ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

خودحمایتی ایتالیا

خودحمایتی ایتالیا

خودحمایتی ایتالیا یا همان ویزای اقامت گزینشی (Residenza elettiva) یکی از بهترین مسیرهای مهاجرتی مخصوصا برای افراد بازنشسته محسوب می شود. این دسته از متقاضیان فقط از طریق اثبات تمکن مالی خود می توانند به اقامت ایتالیایی خود دست یافته و از مزایای آن بهره مند شوند. شرط اصلی برای اخذ ویزای خودحمایتی از کشور ایتالیا نیز اثبات تمکن کافی بدون کار کردن است. حداقل سرمایه برای اثبات تمکن سالیانه یک نفره در ایتالیا 2024 حدود 31000€ (یورو) و حداقل سرمایه برای دو نفر نیز حدود38000€ (یورو) می باشد. تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه همین مبحث به معرفی جزئیات بیشتری از این برنامه مهاجرتی به ایتالیا خواهند پرداخت.

روش های اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

کلا برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا دو برنامه جذاب پیش روی متقاضیان قرار دارد. برنامه اول برنامه ویزای سرمایه گذار ایتالیا و برنامه دوم نیز برنامه اقامت گزینشی ایتالیاست:

برنامه اقامت ایتالیا

برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا شیوه مهاجرتی جذاب است که افراد با حداقل سرمایه €250000 تا €2000000 (یورو) می توانند به این اقامت اروپایی دست یابند. برای این منظور نیز متقاضیان می توانند یکی از 3 روش خرید اوراق قرضه، ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی ایتالیا را انتخاب کرده و برای اخذ اقامت ایتالیا اقدام کنند. شرایط هر یک از روش های سه گانه برنامه سرمایه گذار ایتالیا را می توان در زیر مشاهده کرد:

روش هاحداقل سرمایه لازم به یورو
روش خرید اوراق قرضه€2000000
روش ثبت شرکت و خرید سهام آن€500000
روش سرمایه گذاری در پروژه های عام المنفعه€1000000

اما در برنامه اقامت گزینشی ایتالیا یا همان برنامه خودحمایتی ایتالیا افراد با کمترین سرمایه ممکن و در حداقل زمان ممکن می توانند به اقامت ایتالیا دست یابند. در باب هزینه زندگی در ایتالیا لینک فوق را بخوانید.

شرایط خودحمایتی ایتالیا 2024

اول از همه باید بدانید که ویزای حاصل از برنامه خودحمایتی ایتالیا (برنامه اقامت گزینشی) یک نوع ویزای ورود یا ویزای نوع بلندمدت (D) می باشد. پس این ویزای ایتالیا تا نهایتا 3 ماه اعتبار داشته و متقاضیان در بازه زمانی 8 روزه پس از ورود به کشور ایتالیا بایستی برای اخذ مجوز اقامت خود اقدام کنند. اما نکته مهم اول درباب شرایط اخذ ویزای اقامت از طریق خودحمایتی ایتالیا اینکه متقاضیان برای اثبات تمکن مالی بایستی منبع درآمدی خود را از طرق زیر و نه درآمد ناشی از کار ثابت کنند:

روش های اثبات تمکن مالی در ایتالیا

نکته مهم دیگر درباب برنامه خودحمایتی ایتالیا 2024، مقدار سرمایه لازم برای اثبات تمکن مالی در قالب این برنامه می باشد. طبق قانون مهاجرتی ایتالیا در سال جدید، حداقل مبلغ سالیانه لازم برای اثبات تمکن مالی نفر اصلی حدود 31000€ (یورو) و در صورت درخواست این نوع اقامت ایتالیا به صورت زوج زن و شوهر، حداقل مبلغ لازم حدود 38000€ (یورو) می باشد.

فرآیند اخذ اقامت از طریق خودحمایتی ایتالیا

همانند دیگر انواع ویزاهای ایتالیا، متقاضیان برای اخذ این ویزا نیز بایستی به سفارت ایتالیا در تهران مراجعه نمایند. برای این منظور نیز آنها بایستی فرآیند خودحمایتی ایتالیا را به صورت کامل و مرحله به مرحله طی کنند. در مرحله اول آنها بایستی قرار ملاقات با سفارت را رزرو کنند. سپس آنها بایستی فرم درخواست ویزای بلند مدت ایتالیا را دانلود و تکمیل نمایند. گام سوم برای این امر نیز گردآوری مدارک مورد نیاز است. در گام بعدی متقاضی بایستی ضمن حضور شخصی در سفارت ایتالیا و پاسخگوئی به سوالات آفیسر سفارت همچنین مدارک لازمه را تحویل آفیسر دهد.

گام بعدی در مسیر خودحمایتی ایتالیا پرداخت هزینه ویزا است که این پرداخت معمولا به صورت آنلاین انجام می شود. بنابراین داشتن کارت پرداخت الکترونیک همانند مستر یا ویزاکارت برای واریز هزینه ویزای ایتالیا اجباری است. در ادامه این فرآیند می بایست منتظر رسیدگی به درخواست خود باشید. در پایان و در صورت تایید ویزایتان هم پس از ورود به ایتالیا باید برای دریافت مجوز اقامت ایتالیایی خود اقدام نمایید.

شرایط اخذ ویزای خودحمایتی ایتالیا

شرایط اخذ ویزای خودحمایتی ایتالیا

در کل ویزای صادر شده برای سرمایه گذاران خارجی (اعم از متقاضیان برنامه ویزای سرمایه گذار و برنامه اقامت گزینشی) که قصد اقامت بیش از 90 روز در ایتالیا را دارند ویزای ملی (Visa D) می باشد. با این ویزا نه تنها می توان از ایتالیا بلکه می توان از 26 کشور عضو ناحیه شنگن هم دیدن کرد. اما نباید فراموش کرد که پس از ورود به ایتالیا با این ویزا شما کلا 8 روز وقت خواهید داشت تا ضمن مراجعه به اداره مهاجرت ایتالیا برای اخذ مجوز اقامت یا permesso di soggiorno اقدام نمائید تا برای مدت طولانی در این کشور بمانید.

فلذا مدارک لازم جهت اخذ ویزای D ایتالیا از قرار ذیل می باشد:

 • فرم درخواست تکمیلی ویزای بلند مدت ایتالیا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی مطابق استاندارد شنگن
 • پاسپورت با اعتبار بیش از 3 ماه و دارای حداقل 2 صفحه خالی
 • فوتوکپی از صفحات بیودیتا پاسپورت
 • بیمه سلامت با پوشش حداقل 30000€ (یورو)
 • کلیه مدارک شناسایی متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه
 • گواهی اسکان مناسب در ایتالیا
 • گواهی تمکن مالی مناسب برای زندگی در ایتالیا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تاییدیه اتاق بازرگانی
 • اصل و کپی مجوز Nulla Osta برای متقاضیان برنامه ویزای سرمایه گذار ایتالیا

اخذ اقامت قانونی از طریق برنامه خودحمایتی در کشور ایتالیا

جهت اخذ اقامت قانونی از طریق برنامه خودحمایتی در کشور ایتالیا بایستی مدارکی مانند تمکن مالی و درآمد کافی را به صورت رسمی نشان دهند. اگر می خواهید درخواست ویزای خودحمایتی در ایتالیا را با ویزای همراه داشته باشید، بایستی به ازای هر متقاضی میزان تمکن مالی جداگانه ای ارائه دهید. به عنوان مثال متقاضی اصلی بایستی حدود €32000 (یورو)، همسر متقاضی حدود €8000 (یورو) و هر فرزند متقاضی باید حدود €2000 (یورو) درآمد ماهیانه را به مدت یک سال به عنوان تمکن مالی ارائه دهد. در باب حقوق ماهیانه کار در ایتالیا لینک فوق را بخوانید.

از دیگر شرایط اخذ اقامت قانونی از طریق برنامه خودحمایتی در کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارائه اجاره نامه یا محل سکونتی دقیق در کشور ایتالیا
 • ارائه بیمه نامه معتبر
 • ارائه تمامی مدارک هویتی متقاضی و همراه متقاضی
 • ارائه مدرک تضمینی در خصوص اینکه متقاضی حدود 6 ماه در خاک کشور ایتالیا حضور داشته است.

هزینه های لازم جهت برنامه خودحمایتی در ایتالیا

برنامه خودحمایتی در ایتالیا شامل هزینه های مانند پرداخت  مشاوره وکالت، هزینه اجاره یا خرید ملک و سایر هزینه های جزئی خواهد بود. همچنين متقاضی جهت دریافت برنامه خودحمایتی در ایتالیا بایستی مبلغی حدود €35000 (یورو) را به صورت سالیانه به عنوان درآمد خود نشان دهد. بنابراین متقاضی باید ملکی را به صورت اجازه یا خرید در اختیار همراه خود قرار دهد تا بتواند از شانس بیشتری جهت برنامه خودحمایتی در ایتالیا برخوردار شود. میزان درآمد ماهیانه جهت اخذ ویزای همراه خودحمایتی در ایتالیا برای همسر متقاضی حدود 20% بیشتر از متقاضی اصلی است.

هزینه های لازم جهت برنامه خودحمایتی در ایتالیا

یکی از آسانترین و کم هزینه ترین روش های مهاجرتی به ایتالیا روش تحصیل در ایتالیا 2024 می باشد. چرا که ایتالیا هم دارای دانشگاه های برتر و شرایط آسان پذیرش و هم دارای فرصت های کار دانشجوئی و اخذ بورس تحصیلی است. هموطنان می توانند سوالات خود در هر زمینه از شرایط تحصیل در ایتالیا را با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارند.

سوالات تخصصی درباب خودحمایتی ایتالیا

برنامه خودحمایتی ایتالیا برنامه مهاجرتی جذاب اما ناشناخته ای است که سوالات در این باب هم کم نیست. سوالاتی که برخی از آنها از این قرار است:

 • مقدار مبلغ لازم برای خودحمایتی ایتالیا چقدر است؟ حداقل مبلغ سالیانه لازم برای اثبات تمکن مالی نفر اصلی حدود 31000€ (یورو) و در صورت درخواست این نوع اقامت ایتالیا به صورت زوج زن و شوهر، حداقل مبلغ لازم حدود 38000€ (یورو) می باشد.
 • برنامه خودحمایتی ایتالیا 2024 چیست؟ در برنامه اقامت گزینشی ایتالیا یا همان برنامه خودحمایتی ایتالیا افراد با کمترین سرمایه ممکن و در حداقل زمان ممکن می توانند به اقامت 2 ساله ایتالیا دست یابند.
 • شرط اصلی برای ثبت نام در برنامه خودحمایتی کشور ایتالیا چیست؟ متقاضیان فقط از طریق اثبات تمکن مالی خود می توانند به اقامت ایتالیایی خود دست یافته و از مزایای آن بهره مند شوند.
 • روش های اثبات تمکن مالی در برنامه خودحمایتی کشور ایتالیا چیست؟ ارائه فیش حقوق بازنشستگی، درآمد حاصل از اجاره املاک و یا سود ناشی از سهامداری شرکت های تجاری
 • آیا خرید اوراق قرضه دولتی در ایتالیا نیز به اقامت این کشور منجر می شود؟ بله با خرید اوراق قرضه نیز می توان به اقامت ایتالیا دست یافت.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *