مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان

خودحمایتی آلمان

خودحمایتی آلمان

خودحمایتی آلمان یا اقامت آلمان از طریق تمکن مالی روشی است که اکثر متقاضیان مهاجرت به آلمان جویای شرایط این روش در سال پیش رو هستند. اما متاسفانه یا خوشبختانه آلمان جزء آندسته از کشورهایی است که از سرمایه گذاری اکتیو (فعال) مثل ثبت شرکت حمایت می کند و خودحمایتی و خرید ملک به عنوان سرمایه گذاری های پاسیو (غیرفعال) در آلمان منجر به اقامت آلمان (Aufenthaltstitel) نمی گردد. بنابراین هموطنان گرامی نباید فریب سخنان سودجویانه در این مورد را خورده و در دام کلاهبرداران بیفتند. این دسته از هموطنان می توانند با اخذ مشاوره های تخصصی از وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در جریان شرایط اقامت از طریق ثبت شرکت در آلمان 2021 قرار گیرند.

خودحمایتی و انواع اقامت آلمان

در همین ابتداء باید به عرض برسانیم که اقامت آلمان از طریق برنامه سرمایه گذاری یک نوع اقامت موقتی است. در واقع متقاضیانی که قصد اقامت درآلمان به مدت بیش از 90 روز را دارند بایستی مجوز اقامت موقتی یا Aufenthaltstitel خود را از آلمان دریافت کنند. این مجوز پس از اقامت و زندگی حداقل 5 ساله در آلمان امکان تبدیل به اقامت دائم آلمان یا Niederlassungserlaubnis را دارد. اما علاوه بر شرط اقامت اجباری، متقاضیان برای دریافت اقامت دائم از طریق برنامه های سرمایه گذاری در آلمان بایستی شرایط زیر را هم تامین کنند:

 • شرط اول: تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده اشان داشته باشند.
 • شرط دوم: دانش زبان آلمانی کافی داشته باشند.
 • شرط سوم: ملک شخصی یا اجاره ای برای سکونت در آلمان داشته باشند.
 • شرط چهارم: بیمه اجباری یا اختیاری داشته باشند.
 • شرط پنجم: هیچ گونه سوء سابقه ای نداشته باشند.

شرایط خودحمایتی آلمان چیست؟

یکی از روش های رایج برای اخذ اقامت در برخی از کشورهای اروپایی از طریق اثبات تمکن مالی کافی در این کشور است که با عنوان برنامه خودحمایتی معروف است. در واقع در این شیوه مهاجرتی، متقاضی بایستی در فکر اثبات تمکن مالی بدون کار کردن در کشور مقصد باشد. به همین دلیل منابع مالی که در برنامه خودحمایتی معرفی می شود بایستی از منابع پاسیو مثل سود سهام یا حقوق ایام بازنشستگی و غیره باشد. اما در اصل روشی به عنوان خودحمایتی آلمان برای مهاجرت به این کشور وجود ندارد و در اروپا تنها کشورهای یونان و اتریش اقامت از طریق برنامه خود حمایتی دارند. چرا که سرمایه گذاری در آلمان برعکس اتریش و یونان پاسیو (غیرفعال) نبوده بلکه اکتیو (فعال) می باشد. در نمودار زیر می توان با نمونه کشورهای اروپایی جهت سرمایه گذاری پاسیو و اکتیو آشنا شد:

نمونه کشورهای اروپایی جهت سرمایه گذاری پاسیو و اکتیو

ثبت شرکت بهترین جایگزین برای خودحمایتی آلمان

در شرایط کنونی، بهترین شیوه برای اخذ اقامت به جای خودحمایتی آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور صنعتی می باشد. پس بدیهی است که دولت آلمان اقامت این کشور را فقط به کارآفرینانی می دهد که به دنبال بیزینس و راه اندازی کسب و کار نوآورانه در این کشور هستند. فلذا سرمایه گذاری های پاسیو یا Passive investments مثل خرید ملک در آلمان نیز همانند خودحمایتی آلمان منجر به اخذ هیچ نوع ویزای اقامتی در آلمان نمی گردد. پس طبق قانون اقامت آلمان (§ 21 AufenthG) کارآفرینان و اشخاص خویش کارفرمای خارجی می توانند برای دریافت مجوز اقامت آلمان (Aufenthaltstitel) اقدام کنند. پس به استناد همین قانون متقاضیان واجد شرایط برای این روش مهاجرتی عبارتند از:

واجدین شرایط برای خودحمایتی آلمان

اما دلایل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان 2021 را می توان در برتری تمام عیار اقتصاد آلمان در اروپا دانست که در شرایط کنونی با میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) حدود 4.31$ تریلیون دلار چهارمین اقتصاد برتر جهان و اولین اقتصاد اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. در نمودار زیر می توان با جایگاه اقتصاد آلمان در بین اقتصادهای جهانی در سال 2021 آشنا شد:

جایگاه اقتصاد آلمان در بین اقتصادهای جهانی

از این گذشته آلمان کشوری فوق صنعتی با وفور نیروهای متخصص از سراسر جهان می باشد که سرمایه گذاری در این کشور آرزوی هر بیزینس من موفق است. شاخص امنیت بالا، استاندارد زندگی برتر، سطح شفافیت مالی خوب، سطح قدرت خرید بالا، نرخ بیکاری بسیار پایین و غیره از جمله امتیازات آلمان برای سرمایه گذاران خارجی است. در نمودار زیر می توان با وضعیت نرخ بیکاری آلمان و مقایسه آن با متوسط اتحادیه اروپا در سال 2021 آشنا شد:

مقایسه متوسط نرخ بیکاری آلمان و اتحادیه اروپا

شرایط ثبت شرکت در آلمان 2021

طبق قوانین کشور آلمان، کارآفرینان و سرمایه گذاران شرکتی در آلمان به شرطی امکان اخذ اقامت این کشور را دارند که اولا شرکت یا بیزینسی با حداقل سرمایه 100000€ (یورو) معادل 350000$ (دلاری) در این کشور راه اندازی بکنند و در ثانی بتوانند برای 5 نفر در آلمان اشتغالزایی بکنند. از این مقدار سرمایه نیز حدود 30000€ (یورو) مربوط به هزینه های حقوقی شامل تنظیم بیزینس، تنظیم و ارائه اساسنامه و دیگر هزینه های ثبت شرکت می باشد. مدیران، روسا و نمایندگان قانونی شرکت ها در آلمان هم مجاز به دریافت این نوع اقامت آلمان هستند. تنها نکته اساسی و مهم برای اخذ مجوز اقامت آلمان در این روش نیز اثبات اثرات مثبت شرکت ثبت شده بر روی اقتصاد آلمان می باشد.

کارآفرینان موفق پس از 5 سال اقامت موقتی در آلمان مجازند تا برای اخذ اقامت دائمی و بعد از حدود 8 سال نیز برای اخذ پاسپورت آلمانی خود اقدام نموده و از امتیازات شهروندی کشور آلمان بهره مند شوند!

ثبت شرکت بهترین جایگزین برای خودحمایتی آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذار آلمان

بعد از کسب اطلاع پیرامون شرایط و ضوابط برنامه سرمایه گذاری در آلمان 2021، اکنون می توان به منظور درخواست ویزای سرمایه گذار آلمان یا همان ویزای تایپ D آلمان به سفارت این کشور در تهران مراجعه نمود. اما قبل از مراجعه به سفارت آلمان تهیه مدارک ذیل جهت دریافت ویزای ورود آلمان (نوع d) و سپس اخذ اقامت سرمایه گذارآلمان 2021 الزامی است:

 • فرم درخواست تکمیلی ویزای آلمان
 • مدارک شناسایی معتبر فرد متقاضی
 • عکس پاسپورتی جدید
 • پاسپورت بین المللی معتبر
 • بلیط رفت و برگشت رزرو شده
 • رزومه (CV)
 • کاور لتر یا Cover letter برای بیان هدف از مهاجرت به آلمان
 • گواهی اسکان در آلمان (همانند اجاره نامه یا رزرو هتل)
 • بیمه نامه سلامت معتبر قابل کاربرد در اتحادیه اروپا (EU) با پوشش 30000€ (یورو)
 • مدرک تمکن مالی کافی برای اقامت آلمان
 • فیش واریز هزینه ویزای سرمایه گذار آلمان

وکلا و کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره راهنمای مطمئن شما عزیزان در مهاجرت به آلمان از طرق مختلف مثل تحصیل، کار و سرمایه گذاری می باشند.

سوالات تخصصی درباب خودحمایتی آلمان

نباید فریب سخنان زیبا و جذاب در مورد خودحمایتی آلمان را خورد و در این مورد تحقیق از طریق سوالات زیر می تواند راهنمای خوبی برای شما هموطنان باشد:

 • آیا آلمان برنامه اقامتی به عنوان برنامه خودحمایتی دارد؟ خیر. آلمان چنین برنامه ای ندارد.
 • جایگزین برنامه خودحمایتی آلمان در سال 2021 چیست؟ بهترین شیوه برای اخذ اقامت آلمان به جای خودحمایتی آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور صنعتی می باشد.
 • آیا خرید ملک نیز منجر به اقامت آلمان می شود؟ خیر. سرمایه گذاری های پاسیو یا Passive investments مثل خرید ملک در آلمان نیز همانند خودحمایتی آلمان منجر به اخذ هیچ نوع ویزای اقامتی در آلمان نمی گردد.
 • واجدین شرایط برای اخذ ویزای سرمایه گذاری آلمان چه کسانی هستند؟ کارآفرینان و سرمایه گذاران شرکتی و نیز فریلانسرها جزء این دسته هستند.
 • شرایط ثبت شرکت در آلمان 2021 چیست؟ اولا متقاضیان بایستی شرکت یا بیزینسی با حداقل سرمایه 100000€ (یورو) معادل 350000$ (دلاری) در این کشور راه اندازی بکنند و در ثانی بتوانند برای 5 نفر در آلمان اشتغالزایی بکنند.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *