مهاجرت کاری سوئیس

حقوق ماهیانه کار در سوئیس

حقوق ماهیانه کار در سوئیس

حقوق ماهیانه کار در سوئیس با متوسط 15230.51€ (یورو) پس از دانمارک با متوسط 16332.84€ (یورو) در رتبه دوم کل کشورهای اروپایی قرار دارد. اما این همه واقعیات مربوط به کشور سوئیس و اقتصاد فوق پیشرفته آن نیست. علاوه بر شرایط بسیار مطلوب کاری در سوئیس، شما همچنین می توانید در سوئیس شاهد استاندارد زندگی بسیار برتری باشید. به طوری که بر اساس آمار سال 2022، مقدار شاخص کیفیت زندگی در این کشور در حدود 192.01 می باشد و مجددا بعد از دانمارک با شاخص 192.67 در رده دوم برترین های اروپا قرار دارد.

 • شرایط درآمدی در سوئیس سال 2022 چگونه است؟
 • آیا سوئیس پردرآمدترین کشور اروپایی می باشد؟
 • بهترین رزومه جهت کار در کشور سوئیس چیست؟
 • شرایط کاریابی در سوئیس چیست؟
 • بهترین مشاغل در کشور سوئیس برای کاریابی کدامند؟
 • شرایط انواع ویزای کاری سوئیس چیست؟

سوئیس کشوری مرفه و ثروتمند اروپایی محسوب می شود که در رتبه دوم بهترین کشورهای اروپایی جهت زندگی و کار قرار می گیرد. همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، این امر بدان خاطر است که کشور سوئیس دارای تعادل کار- زندگی بسیار مطلوبی است و از بهترین کشورهای جهان برای زندگی خانوادگی محسوب میشود. اما برای مهاجرت به این کشور زیبا و دوست داشتنی روش های گوناگونی وجود دارد. شما با مشاوره از طریق کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید در جریان جزئیات ویزاهای کشور سوئیس قرار گرفته و بهترین ویزای مهاجرتی متناسب با شرایط خود را انتخاب نمائید.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

سوئیس؛ تافته ای جدا بافته

جالب است بدانید که سوئیس یا Switzerland کشور عضو اتحادیه اروپایی (EU) محسوب نمی شود. بلکه سوئیس از طریق یک سری معاهدات و قراردادهای دو جانبه با این اتحادیه همکاری می کند. در این قراردادها سوئیس قوانین و مقررات مختلفی از اتحادیه اروپایی را به منظور مشارکت در بازار این اتحادیه بدون الحاق به آن پذیرفته است. از جمله این قراردادهای دو جانبه بین کشور سوئیس و اتحادیه اروپایی می توان به قراردادهای دوجانبه زیر اشاره نمود:

 • مسافرت آزاد شهروندان بین دو طرف
 • ترافیک هوایی و جاده ای آزاد بین طرفین
 • کشاورزی و باغبانی
 • محدودیت های تجارت فنی
 • خرید عمومی
 • علوم و تحقیقات
 • و از همه مهمتر قرارداد شنگن

اما سوئیس با عنوان رسمی کنفدراسیون سوئیس کشوری واقع در تلاقی غرب، مرکز و جنوب اروپا است. سوئیس یک جمهوری فدرال متشکل از 26 کانتون یا استان به مرکزیت شهر برن می باشد و با کشورهایی نظیر آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. از لحاظ اقتصادی، سوئیس یکی از برترین های اروپا و جهان است. از نظر درآمد حاصل از تولید ناخالص داخلی (GDP)، این کشور با جمعیت 8 میلیونی خود بیستمین اقتصاد بزرگ جهان و هفتمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می شود.

شرایط حقوق ماهیانه کار در سوئیس

مطابق آمار و داده های به روز حاصل از بازار کار کشور سوئیس، میانگین حقوق ماهیانه کار در سوئیس در حدود CHF195000 (فرانک) معادل با 15230.51€ (یورو) می باشد. بر این مبنا، حداقل دستمزد کارگران در کشور سوئیس حدودا CHF26400 (فرانک) و حداکثر درآمد آنها حدودا CHF864000 (فرانک) می باشد. بر این اساس، میانه درآمدی سوئیسی ها CHF187000 (فرانک) در سال می باشد. پس با این حساب، 50% از سوئیسی ها کمتر از CHF187000 (فرانک) و 50% دیگر بیشتر از CHF187000 (فرانک) دریافتی دارند.

در اینجا برای انجام مقایسه بهتر سطح حقوق ماهیانه کار در سوئیس با سایر کشورهای اروپایی، ما میانگین حقوق ماهانه کارگران سوئیسی را با 5 کشور همسایه خود یعنی آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش و لیختن اشتاین در قالب نموداری بررسی می کنیم. با توجه به آنالیز نمودار ذیل، می توان به این نتیجه مهم دست یافت که سطح درآمد سوئیسی ها بیشتر از بقیه کشورهای اروپایی است و در مواقعی حتی چند برابر درآمد آنها است:

نمودار درآمد ماهیانه سوئیس نسبت به سایر کشورها

بررسی توزیع حقوق ماهیانه کار در سوئیس

توزیع درآمدها در کشور سوئیس با توجه به انواع مشاغل موجود در این کشور بسیار متفاوت است. بنابرین، پارامترهای مختلفی بر روی توزیع حقوق ماهیانه کار در سوئیس تاثیر می گذارد. میزا تحصیلات و تخصص، سابقه کار حرفه ای، محل کار و حتی جنسیت کارگران نیز می تواند جزء فاکتورهای اثرگذار بر روی سطوح درآمدی شاغلین سوئدی باشد. مثلا بیشترین تاثیر سابقه کار حرفه ای بر روی میزان حقوق ماهیانه کار در سوئیس را می توان در دسته سابقه کار بالای 5 سال مشاهده کرد. این دسته از شاغلین در هر شغلی افزایش درآمد 36% را نسبت به همکاران دیگر تجربه می کنند.

اما افراد شاغل در سوئیس دارای سطوح تحصیلات متفاوتی هستند که از دیپلم گرفته تا دکتری را شامل می شود. اما با توجه به وضعیت حقوق پرداختی به کارکنان در کشور سوئیس می توان چنین نتیجه گرفت که دارندگان مدرک کارشناسی ارشد با رقم 29% از افزایش حقوق بهره مند هستند. جنسیت کارکنان و نیز بخش استخدام کننده با 4% کمترین تاثیر را بر روی حقوق کارکنان دارد. بر این اساس، توزیع درآمد مشاغل در کشور سوئیس برای سال 2022 به صورت ذیل می باشد:

عنوان شغلی درآمد ماهیانه به فرانک سوئیس (CHF)
حسابدار 139000
مدیر مالی 408000
مهندس هوا و فضا 211000
خلبان 226000
معمار 182000
مکانیک 109000
معلم 149000
مدیر پروژه 226000
مهندس عمران 182000
مهندس برق 203000
مهندس مکانیک 197000
مدیر عامل 468000
دندانپزشک 470000
متخصص تغذیه 464000
سر آشپز 154000
پرستار 158000

بررسی توزیع حقوق ماهیانه کار در سوئیس

روند افزایش حقوق ماهیانه در کشور سوئیس

رصدهای سطوح حقوق ماهیانه کار در سوئیس گویای این واقعیت مهم است که درآمدها هر سال درحال افزایش است و این خبر خوبی برای متقاضیان کار در کشور سوئیس محسوب می شود. به طوری که میانگین ماهانه درآمد در کشور سوئیس در سال 2019 برابر با CHF173000 (فرانک) بوده اما همین رقم برای سال 2021 به حدود CHF188000 (فرانک) می رسد و هم اکنون در سال 2022 نیز این عدد به حدود CHF195000 (فرانک) می رسد.

بدین ترتیب با این روند افزایش درآمد ماهیانه در کشور سوئیس می توان انتظار داشت که سطح درآمدها در سال 2022 از مرز 3% کنونی نیز فراتر برود. با این شرایط بیان شده می توان تصور کرد که تعداد متقاضیان کار در کشور سوئیس چند برابر شده و موج تقاضای بالایی برای اخذ ویزای کار کشور سوئیس تشکیل شود. اما باید توجه کرد که کار در کشور سوئیس شرایط و الزامات خاص خود را دارد که یکی از این الزمات اخذ ویزای کار کشور سوئیس می باشد که در بخش بعدی به بررسی شرایط آن می پردازیم.

شرایط دریافت ویزای کار سوئیس 2022

شهروندان اروپایی برای کار در سوئیس کار مشکلی پیش رو ندارند. آنها فقط با ارائه پاسپورت اروپایی خود می توانند در این کشور مشغول کار شوند. اما مطابق قوانین کشور سوئیس، اخذ ویزای کار کشورسوئیس برای متقاضیان خارجی یک ضرورت مهم قانونی محسوب می شود. اما شرط اصلی برای درخواست این نوع ویزای سوئیسی نیز یافتن پیشنهاد کاری یا همان Job Offer از سوی کارفرمای سوئیسی می باشد. فرآیند کار به این صورت است که کارفرمای سوئیسی درخواست مجوز کار را به کانتون محلی ارایه داده و کانتون محلی پس از ارزیابی اولیه آنرا برای تایید نهایی به اداره مهاجرت سوئیس (FOM) می فرستد. در صورت تایید نهایی از جانب اداره مذکور، مسئولان ذیربط کانتون سوئیسی تاییدیه صدور ویزا را برای متقاضی صادر کرده تا او بتواند از طریق سفارت نسبت به اخذ ویزا اقدام نماید.

نوع ویزای کار مدت اعتبار شرایط
ویزای L 4 ماه تا 12 ماه داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کار تخصصی
ویزای B 5 سال و قابل تمدید داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کار تخصصی
ویزای G مخصوص کارگران پروازی و کارگران لب مرز

در جدول فوق می توان با انواع ویزای کاری کشور سوئیس در سال 2022 آشنا شد. لازم به ذکر است که برای اخذ این نوع ویزای سوئیسی داشتن کپی پاسپورت، CV یا رزومه، قرارداد کاری، کپی مدارک دانشگاهی، مدرک آدرس سکونتی، مدارک هویتی و فرم درخواست ویزا الزامی است. متقاضیان محترم می توانند درباب دیگر مهاجرت به سوئیس یعنی اخذ ویزای سرمایه گذاری در سوئیس با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :