مهاجرت به کشور آفریقای جنوبی, مهاجرت به کشور ترکیه

تفاوت اقامت در ترکیه و آفریقای جنوبی

تفاوت اقامت در ترکیه و آفریقای جنوبی

اطلاع از شرایط مهاجرت، چگونگی زندگی و تفاوت اقامت در ترکیه و آفریقای جنوبی از جمله موضوعاتی است که می تواند گره گشای افرادی باشد که به دنبال یافتن موقعیت های مناسب کاری یا تحصیلی در سرزمینی ثانویه هستند. به رغم اینکه مساحت آفریقای جنوبی در مقایه با ترکیه بیشتر بوده و این کشور گستره پهناورتری از کره خاکی را اشغال کرده است، جمعیت ترکیه حدودا 32 میلیون نفر بیشتر از آفریقای جنوبی تخمین زده می شود. سرزمین های ترکیه و آفریقای جنوبی علاوه بر تفاوت های مشهود موجود در مواردی نظیر اقلیم و آب و هوا، فرهنگ نو و شرایط زندگی متفاوتی را نیز برای مهاجرین بین المللی رقم خواهند زد. در ادامه این مقاله که به همت تیم ترجمه و تحقیق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری و تنظیم شده است قصد داریم همراه شما عزیزان به بررسی کامل جزئیات و انواع اقامت در دو کشور مذکور بپردازیم.

  • تفاوت اقامت تحصیلی در آفریقای جنوبی و ترکیه به چه شرحی است؟
  • رتبه جهانی کیفیت زندگی در این دو کشور دارای چه اختلافاتی می باشد؟
  • آیا متوسط حقوق شاغلین در شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی و ترکیه از نقاط مثبت اقامت در آن ها به حساب می آید؟
  • پرمخاطب ترین شیوه های اخذ اقامت هر یک از این دو کشور کدامند؟
  • آیا آب و هوای آفریقای جنوبی نیز همچون ترکیه در اغلب فصول سال معتدل مدیترانه ای می باشد؟

تفاوت های عمده اقامت در ترکیه و آفریقای جنوبی

ترکیه یکی از کشورهای مهم واقع در آسیای غربی است که با ایران، بلغارستان، یونان و گرجستان همسایه می باشد؛ با توجه به موقعیت استراتژیک ترکیه، شمار پناهندگانی که آن را جهت اقامت برمی گزینند در سال های اخیر با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است. ترکیه با تقویت نظام آموزشی خود از طرق مختلفی چون ایجاد امکان تحصیل به زبان انگلیسی و همچنین توسعه زیرساخت های اقتصادی توانسته شرایط مطلوبی را برای زندگی و اقامت مهاجرین بین المللی مهیا کند. ویزای اقامت در ترکیه تحت عنوان Tϋrkiye Ikamat Izini شناخته شده و اشخاص به فراخور اهداف خود مدت زمان سکونت در شهرهای این سرزمین را تعیین می کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که ترکیه در زمره محبوب ترین مقاصد گردشگری منطقه نیز می باشد و طبق آمار 51.9 میلیون مهاجر در سال 2019 از جاذبه های دیدنی این کشور بازدید نمودند.

آفریقای جنوبی اما کشوری با تراکم جمعیت بسیار پایین تر از ترکیه بوده و به علت تفاوت های ساختاری این دو کشور، آفریقای جنوبی در سال 2019 پذیرای تنها 16 میلیون گردشگر بوده است. سنت ها و فرهنگ های گوناگون و متنوع موجود در شهرهای آفریقای جنوبی از جاذبه های اصلی آن به شمار رفته و پاسپورت آن با کسب 102 امتیاز جایگاه 48 جهان را به خود اختصاص داده است؛ این درحالی است که پاسپورت ترکیه بالاتر از سرزمین هایی چون آلبانی و قطر در رتبه 42 دنیا جای دارد. ازدواج با اتباع آفریقای جنوبی و سرمایه گذاری در پروژه های گوناگون، از رایج ترین شیوه های دستیابی به اقامت بلندمدت آفریقای جنوبی به حساب می آیند. در ادامه به مقایسه جمعیت حاضر در ترکیه و آفریقای جنوبی پرداخته ایم:

