مهاجرت سرمایه گذاری در بلاروس

مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک

مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک

اتباع ایرانی می توانند جهت مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک با اخذ مشاوره از وکلای مهاجرتی جهت سرمایه گذاری و اخذ اقامت اقدام نمایند. همانطور که متوجه شدید نه تنها شما با خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری کرده، بلکه می توانید از این طریق برای اخذ اقامت این کشور نیز اقدام نمائید. مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره مهاجرتی به شما عزیزان هستند.

کشور بلاروس با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم‌ مرز است. پایتخت کشور بلاروس شهر مینسک و شهرهای مهم دیگر آن برستکی، ابرست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند. در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور در سال 1990 استقلال خود را اعلام نمود. کشور بلاروس با داشتن مساحت در حدود 207595 کیلومتر مربع دارای زمستان سرد و تابستان خنک می باشد به نحوی که متوسط دما در ژانویه در دامنه‌ ای بین 8- درجه سلسیوس تا 2- درجه سلسیوس تا تابستان‌ های خنک و بارانی با میانگین دمای 15 درجه سلسیوس تا 20 درجه سلسیوس در نوسان می باشد. جنگل 34% خاک این کشور را پوشانده است.

سرمایه گذاری در کشور بلاروس در 2023

در خصوص مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک بلاروس لازم است بدانید که نظام اقتصادی بلاروس تا حدود قابل توجه تحت کنترل دولت است هر چند تصویب قوانین حمایت از سرمایه گذاری خارجی و پایداری این قوانین راه را برای برای سرمایه گذاری اتباع سایر کشورها در بلاروس فراهم نموده است. بیشتر این سرمایه گذاری ها در بخش املاک و مستغلات سرمایه گذاری شده است به نحوی که قیمت مسکن در پایتخت این کشور از سال 2014 تا کنون 25% افزایش قیمت داشته است. مطابق با گزارشات شفاف سازی اقتصادی، کشور بلاروس در زمینه فساد اقتصادی رتبه 74 از 177 کشور جهان را کسب کرده است.

بلاروس از لحاظ اقتصادی نسبتاً با ثبات است، اما تا حد زیادی در تأمین مواد خام به متحد نزدیک خود روسیه وابسته است. صنعت و کشاورزی عمدتاً در دست دولت قرار دارد. اقتصاد بلاروس از سال 1994 به طور مستمر تا سال 2014 در حال رشد است. اما پس از آن آهنگ رشد اقتصادی بلاروس کند شده است. لازم به ذکر است همان طور که نمودار ذیل نشان می دهد، قدرت خرید مردم در بلاروس طی سال 2023 پایین است:

قدرت خرید مردم در بلاروس

روش های اخذ اقامت کشور بلاروس

راه های مختلفی برای اخذ اقامت بلاروس برای افراد خارجی وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره می شود:

 • ازدواج با فرد تبعه بلاروس
 • سرمایه گذاری حداقل به مبلغ 150000€ (یورو) در کشور بلاروس
 • سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور بلاروس
 • کار در کشور بلاروس
 • تحصیل در بلاروس

با توجه به اینکه کشور بلاروس در زمره کشورهایی است که سیستم خون را برای تابعیت پذیرفته است لذا تابعیت این کشور تحت شرایطی پس از اقامت دائم اعطاء خواهد شد. دو تابعیتی در کشور بلاروس پذیرفته نیست.

مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری

دلایل زیادی برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت بلاروس وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره می گردد:

 • موقعیت ویژه جغرافیایی کشور بلاروس در قاره اروپا
 • دسترسی مستقیم به بازار کشورهای مستقل مشترک المنافع (روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان)
 • وجود زیرساخت های مناسب در شبکه حمل و نقل و امور پشتیبانی
 • قوانین مناسب و به روز در زمینه سرمایه گذاری خارجی در بلاروس
 • تضمین دولتی از اصل سرمایه سرمایه گذاران و انتقال سود حاصل از سرمایه گذاری در کشور بلاروس
 • وجود فرصت های مناسب در سرمایه گذاری در بلاروس در بخش خصوصی (یادآوری می گردد تا پیش از سال 1994 کلیه زمین ها و صنایع بلاروس دولتی بودند. پس از این تاریخ واگذاری صنایع به بخش خصوصی آغاز گردید)
 • وجود 6 منظقه آزاد در کشور بلاروس
 • وجود نیروی کار ماهر تحصیلکرده

مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری

مالیات مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک

در بحث سرمایه گذاری از طریق خرید ملک بلاروس شایان ذکر است که مالیات بر ارزش افزوده در کشور بلاروس 20% می باشد. همچنین مالیات بر درآمد 13% و مالیات بر سود شرکت ها 18% است. در مناطق آزاد بلاروس، میزان مالیات بر ارزش افزوده به نصف (10%) کاهش می یابد. همچنین افراد و شرکت های فعال در مناطق آزاد، به مدت 5 سال معاف از مالیات بر درآمد و مالیات بر سود بوده و پس از 5 سال میزان مالیات 50% کمتر از سایر مناطق بلاروس است به عبارت دیگر مالیات بر شرکت ها پس از 5 سال معافیتی مالیاتی از 18% به 9% کاهش می یابد. همچنین هیچ گونه مالیاتی بر خرید و فروش خودرو و ماشین آلات مستقر در مناطق آزاد اخذ نمی شود.

درباره تابعیت بلاروسی و مزایای اخذ آن

یکی از اهداف مهاجرتی و اقامتی در کشور بلاروس دست یابی به حق شهروندی یا پاسپورت این کشور می باشد. اما باید دید که رتبه پاسپورت بلاروس در بین پاسپورت های مختلف جهان چیست و مزایای آن چیست. طبق رنکینگ معتبر هنلی پاسپورت بلاروس در رتبه 68- ام جهانی قرار داشته و در واقع پاسپورت نسبتا ضعیفی محسوب می شود. از اهم مزایای دریافت این پاسپورت نیز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • مسافرت معاف از ویزا به حدود 78 کشور جهان
 • امکان بهره مندی از امکانات آموزشی و بهداشتی
 • داشتن حق رای
 • استفاده از خدمات و تسهیلات بانکی
 • امکان خرید و فروش آزادانه ملک

اخذ اقامت با مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک

در خصوص مهاجرت به بلاروس از طریق خرید ملک بلاروس یادآوری می شود هنوز 90% املاک کشور بلاروس در اختیار دولت بوده و 10% آن در اختیار افراد تبعه بلاروس می باشد. همچنین با خرید ملک فقط اعیان را خریداری می نمایید و زمین به شما منتقل نخواهد شد و زمین بنا در قالب قرارداد اجاره 99 ساله هنگام خرید بنا به شما منتقل می گردد لذا مالکیت زمین به افراد خارجی ولو افرادیکه بعدها تابعیت بلاروس را اخذ کرده باشند، منتقل نمی گردد و تنها افرادی که ذاتا بلاروسی باشند می توانند مالک زمین باشند. در نمودار ذیل نرخ خرید مسکن در بلاروس در سال 2023 مشخص شده است:

نرخ خرید مسکن در بلاروس

فرآیند اخذ اقامت بلاروس در این روش در حدود 3 الی 4 ماه به طول خواهد کشید و در صورتیکه در هر سال حداقل 6 ماه در بلاروس ساکن باشید پس از 5 سال اقامت دائم بلاروس اعطاء می گردد. ما در این مقاله اقدامات لازم برای خرید ملک بلاروس را بیان نموده ایم؛ امید است به تمامی پرسش‌ های شما در باب چگونگی خرید ملک بلاروس و شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در بلاروس پاسخ داده شود. شما عزیزان می توانید برای آگاهی از سایر طرق مهاجرت به بلاروس با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *