمن تحصیل برای دانشجویان دکتری در دانشگاهها کاملا مهیاست. و دانشجویان دکترا برای تامین هزینه های تحصیلی شان می توانند روی این قراردادهای کاری حساب ویژه ای باز کنند.

یک قرارداد دکترا  در واقع انجام کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی  می باشد. این قراردادها معمولا از طریق موسسات دولتی (برای دانشجویان از هر ملتی) پیشنهاد می شود.

شما مزایایی همانند دستمزد PhD و  تامین اجتماعی را دریافت می کنید، با این همه، شما همچنین در معرض مالیات بر درآمد قرار می گیرید.

این قرارداد به مدت ۳ سال معتبر هست و برای ۱ سال هم قابل تمدید است. دو نوع قرارداد منجر به تشکیل دو سطج دستمزدی می گردد: صرفا پژوهشی ( درجه ی پرداختی پایین تر) و تحقیق+کارهای حرفه ای (تدریس).

 

بورسیه تحصیلی دکترا

وزارت خارجه فرانسه به دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی اعطا می کند. مشخص است که برنامه های متعددی مثل اعطای بورسیه توسط دولت برای جذب مغزهای بین المللی، طراحی شده است.

بورسیه های تحصیلی دکترا در دسترس عبارتند از :

۱) برنامه برتر بورسیه تحصیلی ایفل ـ برای دانشجویان علوم، اقتصاد، مدیریت، حقوق و دانشجویان علوم سیاسی در دسترس می باشد. مزایا شامل:   €۱,۴۰۰در هر ماه برای تا ۱۰ ماه، بیمه درمانی و یارانه های تهیه مسکن و نیز تخصیص یارانه برای سفرهای هوایی رفت و برگشتی بین المللی.

۲)  بورسیه ی تحصیلی CROUS. این بورسیه جزو ابزارهایی هست که تست شده است، اگر این بورسیه به شما تعلق گیرد شما €۷۵۰ را در ماه برای پوشش هزینه های خانه و زندگی دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

در نوشتار بالا سعی بر این شد تا در مورد تحصیل دکترا در فرانسه برای شما عزیزان اطلاعات مختصری داده شود.

در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد قبل از هر اقدامی در مورد مهاجرت با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

 

تحصیل دکترا در فرانسه
امتیاز دهی
سفیران سروش سعادت