مقایسه جمعیت حاضر در ترکیه و آفریقای جنوبی

تفاوت اقامت تحصیلی در ترکیه و آفریقای جنوبی

ترکیه دارای بیش از 190 دانشگاه معتبر می باشد که شهروندان این کشور با شرکت در آزمون OSYS و اخذ حداقل نمره لازم به تحصیل در رشته دلخواه خود خواهند پرداخت؛ شایان ذکر است که امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه به هر دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی موجود بوده و متقاضیان خارجی قادر خواهند بود در دوره های آموزشی یک ساله در نظر گرفته شده پیش از آزمون ورودی دانشگاه هدف خود شرکت نمایند. دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه ای بین 240€ الی 1300€ (یورو) را از دانشجویان بابت هر ترم دریافت خواهند کرد و شاخصه های تعیین کننده مقدار دقیق این رقم علاوه بر دانشگاه محل تحصیل فرد، رشته انتخابی و زبان تحصیل نیز هستند. دانشگاه های خصوصی این کشور اما به طور متوسط هزینه ای معادل با 9000€ (یورو) به صورت سالانه دریافت می کنند که بنظر بالا می رسد.

آفریقای جنوبی با توجه به اینکه دارای بیش از 10 زبان رسمی است تنوع انتخاب گسترده ای را در اختیار دانشجویان حاضر در شهرهای مختلف خود قرار می دهد. امکان تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های این کشور فراهم بوده و می توان اظهار داشت درمجموع آفریقای جنوبی دارای شمار بیشتری از دانشگاه های معتبر با رتبه جهانی پایین 600 در مقایسه با ترکیه است. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه های هر یک از دو کشور مذکور پرداخته ایم:

برترین دانشگاه های ترکیهرتبه در جهانبرترین دانشگاه های آفریقای جنوبیرتبه در جهان
Bogazici University211University of Cape Town226
METU Middle East Technical University470Stellenbosch University419
Istanbul Technical University544University of Pretoria465

تفاوت اقامت تحصیلی در ترکیه و آفریقای جنوبی

تفاوت اقامت کاری در ترکیه و آفریقای جنوبی

ترکیه علاوه بر اتکای بر صنعت قدرتمند گردشگری خود که بیش از 30% تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می گردد، با صادرات محصولاتی نظیر تنباکو و روغن زیتون در جستجوی افزایش سطح رفاه اقتصادی شهروندان خود می باشد. متوسط حقوق کار در ترکیه 21900TRY (لیر) برآورد شده و همچنین از بهترین شهرهای آن برای کار می توان به استانبول، ازمیر و آنکارا اشاره کرد. میانگین دستمزد کارکنان در آقریقای جنوبی اما 2100$ (دلار آمریکا) بوده اما نرخ بیکاری این کشور در مقایسه با ترکیه دارای وضعیت اسفناکی می باشد:

مقایسه تغییرات نرخ بیکاری در ترکیه و آفریقای جنوبی

سایر تفاوت های زندگی در ترکیه و آفریقای جنوبی

ترکیه دارای تابستان هایی داغ و نسبتا مرطوب است؛ مناطق ساحلی این کشور اما دارای آب و هوای اقیانوسی می باشند و بیشترین میزان بارش باران نیز در ساحل دریای سیاه آن رخ می دهد. اما آب و هوای آفریقای جنوبی معتدل می باشد؛ بدان معنا که دارای تابستان های پرباران بوده که گاها با طوفان و تگرگ همراه می شود. کیپ تاون اما دارای آب و هوای مدیترانه ای و مشابه با ترکیه می باشد و بهترین زمان برای بازدید از آن فصول بهار و پاییز پیش بینی شده است. در رتبه بندی جهانی کیفیت زندگی مردم، ترکیه دارای رتبه بهتری بوده و جایگاه 35 جهان را به خود اختصاص داده است درحالی که آفریقای جنوبی با اختلافی اندک در جایگاه 39 قرار گرفته. همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی سوالات بیشتر شما عزیزان در زمینه مقایسه بیشتر این دو کشور خواهند بود.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *