ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

خرید ملک در مجارستان

خرید ملک در مجارستان

راه های مختلفی برای اخذ اقامت اتحادیه اروپایی (EU) وجود دارد ولی یکی از سریع ترین روش ها، روش خرید ملک در مجارستان می باشد. در حال حاضر برای مهاجرت به کشور مجارستان از طریق خرید ملک 3 برنامه اصلی شامل برنامه اقامت مجارستان از طریق خرید ملک (RERP)، برنامه ضمانت اقامت مجارستان یا Golden Visa و برنامه مهاجرت از طریق خرید خانه (Home Purchase Immigration) وجود دارد. از بین این 3 روش، برنامه ضمانت اقامت مجارستان به حالت تعلیق درآمده است.

در سال 2019، دولت مجارستان طرحی را موسوم به برنامه اقامت مجارستان از طریق خرید ملک به تصویب رساند. به موجب این طرح، متقاضیان با حداقل سرمایه گذاری 220000€ (یورو) می توانند به راحتی اقامت اروپایی و ناحیه شنگن را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند. سرمایه گذاران ایرانی مشتاق فعالیت در بخش املاک اروپا می توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این زمینه با مشاورین و کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کرده و در جریان آخرین اطلاعات و قوانین قرار گیرند.

کلیات خرید ملک در مجارستان

از آنجایی که مجارستان عضوی از اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن است، متقاضیان و همراهان آنها با داشتن ویزای اقامت مجارستان یا Hungary residence permit می توانند به طور آزادانه ای به کشورهای اروپایی مسافرت و در آنها فعالیت نمایند.


در یک جمع بندی کلی می توان گفت که آمارها نشانگر رشد 15% معاملات بخش املاک در مجارستان است. بنابراین، سرمایه گذاری در املاک مجارستان مطمئن ترین راه برای سودآوری و اخذ اقامت اروپایی محسوب می شود. نرخ خرید ملک در مجارستان به شرح ذیل است:

نرخ خرید ملک در مجارستان

مجارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن است که در طی سال های اخیر به واسطه سرمایه گذاری های خارجی و بهره گیری از منابع و نیروهای کار ماهر توانسته است به رشد اقتصادی قابل قبولی دست یابد. همگام با سایر بخش های اقتصادی، اخیرا بازار املاک در شهر بوداپست مجارستان هم رونق چشمگیری گرفته است و پیش بینی می شود که هر ساله، بازار املاک مجارستان رشد 15% را تجربه کند.

مراحل خرید ملک در مجارستان

افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم و سپس پاسپورت از طریق خرید ملک هستند، مجارستان گزینه مناسبی در این زمینه به نظر نمی رسد. از طریق خرید ملک در مجارستان صرفا اخذ اقامت 2 تا 3 ساله امکان پذیر است.

فرآیند مراحل خرید املاک در مجارستان به شرح زیر است:

مراحلشرح
1جلسه میان خریدار و فروشنده به منظور انتخاب و خرید ملک
2در انجام روند خرید ملک، متقاضی می بایست از یک وکیل برای تنظیم قرارداد بیع استفاده نماید، همچنین خریدار و فروشنده می بایست از وکیل معتبر برای این جلسه و معامله استفاده نمایند.
3زمانی که میان خریدار و فروشنده توافق حاصل می شود، وکلای خریدار و فروشنده میبایست اقدامات مورد نیاز نظیر تأیید اعتبارات محلی را به منظور خرید ملک شروع نمایند.
4بررسی ارزیابی ملک و ثمن معامله از سوی بازرس دادگستری و معاینه محل
5هنگامی که میزان ثمن معامله و نوع ملک مشخص گردد، قراردادی که از سوی عقد بیع منعقد شده و منجر به مبایعه نامه شده، از سوی وکیل تنظیم می گردد، این قرارداد از سوی وکیل، برای تأیید انتقال مالکیت لازم است.
6جلسه دیگر میان فروشنده و خریدار و وکلا برگزار می شود که در این جلسه عقد قرارداد در حضور نمایندگان اداره املاک و مستقلات امضا می گردد.
7بعد از امضای قرارداد دوجانبه، خریدار می بایست اقدام به پرداخت هزینه های مربوطه مانند سهم بنگاه شود.
8ثبت نهایی و همچنین تنظیم سند به طور معمول 60 الی 90 روز بعد از اولین امضای قرارداد بیع در کشور مجارستان انجام می شود.

قدرت خرید املاک در مجارستان

قیمت خرید ملک در مجارستان با توجه به شهری که ملک مورد نظر در آن واقع شده، امکانات، سال ساخت و غیره متفاوت خواهد بود. اما برای بررسی و مقایسه بهتر سطح درآمد و نرخ خرید مسکن در مجارستان، متوسط نرخ خریداری آپارتمان در این کشور طی نمودار ذیل ارائه شده است:

متوسط نرخ خریداری آپارتمان در مجارستان

به منظور اقامت از طریق خرید ملک در مجارستان بهتر است افراد استانداردهای سرمایه گذاری در خصوص این موضوع را قبل از واریز هر گونه وجهی در نظر بگیرند که این استاندارها عبارت اند از:

 • نرخ مصادره اموال در مجارستان، عمدتا برای بررسی امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری هر کشور این آمار باید بین 1تا 7 باشد. این نرخ هرچه پایین تر باشد، شرایط سرمایه گذاری بهتر خواهد بود.
 • بررسی نرخ کنترل فساد از دیگر موارد مهم در امر انتخاب کشور برای سرمایه گذاری است که این نرخ بر اساس نظام قضایی آن کشور بررسی می شود.
 • تورم در مجارستان، این نرخ صرفا در کشور مجارستان به صورت خیلی ملایم صعود کرده اما صرفا حدود 3.32% بوده که عملا عدد قابل قبولی است.
 • شاخص نرخ مالیات در کشور مجارستان مخصوصا در امر خرید ملک اخیرا رو به کاهش بوده است. بدین صورت که در میان کل درآمد مالیاتی در میان اتحادیه اروپا که 30% بوده زر مجارستان 5% است.

اقامت از طریق خرید ملک در مجارستان

مجارستان یکی از بهترین کشورها برای زندگی در اروپا است. هزینه های زندگی پایین، آموزش عالی برتر، نبود جرم و جنایت، املاک ارزان قیمت، آب و هوای ملایم، 9% مالیات شرکت، استاندارد زندگی بالا و غیره از جمله امتیازات زندگی در مجارستان می باشد. اخیرا دولت مجارستان جهت تشویق سرمایه گذاری در این کشور، قانونی موسوم به برنامه اقامت مجارستان از طریق خرید ملک (RERP) را به تصویب رسانده است که این برنامه جایگزین برنامه Golden visa یا ویزای طلایی سابق است.

شاید حالا این سوال به ذهنتان برسد که شرایط خرید ملک در مجارستان و اخذ اقامت چیست؟ توجه نمایید که ویزای اقامت شما در واقع برمبنای سودهای حاصله شما از طریق سرمایه گذاری در املاک مجارستان است. آسان ترین راه برای انجام این کار، خرید حداقل 2 آپارتمان در مجارستان و اجاره آنها است. نحوه کار به این شکل است که نخست، متقاضی باید شرکتی با مسئولیت محدود (LLC) را در مجارستان ثبت نماید. کارکرد این شرکت در زمینه تملک و اجاره آپارتمان می باشد. از این طریق صلاحیت متقاضیان محرز شده و 3-2 ماه پس از تحویل درخواست اقامت، ویزای مربوطه صادر می شود.

شرایط ویزای برنامه اقامت و سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک بدین ترتیب است:

آیتمشرح
حداقل مقدار سرمایه گذاری€200000 (یورو)
تعداد آپارتمان خریداری شده2 آپارتمان
نوع ویزای اقامتاقامت موقتی
مدت اعتبار ویزایک سال
سود آوریتضمینی
هزینه درخواست اقامت€20000 (یورو)

اقامت از طریق خرید ملک در مجارستان

برنامه ضمانت اقامت مجارستان با خرید ملک

ابن برنامه با نام ویزای طلایی مجارستان یکی از جذاب ترین برنامه های مهاجرت و اقامت سرمایه گذاری است که فرصتی استثنائی برای اخذ اقامت دائم (PR) اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن در اختیار متقاضیان قرار می دهد. از شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق برنامه ضمانت اقامت اروپایی می توان به سرمایه گذاری حدود 300000€ (یورو) به مدت 5 سال در بخش املاک مجارستان اشاره نمود. لازم به ذکر است که اقامت مجارستان از این طریق، اقامت دائمی است. اما متاسفانه در حال حاصر این برنامه از طرف دولت مجارستان به حالت تعلیق در آمده است و درخواستی از جانب متقاضیان به هیچ وجهی قبول نمی باشد.

اما شرایط سرمایه گذاری در برنامه ضمانت اقامت اروپایی به شرح جدول زیر است:

آیتمشرح
حداقل مقدار سرمایه گذاری€300000 (یورو)
مدت پس انداز سرمایهتا 5 سال
نوع ویزای اقامتاقامت دائمی
مدت اعتبار ویزادائم
سود آوریتضمینی
هزینه درخواست اقامت برای حانواده 4 نفری€60000 (یورو)

هزینه اجاره ملک در مجارستان

اگرچه مجارستان را نمی توان ارزان ترین کشور اروپایی دانست اما جزو کشورهای بسیار کم هزینه دنیا طبقه بندی می شود. میزان دقیق اجاره مسکن در مجارستان نیز همانند سایر کشورهای دنیا بستگی به نوع منزل، سال ساخت، امکانات رفاهی منزل، محله و شهری که در آن واقع شده و غیره بستگی دارد.

با این وجود متوسط اجاره مسکن در مجارستان طبق قیمت های در جدول ذیل بیان شده است:

نوع مسکنمتوسط اجاره ماهیانه به یورو
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای بزرگ مجارستان357€
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای کوچک مجارستان280€
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای بزرگ مجارستان658€
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای کوچک مجارستان484€

همچنین باید توجه توجه داشت خارجی ها در مجارستان حتی اجازه خرید ملک را نیز دارند. مسئله خرید ملک موضوع حساسی است که از آن جایی که با نظم عمومی کشورها ارتباط دارد، هر کشوری رویه خاصی در خصوص آن پیش گرفته است؛ به عنوان مثال در ایران خارجی ها اجازه خرید ملک ندارند و در رومانی از سال 2007 که به عضویت اتحادیه اروپا درآمده علاوه بر رومانیایی ها، تنها شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اجازه دارند مالک اموال غیرمنقول گردند.

مزایای خرید املاک در مجارستان

مجارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و یکی از 30 مقصدی است که از محبوبیت فراوانی برای مهاجرت برخوردار است. این کشور در مرکز اتحادیه اروپا قرار دارد و از لحاظ فرهنگی بسیار غنی در عرصه های اقتصادی، موسیقی، فیلم، ادبیات و مراقبت های بهداشتی است.

فواید و مزایای سرمایه گذاری از طریق ملک در مجارستان به شرح زیر است:

 • امکان به همراه آوردن اعضای خانواده نظیر پدر و مادر، همسر و فرزندان بدون هیچگونه محدودیت سنی وجود دارد.
 • بدون احتیاج به سفر به این کشور، متقاضیان قادر خواهند بود طرح های مناسب سرمایه گذاری و خرید ملک را در سفارت مجارستان ارائه نمایند.
 • انجام روند خرید ملک در سریعترین زمان ممکن، که در نهایت منجر به اقامت دائم در اتحادیه اروپا در کمتر از یک ماه می گردد.
 • نیازی به اقامت فیزیکی نیست.
 • فرصت سرمایه گذاری تضمینی 5 ساله وجود دارد.
 • امکان رفت و آمد آزاد در سرتاسر منطقه شنگن اروپا وجود دارد.

ما در این مقاله به بررسی یکی از سریع ترین و آسان ترین روش های اخذ اقامت اروپا یعنی خرید ملک در مجارستان پرداختیم و درباره شرایط و ویژگی های مهاجرت به مجارستان به بحث پرداختیم. البته راه های کم هزینه تر نیز برای ورود به این کشور از جمله تحصیل در مجارستان یا پذیرش دوره های زبان وجود دارد که با توجه به شرایز افراد می تواند کارساز باشد. امیدواریم مقاله حاضر که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و تدوین شده است، بتواند مورد توجه هموطنان عزیز قرار گرفته و مفید واقع شود.

سوالات تخصصی در باب خرید ملک در مجارستان

با توجه به سوالات مکرر شما عزیزان در خصوص خرید ملک در مجارستان، تصمیم گرفتیم تا در این بخش از مقاله به برخی از این سوالات پاسخ دقیق و جامعی را ارائه دهیم. این سوالات عبارت اند از:

 • چالش های اساسی خرید ملک در مجارستان کدام ها هستند؟ یکی از بزرگترین چالش هایی که اتباع کشورهای خارجی برای خرید ملک در مجارستان با آن مواجه هستند. این است که آنها اجازه خرید ملک را در صورت اقامت مداوم بیش از 5 سال در این کشور خواهند داشت.
 • میانگین هزینه خرید ملک در مجارستان چقدر است؟ بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، هزینه خرید ملک در مجارستان بسیار مطلوب است. که به طور میانگین بین 1800HUF تا 3500HUF (فورینت مجارستان) در هر متر مربع می باشد.
4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *