ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا یکی از راه های مهاجرت به این کشور است که با توجه به شرایط موجود در سال 2023 باید مورد بررسی قرار گیرد. هر چند اقتصاد ایتالیا بسیار ضعیف تر از خیلی کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا می باشد، به دلیل تاریخ غنی، فرهنگ پربار و زیبایی های طبیعی و باستانی این کشور، همواره مورد توجه عده ای از افراد بوده است. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه توضیحاتی در خصوص موضوع سرمایه گذاری در کشور ایتالیا پرداخته است. امید است پس از مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص سرمایه گذاری در ایتالیا به دست آورید و سوالات و ابهاماتتان بر طرف گردد.

 • روش های سرمایه گذاری و اخذ اقمت ایتالیا چیست؟
 • آیا خرید ملک منجر به اخذ اقامت ایتالیا می شود؟
 • آیا ایتالیا ویزای طلایی به سرمایه گذاران می دهد؟
 • مدت اعتبار ویزای سرمایه گذار ایتالیا چقدر است؟
 • شرایط و الزامات اخذ این ویزای ایتالیا چیست؟
 • حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت سرمایه گذار ایتالیا چقدر میباشد؟
 • آیا سرمایه گذاری در ایتالیا منجر به اخذ تابعیت این کشور می شود؟
 • مزایا و امتیازات سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟

کشور ایتالیا که به طور رسمی جمهوری ایتالیا نامیده می شود، کشوری در قاره اروپا می باشد و در واقع در قلب دریای مدیترانه واقع گردیده است. کشور ایتالیا حدود 301340 کیلومتر مربع مساحت دارد و با کشورهایی از جمله فرانسه، سوییس، اتریش و اسلوونی هم مرز می باشد. کشور ایتالیا بالای 60 میلیون نفر جمعیت دارد و 74.4% جمعیت آن کاتولیک هستند و 22.6% آن ها هیچ مذهبی ندارند.

معرفی برنامه ویزای طلایی یا ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا

برنامه اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری که با عنوان ویزای طلایی هم شناخته می شود ویژه سرمایه گذاران خارجی است که مایل و متعهد به تاثیرگذاری و کمک به اقتصاد کشور ایتالیا هستند. برنامه مذکور مجوز اقامت ایتالیایی و نیز مزیت مهم دسترسی معاف از ویزا به منطقه شنگن اروپا را به سرمایه گذاران واجد شرایط اعطاء می کند. مهمترین مشخصات و ویژگی های این برنامه مهاجرتی جذاب در ایتالیا از قرار زیر است:

معرفی برنامه ویزای طلایی یا ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا

بنابراین حداقل و حداکثر مبلغ سرمایه گذاری برای درخواست ویزای طلایی ایتالیا بین €250000 الی 2 میلیون € (یورو) می باشد. پس با توجه به نمودار پایین هم می توان نتیجه گرفت که بهترین گزینه در بین گزینه های فوق الذکر گزینه سرمایه گذاری در استارت آپ های ایتالیایی است:

مقایسه روشهای سرمایه گذاری برای اخذ ویزای طلایی ایتالیا

مزایای اخذ ویزای طلایی ایتالیا 2023

ویزای طلایی ایتالیا Italy Golden Visa که همچنین با عنوان ویزای سرمایه گذار ایتالیا نیز شناخته می شود از سال 2017 میلادی توسط دولت ایتالیا برای افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی معرفی شده است. برنامه ای که مجوز اقامت ایتالیا را برای کار و زندگی به سرمایه گذاران خارجی اعطاء می کند. ویزایی که تا 2 سال اعتبار داشته و امکان تمدید آن برای سه سال نیز فراهم است. و ضمنا پس از 5 سال اقامت نیز امکان تبدیل اقامت موقت به اقامت دائمی ایتالیا نیز وجود دارد.

از مهمترین مزایای اخذ این ویزای ایتالیا نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مسافرت آزادانه و معاف از ویزا به 27 کشور عضو ناحیه شنگن
 • اقامت در این کشور با فرهنگ غنی، صنایع جذاب و شهرهای جهانی معروف
 • بدون نیاز به اقامت همیشگی در ایتالیا
 • دسترسی به خدمات درمانی و تسهیلات آموزشی برتر
 • کار تمام اعضای خانواده در ایتالیا
 • اخذ شهروندی پس از 10 سال اقامت (تحت شرایط خاص)

مراحل و مدارک لازم برای اخذ ویزای طلایی ایتالیا

درخواست ویزای طلایی ایتالیا مستلزم طی مراحل مختلفی است. مرحله اول درخواست مجوز Nulla Osta قبل از کمیته  سرمایه گذار است. در مرحله دوم سرمایه گذار بایستی فرم درخواست ویزا را تکمیل و به همراه مدارک دیگر به سفارت ایتالیا تحویل دهد. سپس او وارد ایتالیا شده و با مراجعه به اداره پلیس برای درخواست مجوز اقامتش اقدام کند. و سپس در عرض 3 ماه از زمان ورود به خاک ایتالیا نیز عملیات سرمایه گذاری را انجام دهد. پس برای درخواست Nulla Osta ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • کپی پاسپورت ملی معتبر
 • رزومه CV
 • مدرک تمکن مالی کافی
 • ضمانت نامه بانکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • تعهدنامه

پس از دریافت Nulla Osta نیز ارائه مدارک زیر برای اخذ ویزای طلایی ایتالیا الزامی است:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • کپی Nulla Osta
 • گواهی اسکان در ایتالیا
 • مدرک تمکن مالی از سال قبلی سالیانه بیش از €8500 (یورو)

شیوه و چارچوب زمانی ویزای طلایی ایتالیا

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، ویزای طلایی ایتالیا به مدت 2 سال به سرمایه گذاران اعطاء شده و به شرط حفظ سرمایه لازم نیز به مدت 3 سال قابل تمدید است. انتظار می رود که فرآیند اخذ این ویزا از زمان ارائه درخواست در حدود 90 تا 120 روز طول می کشد. طبق قانون نیز سرمایه گذاری نیز در عرض 3 ماه از  زمان ورود سرمایه گذار به کشور ایتالیا بایستی انجام شود. برای اخذ ویزا تحت برنامه ویزای سرمایه گذار نیز پس از تایید، سرمایه گذاران بایستی ملکی را در ایتالیا خریداری یا اجاره کنند.

شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا در سال 2023

کشور ایتالیا عضو اتحادیه های مختلفی از جمله اتحادیه اروپا، گروه هشت (G8)، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، سازمان بین المللی پول (IMF)، سازمان ملل (UN)، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان معاهده آتلانتیک شمالی (NATO) می باشد. تولید ناخالص داخلی یا همان GDP ایتالیا 30300$ (دلار آمریکا) می باشد که عمدتا تکیه بر شرکت های خانوادگی متوسط ایتالیایی دارد. این کشور که همیشه مقصد اول توریست ها از سرتاسر دنیا بوده است در سال 2023 توجه کسانی که قصد ایجاد یک بیزینس کوچک را در حوزه اتحادیه اروپا دارند، به خود جلب کرده است.

راه های جدید ورود سرمایه به ایتالیا

در واقع با توجه به محبوبیت عبارت Made in Italy خصوصا در مورد محصولات حوزه غذا و نوشیدنی و محصولات مرتبط با صنعت مد و لباس، علیرغم بحران اقتصادی سال های گذشته، سرمایه گذاری در کشور ایتالیا مدتی است که روز به روز بر تعداد طرفدارانش افزوده می شود. از شرایط ایجاد یک بیزینس کوچک در ایتالیا می توان به مواردی نظیر داشتن بیش از 100000€ (یورو) و ایجاد کار برای 50 فرد ایتالیایی اشاره نمود.

اگرچه بسیاری از فرآیندها در خصوص ایجاد یک تجارت کوچک و به طور کل سرمایه گذاری در ایتالیا، در حال حاضر به زبان انگلیسی توضیح داده شده است اما هم چنان به دلیل دوندگی های اداری و غیره هنوز هم ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور بسیار پیچیده می باشد. اکثر سرمایه گذاران در ایتالیا ترجیح می دهند شرکت با مسئولیت محدود در این کشور ایجاد نمایند؛ زیرا سرمایه حداقلی مورد نیاز برای ایجاد آن مبلغ 100000€ (یورو) می باشد و این مبلغ باید در یک بانک ایتالیایی سپرده گذاری شود.

فرصت های سرمایه گذاری در ایتالیا

ایتالیا مهد تجارت های مختلف می باشد اما به طور خاص صنعت غذا و کشاورزی، صنعت مد و لباس و کالاهای لوکس در ایتالیا شرایط بهتر و سودآوری بسیار بیشتری دارند. همانطور که می دانید شرایط کاری در ایتالیا وضعیت مطلوبی ندارد، در صورتی که بتوانید برای افراد زیادی کار ایجاد نمایید، به شما اقامت، سپس اقامت دائم و در نهایت تابعیت اعطا می شود. خوشبختانه کشور ایتالیا رویه کشور مالتا را در پیش نگرفته است؛ زیرا همانطور که میدانید کشور مالتا به تابعین 3 کشور کره شمالی، ایران و افغانستان به هیچ عنوان تابعیت خود را نمی دهد و در نهایت کسانی که از یکی از این 3 کشور به مالتا می روند می توانند اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

اما در ایتالیا به این ترتیب نیست یعنی اگر فرد تجارتی را در این کشور ایجاد کند و زمانی که بعد از گذشت یک سال این تجارت بررسی شد و تمامی الزامات تعیین شده از سوی دولت ایتالیا رعایت شده بود، یعنی به عنوان مثال برای ایتالیایی ها به موجب آن سرمایه گذاری کار ایجاد شده بود، در ابتدا به مدت 2 سوال اقامت سرمایه گذار مربوطه تمدید میشود و بعد از 2 سال به مدت 3 سال و در نهایت بعد از گذشت 5 سال در صورتی که فرد کار مفید انجام داده و مالیات تعیین شده را نیز پرداخت کرده باشد اقامت وی به اقامت دائم تبدیل می شود و مطابق قوانین کشور ایتالیا، به محض اخذ کارت اقامت دائم، فرد می تواند درخواست تابعیت دهد. فرصت استارت آپ در ایتالیا نیز کم نظیر است.

فرصت های سرمایه گذاری در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا

از آن جایی که کشورهای دنیا خرید ملک غیرمنقول را مرتبط با نظم عمومی خود می دانند هرکدام وقتی بحث خرید ملک توسط خارجی ها می شود، رویه متفاوتی را اتخاذ کرده اند. مثلا در پرتغال علاوه بر این که خارجی ها، حتی کسانی که اقامت پرتغال را ندارند، اجازه دارند ملک غیرمنقول خریداری کنند، بر این اساس می توانند برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقامت بگیرند. همچنین در کشورهای سوئد، هلند، اتریش، آلمان، ژاپن و غیره خارجی ها بدون محدودیت خاصی اجازه دارند ملک خریداری کنند؛ هرچند باید خاطر نشان کرد از این طریق نمی توانند اقامت بگیرند اما با اجاره دادن ملک مزبور قادر خواهند بود به درآمد برسند.

در مقابل در کشورهایی مثل نیوزلند و رومانی رویه های سختگیرانه تری در نظر گرفته شده و مطابق قوانین این کشورها تنها شهروندان کشورهای معدودی اجازه خرید ملک را خواهند داشت. رویه ایتالیا تقریبا بینابین است چرا که علاوه بر ایتالیایی ها به شهروندان اتحادیه اروپا نیز اجازه خرید ملک می دهد. شهروندان سایر کشورها نیز اجازه خرید ملک را دارند به شرطی که از قبل اقامت قانونی ایتالیا را به دست آورده باشند. سایر افراد که نه شهروندان ایتالیا هستند و نه اتحادیه اروپا و اقامت ایتالیا را نیز ندارند تنها در صورت معامله متقابل می توانند در این کشور ملک بخرند. به عنوان مثال از آن جایی که ایتالیایی ها در کشور ایالات متحده آمریکا طبق قانون مجاز به خرید ملک غیرمنقول اند در ایتالیا نیز آمریکایی ها اجازه عمل مشابه دارند.

شانس موفقیت ورود پول در ایتالیا

به جز مواردی که ذکر شد کشور ایتالیا در آن ها سرآمد و موفق است، مثل صنعت مد و لباس، در سایر موارد شانس موفقیت تجارت خصوصا برای خارجی ها که زیاد آشنایی به قوانین ثبت شرکت و غیره در ایتالیا ندارند، خیلی وجود ندارد و در نتیجه بهتر است یا کشور مقصد خود را تغییر دهید مثلا به سرمایه گذاری در اتریش، مجارستان و غیره بپردازید یا در صورتی که در بازه سنی مناسب هستید و صرفا علاقه به کشور ایتالیا دارید، از یک دانشگاه ایتالیایی پذیرش بگیرید و از این طریق وارد کشور ایتالیا شوید.

همانطور که احتمالا در جریان هستید ویزای تحصیلی ایتالیا برای کسانی که از کشورهای جهان سوم به ایتالیا می روند تقریبا رایگان است و در نتیجه هزینه زیادی نیز برای شما به همراه نخواهد داشت. سرمایه گذاری در کشور ایتالیا در مقاله ای که از نظر گذراندید به اختصار توضیح داده شد هر چند اطلاعات تکمیلی ای که در این حوزه می توانید به دست آورید از طریق مشاوره امکان پذیر است.

بر خلاف باورهای عمومی اقتصاد ایتالیا یکی از ده اقتصاد برتر جهان است و همین مسئله بر میزان ورود سرمایه های خارجی به خاک این کشور افزوده است. مزایای سرمایه گذاری در اروپا و کشور ایتالیا به گونه ای بوده است که متقاضیان فراوانی را به سمت سرمایه گذاری در این کشور هدایت کرده است. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص سرمایه گذاری کردن در این کشور اطلاعاتی ارائه گردیده است.

سوالات پرتکرار سرمایه گذاران در ایتالیا

برای سرمایه گذاری در این کشور باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

 1. چرا باید ایتالیا را به عنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب کرد؟ ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و از قوانین این منطقه پیروی می کند.
 2. مهم ترین تحولات سال های اخیر ایتالیا چه بوده است؟ در سال های اخیر، سیاست های دولت ایتالیا نرخ بیکاری این کشور را از 25% به 9% کاهش داده است.
 3. حداقل میزان سرمایه گذاری در این کشور چند یورو است؟ شهروندان غیر اروپایی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دارند، حداقل 100000€ (یورو) نیاز خواهند داشت.
 4. سرمایه گذاری در ایتالیا چه مزایایی دارد؟ فرد سرمایه گذار و خانواده او می توانند اقامت و در نهایت تابعیت ایتالیا را بدست آورند.
 5. محدودیت های سرمایه گذاری چیست؟ افرادی که در ایتالیا سرمایه گذاری می کنند، در بسیاری از موارد اجازه کار نخواهند داشت و در نتیجه تامین مخارج زندگی می تواند کمی دشوار باشد.
 6. آیا از طریق خرید ملک می توان به اقامت ایتالیا دست یافت؟ خیر، برخلاف دیگر آپشن های برنامه ویزای طلایی، برنامه ویزای سرمایه گذار ایتالیا برای سرمایه گذارانی که قصد خزید ملک در ایتالیا را دارند، مجوز اقامتی قائل نیست.
 7. شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت ایتالیایی از طریق سرمایه گذاری چیست؟ دارندگان ویزای طلایی ایتالیا بعد از 5 سال اقامت در این کشور می توانند به مجوز اقامت دائمی و بعد از 10 سال اقامت در این کشور نیز به تابعیت ایتالیایی دست یابند.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *