مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه از آن جهت توجه بسیاری را به خود جلب کرده که شانس دریافت بورسیه تحصیلی در آن به شدت بالاتر از سایر کشورهای پیشرفته است.. پس جای تعجب هم ندارد که فرانسه با بالاترین دریافت کننده های جایزه نوبل در دنیا (63 جایزه) و دومین شهر بزرگ دانشجویی دنیا (پاریس) شناخته شود، مکان های دیدنی فرانسه و فرهنگ غنی این کشور، همچنین آن را برای گردشگران و دانشجویان بین المللی جذاب می سازد. سوالات مهم مورد آنالیز در مقاله فعلی عبارتند از:

 • شرایط سیستم آموزش عالی فرانسه چگونه است و آیا از اعتبار بین المللی برخوردار می باشد؟
 • چرا دانشجویان باید فرانسه را برای تحصیل دکتری انتخاب بکنند؟
 • آیا دانشجویان دکتری در فرانسه از حق کار و کسب درآمد برخوردار هستند؟
 • شهریه دانشجویان دکترا در فرانسه چقدر است؟

این مقاله می کوشد تا هر آن چیزی که علاقه مندان تحصیل دکترا در فرانسه از تاریخچه آموزش عالی تا فرآیندهای درخواست و هزینه های مربوطه تحصیل در فرانسه نیاز دارند را پوشش دهد. شما عزیزان می توانید با مشاوره از طریق کارشناسان ارشد یا وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات کاملی در اینباره برخوردار شوید.

سیستم آموزش عالی فرانسه

این سیستم دارای تاریخچه پرافتخاری می باشد و در واقع مامن یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در دنیاست: دانشگاه پاریس (که از سال 1160 به همان شکل مانده است). نظام آموزش عالی فرانسه نیز بمانند سایر ممالک اروپایی از نظام متحد آموزشی موسوم به فرآیند بلونیا تبعیت می کند. بنابراین، دانشجویان متقاضی بر اساس سیستم انتخاب واحد اروپایی ECTS دست به انتخاب برنامه درسی می زنند. بر این اساس، سیستم آموزش عالی فرانسه بر سه قسم زیر است:

برنامه تحصیلی مدت تحصیل شرط پذیرش تعداد ECTS یا واحد تحصیلی
لیسانس 3 سال مدرک دیپلم دبیرستان و آزمون زبان IELTS نمره 6 180 واحد
فوق لیسانس 2 سال مدرک لیسانس و آزمون زبان IELTS نمره 6.5 و قبولی در آزمون GRE یا GAMT 120 واحد
دکتری 4 سال مدرک فوق لیسانس و آزمون زبان IELTS نمره 7و قبولی در آزمون CPEG 120 واحد

سیستم آموزش عالی فرانسه در قیاس با بقیه کشورها با داشتن مراکز آموزشی بزرگتر که پذیرای دانشگاه های کوچکتر که دارای منابع مشترک هستند، از دلایل منحصر به فرد اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را میتوان تحصیل رایگان فرانسه دانست، زیرا که دولت هر ساله اسپانسر بسیاری از دانشجویان برای کمک هزینه تحصیل و زندگی میشود. فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی هست که در یک دامنه وسیعی از رشته ها تحقیق و آموزش آکادمیک جامعی را پیشنهاد می کنند، 27 تا از انجمن دانشگاه ها و دانشکده ها (COMUE) همکاری بین دانشگاه های دولتی و مراکز آموزشی و پژوهشی، تخصصی را تقویت می کنند، دانشجویان معمولا در یک دانشگاه خاصی ثبت نام کرده اما می توانند از امکانات و فرصت ها در تمامی انیستیتوها استفاده کنند.

دلایل انتخاب فرانسه برای تحصیل دکترا

در این مجال، دلایلی چند مبنی بر اینکه چرا فرانسه می تواند مکان ایده آلی برای تحصیل دکترا باشد ارایه شده است:

 • بحث استطاعت مالی
 • پوشش هزینه های تحصیل و زندگی وجذب دانشجویان خارجی برتر توسط دولت
 • 12% دانشجویان خارجی در فرانسه
 • بورسیه های تحصیلی متعدد
 • سیستم آموزش عالی منحصر به فرد
 • مقصد شماره 1 در دنیا برای گردشگران خارجی
 • فرهنگ غنی و سایت های تاریخی
 • رتبه بندی برتر دانشگاهی در دنیا

شرایط پذیرش دکترا در فرانسه

در کشور فرانسه هیچ دوره دکترای تخصصی وجود ندارد که متقاضیان بتوانند در آن نام نویسی کنند و در سال نخست تحصیل خود، موضوع تز نهایی خود را انتخاب کنند. متقاضیان تحصیل دکترا در فرانسه باید عنوان تز تحصیلی خود را انتخاب کنند و به کمک آن بتوانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه اقدام نمایند. اولین پیش شرط حضور در دوره های دکترا در کشور فرانسه، در اختیار داشتن مدرک کارشناسی ارشد است. شما در جدول زیر می توانید با جدول زمانی پذیرش و تحصیل دکترا در فرانسه 2021 آشنا شوید:

جدول زمانی پذیرش دکترا دانشگاه های فرانسه 2021 شرح
طول تحصیل PhD 3 سال
تعداد ترم 6 ترم: ترم پاییز (اواخر سپتامبر تا ژانویه)
ترم بهاره (اواخر فوریه تا ژوئن)
زمان برگزاری آزمون های پایان ترم و سه ماه تعطیلات تابستانی جولای تا سپتامبر
مهلت ثبت نام پیش از سپتامبر

از آنجا که پروسه اخذ پذیرش در مقطع دکترا در فرانسه طولانی مدت است، توصیه می شود که دانشجویان در آخرین سال تحصیل خود در مقطع کارشناسی، برای دریافت پذیرش نسبت به انتخاب موضوع تز نهایی خود اقدام کنند. در رشته هایی مانند فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست شناسی و مهندسی متقاضیان برای نام نویسی باید هزینه ای را پرداخت کنند اما در دورس علوم اجتماعی نیازی به پرداخت هزینه برای ثبت نام نخواهد بود (این هزینه با شهریه دانشگاه متفاوت است و برای بررسی مدارک افراد دریافت می شود). در صورتی که مدارک از طرف دانشگاه تایید نشود، هزینه درخواست ثبت نام به متقاضیان مرجوع نخواهد شد.

شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

دوره دکترای فرانسه نسبتا متفاوت از کشورهای دیگر است و در اینجا تاکید بر آموزش محققان حرفه ای است. افراد معمولا مجبورند که مولفه های متعدد دیگری را همراه با رساله به منظور کسب مهارت مدنظر قرار دهند، در طی آموزش دکترا از افراد خواسته می شود که تا در دوره های پژوهشی شرکت کنند، که شامل جلسات تدریس و سمینارهای مربوط به پروژه تان می باشد. این دوره ها در طی مدت دکترا متناظر با 150 ساعت است.بر اساس شرایطی بعضا دیده شده که دانشجویان توانسته اند که با کارفرمایی که در زمان تحصیل با او کار می کنند، توافق کرده و سپس بعد از تحصیل ویزای خود را به ویزای کار فرانسه تبدیل کرده و پس از گذشت 3 سال و پرداخت بیمه و مالیات، منجر به این شود که اقامت دائم فرانسه را کسب نمایند.

بنابراین دانشجویان دکتری در فرانسه از وهله شروع تحصیل تا آخر دوره کارمند ئدانشگاه محسوب می شوند مشمول حقوق و مزایای تامین اجتماعی و نیز مالیات بر درآمد می باشند.

جدول زیر نشانگر جزئیات قرارداد کاری دانشجویان دکتری در فرانسه در سال 2021 می باشد:

آیتم شرح
نوع قرارداد کار قرارداد دکترا یک پست شغلی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی است
کارفرما موسسات دولتی
مزایا کسب درآمد و برخورداری از تامین اجتماعی
مدت قرارداد 3 ساله و قابل تمدید برای 1 سال دیگر
انواع قرارداد کاری صرفا پژوهشی
پژوهشی+کارهای حرفه ای (تدریس)

برنامه های تحصیل دکترا در فرانسه

اگرچه دانشگاه های فرانسه گاها پروژه های تحقیقاتی دکترای خاصی را تبلیغ می کنند، اما اکثریت دوره تحصیل دکترا در فرانسه به عنوان برنامه ای در قالب دانشکده دکترا انجام می شود، 270 تا از این برنامه ها وجود دارد. آنها مربوط به دانشگاه هایی بوده و در همکاری با آزمایشگاه های تحقیقاتی و سایر مراکز عمل می کنند، تا آموزش دکترا را برای کاندیدهای اخذ مدرک دکترا تهیه کرده و مهارت محققان تازه وارد را ارتقا بخشند، طول این برنامه دکترا در فرانسه برای دکترا 3 ساله 6 ترم است که به 2 ترم آموزشی (یا پژوهشی) در هر سال می انجامد.

دو مرحله برای فرایند ارزیابی و آزمون در فرانسه وجود دارد:

 1. رساله توسط دو ارزیاب منصوب شده توسط رئیس دانشکده دکترا، مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد تا معلوم شود که آن برای ارایه متناسب هست یا خیر، اما اگر قصد ارایه رساله جهت گرفتن نمره مطلوب و تایید است.
 2. یک هیئت داوری رساله شامل 3 الی 8 عضو متخصص در رشته تحقیقاتی افراد منصوب خواهند شد.

هزینه های مربوط به دوره PHD در فرانسه

مخارج و هزینه های تحصیل دکترا در فرانسه فعلا مشابه هر دانشجو بدون توجه به تابعیت او می باشد. با این وجود، قیمت ها بسته به اینکه آیا افراد تحصیل در یک سازمان دولتی یا خصوصی را انتخاب می کنند بطور قابل توجهی می تواند تغییر بکند، فعلا هزینه های تحصیل دکترا در موسسات و سازمان های دولتی پایین تر است چرا که دولت بر روی میانگین 14000€ (یورو) برای هر دانشجوی دکترا در سال سرمایه گذاری می کند. معمولا افراد دوره دکترا در فرانسه را به عنوان دانشجوی تمام وقت به مدت 3 الی نهایتا 4 ساله به اتمام خواهد رساند. در نهایت نباید فراموش کرد که سطح هزینه های تحصیلی دکترا بین دانشگاه های دولتی و خصوصی فرانسه متفاوت بوده و از قرار ذیل می باشد:

متوسط شهریه های دانشگاه های فرانسوی

قراردادهای استخدام PHD در کشور فرانسه

در این کشور در مورد، شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه برای دانشجویان دکتری در دانشگاه ها کاملا مهیاست تا بتوانند هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه را نیز تامین نمایند و دانشجویان دکترا برای تامین هزینه های تحصیلی می توانند روی این قراردادهای کاری حساب ویژه ای باز کنند، یک قرارداد دکترا در واقع انجام کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی می باشد.

این قراردادها معمولا از طریق موسسات دولتی (برای دانشجویان از هر ملتی) پیشنهاد می شود، مزایایی همانند دستمزد PhD و تامین اجتماعی را دریافت می کنید، با این همه، همچنین در معرض مالیات بر درآمد قرار می گیرید، همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، این قرارداد به مدت 3 سال معتبر هست و برای یکسال هم قابل تمدید است.

بورسیه تحصیل دکترا در فرانسه

وزارت خارجه فرانسه به دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی اعطا می کند. مشخص است که برنامه های متعددی مثل اعطای بورسیه توسط دولت برای جذب مغزهای بین المللی، طراحی شده است. برنامه برتر بورسیه تحصیلی ایفل برای دانشجویان زیر میباشد:

 • علوم، اقتصاد
 • مدیریت
 • حقوق و دانشجویان علوم سیاسی

مزیت بورسیه تحصیلی ایفل 1400€ (یورو) در هر ماه تا 10 ماه، بیمه درمانی و یارانه های تهیه مسکن و نیز تخصیص یارانه برای سفرهای هوایی رفت و برگشتی بین المللی.

نام بورسیه تحصیلی مبلغ بورسیه شرایط
برنامه اسکالرشیپ ایفل €1400 (یورو) در ماه (به مدت 10 ماه) هزینه های تحت شمول: بیمه سلامت، یارانه اجاره خانه و کمک هزینه بلیط مسافرت
اسکالرشیپ CROUS €750 (یورو) در ماه جهت پوشش اجاره خانه و هزینه های زندگانی در فرانسه
Conventions Industrielles de Formation par la Recherche یا (CIFRE) €23484 (یورو) در سال برای دانشجویان دارای قرارداد کاری فول تایم با شرکت دولتی
سایر برنامه های بورس تحصیلی همانند Erasmus Mundus، Horizon 2021 Scheme متغیر هزینه های زندگی دانشجویان دکترا

بورسیه تحصیلی CROUS: این بورسیه جزو ابزارهایی هست که تست شده است، اگر این بورسیه به شما تعلق گیرد شما 750€ (یورو) را در ماه برای پوشش هزینه های خانه و زندگی دریافت خواهید کرد. در نوشتار بالا سعی بر این شد تا در مورد تحصیل دکترا در فرانسه برای شما عزیزان اطلاعات مختصری داده شود، در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد قبل از هر اقدامی در مورد مهاجرت با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

سوالات پرتکرار درباب تحصیل دکترا در فرانسه

متقاضیان تحصیل دکترا در فرانسه سوالات زیر را جویا می شوند:

 • تحصیل دکترا در فرانسه چقدر طول می کشد؟ طول دوره تحصیلی 4 سال است و حداقل زبان باید آیلتس 7 باشد.
 • چرا تحصیل دکترا در فرانسه مورد توجه قرار گرفته است؟ پوشش هزینه های تحصیل و زندگی، بورسیه های متعدد، فرهنگ غنی، وجود دانشگاه ها با رتبه بالا.
 • هزینه تحصیل دکترا در فرانسه چقدر است؟ میانگین هزینه تحصیل دکترا در اینکشور رایگان است و دولت هر ساله 14000€ (یورو) در سال سرمایه گذاری می کند.
 • مبلغ بورسیه دکترا در فرانسه چقدر است؟ میزان بورسیه به مقدار 750€ الی 1400€ (یورو) در ماه برای پوشش هزینه های زندگی می باشد.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.