ویترین

هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور تفاوت های بسیار زیادی از هر کشور به کشور دیگر به همراه خواهد داشت به طوری که برخی کشورها رایگان هستند. در برخی از کشورهای جهان، فرد می تواند بورسیه تحصیلی دریافت کند. در حقیقت می توان گفت که در این صورت نیازی به پرداخت هزینه های سنگین نیست. برخی از کشورهای جهان به خودی خود، هزینه های کمی برای تحصیل در نظر گرفته اند. این موضوعی است که باید پیش از هر گونه اقدام برای مهاجرت به آن توجه داشت.

 • شرایط مهاجرت تحصیلی به کدام کشورهای خارجی مناسب است؟
 • هزینه های تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟
 • ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل کدامند؟
 • گران ترین کشورهای جهان برای تحصیل در خارج از کشور کدامند؟
 • در چه کشورهایی امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد؟
 • چگونه می توان هزینه های تحصیل در خارج از کشور را کاهش داد؟

روند مهاجرت تحصیلی به هر کشور تفاوت های زیادی با دیگر کشورهای جهان خواهد داشت. می توان گفت که تفاوت در هزینه های تحصیلی نیز یکی دیگر از همین موضوعات است. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در ادامه توضیحاتی درباره این موضوع ارائه خواهند کرد.

مهاجرت به اروپا

همانطور که بیان شده، مهاجرت از طریق تحصیل نه تنها یک راه مهاجرت به یک کشور دیگر است بلکه آسان ترین راه نیز می باشد، چرا که فرد در 99% کشورها هم حین تحصیل اجازه کار دارد، هم بعد از فارغ التحصیلی اجازه دارد بین 6 ماه تا 2 سال در محیط باشد و دنبال کار بگردد و در نهایت با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کند. البته این که دقیقا چه مدتی بعد از فارغ التحصیلی به افراد اجازه اقامت داده می شود بستگی به مقطع تحصیلی فرد، قوانین کشور مربوطه و غیره دارد. ورود به کشورهای اروپایی در اغلب موارد به 6 راه انجام می پذیرد:

 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق پناهندگی

لازم به ذکر است که از لیست فوق گزینه مهاجرت از طریق پناهندگی هرگز به‌ عنوان یک راهکار توسط وکلای مجرب و با سابقه مهاجرتی به افراد توصیه نمی‌ گردد؛ به این علت که در این روش تا سال ها شخص پناهجو اجازه کار و اجازه تحصیل نخواهد داشت و از حقوق اولیه شهروندی نیز در بسیاری از موارد محروم است؛ گاهی ممکن است برای اینکه پناهندگان بتوانند پاسپورت اقامت قانونی دریافت کنند سال‌ ها مجبور به اقامت در کمپ‌ بدون اجازه کار و تحصیل باشند که اصلا شرایط مطلوبی به خصوص برای کودکان نمی‌ باشد.

بهترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل

اگر برای فردی دغدغه مالی وجود نداشته باشد، طبیعتا به دنبال آن است که بهترین دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کند. در جدول زیر، لیست بهترین دانشگاه های اروپایی به گزارش QS در سال 2024 ارائه شده است.

نام دانشگاهکشوررتبه جهانیرتبه در اروپا
آکسفوردانگلستان51
موسسه فدرال تکنولوژی زوریخسوئیس62
دانشگاه کمبریجانگلستان73
امپریال کالجانگلستان84
UCLانگلستان105
EPFLسوئیس146
دانشگاه ادینبورگانگلستان207
دانشگاه منچسترانگلستان278
کینز کالج لندنانگلستان319
دانشگاه علوم سیاسی و اقتصاد لندنانگلستان4910

بهترین کشور اروپایی برای تحصیل

برای تحصیل به لیست فوق می‌ توان یک دسته‌ بندی دارای دو عضو اضافه کرد با عنوان کشورهایی که فاصله بین تحصیل در مقاطع گوناگون برای آن‌ ها مهم است که به این فاصله به‌ اصطلاح گپ تحصیلی می‌ گویند و کشورهایی که مانند هلند و سوئد و ایتالیا نسبت‌ به این‌ موضوع حساسیت ندارند.

وقتی صحبت از تحصیل در کشورهای اروپایی می گردد ذهن متقاضیان نیز به سمت 2 سیستم متفاوت آموزشی سوق می یابد که بدین صورت میباشد:

 • کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند.
 • کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است.

منتهی تعداد کشورهایی که برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز تحصیل رایگان دارند، در طول زمان کمتر شده است! که می توان به اتریش، آلمان، نروژ و فرانسه نیز اشاره نمود.

در جدول زیر بهترین دانشگاه در مطرح ترین کشورهای اروپایی به تفکیک رتبه دانشگاهی معرفی شده است.

نام دانشگاهکشورشهررتبه در جهان
آکسفوردانگلستانآکسفورد شایر5
موسسه فدرال تکنولوژی زوریخسوئیسزوریخ6
دانشگاه فنی مونیخآلمانمونیخ50
دانشگاه PSLفرانسهپاریس52
دانشگاه تکنولوژی دلفتهلنددلفت57
دانشگاه لومونوسفروسیهمسکو74
دانشگاه کپنهاگندانمارکگپنهاگن76
دانشگاه KU لوونبلژیکلوون84
دانشگاه لوندسوئدلوند97
دانشگاه هلسینکیفنلاندهلسینکی104

بهترین کشور اروپایی برای تحصیل

هزینه تحصیل در خارج از کشور در سال 2024

کشورهایی از جمله اتریش، آلمان و نروژ در سال 2024 نظام تحصیلی رایگان دارند حتی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، منتهی فقط دانشگاه های دولتی آن ها هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند که تحصیل آن ها در مقطع لیسانس و برای یک سری رشته های خاص مثل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و غیره حتی در مقاطع بعدی، به زبان رسمی خود آن کشور است و اخذ پذیرش از آن ها نیز به دلیل متقاضیان بالا از سرتاسر دنیا، فوق العاده رقابتی و سخت است. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که تحصیل در اتریش و آلمان نیز هزینه ثبت نام به همراه خواهد داشت و تحصیل در برخی از شهرهای آلمان برای خارجی ها نیز رایگان نیست.

به عنوان مثال برای این که فرد بتواند از یک دانشگاه دولتی در اتریش پذیرش بگیرد، می بایست در ایران در یک دانشگاه دولتی در رشته مورد نظر خود قبول شده باشد به استثنای رشته هایی که در خود اتریش آزمون ورودی دارند که علاوه بر این شرط لازم است فرد آزمون ورودی دانشگاه اتریشی مورد نظر خود را نیز قبول شود. به عنوان مثال کسی که بخواهد در اتریش پزشکی، دندان پزشکی وغیره بخواند می بایست با داشتن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی در دوره های یک ساله پیش پزشکی در اتریش شرکت کند و سرانجام تنها در صورتی می تواند در این رشته ها تحصیل کند که در آزمونی که پس از این یک سال برگزار می شود، نیز قبول شود.

کمترین هزینه تحصیل در خارج از کشور

تحصیل رایگان در اروپا برای شهروندان غیراروپایی به نوعی غیرممکن و به بیانی دیگر، بسیار دشوار است. دانشجویان غیراروپایی به ندرت قادر خواهند بود که به صورت کم هزینه در اروپا تحصیل کنند اما می توان به دستیابی به آن از طریق بورسیه های تحصیلی امیدوار بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که هر فرد با توجه به بودجه خود، ملاک متفاوتی برای تعیین این شاخص دارد. اما اینجا یک سوال پیش می آید که کدام کشورها امکان تحصیل با کمترین هزینه در اروپا را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده اند.

نام کشورکمینه هزینه تحصیل به یوروبیشینه هزینه تحصیل به یوروهزینه تقریبی زندگی ماهانه به یورو
اسپانیا750€7000€800€
لهستان1700€2500€500€
یونان1200€1500€500€
آلمان200€700€1000€
ایتالیا1000€3550€900€
اتریش750€1450€1200€
فنلاند1500€16000€1100€
فرانسه700€2770€850€

در برخی از کشورهایی که نام آن ها به میان آمد، امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد و دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی، هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند. کار دانشجویی نیز شیوه ای مناسب برای دانشجویان جهت کاهش هزینه های زندگی آن هاست.

