مهاجرت به کشور فرانسه

جمعیت فرانسه

جمعیت فرانسه

زندگی در فرانسه برای اغلب مردم دنیا جذابیت های زیادی دارد چرا که علاوه بر زیبایی های طبیعی و آثار باستانی موجود در این کشور، نظام تحصیلی آن نیز رایگان است و اقتصاد قدرتمندی نیز دارد. جمعیت فرانسه و میزان درآمد، متوسط هزینه ماهیانه زندگی در فرانسه، آمار بیکاری در سال 2022 و شرایط اقتصاد این کشور باید از پیش مورد بررسی قرار گیرد. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به جمعیت فرانسه، نحو اخذ اقامت فرانسه برای خارجی ها و مطالب مرتبط دیگر با این کشور ارائه شده است.

  • مزایای زندگی در فرانسه چیست؟
  • آیا مهاجران زیادی در فرانسه زندگی می کنند؟
  • تحولات جمعیت در فرانسه چگونه بوده است؟
  • آیا فرانسوی ها از نظر اقتصادی شرایط مناسبی دارند؟

آشنایی با جغرافیا و جمعیت فرانسه

فرانسه که به طور رسمی جمهوری فرانسه خوانده می شود کشوری اروپایی و قدرتمند است که با بلژیک، لوکزامبورگ و آلمان در شمال شرقی،سوئیس و ایتالیا در شرق و اسپانیا و آندورا در جنوب همسایه و هم مرز است. فرانسه 643801 کیلومتر مربع مساحت دارد و مطابق آخرین آمارهای اعلامی در مارس سال 2022 حدود 67 میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت فرهنگی و پایتخت سیاسی و هم همچنین مهم ترین و بزرگ ترین شهر فرانسه، پاریس است که هم هزینه های زندگی در آن بیشتر از سایر شهرهای فرانسه است و هم فرصت های شغلی بیشتری در آن وجود دارد. در نموداری که در ادامه ترسیم شده پراکندگی قومی در کشور فرانسه در سال 2022 نشان داده شده است:

مقایسه درصد فرانسوی ها با غیر فرانسوی های مقیم خاک فرانسه

شرایط اقتصادی جمعیت فرانسه

فرانسه از سال 1999 یورو را به جای فرانک فرانسه، به عنوان واحد پول رسمی خود اعلام کرده و به مرور زمان همواره از جنبه های مختلف اقتصادی و اجتماعی پیشرفت کرده و در سال 2022 صاحب دهمین اقتصاد قدرتمند دنیا و دومین اقتصاد بزرگ در حوزه اتحادیه اروپا می باشد. با توجه به آمارهای سازمان تجارت جهانی یعنی WTO (World Trade Organization) فرانسه ششمین صادر کننده و چهارمین وارد کننده بزرگ در دنیا می باشد؛ یعنی اقتصاد فوق العاده پویایی دارد. علاوه بر بخش تولید و صنعت، گردشگری نیز منبع درآمد مهمی برای فرانسه است که علاوه بر این که سهم به سزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی فرانسه ایفا می کند، زمینه ایجاد مشاغل متعددی را برای فرانسوی ها فراهم نموده است. در جدول ذیل برای بررسی بهتر آمار بیکاری در فرانسه طی چند سال اخیر بیان شده است:

سال درصد بیکاری در فرانسه
2017 7.9
2018 9.11
2019 8.8
2020 8.5
2021 10.5
2022 8.9

درصد تورم در فرانسه

اگرچه تورم زیاد قدرت خرید مردم را بسیار پایین می آورد و موجب می گردد نتوانند با امنیت اقتصادی کامل برای درآمد خود برنامه ریزی کنند اما درصد کمی تورم در کشور برای پویایی اقتصاد و جلوگیری از رکود لازم است به همین دلیل است که درصد تورم در یکی از بهترین کشورهای دنیا یعنی سوئیس در سال 2022 به میزان 1.2% گزارش شده است. در فرانسه نیز اگرچه در سال 2021 درصد تورم 1.59% بود اما در سال 2022 میزان تورم این کشور -0.47 است.

متوسط درآمد جمعیت فرانسه

میزان درآمد در فرانسه نیز همانند سایر کشورهای دنیا به عوامل مختلفی از جمله سن و حوزه تخصص فرد بستگی دارد البته به لحاظ متوسط درآمد، فرانسوی ها شرایط خوبی دارند. در سال 2022 در واقع متوسط درآمد سالیانه در فرانسه 60800€ (یورو) می باشد؛ یعنی کم ترین میزان حقوق سالیانه در این کشور 8240€ (یورو) و بیشترین میزان حقوق 269000€ (یورو) است. در این میان برخی مشاغل از جمله جراحان مغز و اعصاب، متخصصین قلب و عروق، اورولوژیست ها، متخصصین حوزه IT، پزشکان عمومی، قضات، حسابداران باسابقه، مدیر بانک ها، CEO شرکت های بزرگ و غیره جزو افرادی هستند که بیشترین میزان درآمد در فرانسه را به خود اختصاص داده اند.

متوسط درآمد جمعیت فرانسه

اخذ ویزای کار فرانسه

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد زندگی و کار درفرانسه برای افراد زیادی در سرتاسر دنیا جذابیت دارد و یکی از پرطرفدارترین راه های اخذ اقامت این کشور از طریق اخذ ویزای تحصیلی است. البته اگرچه این روش در ابتدای امر پرطرفدار است اما مطابق قوانین اتحادیه اروپا استفاده از آن خیلی عملی نیست چرا که برای به دست آوردن ویزای کاری فرانسه فرد باید از یک کارفرمای فرانسوی پیشنهاد شغلی داشته باشد. زیرا بر خلاف کار در آلمان، فرانسه ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار ندارد و کسانی که بخواهند اقامت کاری فرانسه را به دست آورند بهتر است ابتدائا در این کشور تحصیل کنند و پس از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی فرانسه را تبدیل به ویزای کاری کنند.

شرایط تحصیل برای جمعیت فرانسه در سال 2022

تحصیل در فرانسه همانند تعداد معدودی از کشورها رایگان است البته باید توجه داشت این شرایط در دانشگاه های دولتی فرانسه برقرار است و برای ورود به آن ها افراد باید به زبان فرانسوی مسلط باشند. به همین دلیل است که خیلی از افراد ترجیح می دهند ابتدائا در دوره های کالج زبان فرانسه شرکت کنند که معمولا یک ساله به پایان می رسد و بین 1000€ تا 5000€ (یورو) شهریه یک سال آن ها می باشد؛ پس از اتمام دوره زبان در فرانسه خیلی از افراد وارد دانشگاه می شوند اما بعضی ها نیز با پیدا کردن شغل اقامت کاری فرانسه را اخذ می نمایند. بهترین دانشگاه های فرانسه در سال 2022 به شرح ذیل اند:

  • Paris Sciences et Lettres-PSL Research University Paris (با رنکینگ 1 ملی و 45 جهانی)
  • Sorbonne University (با رنکینگ 2 ملی و 80 جهانی)
  • Ecole Polythechnique (با رنکینگ 3 ملی و 93 جهانی)
  • University of Paris (با رنکینگ 4 ملی و 130 جهانی)
  • Telecom Paris (با رنکینگ 5 ملی و 188 جهانی)

مقایسه هزینه زندگی جمعیت فرانسه و ایران

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد نظام تحصیلی فرانسه رایگان است و در نتیجه کسانی که موفق شوند از دانشگاه های دولتی آن پذیرش بگیرند عمده هزینه ای که باید پرداخت نمایند تنها هزینه های زندگی است. نباید از نظر دور داشت که هزینه زندگی در هر کشوری به عوامل متعددی از جمله محل اقامت و سبک زندگی بستگی دارد اما به طور متوسط زندگی یک نفر در فرانسه ماهیانه بین 800€ (یورو) تا 1250€ (یورو) هزینه خواهد داشت. به منظور بررسی دقیق تر قیمت یک سری اقلام در 2 کشور ایران و فرانسه در جدول ذیل مقایسه شده اند:

اقلام ایران (یورو) فرانسه (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان 4.46 13.00
آب معدنی 0.28 1.62
بطری یک لیتری شیر 0.79 0.99
قالب 500 گرمی نان 0.58 1.39
یک کیلوگرم برنج سفید 2.74 1.79
یک کیلوگرم فیله مرغ 3.06 10.91
بلیت یک طرفه حمل و نقل عمومی 0.22 1.70
بلیت ماهیانه وسایل حمل و نقل عمومی 11.13 62.33
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه 500.00 691.03
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه 1056.66 1541.10

در مقاله بالا اطلاعاتی راجع به جمعیت فرانسه، هزینه زندگی در فرانسه، آمار بیکاری و درصد تورم در این کشور، متوسط درآمد و نحوه اخذ ویزای کاری فرانسه در سال 2022 و مطالب مرتبط دیگر راجع به این کشور ارائه شد که امید است مفید بوده باشد. علاقه مندان به تحصیل در فرانسه، نروژ، کانادا، سوئد، مجارستان، ترکیه، اوکراین، انگلستان، هلند و غیره می توانند به منظور آگاهی از هزینه تحصیل، شرایط کار پس از تحصیل و همچنین برای بررسی شدن شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *