هزینه زندگی

ساعت وانوآتو

ساعت وانوآتو

زمان استاندارد و ساعت وانوآتو 11 ساعت جلوتر از زمان گرینویچ است و برای برنامه ریزی های مهاجرتی باید به آن توجه داشت. تمامی افرادی که مایل به سفر یا مهاجرت به وانوآتو هستند حتما باید اطلاعات کافی از ساعت و منطقه زمانی در این کشور داشته باشند تا برنامه ریزی دقیق برای رسیدگی به امور مختلف خود انجام دهند. تفاوت بین مناطق زمانی نسبت به یکدیگر همیشه در رابطه با زمان هماهنگ جهانی (UTC)، زمان در نصف النهار اصلی (طول جغرافیایی صفر) مشخص می شود. برای مثال، فونیکس آمریکا در 122 درجه طول جغرافیایی غربی و بنابراین در منطقه زمانی UTC-7 قرار دارد. زمان وانوآتو  با UTC +11 سازگار است. برای بررسی دقیق ساعت وانوآتو و آشنایی بیشتر با این کشور زیبا، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار مفیدی جمع آوری کرده اند که می تواند برای هموطنان عزیز راهنمای بسیار خوبی باشد.

آشنایی با وانوآتو

وانوآتو مجمع الجزایری در اقیانوس آرام است که حدود 2300 کیلومتر با سرزمین اصلی استرالیا فاصله دارد. مساحت وانوآتو 12190 کیلومتر مربع (4707 مایل مربع) و کل خط ساحلی آن 2528 کیلومتر (1570.8 مایل) است. این کشور تقریباً 99% مساحت سیدنی را تشکیل می دهد. بنابراین، وانوآتو یکی از بزرگترین کشورهای اقیانوسیه و صد و شصت و سومین کشور بزرگ در جهان است. اکثر جمعیت این کشور(74%) در مناطق روستایی ساکن هستند. بلندترین قله کوه وانوآتو کوه تابوماسانا می باشد که 1879 متر ارتفاع دارد. این مجمع الجزایر از 83 جزیره تشکیل شده است و وانوآتو هیچ همسایه مستقیمی ندارد. برای مثال فاصله بین شهر نیویورک و پایتخت پورت ویلا حدود 13620 کیلومتر (8463 مایل) است.

لگانویل، دومین شهر بزرگ این کشور، قطب صادرات است که 64.3% از صادرات داخلی را شامل می شود. وانوآتو در حال حاضر در رتبه 196 در بین اقتصادهای بین المللی قرار دارد و بنابراین یکی از کشورهای کم اهمیت است. اگر این به ازای هر ساکن با در نظر گرفتن برابری قدرت خرید محاسبه شود، وانوآتو در فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان در رتبه 155 قرار دارد. تورم در وانواتو در سال 2023 حدود 2.34% بود. در اتحادیه اروپا، میانگین در همان سال 2.55٪ بود و در ایالات متحده، اخیراً 4.70٪ بود.

مهمترین محصولات صادراتی وانوآتو عبارتند از:

  • ماهی منجمد
  • گیاهان عطرسازی
  • کشتی های مسافری و باری
  • فیله ماهی
  • کوپرا

در وانوآتو، مانند همه کشورهای استوایی، آب و هوای گرمسیری وجود دارد. برخلاف اروپا یا آمریکا، تقریباً هیچ تفاوتی بین فصل ها وجود ندارد. ساعات روشنایی روز کمی متفاوت است و تفاوت دمایی بین تابستان و زمستان نیز کمتر است. بسته به فصل، میانگین دمای روز بین 28 تا 31 درجه متغیر است. در برخی از مناطق کشور دمای هوا تا 32 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

همه چیز درباره زندگی در وانوآتو

بررسی ساعت وانوآتو

یعنی برای پیدا کردن زمان استاندارد در منطقه باید 11 ساعت به زمان جهانی هماهنگ اضافه کرد. مناطقی که منطقه زمانی را مشاهده می کنند عمدتاً در اقیانوس آرام هستند و از وانوآتو عبور می کند. کسانی که در منطقه زمانی هستند نیز از آن به عنوان Efate Time یا EFATE یاد می کنند. ساعت وانوآتو در تمام طول سال در زمان وانوآتو  یا VUT باقی می ماند و هیچ تغییری برای تابستان تابستانی ایجاد نمی کند. این بدان معنا می باشد که همانند کشورهایی که در زمان تابستان و زمستان شاهد تغییرات منطقه زمانی هستند، در این کشور این اتفاق رخ نمی دهد و ساعت و منطقه زمانی هیچ تغییری نمی کند.

با توجه به این که در تمامی شهرهای ایران ساعت یکسان می باشد و فقط در زمان تابستان تغییرات ساعت تابستانی یکسان در کل کشور رخ می دهد، می توان گفت که فاصله زمانی تمامی نقاط ایران با تمامی نقاط این کشور یکسان است. اما باید در زمان مقایسه زمان بین این دو کشور، حتما ساعت تابستانی را در نظر داشت و در صورتی که در زمان استاندارد ساعت ایران و ساعت این کشور بررسی شود می توان گفت که ساعت وانوآتو، 7 ساعت و 30 دقیقه جلوتر از ایران است. اما در صورتی که در زمان تابستان ساعت این دو کشور مقایسه شود، می توان گفت که ساعت این کشور، 6 ساعت و 30 دقیقه جلوتر از ایران است.

بررسی ساعت وانوآتو

در جدول زیر به مقایسه منطقه زمانی تفاوت ساعت با ساعت استاندارد جهانی، عرض جغرافیایی و طول جغرافیایی در تهران (ایران) و پورت ویلا (وانوآتو) پرداخته ایم:

موارددر تهران (ایران)پورت ویلا (وانوآتو)
منطقه زمانیIRSTVUT
تفاوت ساعت با ساعت استاندارد جهانیUTC +03:30UTC -11:00
عرض جغرافیایی35.4117.44-
طول جغرافیایی51.23168.19

تفاوت ساعت وانوآتو با نقاط مختلف دنیا

با توجه به موقعیت جغرافیایی وانوآتو، ساعت این کشور با اکثر نقاط دنیا دارای تفاوت های مختلفی می باشد و قبل از انجام هر کاری، اعم از مهاجرت، مسافرت و یا تماس کاری یا تحصیلی، متقاضیان حتما باید با این تفاوت ها آشنا باشند.

در نمودار زیر به تفاوت ساعت وانوآتو با نقاط مختلف دنیا اشاره شده است:

تفاوت ساعت وانوآتو با نقاط مختلف دنیا

ساعت تابستانی در وانوآتو

وانوآتو دارای امتداد شرقی غربی 2.2 درجه طول جغرافیایی است. با توجه به موقعیت این کشور در ملانزی، این حدود 230 کیلومتر است. با چنین وسعت کمی، سیر خورشید در نقاط مختلف کشور اهمیت چندانی ندارد. موقعیت خورشید در غرب کشور تنها حدود 9 دقیقه از سمت شرق منحرف می شود. این بدان معناست که خورشید 9 دقیقه دیرتر در غرب طلوع و غروب می کند تا در شرق. به دلیل گردش خورشید به دور استوا، روزهای وانوآتو در تابستان طولانی تر است (از نوامبر تا فوریه در نیمکره جنوبی). کشورهایی که در ماه های تابستان به ساعت تابستانی تغییر می کنند، فاز نور روز را با ریتم انسان هماهنگ می کنند. بنابراین ساعات روشن صبح استفاده نشده به عصر منتقل می شود. به دلیل نزدیکی نسبی به خط استوا، تاثیر آن در این کشور زیاد نیست.

پورت ویلا تنها 1950 کیلومتر با خط استوا فاصله دارد و یک روز در اواسط تابستان نه از ساعت 05:08 تا 18:22، بلکه از 06:08 تا 19:22 طول می کشد. این تأثیر در عصر کاملاً محسوس خواهد بود، اما آفتابی که دیرتر صبح طلوع می کند، در زمانی می افتد که بسیاری از مردم از قبل بیدار هستند. بنابراین، در سال 1993 تصمیم گرفته شد که در نهایت ساعت تابستانی در وانوآتو متوقف شود. در وانوآتو ساعت تابستانی از سال 1973 تا 1993 میلادی مشاهده شده است. هموطنان عزیز می توانند با استفاده از خدمات عالی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام به سفر و مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *