شرایط آذربایجان

هزینه زندگی در آذربایجان

هزینه زندگی در آذربایجان

کشور آذربایجان با 9 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت در مساحتی معادل 86600 کیلومتر مربع در قاره آسیا قرار گرفته است. مهاجرت تحصیلی و کاری به آذربایجان بحث تازه ای نیست و اطلاع از هزینه زندگی در آذربایجان برای افرادی که قصد مهاجرت دارند اهمیت فراوانی دارد. زبان اصلی مردم آذربایجان ترکی آذری یا روسی می باشد و نکته قابل توجه این است که در برخی از مناطق مرزی مردم به زبان فارسی نیز مسلط هستند و امکان یافتن شغل به زبان فارسی وجود دارد. این مقاله توسط کارشناسان متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف راهنمایی بهتر علاقه مندان مهاجرت به آذربایجان در سال 2022 نگارش شده است.

  • شرایط کار در کشور آذربایجان چیست؟
  • آیا زندگی در این کشور مقرون به صرفه است؟
  • آیا تحصیل در آذربایجان ارزان است؟
  • راه های کسب درآمد در آذربایجان چیست؟
  • چگونه می توان در آذربایجان ویزا دریافت کرد؟

هزینه های جزئی برای زندگی در آذربایجان

در مقایسه با کشورهای اروپای شمالی یا کشورهای آسیایی مانند ژاپن و چین هزینه زندگی در آذربایجان مقرون به صرفه و ارزان می باشد. هزینه بهداشت و درمان در آذربایجان بسیار پایین است و هزینه حمل و نقل برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند و به طور قابل توجهی ارزان است. در بحث هزینه زندگی در آذربایجان باید به هزینه تهیه غذا و هزینه اجاره مسکن، هزینه حمل و نقل و هزینه بهداشت و درمان اشاره کرد.

هزینه های جزئی برای زندگی در آذربایجان

پرداخت هزینه زندگی در آذربایجان

دانشجویان باید شهریه دانشگاه را از یک سال جلوتر پرداخت کنند و هزینه های زندگی خود را برای یک سال در حساب بانکی در ایران داشته باشند و به عنوان یکی از مدارک اخذ ویزای تحصیلی به سفارت نشان دهند. آن ها همچنین می توانند برای کاهش هزینه های خود در صورتی که رزومه خوبی داشته باشند درخواست دهند تا بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی اخذ نمایند. راه حل دیگر که برای دانشجویان در غالب کشورهای دنیا از جمله کانادا و اتریش وجود دارد اجازه کار پاره وقت است. منتهی در تعداد معدودی از کشورها از جمله ژاپن و امارات دانشجویان اجازه کار ندارند. جمهوری آذربایجان نیز در گروه دوم قرار می گیرد یعنی دانشجویان در این کشور اجازه ندارند مشغول به کار شوند.

در واقع کارفرمایان برای استخدام افراد باید ویزای آن ها را بررسی کنند و با ویزای دانشجویی نمی توان مشغول به کار شد. راه حل آن شروع به کار پس از فارغ التحصیلی یا رها کردن تحصیلات در نیمه راه و اخذ ویزای کاری بر مبنای پیشنهاد شغلی مربوطه است. لازم به ذکر است که در سال 2022 هزینه اخذ ویزای کاری آذربایجان 1000$ (دلار آمریکا) می باشد. کسانی که در آذربایجان ویزای کاری دارند با توجه به مهارت ها، سطح تحصیلات و حوزه کاری خود ماهانه حقوق دریافت می کنند. این افراد همچنین با توجه به سبک زندگی خود هزینه های زندگی متفاوتی خواهند داشت که به طور متوسط به شرح نمودار ذیل است:

هزینه زندگی ماهانه در آذربایجان بدون احتساب اجاره بهای مسکن

الزامات دریافت ویزای کشور آذربایجان در 2022

معمولا ویزای عادی یک مرتبه ورود و خروج در کشور آذربایجان به مدت 90 روز اعتبار خواهد داشت که برای مقاصد سفر کاری یا گردشگری استفاده می شود. در سال 2022 کشور آذربایجان چندین نوع ویزای مختلف دارد که با توجه به شرایط متقاضیان برنامه ریزی و تنظیم شده است که به اختصار در لیست زیر توضیح داده می شود:

ویزاهای مذکور به 2 صورت یک بار ورود یا ویزای کثیر الورود برای متقاضیان صادر می شود که به ترتیب 90 روز و حداکثر 2 سال اعتبار خواهند داشت. مدت زمان اقامتی هر ویزا با توجه به شرایط متقاضیان آن و نوع ویزای دریافتی آن ها متفاوت خواهد بود. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان ارائه گذرنامه با 6 ماه اعتبار و ثبت نام در وب سایت سفارت این کشور می باشد. علاوه بر موارد فوق ارائه گواهی سلامت جسمی و گواهی عدم سوء پیشینه بین المللی در کنار چند قطعه عکس پاسپورتی نیز اهمیت دارد.

در بحث مهاجرت و هزینه زندگی در آذربایجان باید اشاره کرد که هزینه صدور ویزای این کشور 24$ (دلار آمریکا) می باشد که توسط سفارت دریافت می شود. سفارت جمهوری آذربایجان در خیابان پاسداران تهران واقع شده است و کنسولگری این کشور در خیابان نیاوران تهران قرار دارد. متقاضیان با در دست داشتن مدارک کافی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه به سفارت و کنسولگری آذربایجان برای ثبت درخواست ویزای این کشور مراجعه کنند. با توجه به پیچیدگی و حساسیت مراحل مهاجرت به آذربایجان یا اطلاع از شرایط اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی بهتر است مقالات نگارش شده توسط وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را مطالعه فرمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  1  =