مهاجرت

جمعیت آلمان

جمعیت آلمان

آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپای غربی است و جمعیت آلمان دارای فرهنگ های متفاوت است که درباب تفاوت های رفتاری در شرق و غرب مطلب زیاد است. ما در این مقاله در خصوص جمعیت آلمان و قومیت های این کشور توضیح خواهیم داد. اگر شما هم گوشه چشمی به زندگی در کشور آلمان دارید و یا دوست دارید اطلاعات زیادی در مورد این کشور داشته باشید می توانید مقاله پیش رو را را مطالعه نمایید.

این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، سعی دارد تصویر جامعی از مردمان این کشور ارائه دهد. چرا که در صورت شناخت کافی از فرهنگ و قومیت یک کشور بسیار موثر و بهتر می توانید با مردمان آن کشور ارتباط برقرار نمایید. کشور آلمان هم به عنوان هفدهمین کشور بزرگ جهان از لحاظ جمعیتی موضوعات منحصر به فردی را در خود جای داده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • شرایط فرهنگی زندگی در آلمان چگونه است؟
 • آیا روند جمعیت کشور آلمان رو به رشد است؟
 • آیا جمعیت این کشور در حال پیر شدن است؟
 • شرایط کلی زندگی در آلمان برای شهروندان خارجی چگونه است؟

عضویت آلمان در سازمان های جهانی

پایتخت آلمان و بزرگترین شهر آن برلین است. دیگر شهرهای بزرگ شامل هامبورگ، مونیخ، کلن، اشتوتگارت، دوسلدورف، لایپزیگ، درسدن و نورنبرگ هستند. آلمان از موسسین اتحادیه اروپا در سال 1993 بود. این کشور بخش مهمی از منطقه شنگن است و در سال 1999 به عنوان یک بنیانگذار ایده منطقه یورو را علمی نمود و همچنان واحد اصلی این کشور نیز یورو است. آلمان عضو سازمان ملل متحد است، ناتو، G7 ،G20 نیز از مهم ترین سازمان هایی هستند که آلمان در آنها حضور دارد. آلمان دارای تعداد زیادی از مناطق میراث جهانی است و از مهم ترین اهداف گردشگری جهان است.


حقایقی جالب در مورد آلمان

شاید به طور خلاصه بتوان نکات ذیل را راجع به آلمان به عنوان حقایقی جالب، بیان نمود:

 • شهرهای آخن، رگسبورگ، فرانکفورت، نونبرگ، وایمار، بن و برلین از گذشته تاکنون پایتخت ‌های این کشور بودند.
 • وسعت برلین 9 برابر پاریس است و تعداد پل ‌های این شهر بیشتر از ونیز است.
 • در آلمان برای کسی که بخواهد از زندان فرار کند هیچ مجازاتی در نظر نگرفته شده است چون آن‌ ها معتقد هستند که آزاد بودن یک غریزه‌ بنیادی بشر است.
 • نوادگان همسر «نازی یوزف گویلز» امروزه ثروتمندترین خانواده‌ در آلمان هستند.
 • اولین مجله‌ جهان در سال 1663 در آلمان منتشر شد.
 • یک سوم آلمان پوشیده از جنگل و پوشش گیاهی می باشد.
 • آلمان عضو اتحادیه اروپا است.
 • حدود 65% از بزرگراه های آلمان محدودیت سرعت ندارند.
 • دانشگاه های دولتی آلمان برای تمامی غیر آلمانی ها رایگان می باشد.
 • بیش از 2100 قلعه در آلمان وجود دارد.
 • آلمان هفتمین کشور بزرگ جهان در اروپا می باشد و مساحتی حدود 137847 مایل را تشکیل می دهد.
 • برلین دارای بزرگ ترین ایستگاه قطار در اروپا می باشد.

روند رشد جمعیت آلمان

برخی از کارشناسان نگران این هستند که آلمان مدت زمان طولانی صبر کرده است تا تلاش کند، مشکل جمعیت خود را برطرف کند و افزایش نرخ باروری بسیار دشوار بوده است. دادن پول به خانواده ها و معافیت مالیاتی برای مادران در خانه و زوج های متاهل اقداماتی بوده که در این امر انجام شده است. جمعیت شناسان معتقدند گسترش برنامه های نگهداری کودک مانند ساختن مهد کودک های بیشتر سرمایه گذاری بهتری برای کشور خواهد بود. این کشور همچنین برای پر کردن صدها هزار شغل ماهر نیازمند مهاجران بیشتری است.

اقدامات دولت برای رشد جمعیت آلمان

یکی از اقداماتی که آلمان برای افزایش مهاجران قانونی، متخصص و جوان در نظر گرفته است صدور ویزای 6 ماهه ای به نام ویزای جستجوی کار است. در حالی که برای ورود به غالب کشورهای دنیا یکی از الزامات داشتن پیشنهاد شغلی است، آلمان این مانع بزرگ را برای متخصصین از سر راه برداشته است. مهم ترین شرایط برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان در سال 2023 به شرح ذیل است:

 • داشتن شرایط سنی زیر 45 سال
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی خصوصا در رشته های مورد نیاز آلمان که از آن جمله می توان به مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر و غیره اشاره نمود.
 • تسلط با زبان آلمانی یا انگلیسی هرچند بهتر است متقاضیان در سطح B2 آلمانی به این زبان تسلط داشته باشند تا سریع تر شغل پیدا کنند.
 • حداقل 3 سال سابقه کار تمام وقت مرتبط با تحصیل

نرخ بیکاری در آلمان در سال جاری تنها 5.6% است. در نتیجه متخصصان جوان به راحتی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند و ویزای جستجوی کار آلمان را تبدیل به ویزای کاری نمایند. با توجه به این که متوسط درآمد در آلمان بسیار بالا است و این کشور فوق العاده توسعه یافته و صاحب هشتمین اقتصاد قدرتمند دنیا می باشد، افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ اقامت کاری آن هستند. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهانه در آلمان و چند کشور دیگر با هم مقایسه شده است:

نام کشورمتوسط درآمد ماهانه در سال 2023 به دلار آمریکا
سوئیس$4892
دانمارک$5839
نروژ$6151
آلمان$4083
کره جنوبی$3328
مالتا$4951
آفریقای جنوبی$1729
جمهوری چک$2754
روسیه$1398
ترکیه$413
گرجستان$2542
پاکستان$305

قانون های جالب در کشور آلمان

داشتن بعضی از قوانین کشور آلمان ممکن است برای شما جالب باشد، در ادامه به بعضی از این قوانین اشاره خواهیم کرد. در انتخابات سیاسی کشور آلمان، رای دادن الزامی نیست. اما در سال 2023 همه شهروندان این کشور باید به کمک­ های اولیه در شرایط اضطراری آگاه باشند. در کشور آلمان آموزش شنا برای دانش آموزان دوره ابتدایی، الزامی است. از سال 2016 در آلمان، تعبیه دستگاه اعلام خطر آتش سوزی در تمامی اتاق­ ها و راهروهای خانه­ ها و آپارتمان­ های نوساز و همچنین در منازل و آپارتمان­ های قدیمی در کلیه 16 ایالت این کشور الزامی شد.

بیمه درمانی کشور آلمان، یکی از قدیمی ترین سیستم ­های بیمه در جهان است که از سال 1883 رواج یافته است. کلیه شهروندان این کشور باید عضو یک شرکت بیمه باشند، متقاضیان بدون داشتن بیمه درمانی قادر نخواهند بود اقامت آلمان را اخذ نمایند. پارو کردن برف و از بین بردن برف و یخ در پیاده رو مقابل خانه ­ها بر عهده صاحب خانه یا مستاجر است و اگر شخصی در پیاده رو یک منزل مسکونی زمین بخورد و آسیب ببیند، صاحبخانه یا مستاجر آن منزل مسکونی باید خسارت وارد شده را پرداخت نماید.

در مورد زبان کشور آلمان

آلمان یک کشور شمال مرکزی اروپا است. این کشور با لهستان، دانمارک، جمهوری چک، اتریش، فرانسه، سوئیس، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است. بیش از 120 میلیون نفر در جهان به زبان آلمانی صحبت می کنند. این زبان، زبان مادرزادی آن ها است. کشور آلمان، اتریش، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، سوئیس و بخشی از بلژیک، شمال ایتالیا و شرق فرانسه همگی به زبان آلمانی سخن می گویند. افرادی که در اروپا قصد دارند کسب و کار موفقی داشته باشند در ابتدا سعی می کنند زبان رسمی شرکت خود را آلمانی انتخاب کنند. زیرا آلمانی، زبان اصلی در اتحادیه اروپا است.

این اتحادیه 28 کشور را در بر می گیرد و کشورهای مهم اقتصادی اروپای مرکزی و شرقی را شامل می شود. یادگیری زبان آلمانی باعث افزایش شانس موفقیت افراد در بازار کار سراسر اروپا می شود. آلمانی یکی از مهم ترین زبان های فرهنگی جهان است. آلمانی ها به این افتخار می کنند که زبانشان توسط بزرگ مردان دانشمندی چون گوته، موتزارت، بتهوون، فروید، کیمیت و انیشتین صحبت شده و نوشته شده است. بسیاری دیگر از هنرمندان و دانشمندان بزرگ جهان آلمانی بوده اند.

اقدامات دولت برای رشد جمعیت آلمان

آموزش زبان آلمانی

از کجا می توان آلمانی یاد گرفت؟ از آنجایی که مردم کشور آلمان و به طور کلی آلمانی زبانان توجه و عشق عجیبی به زبان مادری خود دارند برای این زبان احترام خاصی نیز قائل هستند. معمولا در تمام کشورهای جهان که آلمان در آنها سفارت خانه دارد از طریق این سفارتخانه ها کلاس های فراگیری آموزش زبان برگزار می نمایند.

در ایران نیز این کلاس ها زیر نظر سفارت آلمان با نام موسسه آموزش زبان گوته انجام می شود. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند تنها از طریق گوته اقدام به فراگیری زبان می کنند. زیرا مدارک و گواهی نامه های علمی که با عنوان B1 و B2 صادر می شود مورد تایید سفارت آلمان است و نیازی به ترجمه ندارد. البته برای ثبت نام در این کلاس ها مدت زمان زیادی را باید در صف انتظار بود که بستگی به تراکم مراجعه کنندگان، این زمان بین 2 تا چند ماه متغیر است.

جمعیت آلمان در 2023

آلمان پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپا است. جمعیت آن بالغ بر 83.52 میلیون نفر در سال 2023 بوده است. آلمان رتبه 17 پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. جالب است بدانید از سال 2017 تا به امروز جمعیت آلمان رشد چشم گیری داشته است. میزان رشد باروری در سال 2017 به 1.57% رسیده بود، همچنین تحقیقات علمی در آلمان نشان می دهد باروری با پیشرفت تحصیلی مرتبط بود. یعنی زنان با تحصیلات پایین تر از فرزندان بیشتری برخوردار بودند و زنان دارای تحصیلات عالی تعداد فرزندان کمتری نسبت به دسته اول زنان داشتند. از سال 2011 به بعد نیز تفاوت چشم گیری بین آلمان شرقی و غربی در رشد جمعیتی دیده نشد.

در حالی که زنان تحصیل کرده در حال حاضر در مقایسه با سایر نقاط جهان در آلمان بیشتر هستنند. اما با این حال جمعیت آلمان از این موضوع تاثیر منفی نپذیرفته و همچنان رشد جمعیتی ادامه دارد. همچنین طی سرشماری ها افرادی که گفتند هیچ مذهبی ندارند و آتئیسم هستند، تمایل به فرزندآوری بسیار کمتری نسبت به دیگران داشتند، در مقابل مسیحیان تمایل بیشتر به فرزندآوری داشتند. از طرفی طی مطالعاتی نیز دریافتند که در میان مسیحیان، مسیحیت محافظه کاران کودکان بیشتری نسبت به مسیحیان لیبرال دارند و لیبرال ها تمایل کمتری به فرزندآوری دارند. جالب است بدانید در آلمان برای تابعین این کشور لقاح آزمایشگاهی یا همان (IVF) با محدودیت سن 40 سال انجام می شود و در غیر این صورت برای افراد بیشتر از سن 40 سال غیر قانونیست.

آلمان و صندوق جمعیت بین الملل

صندوق جمعیت سازمان ملل آلمان را به عنوان میزبان دومین مهاجران بین المللی در سرتاسر جهان می شناسد و رتبه اول این آمار ایالات متحده آمریکا است. بیش از 16000000 نفر از مهاجران (نسل اول و دوم، از جمله مهاجران قومی آلمان و فرزندانشان) در غرب آلمان و برلین ساکن هستند. حدود 7000000 نفر از آنها ساکنان پناهجو محسوب می شوند که به عنوان افراد بدون ویزا شناخته می شوند و در کمپ های مهاجران زندگی می کنند.

همچنین بزرگترین گروه قومی مهاجرت غیرقانونی به آلمان کشور ترکیه سپس سوریه است. در حالی که بسیاری از این مهاجران در ابتدا به عنوان کارگران مهمان با ویزای موقف و میان مدت وارد خاک آلمان شدند، آلمان نیز برای پناهندگان درخواست پناهندگی در آلمان را به عنوان بخشی از این حقوق بشر می داند و به آن پایبند است، حتی این موضوع به عنوان بخشی از قانون اساسی کشور آلمان نیز عنوان شده که پناهندگی سیاسی را به عنوان یک حق انسانی تضمین کرده است.

زندگی در کشور آلمان

با توجه به این که جمعیت آلمان متشکل از فرهنگ های گوناگون است و دولت آلمان به عنوان یک کشور مهاجر پذیر شناخته شده و فرصت های شغلی مناسبی در اختیار جویندگان کار قرار می دهد. افراد زیادی به این کشور مهاجرت می کنند، چه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل و چه مهاجرت به آلمان از طریق کار و یا سرمایه گذاری، به هر ترتیب افراد زیادی از این فرصت مهاجرتی استفاده می نمایند. همچنین با توجه به این که شرایط کار پس از تحصیل در آلمان شرایط بهتری نسبت به سایر کشورهاست، ایرانیان زیادی در این کشور اقامت دارند. با توجه به موارد فوق چنانچه نیاز بود در خصوص مهاجرت به آلمان یا سایر کشورهای اروپایی مشاوره دریافت نمایید، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با چندین سال سابقه امور مهاجرتی پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان خواهد بود.

4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *