مهاجرت

جمعیت فرانسه

جمعیت فرانسه

زندگی در فرانسه برای اغلب مردم دنیا جذابیت های زیادی دارد چرا که علاوه بر زیبایی های طبیعی و آثار باستانی موجود در این کشور، نظام تحصیلی آن نیز رایگان است و اقتصاد قدرتمندی نیز دارد. جمعیت فرانسه و میزان درآمد، متوسط هزینه ماهیانه زندگی در فرانسه، آمار بیکاری در سال 2023 و شرایط اقتصاد این کشور باید از پیش مورد بررسی قرار گیرد. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به جمعیت فرانسه، نحو اخذ اقامت فرانسه برای خارجی ها و مطالب مرتبط دیگر با این کشور ارائه شده است.

 • مزایای زندگی در فرانسه چیست؟
 • آیا مهاجران زیادی در فرانسه زندگی می کنند؟
 • تحولات جمعیت در فرانسه چگونه بوده است؟
 • آیا فرانسوی ها از نظر اقتصادی شرایط مناسبی دارند؟

آشنایی با جغرافیا و جمعیت فرانسه

فرانسه که به طور رسمی جمهوری فرانسه خوانده می شود کشوری اروپایی و قدرتمند است که با بلژیک، لوکزامبورگ و آلمان در شمال شرقی،سوئیس و ایتالیا در شرق و اسپانیا و آندورا در جنوب همسایه و هم مرز است. فرانسه 643801 کیلومتر مربع مساحت دارد و مطابق آخرین آمارهای اعلامی در مارس سال 2023 حدود 67 میلیون نفر جمعیت دارد.


پایتخت فرهنگی و پایتخت سیاسی و هم همچنین مهم ترین و بزرگ ترین شهر فرانسه، پاریس است که هم هزینه های زندگی در آن بیشتر از سایر شهرهای فرانسه است و هم فرصت های شغلی بیشتری در آن وجود دارد. در نموداری که در ادامه ترسیم شده پراکندگی قومی در کشور فرانسه در سال 2023 نشان داده شده است:

مقایسه درصد فرانسوی ها با غیر فرانسوی های مقیم خاک فرانسه

آب و هوای فرانسه در 2023

پاریس، با توجه به فصول مختلف سال تغییر چشم گیری می کند. مثلا می تواند در وسط تابستان بسیار گرم باشد و در زمستان می تواند کاملا سرد شود و به دما 0 درجه سانتیگراد برسد. البته معمولا در خود شهر پاریس برف نیست اما سایر نقاط کوهستانی فرانسه بارش برف های سنگینی دارد. فرانسه آب و هوای عمدتا معتدلی دارد. تابستان های این کشور با توجه به مناطق قاره به چندین دسته ساحلی، کوهستانی و مدیترانه ای تقسیم می شود. این دسته بندی ها و شرایط می تواند بین شرق و غرب و به ویژه از شمال به جنوب از لحاظ رطوبت و دما متفاوت باشد. انواع مناطق اقلیمی فرانسه در سال 2023 عبارتند از:

مناطقنوع آب و هوا
لیل، پاریس، نانتس و بوردواقیانوسی
لیموژس، رن و تولوزنیمه اقیانوسی
گرنوبل، کلرمونت فراند و نایسکوهستانی
لیون، دیژون و استراسبورگقاره ای
مارسی و پرپیگنانمدیترانه ای

آب و هوای فرانسه در تابستان

تابستان های فرانسه کمی گرم تر می شود اما این گرما آزار دهنده و طاقت فرسا نیست. درجه حرارت حدود 25 درجه سانتیگراد در دوویل و برست و 30 درجه سانتیگراد در مارسی و آژاکتو خواهد بود. با این حال عده زیادی معتقدند بهترین فصل برای سفر به فرانسه بهار است. چرا که در این تاریخ دما بین 18 تا 20 درجه سانتیگراد بوده و در اکثر شهرهای فرانسه مناظر فوق العاده ای از رویش گل های خوشبو و شکوفه های سفید و زیبا در خیابان های این کشور ایجاد می شود.

شرایط اقتصادی جمعیت فرانسه

فرانسه از سال 1999 یورو را به جای فرانک فرانسه، به عنوان واحد پول رسمی خود اعلام کرده و به مرور زمان همواره از جنبه های مختلف اقتصادی و اجتماعی پیشرفت کرده و در سال 2023 صاحب دهمین اقتصاد قدرتمند دنیا و دومین اقتصاد بزرگ در حوزه اتحادیه اروپا می باشد. با توجه به آمارهای سازمان تجارت جهانی یعنی WTO (World Trade Organization) فرانسه ششمین صادر کننده و چهارمین وارد کننده بزرگ در دنیا می باشد؛ یعنی اقتصاد فوق العاده پویایی دارد. علاوه بر بخش تولید و صنعت، گردشگری نیز منبع درآمد مهمی برای فرانسه است که علاوه بر این که سهم به سزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی فرانسه ایفا می کند، زمینه ایجاد مشاغل متعددی را برای فرانسوی ها فراهم نموده است. در جدول ذیل برای بررسی بهتر آمار بیکاری در فرانسه طی چند سال اخیر بیان شده است:

سالدرصد بیکاری در فرانسه
20177.9
20189.11
20198.8
20208.5
202110.5
20228.9
20237.1

درصد تورم در فرانسه

اگرچه تورم زیاد قدرت خرید مردم را بسیار پایین می آورد و موجب می گردد نتوانند با امنیت اقتصادی کامل برای درآمد خود برنامه ریزی کنند اما درصد کمی تورم در کشور برای پویایی اقتصاد و جلوگیری از رکود لازم است به همین دلیل است که درصد تورم در یکی از بهترین کشورهای دنیا یعنی سوئیس در سال 2023 به میزان 1.2% گزارش شده است. در فرانسه نیز اگرچه در سال 2021 درصد تورم 1.59% بود اما در سال 2023 میزان تورم این کشور -0.47 است.

متوسط درآمد جمعیت فرانسه

میزان درآمد در فرانسه نیز همانند سایر کشورهای دنیا به عوامل مختلفی از جمله سن و حوزه تخصص فرد بستگی دارد البته به لحاظ متوسط درآمد، فرانسوی ها شرایط خوبی دارند. در سال 2022 در واقع متوسط درآمد سالیانه در فرانسه 60800€ (یورو) می باشد؛ یعنی کم ترین میزان حقوق سالیانه در این کشور 8240€ (یورو) و بیشترین میزان حقوق 269000€ (یورو) است. در این میان برخی مشاغل از جمله جراحان مغز و اعصاب، متخصصین قلب و عروق، اورولوژیست ها، متخصصین حوزه IT، پزشکان عمومی، قضات، حسابداران باسابقه، مدیر بانک ها، CEO شرکت های بزرگ و غیره جزو افرادی هستند که بیشترین میزان درآمد در فرانسه را به خود اختصاص داده اند.

متوسط درآمد جمعیت فرانسه

اخذ ویزای کار فرانسه

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد زندگی و کار درفرانسه برای افراد زیادی در سرتاسر دنیا جذابیت دارد و یکی از پرطرفدارترین راه های اخذ اقامت این کشور از طریق اخذ ویزای تحصیلی است. البته اگرچه این روش در ابتدای امر پرطرفدار است اما مطابق قوانین اتحادیه اروپا استفاده از آن خیلی عملی نیست چرا که برای به دست آوردن ویزای کاری فرانسه فرد باید از یک کارفرمای فرانسوی پیشنهاد شغلی داشته باشد. زیرا بر خلاف کار در آلمان، فرانسه ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار ندارد و کسانی که بخواهند اقامت کاری فرانسه را به دست آورند بهتر است ابتدائا در این کشور تحصیل کنند و پس از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی فرانسه را تبدیل به ویزای کاری کنند.

شرایط تحصیل برای جمعیت فرانسه در سال 2022

تحصیل در فرانسه همانند تعداد معدودی از کشورها رایگان است البته باید توجه داشت این شرایط در دانشگاه های دولتی فرانسه برقرار است و برای ورود به آن ها افراد باید به زبان فرانسوی مسلط باشند. به همین دلیل است که خیلی از افراد ترجیح می دهند ابتدائا در دوره های کالج زبان فرانسه شرکت کنند که معمولا یک ساله به پایان می رسد و بین 1000€ تا 5000€ (یورو) شهریه یک سال آن ها می باشد؛ پس از اتمام دوره زبان در فرانسه خیلی از افراد وارد دانشگاه می شوند اما بعضی ها نیز با پیدا کردن شغل اقامت کاری فرانسه را اخذ می نمایند. بهترین دانشگاه های فرانسه در سال 2023 به شرح ذیل اند:

 • Paris Sciences et Lettres-PSL Research University Paris (با رنکینگ 1 ملی و 45 جهانی)
 • Sorbonne University (با رنکینگ 2 ملی و 80 جهانی)
 • Ecole Polythechnique (با رنکینگ 3 ملی و 93 جهانی)
 • University of Paris (با رنکینگ 4 ملی و 130 جهانی)
 • Telecom Paris (با رنکینگ 5 ملی و 188 جهانی)

درباره شهر پاریس فرانسه

شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه از زیباترین شهرهای جهان به شمار می رود و بالغ بر 80% از مناطق دیدنی و زیبای فرانسه در این شهر دیده می شود و مقصد نهایی بسیاری از گردشگران است. از نظر شرایط تاریخی و فرهنگی کشور فرانسه را به 8 ناحیه تقسیم می کنند که این 8 ناحیه فرهنگ و تاریخ و نقاط دیدنی متنوعی دارد اگر تمایل دارید درباره فرانسه بدانید آشنایی با این 8 ناحیه خالی از لطف نخواهد بود. اما بد نیست بدانید که کیفیت زندگی در شهر پاریس آن هم علی رغم وضعیت گرانی این شهر، بالا است. جدول زیر نشانگر وضعیت شاخص های کیفیت زندگی در این شهر اروپایی است:

آیتم هاشاخص های عددیوضعیت
قدرت خرید73.48متوسط
ضریب امنیت48.62متوسط
مراقبت های درمانی80.80بالا
شرایط آب و هوا90.41بالا
هزینه زندگی78.11متوسط
نسبت قیمت املاک به درآمد11.83متوسط
نسبت زمان رفت و آمد ترافیکی34.46پایین
ضریب آلودگی41.95متوسط
کیفیت زندگی151.33خیلی بالا

درباره شهر پاریس فرانسه

معرفی آثار تاریخی فرانسه

زمانی که به عنوان توریست وارد فرانسه می شوید، بهتر است برنامه ریزی دقیقی در رابطه با سفر خود داشته باشید چرا که 45 اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از کشور فرانسه وجود دارد و 37 اثر نیز در لیست آزمایشی قرار دارند و به زودی به فهرست میراث جهانی اضافه خواهند شد. 5 اثر تاریخی در کشور فرانسه در سال 1979 به عنوان اولین آثار وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شدند که عبارتند از:

 • کلیسای وزلی
 • کلیسای جامع شارتر
 • مونت سنت میشل
 • کاخ ورسای
 • غارهای لاسکو

علاوه بر آثار ثبت شده در یونسکو، آثار دیدنی فراوانی وجود دارد که می تواند هر فردی را مجذوب کند. برای مثال دیدار از موزه لوور در فرانسه حداقل به یک روز زمان نیاز خواهد داشت. برخی از مهم ترین آثار دیدنی فرانسه در شکل زیر قابل رویت هستند.

مهم ترین آثار دیدنی در فرانسه

ایفل نماد جاذبه های شهر پاریس فرانسه

بازدید از مهم ترین نماد پاریس یعنی برج ایفل معمولا به عنوان شماره یک لیست گردشگری برای اکثر توریست ها انجام می شود. این برج با بیش از 1000 فوت (300 متر) با ساختاری آهنی در سال 1889 ساخته شد. برج ایفل یکی از جذابترین جاذبه های گردشگری جهان است که فرصت عکاسی عالی برای علاقه مندان به عکس های زیبا هم در روز و و هم شب را فراهم می آورد.

برج ایفل فرانسه

موزه لوور پاریس از جاذبه های شهر پاریس فرانسه

موزه لوور پاریس در فهرست پربازدیدترین موزه های جهان قرار گرفته است که معماری آن تقریبا شبیه یک هرم است. لوور مجموعه ای از یک میلیون عتیقه را شامل می شود که از معروف ترین آثار هنری فاخر جهان مانند “مونا لیزا”، “برده مرگ” میکل آنژ و مجسمه یونان “ونوس میلو” در آن قرار گرفته است. سایر نمایشگاه های محبوب شامل بنای عجیب و غریب ناپلئون سوم، نوشته باستانی حمورابی، آثار باستانی مصری میباشد.

موزه لوور پاریس

کلیسای سوخته نتردام

هیچ سفری به پاریس بدون بازدید از کلیسای تاریخی و بزرگ Notre Dame کامل نیست. این بنای زیبا که متاسفانه به تازگی در آتش سوخت سالانه بیش از 14 میلیون بازدید کننده داشت. این ساختمان زیبا که بیش از 400 فوت (120 متر) بلندی برج آن بوده و از زیبایی های فرانسه محسوب میشد اما بنای اصلی این برج در آتش سوزی کاملا نابود شد. این کلیسای شگفت انگیز به عنوان نمونه عالی معماری گوتیک فرانسه در نظر گرفته شده است. این شاهکار قرن شانزدهم دارای پنجره های زیبای قدیمی، کنده کاری های گوتیک، مجسمه های زیبا و مجموعه ای از آثار تاریخی و موزه های فوق العاده داخلی بود.

کلیسای سوخته نتردام

مقایسه هزینه زندگی جمعیت فرانسه و ایران

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد نظام تحصیلی فرانسه رایگان است و در نتیجه کسانی که موفق شوند از دانشگاه های دولتی آن پذیرش بگیرند عمده هزینه ای که باید پرداخت نمایند تنها هزینه های زندگی است. نباید از نظر دور داشت که هزینه زندگی در هر کشوری به عوامل متعددی از جمله محل اقامت و سبک زندگی بستگی دارد اما به طور متوسط زندگی یک نفر در فرانسه ماهیانه بین 800€ (یورو) تا 1250€ (یورو) هزینه خواهد داشت. به منظور بررسی دقیق تر قیمت یک سری اقلام در 2 کشور ایران و فرانسه در جدول ذیل مقایسه شده اند:

اقلامایران (یورو)فرانسه (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان4.4613.00
آب معدنی0.281.62
بطری یک لیتری شیر0.790.99
قالب 500 گرمی نان0.581.39
یک کیلوگرم برنج سفید2.741.79
یک کیلوگرم فیله مرغ3.0610.91
بلیت یک طرفه حمل و نقل عمومی0.221.70
بلیت ماهیانه وسایل حمل و نقل عمومی11.1362.33
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه500.00691.03
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه1056.661541.10

در مقاله بالا اطلاعاتی راجع به جمعیت فرانسه، هزینه زندگی در فرانسه، آمار بیکاری و درصد تورم در این کشور، متوسط درآمد و نحوه اخذ ویزای کاری فرانسه در سال 2023 و مطالب مرتبط دیگر راجع به این کشور ارائه شد که امید است مفید بوده باشد. علاقه مندان به تحصیل در فرانسه، نروژ، کانادا، سوئد، مجارستان، ترکیه، اوکراین، انگلستان، هلند و غیره می توانند به منظور آگاهی از هزینه تحصیل، شرایط کار پس از تحصیل و همچنین برای بررسی شدن شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *