مهاجرت به کشور امارات

جمعیت امارات

آشنایی با مباحث مختلفی که در رابطه با جمعیت امارات وجود دارد، یکی از مهم ترین مسائلی است که مهاجرین باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. شرایط کلی جمعیت کشور امارات در بخش های مختلف این کشور متفاوت است. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این نوشتار قصد دارند تا به هموطنان عزیز درباره امارات متحده عربی، درباره جمعیت امارات، دین و زبان مردم امارات و سایر موارد مرتبط با جمعیت این کشور اطلاعات مفیدی ارائه دهند.

  • شرایط فرهنگی در امارات چگونه است؟
  • آیا جمعیت امارات متراکم است؟
  • آیا تعداد مهاجران ساکن در امارات زیاد است؟
  • در امارات چه زبان هایی رایج است؟

درباره امارات متحده عربی

امارات متحده عربی کشوری است که از هفت امارت تشکیل شده است که عبارتند از ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، رس الخیمه و ام القوین. در حالی که این کشور به طور کلی دارای نخست وزیر و رئیس جمهور فدرال است، هر یک از امارات دارای حاکم خاص خود هستند که بر دولت های محلی نظارت دارد. امارات متحده عربی در سال 1971 تأسیس شد و از آن زمان تاکنون شاهد رشد چشمگیر جمعیت بوده است. بزرگترین شهر آن دبی است که به جمعیت یک میلیون نفری ساکن رسیده است. این تنها شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر است. با این حال، شهرهای دیگری در امارات متحده عربی وجود دارند که تعداد جمعیت بالایی دارند. دومین شهر پرجمعیت، ابوظبی، بیش از 600000 نفر جمعیت دارد.


چهار شهر با جمعیت دیگر در امارات متحده عربی وجود دارد که بیش از 100000 نفر دارد. هفت شهر این کشور جمعیتی بین 10 هزار تا 100000 نفر را در خود جای داده اند. اکثر مردم امارات متده عربی در مناطق شهری زندگی می کنند. فقط 14% از جمعیت این کشور مناطق روستایی و شهرها زندگی می کنند، در حالی که سایر 86% در شهرها زندگی می کنند. امارات متحده عربی سال هاست که شاهد رشد و پیشرفت مداوم است که انتظار می رود در آینده نزدیک کند شود. برخی از کارشناسان همچنین پیش بینی می کنند که سرعت پیشرفت اقتصادی امارات کند خواهد شد. البته لازم به ذکر است که فقط زمان مشخص می کند که چگونه رشد این شهرهای بزرگ و جمعیتی که در داخل آنها زندگی می کنند در آینده تغییر خواهد کرد.

درباره جمعیت کشور امارات در 2024

در امارات تعداد اتباع این کشور از مهاجران کمتر است و دولت قصد دارد تا سال 2024 میان جمعیت بین اماراتی ها و مهاجران تعادل برقرار کند. جمعیت امارات متحده عربی معادل 0.1% از کل جهان است. امارات متحده عربی شاهد افزایش چشمگیر جمعیت در چند سال گذشته به دلیل رشد عمده در بخش های مختلف اقتصادی است که منجر به هجوم کارگران با پیشینه فرهنگی و مذهبی متنوع می شود. جمعیت امارات از 4.1 میلیون نفر در سال 2005 به 9.5 میلیون نفر در سال 2018 افزایش یافته است. از این تعداد، تعداد شهروندان امارات متحده عربی حدود 11.5% و 88.5% باقی مانده را کارگران مهاجر تشکیل می دهند. بزرگترین گروه اتباع غیر امارات متحده عربی 59.4% از آسیای جنوبی هستند (شامل 38.3% هندی ها، بنگلادشی 9.5%، پاکستانی 9.4%، سایر اتباع آسیای جنوبی 2.3%)، مصری 10.2%، فیلیپینی 6.1% و 12.8% دیگر اتباع هستند.

شهروندان زن و افرادی که شهروند امارات نیستند 28% از جمعیت این کشور را به دلیل سطح بالای کارگران مرد خارجی تشکیل می دهند. بیشتر مردم امارات در گروه سنی 25 تا 54 سال قرار دارند و سن متوسط در امارات متحده عربی 32.6 سال است. بخش عمده ای از این امر را می توان به جمعیت مهاجران مردان و زنانی که در رده سنی قرار می گیرند، نسبت داد. جمعیت این کشور در شمال شرقی شبه جزیره موسندام به شدت متمرکز است و ابوظبی (2.9 میلیون)، دبی (2.7 میلیون) و شارجه (1.4 میلیون نفر)، تقریباً 75% از جمعیت را در خود جای داده اند. میزان جمعیت از سال 1955تا 2024 در جدول زیر ذکر شده است:

سال جمعیت
1955 101803
1960 133426
1965 173797
1970 298084
1975 543394
1980 1014048
1985 1379536
1990 1900151
1995 2433988
2000 3275333
2005 4280993
2010 8481771
2015 8916899
2020 9287289
2022 9441129
2024 9516871

دین و زبان مردم و جمعیت امارات

دین و زبان مردم و جمعیت امارات

عربی زبان رسمی و ملی امارات است. گویش خلیجی زبان عربی توسط مردم امارات صحبت می شود که در لهجه از دیگر کشورهای عربی یا خاورمیانه متفاوت است. لازم به ذکر است که گویش های لارستانی (گویش فارسی) نیز زبان برخی از ساکنین امارات متحده عربی است. به غیر از زبان عربی، از زبان انگلیسی در امارات متحده عربی به طور گسترده ای استفاده می شود. زبان مالاییایی، زبان اردو، زبان هندی، زبان فارسی، زبان سمبو، پشتو، کانادا، بنگالی، پنجابی، تامیل، بلوچی (بلوچ جنوبی)، سونامی، روسی، سومالی، تاگالوگ، نپالی، ماندارین، تلوگو، اسپانیایی، ایتالیایی و یونانی سایر زبان هایی هستند که در امارات متحده عربی به دلیل مهاجرت مهاجران خارجی صحبت می شوند.

لازم به ذکر است که گروه های قومی در امارات شامل اتباع امارات (11.32%)، سایر ملیت های عرب و ایرانی (18%)، ملیت های آسیایی جنوبی (60%) و سایر مهاجران (غربی ها، آسیای شرقی و آفریقایی ها 12%) است. اسلام به عنوان دین رسمی در امارات متحده عربی شناخته می شود و تقریبا 74% مردم این کشور مسلمان هستند. علاوه بر اسلام، 13% این کشور را مردم مسیحی و سایر مردم این کشور را هندو و بودایی ها تشکیل می دهند.

شهر دبی در لیست بهترین شهرهای امارات

یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری جهان، شهر دبی می باشد که به عنوان بزرگترین شهر امارات شناخته شده است. این شهر در ساحل جنوب شرقی خلیج فارس قرار گرفته است. دبی به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان و قطب تجاری خاورمیانه ظاهر شده است. این شهر به دلیل پروژه های بلند پروازانه ساختمانی مانند جزایر پالم و جهان که جزایر مصنوعی در ساحل دبی هستند مشهور است. اقتصاد دبی عمدتاً وابسته به تجارت بین المللی و تا حدودی به نفت است که یک منبع محدود در شهر است.

گردشگری، املاک و مستغلات، حمل و نقل هوایی و خدمات مالی نیز منابع اصلی درآمد در دبی هستند. این شهر بیست و دومین شهر گران قیمت در دنیا و گرانترین شهر منطقه است. دبی یک شهر با شکوه و مجلل است که به خاطر مراکز خرید لوکس، معماری مدرن و به دلیل داشتن زندگی شبانه پویا، مشهور است. در این شهر می توانید از دیدنی ترین مکان به نام برج خلیفه بازدید کنید که یک برج 830 متری است که در افق باشکوه دبی واقع شده است. به طور کلی برخی از شناخته شده ترین جاذبه های تفریحی امارات در شهر دبی واقع شده اند.

شهر ابوظبی در لیست بهترین شهرهای امارات

ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، دومین شهر پرجمعیت امارات است. این شهر در یک جزیره T شکل در خلیج فارس واقع شده است. خانواده ابوظبی امیری و دفاتر دولتی فدرال منطقه در شهر ابوظبی می باشند و لازم به ذکر است که این شهر یک کلان شهر مدرن و یک مرکز مهم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری در منطقه است. ابوظبی نزدیک به 3.2% اقتصاد امارات را تشکیل می دهد. ابوظبی نیز مانند دبی، جامعه چند فرهنگی و متنوعی دارد. با این حال، بارها و بارها سازمان های حقوق بشری به شدت از دولت به دلیل استثمار کارگران خارجی و برخورد با آنها به شیوه نادرست انتقاد کرده اند. بازدید از این پایتخت شگفت انگیز امارات متحده عربی تجربه ای است که شخص باید حداقل یک بار در طول زندگی خود بدست آورد.

ابوظبی که به طرز زیبایی در یک جزیره در خلیج همیشه فارس قرار گرفته است در سراسر جهان به دلیل صادرات و تجارت نفتی که در آن می توان چیزهای زیادی را یاد گرفت، مشهور است. همچنین در شهر ابوظبی بسیاری از برج های مدرن و خرید مجتمع های فروشی وجود دارد که می توان از آنها بهره مند شد. در این شهر مسجدی مشهور به نام مسجد بزرگ شیخ زاید قرار دارد که مسجدی کاملاً مجزا با فرش فارسی، لوسترهای کریستالی خیره کننده است و همچنین دارای 41000 نمازگزار است.

آموزش در امارات

دولت امارات متحده عربی همواره بر افزایش کیفیت آموزش متمرکز بوده و اجازه می دهد زنان به آموزش عالی دسترسی پیدا کنند و از دستاوردهای آنها قدردانی کنند. در حال حاضر، تعداد بیشتری از زنان در آموزش عالی نسبت به مردان وجود دارد که دانش آموختگان آن 58% است. با این حال، نرخ بیکاری زنان حدود پنج برابر بیشتر از مردان است. محبوب ترین برنامه تحصیلی در امارات کسب و کار است که اکثر دانشجویان این کشور در این زمینه فارغ التحصیل می شوند و دومین برنامه محبوب تحصیلی در این کشور علوم انسانی و علوم اجتماعی است. امارات متحده عربی به کارگران مهاجر متکی است و آنها اکثریت را تشکیل می دهند و این موضوع همچنان ادامه خواهد یافت و پیش بینی می شود در سال 2030 حدود 88.2% از جمعیت امارات را مهاجران و کارگران خارجی تشکیل خواهند داد.

امارات متحده عربی طی یک دهه گذشته دستخوش تحولات شدید جمعیتی شده است. با پیشرفت های اقتصادی روزافزون، پیشرفت در زمینه گردشگری و شناخت جهانی شهرهایی در امارات مانند ابوظبی و دبی، جای تعجب نیست که کل جمعیت این کشور طی یک دهه گذشته خیلی رشد کرده است. با این حال، اکثر جمعیت را مهاجران تشکیل می دهند. مهاجرانی که حداقل 20 سال در امارات زندگی کرده اند می توانند درخواست تابعیت کنند. اگر به فکر مطلع شدن از شرایط و هزینه زندگی در امارات و همچنین قوانین و آیین کار در کانادا یا سایر کشورهای برتر جهان هستید می توانید با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *