مهاجرت تحصیلی گرجستان

مدارس دولتی گرجستان

مدارس دولتی گرجستان

مدارس دولتی گرجستان محل تحصیل غالب دانش آموزان گرجی است هرچند تعداد معدودی از افراد نیز فرزندان خود را در مدارس خصوصی ثبت نام می کنند. به علاوه خارجی هایی که اقامت و تابعیت گرجستان را ندارند اگر بخواهند فرزندان خود را برای تحصیل به این کشور بفرستند باید از مدارس بین المللی پذیرش اخذ نمایند. گرجستان کشوری است که قبلا تحت سلطه شوروی بوده و سپس استقلال یافته به همین دلیل نرخ باسوادی بالایی دارد چرا که شوروی سابق اهمیت زیادی برای نظام آموزش و پرورش قائل بود. گرجستان در همسایگی کشورهای ترکیه، ارمنستان، روسیه و آذربایجان قرار دارد و در مقایسه با کشورهای ذکر شده طرفدار کم تری بین دانشجویان و دانش آموزان دارد. چرا که در عین این که هزینه های آن بالا است در مقایسه با کشورهای مذکور، علی الخصوص ترکیه و روسیه، سطح آموزشی و امکانات رفاهی کمتری دارد.

گرجستان در حال حاضر در گروه کشورهای در حال توسعه طبقه بندی می شود و از نظر شاخص توسعه انسانی رتبه 70 در دنیا را دارد؛ پس به جز مردم کشورهای فقیری مثل افغانستان، ترکمنستان و پاکستان، سایر دانشجویان غالبا تمایلی به انتخاب گرجستان نخواهند داشت. چرا که نرخ بیکاری نیز در گرجستان بالا است و در سال 2022 حدود 19% می باشد در نتیجه پس از فارغ التحصیلی شانس پایینی برای یافتن شغل نیز وجود خواهد داشت. با این وجود ممکن است برخی افراد به دلایل مختلف از جمله جاذبه های تاریخی و توریستی علاقه مند به مهاجرت به گرجستان باشند. در مقاله پیش رو نیز برای راهنمایی گروه مذکور، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالا ذیل پاسخ داده اند:

  • سیستم آموزشی در مدارس دولتی گرجستان چگونه است؟
  • هزینه زندگی در گرجستان چقدر است؟
  • بهترین مدارس گرجستان برای تحصیل کدامند؟
  • شرایط ورود به مدارس گرجستان چیست؟
  • آیا می توان در گرجستان بورسیه تحصیلی گرفت؟
  • نرخ تورم در گرجستان چه میزان است؟

نظام آموزشی مدارس دولتی گرجستان

نظام آموزشی گرجستان از سال 2004 در حال مدرن شدن است و مطابق قوانین این کشور برای کودکان 6 تا 14 سال اجباری می باشد. مدارس دولتی در این کشور به چند بخش تقسیم می شوند: ابتدایی (6 ساله؛ یعنی از سن 6 تا 12 سالگی)، راهنمایی (3 ساله؛ یعنی از سن 12 تا 15 سالگی) و دبیرستان (3 ساله؛ یعنی از سن 15 تا 18 سالگی). البته دانش آموزان در گرجستان می توانند به جای دبیرستان که 3 ساله است دوره 2 ساله ای مشابه کار و دانش ایران را بگذرانند و سپس وارد بازار کار شوند. دانش آموزانی نیز که دوره دبیرستان یا هنرستان را در گرجستان به اتمام رسانده اند تنها در صورتی قادر خواهند بود در دانشگاه تحصیلات خود را ادامه دهند که در آزمون ورود به دانشگاه ها یا همان کنکور گرجستان، نمرات قبولی را اخذ نموده باشند.

دانشگاه های گرجستان نیز غالبا در 3 مقطع دوره های آموزشی ارائه می دهند: کارشناسی (با توجه به رشته و واحدهایی که دانشجو برمی دارد 3 تا 4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (3 سال). البته دانشجویان باید توجه داشته باشند برای این که بتوانند در گرجستان شغلی پیدا کنند باید علاوه بر تسلط به زبان گرجی، از دانشگاهی که رنکینگ ملی و جهانی خوبی داشته باشد نیز فارغ التحصیل شوند. چرا که همانطور که گفته شد نرخ بیکاری در گرجستان تقریبا بالا است و فرصت های شغلی زیادی حتی برای شهروندان این کشور نیز وجود ندارد چه رسد به خارجی ها. در نمودار ذیل نرخ بیکاری در گرجستان و چند کشور دیگر طی سال 2022 مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در گرجستان و سایر کشورها

هزینه تحصیل در مدارس دولتی گرجستان

تحصیل در گرجستان از 6 تا 18 سالگی رایگان است و از شهروندان این کشور از سوی مدارس دولتی گرجستان هیچ شهریه ای اخذ نمی شود. تنها هزینه ای که کسانی که در مدارس دولتی تحصیل می کنند باید به آن توجه داشته باشند، هزینه زندگی در گرجستان است که برای 1 خانواده 4 نفره ماهانه بین 1400$ تا 1500$ (دلار آمریکا) می باشد. به عبارت دقیق زندگی 1 نفره در گرجستان در سال 2022 ماهانه حدود 500$ (دلار آمریکا) هزینه در برخواهد داشت. این در حالی است که در کشوری مثل ترکیه علاوه بر این که دانش آموزان هم می توانند در مدارس دولتی ترکیه تحصیل کنند هم مدارس ایرانی (فجر در استانبول و 22 بهمن در آنکارا) ماهانه تنها 200$ تا 400$ (دلار آمریکا) هزینه زندگی خواهند داشت. در حالی که در گرجستان باید علاوه بر هزینه بالاتر برای زندگی، شهریه مدارس بین المللی را نیز بپردازند.

البته نرخ تورم در گرجستان در سال 2022 تنها 5.7% است در حالی که در ترکیه حدود 13% می باشد در نتیجه در گرجستان افزایش قیمت ها به مرور زمان کم تر از ترکیه خواهد بود. هرچند کسانی که همان ابتدا تمام سرمایه خود را به جای لیر، تبدیل به دلار یا یورو کنند مشکلات کم تری را در مواجه شدن با افزایش قیمت ها خواهند داشت. با این وجود تحصیل در ترکیه مزایای بیشتری در مقایسه با گرجستان دارد و به همین دلیل است که طرفداران آن نیز بین ایرانی ها بیشتر است.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی گرجستان

مدارس بین المللی گرجستان

با وجود معایبی که انتخاب گرجستان برای آینده دانش آموزان به همراه خواهد داشت از جمله نبود فرصت های شغلی، برخی افراد مهاجرت به گرجستان را ترجیح می دهند. در همین راستا تعدادی از مدارس بین المللی مطرح گرجستان در جدول ذیل معرفی شده اند:

مدارس بین المللی ممتاز گرجستان بازه سنی زبان تدریس
European School 3 تا 18 سالگی انگلیسی و گرجی
New School International School of Georgia 3 تا 18 سالگی انگلیسی
Georgian-American School 6 تا 18 سالگی انگلیسی و گرجی
St. George’s British-Georgian School 6 تا 18 سالگی انگلیسی و گرجی
Finnish International School Georgia 6 تا 11 سالگی انگلیسی

علاوه بر دانش آموزان خارجی، گرجی های متمکن نیز ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس بین المللی این کشور ثبت نام کنند که امکانات آموزشی بیشتری دارند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مدارس دولتی گرجستان، هزینه زندگی در گرجستان، نرخ تورم و بیکاری در گرجستان و غیره توضیحاتی ارائه شد. در نهایت نیز مدارس بین المللی گرجستان که سطح آموزشی خوبی دارند معرفی گردید تا علاقه مندان به این کشور اطلاعات نسبتا جامعی کسب نمایند.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5  +  4  =