پر هزینه ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن توجه داشت، هزینه هایی است که فرد باید پرداخت کند. برخی از کشورها هزینه های بسیار بالایی دارند. در شرایط کنونی کشورهای پرهزینه را نیز می توان به 2 دسته تقسیم کرد. برخی از کشورها از نظر علمی مورد تایید هستند و برخی از نظر علمی شرایط مناسبی برای تحصیل ندارند. به همین دلیل است که فرد باید جزئیات کامل تری از این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهد.

در جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری درباره کشورهای گران قیمت جهان پیدا کرد.

کشورهای گرانقیمت ارزشمندکشورهای گرانقیمت با ارزش کم
انگلستانعمان
آمریکاقطر
کاناداکویت
سوئدامارات
دانمارکبرخی دانشگاه های هنگ کنگ یا تایوان

کشورهای گرانقیمت اما ارزشمندی نیز وجود دارد که می توان آن ها را برای زندگی خود انتخاب کرد که عبارتند از:

 • هلند
 • مجارستان در رشته پزشکی
 • فنلاند
 • سنگاپور
 • استرالیا
 • نیوزلند

این کشورهای گرانقیمت می توانند در نهایت به فرد اقامت هدیه دهند. در شرایط کنونی می توان به این نکته توجه داشت که فرد هزینه بالا پرداخت می کند اما در نهایت اقامتی به دست می آورد که می تواند از همه نظر ارزش کافی را داشته باشد. این کشورها همچنین مدرکی را در اختیار فرد قرار می دهند که در اکثر کشورهای دیگر نیز معتبر است. همین مسئله سبب می شود که فرد بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن، بهترین اقامت ممکن را برای خود به ارمغان آورد.

تحصیل رایگان در اروپا با بورسیه

یکی از مسائلی که باعث می شود تا هزینه های تحصیل در برخی از کشورهای جهان کم شود، استفاده از بورسیه تحصیلی است. چنانچه گفته شد، تحصیل در آلمان، اتریش و نروژ هزینه های بسیار ناچیزی را برای دانشجویان در طول یک سال به همراه خواهد داشت و به همین دلیل شانس دریافت بورسیه تحصیلی در این کشورها بسیار ناچیز است. برخی دیگر از کشورهای اروپایی نظیر اوکراین و روسیه نیز تحصیل ارزان قیمت را در اختیار خارجی ها قرار می دهند اما رایگان نیستند. تحصیل در ترکیه نیز یکی دیگر از گزینه های ارزان قیمت پیش روی ایرانیان است که البته شانس دریافت بورسیه در دانشگاه های خصوصی آن نیز بسیار بالاست.

برخی از مهم ترین کشورهایی که شهروندان غیر اروپایی می توانند با کمتر از 5000€ (یورو) در سال به تحصیل در آن کشورها مشغول شوند عبارتند از:

 • آلمان
 • اتریش
 • فرانسه
 • ایتالیا
 • پرتغال
 • اسپانیا
 • ترکیه
 • روسیه
 • اوکراین
 • یونان
 • مجارستان

متقاضیان تحصیل در ایتالیا نیز شانس استفاده از بورسیه تحصیلی این کشور را در اختیار دارند و به این صورت علاوه بر داشتن شانس تحصیل رایگان، می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود در ایتالیا را نیز پوشش دهند. در حقیقت می توان ایتالیا را به عنوان بهترین کشور برای بورسیه تحصیلی برای ایرانیان معرفی کرد. افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد وارد اروپا می شوند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی خواهند داشت. دریافت بورسیه تحصیلی می تواند سبب افزایش شانس تجربه تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در اروپا شود. باید به این نکته اشاره کرد که بجز در نروژ، امکان تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در اروپا وجود ندارد و تنها بورسیه تحصیلی می تواند این تجربه را در اختیار افراد قرار دهد.

ملزومات اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا

در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا تحصیل در مقطع لیسانس تنها به زبان رسمی آن کشور صورت می‌ پذیرد که برای مثال در کشور آلمان و اتریش به زبان آلمانی و در کشور فرانسه نیز به زبان فرانسوی امکان‌ پذیر است.

اینکه چه مدارکی مورد نظر هر دانشگاهی است بستگی به رشته مورد نظر، استانداردهای خود دانشگاه و غیره دارد اما یک سری کلیات وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

 • داشتن مدرک تحصیلی مقطع قبلی و ترجمه آن
 • ریز نمرات مقاطع قبلی و ترجمه آن
 • داشتن نمره آیلتس 6 برای لیسانس، 6.5 برای فوق لیسانس و 7 به بالا برای دکتری
 • گواهی تمکن مالی (که نشان دهنده توانایی فرد بابت تامین هزینه های زندگی است)
 • واریز شهریه دانشگاه (اگر در گروه اول قرار نمی گیرد)

امروزه اخذ ویزای تحصیلی برای کشورهای که سیستم آموزشی رایگان دارند، سخت شده است. برای مثال اخذ ویزای تحصیلی آلمان مستلزم صبوری برای دانشجویان در این باب می باشد زیر وقت سفارت این کشور نسبت به کشورهای دیگر طولانی مدت است و زبان زد عام و خاص نیز شده است. ناگفته نماند که میانبرهای توسط وکلا و کارشناسان مهاجرت در همین باب در نظر گرفته است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل در اروپا

مدارک لازم برای تحصیل در اروپا را می توان به دو دسته مدارک مربوط به اخذ پذیرش و مدارک اخذ ویزا تقسیم کرد. دانشجویان خارجی در ابتدای امر باید از دانشگاه یک نامه پذیرش دریافت کنند و پس از آن نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند. در ادامه در رابطه با مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا توضیحات کاملی ارائه می شود اما آنچه در رابطه با دریافت ویزا دارای اشتراک است عبارتند از:

 • پاسپورت رسمی
 • عکس پرسنلی
 • وجه دریافت ویزا
 • نامه اخذ پذیرش
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی شناسایی در کشور مبدا
 • بلیط و محل اقامت موقت در کشور مقصد
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • نامه معرفی از اساتید
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیل
 • رزومه کاری در صورت وجود
 • مدرک معتبر زبان
 • گواهی ازدواج یا طلاق (در صورت وجود)
 • ارائه مدارک هویتی فرزندان (در صورت وجود)

توجه به این نکته نیز ضروری است که مدارک اعلام شده ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین افراد پیش از اقدام برای اخذ پذیرش و همچنین دریافت ویزای تحصیلی خود باید از کلیه مدارک مورد نیاز خود آگاهی کامل بدست آورند.

هزینه زندگی در کشورهای دارای نظام تحصیلی رایگان

همانطور که پیش تر به درستی اشاره شد برخی کشورهای اروپایی هستند که نظام تحصیلی رایگان دارند البته تعداد آن ها به مرور زمان کم تر شده است. درحال حاضر کشورهای نروژ، فرانسه، اتریش و آلمان نظام تحصیلی رایگان دارند منتهی باید توجه داشت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشورها طبیعتا دشوارتر است. به علاوه دانشجو باید توجه داشته باشد هزینه ماهیانه زندگی در هرکدام از این کشورها که فعلا دارای نظام تحصیلی رایگان هستند، به طور متوسط چه میزان است. در نمودار پایین متوسط هزینه زندگی یک نفر در سال 2024 در هر کدام از کشورهای مزبور نشان داده شده است:

نمودار متوسط هزینه ماهیانه زندگی در 4 کشور اروپایی

متوسط هزینه زندگی دی اروپا در حدود 1000€ (یورو) در ماه است. البته باید در نظر داشت که هزینه زندگی در شرق اروپا و همچنین اروپای مرکزی به مراتب کمتر از قسمت غربی اروپا و منطقه اسکاندیناوی است. افرادی که در مسیر مهاجرت خود به اروپا دغدغه های مالی دارند باید در نظر داشته باشند که پیش از هرگونه اقدام، جزئیات مربوط به هزینه های زندگی در کشور مقصد خود را بدست آورند.

شرایط کار دانشجویی در اروپا

باید توجه داشت که کار ضمن تحصیل در اروپا برای بسیاری از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور یک ضرورت است چراکه تامین نیازهای زندگی در اروپا با توجه به نوسانات قیمت ارز کمی دشوار است. بسیاری از دانشجویان در زمان تحصیل در اروپا می توانند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. برخی از کشورها شرایط کاری 40 ساعت سقف مجاز در دو هفته را در نظر گرفته اند و برخی کشورها نیز اجازه 40 سال کار هفتگی را به دانشجویان می دهند. البته باید در نظر داشت که کار در برخی از کشورهای اروپایی نیز برای دانشجویان خارجی ممنوع است.

بهترین کشور برای کار دانشجویان در اروپا، سوئد است چرا که فرد و همراه او می توانند تا 40 ساعت در هفته به کار مشغول شوند از طرفی کشور هلند تنها به خود دانشجو اجازه می دهد که به مدت 16 ساعت در طول یک هفته کار کنند. دانشجویان خارجی باید توجه داشته باشند که درآمد آن ها تنها برای پوشش هزینه های زندگی کفایت می کند و قابلیت پوشش هزینه های تحصیل را نخواهد داشت. بنابراین همه افرادی که قصد تحصیل در خارج از ایران را دارند باید مبلغ کافی برای پوشش شهریه دانشگاهی خود را در اختیار داشته باشند.

سیستم آموزش پولی در اروپا

اغلب کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را ندارند، نظام تحصیلی رایگان ندارند در عوض اخذ پذیرش از دانشگاه هایشان به سختی دانشگاه های دسته اول نیست. از جمله کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است می توان به هلند، دانمارک و مجارستان و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی اشاره داشت. به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که تحصیل در اروپا به هیچ عنوان رایگان نیست و تنها در کشور نروژ می توان به آن دست پیدا کرد اما راه هایی برای دستیابی به تحصیل رایگان در اروپا وجود دارد.

هزینه های دانشگاه های پولی در اروپا را نمی توان در یک بازه دقیق قرار داد چراکه این هزینه ها گاه 1500€ (یورو) در سال است و گاه بیش تر از 25000€ (یورو) در سال. دانشجویانی که پشتوانه مالی خوبی در اختیار ندارند، بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنند که شهریه کمتری دارد و این امکان را می توان در کشورهایی که پیش تر در رابطه با آن ها صحبت شد یافت.

تحصیل رایگان در نروژ

یکی از راه های تحصیل در اروپا، تحصیل در کشوری مانند نروژ است. دانشجویان برای تحصیل در کشور نروژ، بدون توجه به ملیت می توانند تحصیل رایگان را تجربه کنند. اگرچه این یک مزیت بسیار مهم به شمار می رود اما باید اعلام کرد که هزینه زندگی در نروژ بالاتر از میانگین هزینه زندگی در اروپاست و از طرف دیگر، اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ نیز به مراتب سخت تر است. دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ در ابتدای امر نیاز به یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور دارند. ذکر این نکته نیز الزامی است که سفارت نروژ از دانشجویان تمکن مالی دریافت نمی کند به این دلیل که دانشجویان موظف هستند تمکن مالی خود را به دانشگاه ارائه داده و پرداخت کنند.

اگر دانشجویی موفق به اخذ مدرک تحصیلی از کشور نروژ شود، می تواند به سادگی در همه کشورهای اروپایی مشغول به کاریابی شود و از طرفی می تواند در نروژ نیز کار متناسب با تحصیل خود را بیابند. کار در نروژ بدون تردید به معنی عدم نگرانی در رابطه با تامین هزینه های زندگی در این کشور است. با همه این تفاسیر باید به این نکته اشاره داشت که چنانچه گفته شد اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ ساده نیست و از سوی دیگر اخذ مدرک دانشگاهی از این کشور نیز بسیار دشوارتر از برخی از کشورهاست. با همه این تفاسیر تحصیل در نروژ به شدت از سوی ما توصیه می شود چراکه می تواند آینده ای درخشان برای متقاضی فراهم آورد.

تحصیل رایگان در ایتالیا

پیش تر اشاره کردیم که تحصیل در اروپا برای شهروندان غیر اروپایی رایگان نیست و معدود کشورهایی این امکان را در اختیار این افراد قرار می دهد. یکی از کشورهایی که از دانشجویان خارجی هزینه دریافت می کند کشور ایتالیا است اما متاسفانه عده ای تحصیل در ایتالیا را رایگان می خوانند و از این طریق تلاش می کنند تا شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا را فراهم آورند اما حقیقت امر چیز دیگری است.

تحصیل در کشور ایتالیا با هزینه همراه خواهد بود و تنها شهروندان اروپایی می توانند به صورت کاملا رایگان در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند. هزینه تحصیل در ایتالیا برای شهروندان غیر اروپایی از 1800€ (یورو) در سال آغاز می شود. باید به این نکته اشاره کنیم که به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار کم است اما چنانچه گفتیم، رایگان نیست. با همه این تفاسیر، دانشجویان خارجی (جهان سوم) می توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی در ایتالیا، علاوه بر دریافت هزینه تحصیل، قسمتی از هزینه های زندگی خود در این کشور را نیز دریافت کنند. این کمک هزینه برای زندگی یک ساله در این کشور کافی نیست اما باید توجه داشت که می تواند بخش مهمی از این هزینه ها را پوشش دهد.

تحصیل در ترکیه

در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز در ایران و هزینه های بالای زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی، تحصیل در ترکیه در میان ایرانیان توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. هزینه های مقرون به صرفه زندگی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی از جمله دلایلی است که سبب شده است ادامه تحصیل در این کشور رونق پیدا کند. تحصیل پزشکی در ترکیه نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه در لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت نام 15 دانشگاه ترکیه دیده می شود اما این امکان برای بسیاری از دانشجویان وجود دارد که پس از پایان دوره تحصیل اولیه، برای گذراندن تخصص راهی کشورهای مطرح جهان و دانشگاه های مورد تایید شوند و ترکیه را یه عنوان سکوی پرتاپ استفاده نمایند.

در مقاله ای که از نظر گذراندید توضیحات کلی در خصوص موضوع تحصیل دراروپا ارائه شد که امید است برای شما عزیزان مفید باشد، هر چند در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید سایر مطالب سایت ما را نیز مطالعه فرمایید و در نهایت برای برطرف شدن سوالات شما در حیطه تحصیل در اروپا یا سایر موضوعات قانونی مهاجرتی با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در خصوص تحصیل در اروپا

متقاضیان تحصیل در اروپا به طور معمول با سوالات زیر مواجه می شوند:

 1. کشورهای دارای نظام تحصیلی رایگان در اروپا در سال 2024 کدام اند؟ فرانسه، نروژ، آلمان و اتریش را میتوان جزو این گروه نام برد.
 2. گران ترین کشور دارای نظام تحصیلی رایگان به لحاظ هزینه ماهیانه زندگی کدام است؟ نروژ گرانترین کشور از باب هزینه ماهیانه زندگی می باشد.
 3. ارزان ترین کشور دارای نظام تحصیلی رایگان به لحاظ هزینه ماهیانه زندگی کدام است؟ آلمان نسبت به باقی کشورهای دارای نظام تحصیلی رایگان ارزان ترین هزینه زندگی را داراست.
 4. آمار بیکاری در آلمان در سال 2024 چقدر است؟ 3.2% آمار بیکاری در آلمان برآورد شده است.
 5. امکان اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل در کدام کشور اروپایی بیشتر است؟ در سوئیس با کمتر از 1% آمار بیکاری شانس بیشتری وجود دارد.
4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *